W poniedziałek doszło do eksplozji w gazociągach Nord Stream, które doprowadziły do ich bardzo poważnego uszkodzenia i wycieku gazu. Niemiecki rząd wykluczył awarię i wskazał, że doszło do celowego ataku. Zachodni eksperci podkreślają, że sabotażunajpewniej dopuściła się Rosja, aby pogłębić kryzys energetyczny w Europie, wzbudzić panikę w europejskich społeczeństwach i w ten sposób zniechęcić do wspierania Ukrainy.

Innego zdania jest jednak eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski. Polityk opublikował we wtorek zdjęcie z miejsca wycieku podpisane: „Thank you, USA”. Później powoływał się na wypowiedź prezydenta Joe Bidena, który zapewnił, że nie dopuści do uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.

Do sprawy odniósł się rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, który oskarżył Radosława Sikorskiego o szerzenie rosyjskiej dezinformacji. Rosjanie rzeczywiście wykorzystali wpis polskiego polityka. W piątek, na wniosek Rosji, o ataku na gazociągi debatowała Rada Bezpieczeństwa ONZ. Głos zabrał stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia, który zaprezentował przed Radą wydruk tweeta Sikorskiego i oskarżył Stany Zjednoczone o wysadzenie rurociągów.

- „Krótko po incydencie były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski opublikował zdjęcie na Twitterze i wprost podziękował Stanom Zjednoczonym za sabotaż. Napisał: Dziękujemy, USA. Tu mam zdjęcie tego wpisu. Wczoraj, gdy uświadomił sobie, że powiedział za dużo, usunął ten wpis”

- oświadczył rosyjski dyplomata.

Teraz z kolei żona Radosława Sikorskiego oskarża polskich polityków o związki z Rosją. Pisarka skomentowała doniesienia na temat konferencji konserwatywnych polityków z USA, którzy opowiadają się za ograniczeniem pomocy dla Ukrainy.

- „W niektórych krajach (np. w Polsce) prawica stara się ukrywać swoje związki z Rosją i podziw dla Putina. W USA już się tym nie przejmują”

- napisała.

Publicystka nie sprecyzowała, o jakich politykach pisze. Być może miała na myśli szokujące wystąpienia niektórych posłów Konfederacji. Pisząc o prawicy w Polsce w naturalny sposób budzi jednak skojarzenia z rządzącą Zjednoczoną Prawicą.

Autorce odpowiadają internauci, którzy przypominają o związkach jej męża z Rosją.