02.08.20, 15:31

Abp Fulton J. Sheen: Dlaczego świat przestał wierzyć w piekło?

Istnieje wiele powodów, dla których współczesny świat przestał wierzyć w piekło; przede wszystkim należy wymienić powód psychologiczny. Jeśli człowiek wiódł nikczemne życie, nie chce on, aby jego niewłaściwe postępowanie zakłócane było przez ostre słowa o sprawiedliwości. Jego pragnienie, aby nie istniała ostateczna kara za jego przestępstwa, staje się ojcem dla przekonania, że nie istnieje takie miejsce jak piekło. Dlatego właśnie nikczemny człowiek zaprzecza istnieniu piekła, podczas gdy święty nigdy nie kwestionuje jego istnienia, lecz jedynie się go boi.

Innym powodem jest to, że niektórzy ludzie mylą prymitywną wizję poetów i artystów z rzeczywistością moralnego porządku, jaka kryje się w w doktrynie. Wieczysta rzeczywistość nie zawsze daje się łatwo zobrazować za pomocą symboli czasu i przestrzeni, lecz nie ma powodu, dla którego powinno się ją kwestionować, podobnie jak nie powinno się zaprzeczać istnieniu Ameryki tylko dlatego, że czasem symbolizowana jest ona przez kobietę dzierżącą czerwono-biało-niebieski sztandar. 

Ostatecznym powodem zaprzeczania istnieniu piekła jest to, że próbuje się oddzielić doktrynę piekła od organicznego całokształtu prawd chrześcijańskich. Gdy oddzieli się ją od doktryn grzechu, wolności, cnoty, zbawienia i sprawiedliwości, staje się ona tak absurdalna jak oko oddzielone od ciała. Dowodem na to jest fakt, że ludzie zaczynają gorszyć się wspomnieniem piekła, gdy tylko przestaje ich gorszyć grzech. Kościół nigdy, ani na jotę nie zmienił wiary w wieczne odmęty piekielne, tak jak nauczał jego Założyciel, nasz Pan i Zbawiciel, Jezus Chrystus. Pozostając wiernym Jego słowom, Kościół naucza, że piekło jest po pierwsze wymogiem sprawiedliwości, a po drugie – jest ono wymogiem miłości.

Arcybiskup Fulton J. Sheen

Źródło: „Go to Heaven”, 1961r., str. 241-242.

Komentarze

Taki jeden2020.08.3 19:38
Wyparcie piekła, jako istniejącego bytu, jest jak najbardziej zjawiskiem psychologicznym. W psychologi nazywa się to mechanizmem wyparcia lub odrzucenia. Człowiek który ulega temu zjawisku nie przyjmuje do wiadomości prawdy lub woli jej nie znać, gdyż burzy to jego życie i nihilistyczny system w którym mu dobrze. To zakopywanie głowy w piasek, ale ono nic nie da. Przypomnieć należy że dobry łotr został zbawiony, ale dobry łotr nie znał wcześniej Pana Jezusa. Ci z nas, którzy Pana Jezusa znają, lub poznali (choćby przez Chrzest św.) a mimo to się Go wyparli, bo im tak wygodnie, bo: moda, rozpusta, mamona, pycha, nie będą mieli takiej szansy jak dobry łotr....
Moly2020.08.3 0:53
Mocny artykul. ciekawa jestem jak jest skuteczn retoryka"bojcieie sie piekla " bo to jest pwawidlowa postawa ideologiczno - moralna.Albo jak sie nie boisz to znaczy ze jestes nikczemny. Haha
Dam2020.08.3 12:55
Jeżeli twoja moralność opiera się jedynie na strachu przed karą, to nie jest to żadna moralność. Jedynie tresura metodą kija i marchewki.
gość2020.08.2 23:42
Neomarksistowskie, lewackie, ateistyczne oswajanie z grzechem, a w Kościele nadmierna reklama Miłosierdzia Bożego, choć wcale nie jest ono ponad Sprawiedliwością Bożą.
vovo2020.08.2 22:26
w piekło nie warto wierzyć...sama je przeszłam..Sąd Bosko - szatański jest niesprawiedliwy i człowiek i tak niczemu nie zaradzi
Kama2020.08.3 3:05
"VOVO" ...! PORĄBAŁO CIĘ CAŁKOWICIE? ZABŁADZIŁAŚ I O DROGĘ PYTASZ? ...Tak??Przeszłaś piekło ziemskie z jakimś "typkiem"? ...Bo z piekła diabelskiego nie ma powrotu! ....To jest bilet w jedną stronę!.... Opamiętaj się! Jest Sąd tylko BOZY, ...A NIE Bosko-szatanski? Co ty bredzisz...?? W co ty wierzysz, w jakiej jesteś sekcie....?? Poczytaj sobie trochę....na ten temat!
tren2020.08.2 20:27
"Kościół nigdy ani na jotę nie zmienił wiary..." A kto wyrzucił pierwsze przykazanie? Pierwotny Kościół skasował reinkarnację a wprowadził piekło właśnie po to aby siać strach. Jak widać to nie skutkuje ale gdyby każdy miał świadomość ponownych narodzin aby odpokutować i naprawić swoje grzechy to pewnie byłoby ich dużo mniej. Ale nie dało by się już tak rządzić, straszyć i zarabiać na odpustach.
Luzak2020.08.3 15:58
Teść I przykazania: «Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. 3 Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. Co ma do tego nieczysta wiara w reinkarnację???? Bóg jest JEDEN. Więc brednie hinduistyczne i wiara w ich bóstwa męskie Brahmę, Wisznu i żeńskie, np. Saraswati jest ohydą siejącą zgorszenie.
Piotr2020.08.2 20:10
Piekło "wymogiem miłości" - to lepsze niż "arbeit macht frei" na bramie Auschwitz.
Total Mayhem2020.08.2 18:51
To oburzające, że przestają wierzyć w piekło. Jak śmią tak utrudniać nam zarządzanie kościelnymi przybytkami, a przecież w tym celu musimy mieć pod jakąś kontrolą ich tok myślenia!
Radziszewski jehowy rabin Kremla2020.08.2 17:30
𝐖𝐀𝐋𝐓𝐄𝐑 - 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈 - 𝐑𝐄𝐘𝐓𝐀𝐍(𝐎𝐖) - 𝐓𝐎 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐓 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐀!!!
Jan Radziszewski2020.08.2 17:26
za niedługo a nawet może i w tym roku Prześwietlenie sumień tj Sąd Ducha św "Niektórzy poczują tak wielkie obrzydzenie i doznają takiego wstrząsu, gdy ich grzechy zostaną im ukazane, że umrą zanim wykorzystają okazję prośby o przebaczenie. - a piekło czeka i gore! + Bowiem Każdy zobaczy stan swej duszy przed Bogiem – co dobrego i co złego uczynił w swym życiu ++ stąd pytanie +++ a gdzie mogą jedynie trafić mordercy i prześladowcy KK - tylko mogą do PIEKŁA + bowiem wieczne są tylko NIEBO i PIEKŁO (nie czyściec ) powstałe tj stworzone dla Lucyfera i jego zwolenników w tym potępionych ludzi
Szybka Randka2020.08.2 17:26
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Anonim2020.08.2 18:01
jebaj sie z tatusiem kazirodku
JS2020.08.2 17:10
Jedną z głównych przyczyn przez którą ludzie przestali wierzyć nie tylko w diabła, piekło ale i w Boga jest wiara w ewolucję jako kreatorkę wszystkiego ! Ja też uwierzyłem w te pseudo naukowe bajki ewolucyjne i bajki big bang. Dopiero jak "połknąłem czerwoną tabletkę z matrixa" otworzył mi się umysł. Wszystko co się wokół nas znajduje oparte jest o INFORMACJE !!! zasady rządzące światem w skali mikro i makro to równania matematyczne i zależności ! DNA to ekstremalnie skompresowana informacja o budowie organizmu i sposobie jego budowy ! Tego nie mogły wytworzyć ŻADNE ślepe, przypadkowe, bezmyślne, bezkierunkowe procesy ale KTOŚ o wszechwiedzącym umyśle. Wszystko co jest wokół nas i my sami to doskonałe WYNALAZKI ! Polecam książkę prof. Wehrner'a Gitt'a - Na początku była informacja. Króluj nam Chryste ! Nie pozwólmy rządzić w Polsce antyChrystowi !
abcd2020.08.2 16:31
Świat przestał wierzyć w piekło, dlatego że przestał wierzyć w niebo. A w niebo przestał wierzyć, bo Kościół przestał wierzyć w duszę nieśmiertelną i woli odwoływać się do przyrodzonej godności ludzkiej.
To proste2020.08.2 16:24
Człowiek zmądrzał i przestał wierzyć w coś co nie istnieje. KK to największy Amber Gold wszechczasów - ty teraz nas słuchaj, rób co mówimy i nas utrzymuj, a my ci w przyszłości załatwimy, że nie pójdziesz do piekła.
Anonim2020.08.2 16:40
Sam fakt, że możesz pisać takie brednie na katolickim portalu, świadczy o tym, że przeczysz samemu sobie. Matołku, gdybyś choć trochę znał Doktrynę katolicką wiedziałbyś, że zarówno piekła jak i Nieba nikt nikomu nie załatwia. Kościół tylko i wyłącznie wskazuje drogę jak dostać się do Nieba i jak uniknąć piekła. Ale to Ty wybierasz sam gdzie się znajdziesz. Nic mniej i nic więcej. I tu nie ma taryfy ulgowej z racji tego, że ktoś jest np. biskupem. Ba, Chrystus wyraźnie stwierdza, że "Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą." (Łk 12:48; BT). A w procesie beatyfikacyjnym/kanonizacyjnym Kościół tylko określa, że dana osoba znalazła się w Niebie. Określa to post factum. Np. św. Andrzej Bobola zm. w 1657 r (został umęczony) a beatyfikacja odbyła się w 1853 r. zaś kanonizacja w 1938 r. To ile to latek minęło od jego męczeńskiej śmierci do wyniesienia go na ołtarze jako przykładu wiary niezłomnej?
Urszula2020.08.2 16:50
A skąd ten twój kościół wie, że dana osoba znalazła się w niebie? Bo katolicy tak chcieli? Bo jakaś grupa prałatów tak zadecydowała? Co za debilizm.
Roman2020.08.2 17:17
Przeczytaj jedną z Ewangelii, rozdział opisujący skruchę jednego ze współukrzyżowanych i jej skutki, to wszystko zrozumiesz.
Tomasz2020.08.2 17:31
Urszula zanim coś napiszesz to pomyśl. Myślenie ma kolosalną przyszłość. W twoim przypadku się wyłączyło. Pewnie na to mają wpływ czynniki a tych jest wiele np. ateizm wojujący wcześniej śj. potem obstrukcja wobec katolików. Nie wiem ile masz lat ale ile by ich było trzeba wiedzieć że wieczna nie będziesz. Kiedyś pójdziesz z tego świata na sąd Boży. A tam będzie gruntowne rozliczenie z każdego dnia godziny i sekundy twego życia. I możesz trafić do piekła . Jeśli będziesz tak dalej postępować . Dlatego zastanów ssię nad tym co robisz. Mam nadzieję że przeczytasz ty i inni.
Urszula2020.08.2 18:01
Nie sądź abyś nie był sądzony. Wiesz czyje to słowa? Wy, katolicy, macie jakąś obsesję z tym osadzaniem wszystkich. W was jest tyle pychy, że pozwalacie sobie nawet na poprawianie Boga. Wydaje wam się, że jesteście bezbłędni, najmądrzejsi i najlepsi. A wcale tak nie jest. Co więcej - macie wszystkie cechy ludzi zepsutych do szpiku kości. Czemu zastanawiasz się nad moim zbawieniem? A twoje zbawienie to co? Już jesteś zbawiony? Tak myślisz? Druga sprawa - jeśli ktoś ma inne zdanie niż wy, katolewaki, jeśli myśli inaczej to z automatu ma wyłączone myślenie. Nie na darmo nazywam was "pismatoly" Bo to u was jest z myśleniem kiepsko. Chcesz wierzyć w to co wierzysz - twoja rzecz. Ja cię nie osądzam, nie krytykuję, i wbrew temu to tu piszesz, nie walczę z katolicyzmem, nie opluwam was, nie bluźnię na katolików i katolicyzm. Nie konfabuluj więc. Pomyśl o swoim zbawieniu. Znasz przypowieść o faryzeuszu i celniku? Poczytaj. Faryzeusz to ty.
Maryla2020.08.3 3:24
"Urszulo"..Widzę, że bardzo cię "Tomasz wkurzył swoim wpisem! ... MIAŁ W 100% RACJĘ! .. NIE UDAWAJ, PEDZIU...ŻE JESTEŚ KIMŚ LEPSZYM!!!... WIEMY, ŻE JESTEŚ LECHEM KELLEREM, A NIE ŻADNĄ "URSZULĄ"! A TO TYLKO TWÓJ NICK! WSPOMAGASZ SIĘ, PISZĄC POD RÓZNYMI NICKAMI! ...PRZECIEŻ PAMIĘTAMY WSZYSCY , CO ROBIŁEŚ DZIECIOM! ...A SIOSTRY DZIECI OSZCZĘDZIŁEŚ?? ...A ZA CO SIEDZIAŁEŚ W PUDLE?? TAKI KRYSZTAŁOWY JESTEŚ, DRANIU...?? A kto był SB-kiem? Czytałam o tobie w IPN, masz tam przecież założoną kartotekę!!
srula2020.08.2 18:02
POmiocie ubeckiej kurvvy z PiSda jak puzon i kulawego stroza pomatola ...znow sie onanizujesz na frondzie ...
Dupula2020.08.3 9:57
Admin frondy powinien jednak wyrażać się nieco bardziej kulturalnie. No, ale czego po katoliku się spodziewać...
Rjens2020.08.2 16:52
My cię wyspowiadamy i odpuścimy grzechy. Możesz też kupić odpust (dziś promocja). Mamy też relikwie na sprzedaż.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.2 16:24
piekło to wymysł klechów żeby trzymać durnych katolów za mordy! straszy się ogniem piekielnym a przecież dusza jak byt niematerialny nie odczuwa bólu bo nie ma nerwów tak jak ciało...
Anonim2020.08.2 16:42
Jasne. Najwięcej w piekle jest dusz, które jego istnieniu przeczyły.
Cierpliwy2020.08.2 17:44
kkp Czy Ty wiesz skąd się wzięła ta "niebieska kulka" pyłek we Wszechświecie z miliardami galaktyk i po co ? Czy Ty wiesz po co pojawiłeś się na niej? A może zaplanowałeś swoje pojawienie się na Ziemi i to w tej postaci jaką widzisz w lustrze? Tylko nie wmawiaj sobie że nie masz wewnętrznego poczucia niesprawiedliwości (chociażby względem Twojej osoby). Czy wszystko to co ogarniasz swoim rozumem, a jest Ci znanym światem, powstało z niczego w Wielkim Wybuchu dla kaprysu? Twój "telefonik" ktoś zaprojektował i wykonał dla Twojej "wygody", a Ziemię i Ciebie już nie? Wiszą nad Tobą Sądy powołane przez ludzi, z prawem w którym na ludzki sposób dokonano rozróżnienia dobra od zła i kary za jego przekroczenie. A odmawiasz Temu, który zaprojektował i wykonał TO co my nazywamy życiem, by Cię sprawiedliwie osądził z Twojego istnienia w Jego "ogrodzie"? Czy na ziemi ludzie nie maja więzień? Czy nie skazywani są na śmierć? Obyś nie zaznał śmierci po raz drugi w Piekle, a którego istnienie tak negujesz . Pamiętaj że pycha samowystarczalności z jest powodem upadku człowieka
jack2020.08.2 18:46
Mówią że Wielki Wybuch nastąpił z Punktu. A może tych Punktów są miliardy i nastąpiły lub nastąpią miliardy Wybuchów? Był podobno jeden mogą być miliardy. A tak w ogóle to "Boga nie ma" według wszystko wiedzących niewierzących.
Aldonnis2020.08.2 15:53
Nie należy wierzyć w coś co nie istnieje.
Anonim2020.08.2 16:28
Jasne. Konfederacja np. mówi, że koronawirusa nie ma, a przecież dowieść jego istnienia można przy pomocy mikroskopu i z obserwacji objawów. Są liczne przekazy mistyków, prawda o piekle jest zawarta w różnych przekazach religijnych, np. w Buddyzmie. A przecież Buddyzm nie należy do religii objawionych. Tak samo jak prawda o szatanie. Nazwy mogą być różne, ale chodzi o tę samą rzeczywistość. Jednakże możesz wierzyć w co chcesz, nawet w to, że piekła nie ma. Bo przecież nie jesteś w stanie udowodnić jego nieistnienia. Co najwyżej możesz powiedzieć, że go nie widzisz. Tylko tyle. Piekło to sfera ducha a nie materii, choć materii "dotyka".
Anonim2020.08.2 15:48
Bardzo mnie rozczulają twierdzenia lewactwa, zwłaszcza tęczowego, że Chrystus stoi po stronie prześladowanych i oni mają właśnie siebie na myśli jako prześladowanych. No cóż, sam Pan Jezus nie raz mówił o potępieniu wiecznym, o piekle. Ale jest o tym i w innych Księgach Biblii. Taka Apokalipsa św. Jana pełna jest "malowniczych" obrazów miejsca zatracenia. A bardzo wymowne jest to zdanie: "Na zewnątrz są psy*, guślarze, rozpustnicy, zabójcy, bałwochwalcy i każdy, kto kłamstwo kocha i nim żyje." (Ap. 22:15; BT) przy czym w przypisach w BT słowo "psy" jest tłumaczone jako: "aluzja do popełniających nadużycia seksualne (por. Pwt 23,18n)."
Anonim2020.08.2 15:54
Ps. Jednakże bergoglianizm unieważnia istnienie piekła. To widać w różnych wypowiedziach Bergoglio i jego wyznawców. Bo "Bóg jest miłością"... No to jak może karać? Ale najdobitniej brak wiecznej kary w bergogliańskich bredniach został ujęty w pkt 297 i 311 Adhortacji "Amoris Laetitia". Tam gdzie mowa o tym, że nikogo nie można potępić na wieczność i że "pełnią sprawiedliwości jest miłosierdzie". To co wyprawia Bergoglio i jego kamaryla znakomicie wpisuje się w słowa Apokalipsy św. Jana: " Ja świadczę każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze. A jeśliby ktoś odjął co ze słów księgi tego proroctwa, to Bóg odejmie jego udział w drzewie życia i w Mieście Świętym - które są opisane w tej księdze." (Ap 22:18-19; BT)
Urszula2020.08.2 15:59
No to teraz pomyśl ile katolicki kościół dołożył do tej księgi. Pomyśl też kim jest bałwochwalca.
Anonim2020.08.2 16:03
A teraz napisz co u Ciebie oznacza owo "bałwochwalstwo"?
Urszula2020.08.2 16:02
A co powiesz na to: "I śmierć, i piekło zostały wrzucone do jeziora ognistego; owo jezioro ogniste to druga śmierć". (OBJ. Jana 20:14)
Anonim2020.08.2 16:22
Protestanckie, zwłaszcza świadkowo-jehowe tłumaczenia mnie nie obowiązują. Chociaż w owym zdaniu, w angielskim przekładzie Baptystów, nie ma słowa "piekło" tylko "Hades". Angielskim odpowiednikiem polskiego słowa "piekło" jest: "hell, inferno". Natomiast w Biblii Tysiąclecia i Biblii z "Wydawnictwa św. Wojciech" - oba katolickie - nie występuje słowo "piekło", tylko "otchłań". Zresztą, ostatecznie nie chodzi tyle o nazwę, a o miejsce. Hades to wg. mitologii greckiej "świat podziemny i zmarłych" (Wikipedia). Ale proponuję sięgnąć po nieco wcześniejszy fragment Apokalipsy św. Jana, a mianowicie Ap 20:7-10. Może wtedy przestaniesz się lewacko mądrzyć tylko coś do Ciebie dotrze. Choć jestem sceptyczny bo jak na razie nie dajesz podstaw by tak myśleć, Lesiu-Urszulka.
Urszula2020.08.2 16:41
Lesiu? A kto to? Twój partner? O co pytałam tępoto umysłowa? O tłumaczenie słowa "piekło"? Czy ty w ogóle umiesz choć trochę posługiwać się rozumem czy tylko obrażasz innych. Kiedy nauczysz się czytać ze zrozumieniem, ofiaro garbatego losu. Co za bezmózg z ciebie. Kwintesencją tego wersetu jest fakt, że nie ma wiecznych mąk, nie ma ognia piekielnego jest druga śmierć. A śmierć oznacza unicestwienie na zawsze, a nie wieczne męki. Na pewno werset, który podałam nie mówi o różnych terminach określających "piekło", matołku. Jak chcesz dyskutować to najpierw się trochę poducz i potrenuj swój ptasi móżdżek , katolewaku.
Anonim2020.08.2 16:49
Prosiłem Cię abyś przeczytała wcześniejszy fragment Apokalipsy. Jakbyś przeczytała to byś przestała pisać bzdury bo byś musiała użyć rozumu. Albo musiał, Lesiu... Zresztą nieważne co tam za nick "siedzi". A swoją drogą dlaczego uważasz, że jestem "katolewakiem"? Przecież ja nie popieram bergoglianizmu i w ogóle całego tego kościelnego postępu tzw. kościoła otwartego. Dziurą do klienta... Ot logika lewactwa... Używasz nazw bez ich rozumienia. I dyskutuj tu z lewactwem. Właściwie cała Twoja argumentacja sprowadza się do wyzwisk jak u tego cretino. Nie nudzą Cię te dyżury? Tak dzień w dzień tyrać bez chwili odpoczynku... Ciekawe czy hobbystycznie czy jednak z gratyfikacją...
Anonim2020.08.2 16:51
Ps. Myślisz, że ilość użytych epitetów świadczy o inteligencji? Żulia spod budek z piwem miała bogatszy asortyment niż Ty.
Urszula2020.08.2 17:02
Jak chcesz aby cię nie traktowano po chamsku to sam zapanuj najpierw nad klawiaturą i nie obrażaj innych bo nie jesteś wyrocznią. Nie interesuje mnie twoje podejście do zagadnienia. Napisałam werset i należało się odnieść do wersetu, a nie bawić się w językoznawcę. werset jest prosty, zrozumiały, no chyba, że pismatoł ten werset czyta to nie kapuje. Jesli chcesz sie odnieść do jakiegoś wersetu to nie odnosisz się do tego co ci pasuje. Przy znakomitej większości wersetów są odnośniki. I tak do wersetu który podałam jest odnośnik: Ob. 21:15, a do tego odnośnika jest inny odnośnik:Obj.21:8 I dochodzimy do tego, że jezioro płonące ogniem i siarką to druga śmierć. Jeśli mamy wątpliwości co do znaczenia danego wersetu to odnośniki nam pomogą rozwiązać problem. Masz okrutnego Boga bo mój Bóg, któremu wierzę nie skaże człowieka, który przeżył moment na ziemi na wieczne potępienie. Znam wielu ludzi, którzy mają więcej empatii dla człowieka niż twój Bóg. Pozdrowienia dla Lesia. :D
lucjan2020.08.2 16:56
Nie udawaj egzegety bo jesteś lewakiem i masz zboczenia intelektualne.Widać to po twoim języku pełnym nienawiści.Powiem tak "bujaj sie,"
As w rękawie Boga2020.08.2 15:39
Nie wierzyć ryzykowne.