Kardynał Francesco Coccopalmerio, emerytowany prefekt Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, znany jest z uczestnictwa w homoseksualnej orgii z udziałem narkotyków w Watykanie w 2017 r. Według watykańskich źródeł Maike Hickson z „Life Site News” kard. „przewodniczył” wydarzeniu, a kiedy do akcji wkroczyła policja, miała poinstruować „go, by opuścił lokal, nim zaczną aresztowania”. Hierarcha jest byłym arcybiskupem Mediolanu, gdzie odbyło się spotkanie.

W czasie konferencji, przemówienie na jej otwarcie wygłosił arcybiskup Delpini. Bisi swoje wystąpienie zatytułował „Masoneria między Ratzingerem a Bergoglio”. Wykład o tym, „jaki dialog jest możliwy między katolikami a masonami” wygłosił też Giuseppe Ferrari, przewodniczący Obserwatorium Pluralizmu Religijnego. Na zakończenie przemówił kard. Coccopalmerio.

Loża Wielkiego Wschodu uznała wydarzenie za „historyczne”, podejmujące temat „wiekowych i złożonych relacji między Kościołem katolickim a masonerią”. Określono je także jako „ważny moment dialogu, który pozwoli duchownym i masonom dobrowolnie skonfrontować się nawzajem na temat zgodności i niezgodności wartości masońskich i katolickich”.

Mistrz Wielkiego Wschodu, komentując konferencję, powołał się na artykuł kard. Gianfranco Ravasiego z 2016 r. w „L’Osservatore Romano”, w którym pisał on o „nieprzystawalności masonerii i katolicyzmu”, co jednak jego zdaniem nie „zapobiegało dialogowi”. Bisi nazwał konferencję „próbą znalezienia wspólnych wartości i wznowienia relacji z Kościołem”.

Jak podaje Ricardo Cascioli z „La Nuova Bussola Quotidiana”, „trzej masoni – z których dwóch upubliczniło swoje przemówienia – z różnymi niuansami bronili kompatybilności masonerii z wiarą katolicką”. Bisi przywoływał to, jak dorastanie w „katolickiej sferze doprowadziło go do dołączenia do Wielkiego Wschodu. (...) Venzi podkreślał chrześcijańskość rytuałów angielskich od ich początków”.

Zdaniem masonów ponawiane od wieków potępienie przynależności do Kościoła wynika z niezdolności zrozumienia, czym jest masoneria. Bisi wyraził nawet rozczarowanie faktem otwarcia drzwi homoseksualistom i rozwodnikom, gdy tymczasem papież Franciszek „zapomniał, że wśród masonów także jest wielu katolików, którym uniemożliwia się przyjmowanie Komunii, a gdy przyszło do udzielenia uwierzytelnienia masońskiemu ambasadorowi, powiedział on: Nie”.

Zarówno Cascioli, jak i Michael Haynes z „Life Site News”, zwrócili uwagę na zaskakującą obecność o. Zbigniewa Sucheckiego, który jest specjalistą w dziedzinie masonerii, a jednocześnie stale podkreśla nieprzystawalność katolicyzmu i masonerii oraz niezmienne stanowisko Kościoła, jeśli chodzi o zakaz przynależności katolików do loży masońskiej. Zdaniem Cascioliego przedstawiony na konferencji „uczony raport o kościelnych orzeczeniach przeciwko masonerii”, jaki przygotował o. Suchecki, „okazał się jedynym właściwym działaniem”. Ten raport miał się spotkać z lekceważącym potraktowaniem bp. Staglianò, „który okazał się nietolerancyjny na przypominanie doktryny”.

Zarówno abp Delpini, jak i kard. Coccopalmerio „udawali, że nie wiedzą nic o masonerii – pisze Cascioli – ale innymi słowy wyrazili te same rzeczy, dwie w szczególności: satysfakcję z powodu tego spotkania pomiędzy ludźmi a nie pomiędzy przeciwnymi akronimami i potrzebę kontynuowania i zintensyfikowania tych spotkań, być może przy stałym stole, jak zaznaczył Coccopalmerio”.

Cascioli zwrócił też uwagę na fakt, że choć bp Staglianò kreuje się na kogoś, kto nie ma wiedzy o masonerii i chce „nieść świadectwo swej wiary”, to na spotkaniu „okazał wielką poufałość z kilkoma przedstawicielami masonerii”. Uwadze komentatora nie umknął też fakt, że biskupi krzyż hierarchy był schowany do wewnętrznej kieszeni marynarki, co można było zobaczyć na zdjęciu. „Dziwny sposób niesienia świadectwa” – zauważył z przekąsem Cascioli.

Co ciekawe, publicysta zauważył, że zdaniem bp. Staglianò „doktryna (...) nie wyczerpuje członkostwa w Kościele”. Jak powiedział sam biskup: „Interesuje mnie chrześcijańskie wydarzenie, a nie doktryna”. Włoski duchowny powołał się na przykład kwestii błogosławienia par homoseksualnych: „Jeśli na przykład para homoseksualna nie powinna otrzymać błogosławieństwa, Bóg decyduje, nie ja”. Bp Staglianò skrytykował stanowisko Dykasterii Nauki Wiary z 15 listopada, które ponawiało zakaz wstępowania katolików do loży masońskich.

Jak przypomina Haynes, mimo to, masoni wyrazili się z uznaniem o papieżu Franciszku z powodu jego stanowiska w kwestii „braterstwa”. Co więcej powołują się oni na papieską encyklikę Fratelli tutti. Według publicysty lokalna loża zadeklarowała odwołanie się „do papieża o wsparcie”.