23.07.20, 13:36

Abp Vigano krytykuje Sobor Watykanski II

Mimo, że od zakończenie Soboru Watykańskiego II upłynęło 55 lat, to wciąż budzi on wiele kontrowersji i nie brakuje głosów, które negują soborowe postanowienia. Do radykalnych krytyków Soboru należy abp Carlo Maria Viganò, który w opublikowanym niedawno eseju stawia wręcz tezę, iż Sobór ten powinien zostać w całości odrzucony. Polskie tłumaczenie tegoż eseju autorstwa Jana J. Franczaka ukazało się na portalu PCh24.pl.

Esej hierarchy jest nawiązaniem do tekstu bpa Athanasiusa Schneidera na temat Soboru. Bp Schneider, wymieniając błędy Soboru Watykańskiego II, wyraża nadzieję, że zostaną one w przyszłości w Kościele skorygowane.

Jak zauważa abp Viganò, w swoim eseju bp Schneider jasno pokazuje związki pomiędzy nauką Soboru, a jej konsekwencjami w postaci późniejszych błędów natury doktrynalnej, moralnej, liturgicznej i dyscyplinarnej w Kościele.

Jedną z tych konsekwencji, którą dziś obserwujemy w Kościele i którą zaznacza w swojej pracy abp Viganò, jest fakt, że znaczna część katolików, w tym duchowieństwa, nie wierzy już dziś, iż Kościół jest niezbędny do zbawienia.

Hierarcha krytykuje soborową formułę subsistit in, która miała pogodzić starożytną prawdę o tym, że poza Kościołem nie ma zbawienia (Extra Ecclesiam nulla salus) z możliwością zbawienia dla niekatolików.

Zdaniem arcybiskupa nauczanie Soboru Watykańskiego II i obserwowane dziś jego konsekwencje wpisują się w dążenia współczesnego świata do stworzenia religii uniwersalnej, „religii, z której wygnany został adorowany przez nas zazdrosny Bóg”. Jak pisze, obserwowane dziś niedorzeczności w Kościele katolickim, jak m.in. adorowanie w kościele Pachamamy, wynikają wprost z tego, co pół wieku temu wydarzyło się na Soborze.

- „Ze spokojem i bez kontrowersji wyznaję, że byłem jednym z wielu ludzi, którzy mimo wielu rozterek i obaw – które dziś okazały się całkowicie słuszne – ufali władzy hierarchicznej z bezwarunkowym posłuszeństwem. Po prawdzie myślę, że wielu ludzi – w tym i ja – początkowo nie rozważało możliwości, że zaistnieć może konflikt między posłuszeństwem wobec porządku hierarchicznego a wiernością wobec samego Kościoła. Przyczyną, która sprawiła, że rzeczą namacalną stało się to nienaturalne (a nawet powiedziałbym: przewrotne) oddzielenie Hierarchii i Kościoła, posłuszeństwa i wierności, był z pewnością obecny pontyfikat” – pisze abp Viganò.

Swój tekst hierarcha konkluduje fragmentem z Symbolum Athanasianum:

Ktokolwiek pragnie być zbawiony, przede wszystkim winien się trzymać katolickiej wiary. Której, jeśliby kto nie zachował całej i nienaruszonej, ten niewątpliwie zginie na wieki.

kak/PCh24.pl

Komentarze

Ben2020.07.26 11:50
Czy istnieje moderator tego forum ? Czy posty niezwiązane z tematem o żenującym poziomie mające za cel zniechęcić do czytania nie mogą być regularnie usuwane ?!
Małgorzata2020.07.24 20:44
Abp Vigano pisze : " Ze spokojem i bez kontrowersji wyznaję, że byłem jednym z wielu ludzi, którzy mimo wielu rozterek i obaw – które dziś okazały się całkowicie słuszne – ufali władzy hierarchicznej z bezwarunkowym posłuszeństwem. Po prawdzie myślę, że wielu ludzi – w tym i ja –..." Czy uważasz Hanno, że Abp też zwodzi ? To wierni zostali ZWIEDZENI przez modernistyczną , posoborową hierarchię. To mnie zwiedziono i wykorzystano moje ZAUFANIE . Kto nie ma ODWAGI ZADAWAĆ PYTAŃ I ŻĄDAĆ ODPOWIEDZI , samemu szukać i ODKRYWAĆ gdzie JEST PRAWDZIWY JEDEN ŚWIĘTY KOŚCIÓŁ RZYMSKO KATOLICKI ten jest tchórzem niegodnym nazywać się KATOLIKIEM . Rozważ Hanno Słowa Pisma św. : "Słuchać będziecie a nie zrozumiecie , patrzeć będziecie, a nie zobaczycie. 15 Bo stwardniało serce tego ludu, ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli, żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli, ani swym sercem nie rozumieli : i nie nawrócili się , abym ich uzdrowił ... 19 Do każdego, kto słucha słowa o królestwie, a nie rozumie go, przychodzi Zły i porywa to, co zasiane jest w jego sercu.”
Andrzej2020.07.24 20:12
'"Odrzucajcie wszystko co ma choćby pozór zła''-tak nam radzi sam Św. Paweł. SWII to nie pozór a, doskonale zorganizowany, zamach na Kościół Katolicki!Zamach w Jego Podstawy, czyli Depozyt Wiary! A to są Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu! Oto 3 z nich jakimi należy oskarżyć tych niszczycieli Kościoła Świętego: Zuchwała ufność w zbawienie-urąganie sprawiedliwości:-Jawne sprzeciwianie się, uznanej Prawdzie Kościoła św.-trwanie w herezji;-Zatwardziałość w grzechach-oddanie się szatanowi! Dalsze dyskutowanie z takimi ludźmi nie ma najmniejszego sensu, jest wprost tą sama zuchwałością, jaką i oni reprezentują! Nic co określało Kościół Katolicki od czasu samego Zbawiciela po 1958 rok nie utraciło ani jednej literki, ani kropki - Trwa i staje się oskarżeniem dla każdego, kto temu zaprzecza!!! Oto cała i jednoznaczna odpowiedź dla zarażonych tchnieniem ''ducha'', coraz czarniejszego . . ."
Małgorzata2020.07.23 16:32
"Bp Schneider jasno pokazuje związki pomiędzy nauką Soboru, a jej konsekwencjami w postaci późniejszych błędów natury doktrynalnej, moralnej, liturgicznej i dyscyplinarnej w Kościele." - WARTO ZAPYTAĆ skąd taka ODWAGA do krytyki u Biskupa S. dopiero po 55 latach. Jak wiadomo ZASTRZEŻENIA w tym przedmiocie były stawiane od samego początku. A PRZEKRĘT / DIABELSKIE ZWIEDZENIE był zaplanowany i celowy. Cel osiągnięto. Puste Kościoły , KRYZYS , ROZŁAM, CHAOS, zamieszanie , utrata zaufania do księży są dziś udziałem wiernych. Patrzymy na pomniki modernistycznych świętych i nie rozumiemy jak to możliwe, że dali się UWIEŚĆ światu , porzucili Tradycję, zerwali z NAUCZANIEM SWOICH świętych POPRZEDNIKÓW, nie ustrzegali DEPOZYTU WIARY. Jak mówi przysłowie : Sukces ma wielu ojców [ posoborowia , N.E.] lecz największym dla nas uczyniono - Wielkiego, św. Jana Pawła II. Na dziś jak czytamy i widzimy PORAŻKA jest sierotą.
hanna2020.07.23 19:35
Oj ty Małgorzato nie zwodz, nie zwodz.
Sex bez kamerki2020.07.23 15:00
Ja, parch Keller-Krawczyk mam lepszą oferte. Jesteś młody to zarobisz, jesteś stary to ci się PRL przypomnie. Darmowe obciąganie każdej lachy: czarnych, żołtych, tych z wirusem. Za lachy do 30-tki to płacę do 100PLN za 10 min. Lokalizacja dowolna.
Szybka Randka2020.07.23 14:51
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Wies2020.07.23 14:39
Biskup pomocniczy Athanazius Schneider napisał 1 esej a Jan Paweł 2 34 artykuły naukowe na ten temat :https://jp2doc.pl/karol-wojtyla-o-soborze-watykanskim-ii/ Dla równowagi psychicznej i duchowej : http://nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/387
Bebik2020.07.23 14:26
Taka wypowiedź budzi nadzieję. Pan Jezus dopuścił obecny pontyfikat i Bergoglio do tronu Piotrowego, żeby Kościół oczyścić z błędów.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.23 14:13
Wstyd mi za moją rodzinę, że mnie na skürwysyna wychowali, moją siostre na kürwe. Na szczęście moja kürwa żydowsko-UB-cka matka i żyd-skürwysyn NKWD-wiec ojciec pozdychali. Kolej na mnie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.23 14:06
klechy negują to co chce bogu? przecież wszystkie te sobory i inne bzdury jakie wymyślają klechy są wolą boga który przez nich przemawia! buhaha... banda pedofilów w koloratkach coraz bardziej zaprzecza temu czego naucza!
katolicka kretynizacja polski pl.2020.07.23 15:52
uprawiam sex z mamusia bo zaden pedal mnie nie chce ....smierdze pomatolskimi fekaliami...
Natalja Siwiec2020.07.23 13:54
Rozłamowcy w kosciele katolickim. Tak trzymać [cool][czesc]
Natalja robaczek 3.02020.07.23 14:05
OBCIAGAM i LYKAM to cenne bialko i koszerne.