12.10.15, 14:50

Abp Gądecki: Komunia dla cudzołożników? Wykluczone!

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczącego Episkopatu Polski, zabrał głos w sprawie rozwodników w nowych związkach. W rozmowie z rzecznikiem archidiecezji warszawsko-praskiej Mateuszem Dzieduszyckim powiedział, że dopuszczenie publicznych cudzołożników do Komunii świętej jest zdecydowanie wykluczone. Abp Gądecki podkreślił w tym kontekście, że "miłosierdzie musi być zjednoczone z prawdą i sprawiedliwością". Hierarcha wyjaśnił też, że dopuszczenie rozwodników w nowych związkach do Eucharystii w praktyce "eliminowałoby sakrament pojednania i pokuty, bo byłby on już zupełnie niepotrzebny".

bjad

Komentarze

anonim2015.10.12 15:11
To oczywiste, po co o tym pisać. To synod o rodzinie a nie synod o dziwactwach i rozwiązłości.
anonim2015.10.12 15:13
a dla Protestantów ? Tak czy Nie książę Gądecki ? Papież odprawił msze w Zborze Metodystów i udzielił komunii wszystkim. To co robisz z kapłanami w diecezji to terror i brak miłości. A ty rozbójniku Rycerzy Chrystusa prześladujesz. Zabraniasz Kapłanom komunii im udzielać. Ty jesteś Pasterz ? Ty jesteś Mojżesz który leży krzyżem i wstawia się za swoim ludem ? lepiej powiedz ile godzin ostatnio leżałeś krzyżem, ostatnio to było na świeceniach, innych chcesz pouczać a co się dzieje w diecezji poznańskiej ? gdzie jest największe poparcie dla aborcji, in vitro w Polsce ? podpowiadam w archidiecezji Poznańskiej. Idź na naukę do innych biskupów i się ucz póki nie jest za późno dla ciebie.
anonim2015.10.12 15:17
To Chazan nie dostanie!!! Chyba, że się nawróci!
anonim2015.10.12 15:40
"dopuszczenie rozwodników w nowych związkach do Eucharystii w praktyce "eliminowałoby sakrament pojednania i pokuty, bo byłby on już zupełnie niepotrzebny". Czyli jak się nie ma drugiej żony, to sakrament pokuty jest...?
anonim2015.10.12 16:05
Dzięki Bogu za odważnego biskupa!!!
anonim2015.10.12 16:09
Zaneta155 - jak się nawróci, przestanie cudzołożyć i naprawi zło jakie czyni to już złego słowa na niego nie powiem i faktycznie wtedy będzie mógł być katolickim autorytetem, który pokonał swoje grzechy. Na razie takim na pewno nie jest. Jednak środowiska mało rozumne używają go jako pałki ideologicznej na wrogów i w sumie robią mu tym krzywdę bo utwierdzają w grzechu.
anonim2015.10.12 16:21
Znaczy, że zasadniczo jedynymi grzechami, z jakich ludzie się spowiadają to cudzołóstwo? A inne grzechy? Nie tylko ciałem człowiek grzeszy. Nie, żebym był przeciwko słowom ks. arcybiskupa, oczywiście, ma rację, ale jestem zdziwiony.
anonim2015.10.12 16:33
Nie dziw się to konsekwencja logiczna. Jeśli komunia będzie udzielana pomimo jakiegoś jednego grzechu, to konsekwencja jest udzielanie jej pomimo innych ...logiczne.
anonim2015.10.12 16:35
Wniosek proaktyka udzielania komunii pomimo grzechu ( w recydywie i nieodpokutowanego) rozbija koncepcję grzechu wogóle.
anonim2015.10.12 19:50
Jacek Dobry napisał: "Papież odprawił msze w Zborze Metodystów i udzielił komunii wszystkim." Proszę o źródło tej informacji. Papież jest otwarty na ekumenizm, ale tego co tutaj podajesz (dopuszczenie do Stołu Pańskiego protestantów) nie mógłby zrobić, bo interkomunii w Kościele nie ma i nie będzie. Nie jest to możliwe, albowiem Ciałem Chrystusa mogą się karmić tylko ci, którzy są w PEŁNEJ jedności z Kościołem. *** Tytułem wyjaśnienia - wierzymy i wyznajemy, że w konsekrowanych postaciach jest rzeczywiście obecny Chrystus, w swoim ciele, duszy i Bóstwie. Protestanci w to nie wierzą, dlatego też nie mogą do komunii w naszym Kościele przystępować. *** W pełnej jedności ze wspólnotą Kościoła nie są również osoby żyjące w związku niesakramentalnym. Pod tym względem nauczanie Kościoła jest niezmienne, bo tak właśnie nasz Pan nauczał: "Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. 12 I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo". (Mk 10; 11-12) 18 Każdy, kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo; i kto oddaloną przez męża bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo. (Łk 1; 18)
anonim2015.10.13 4:24
@Klara (oporna uczennica Pańska) Czytanie ze zrozumieniem jest trudną sztuką i nie każdy ją posiadł ... przeczytaj jeszcze 20 razy to co napisałem może coś zrozumiesz bo widzę, że kula w płot jak na razie, Co do Ks Gądeckiego to zachęcam go do refleksji na własnym postępowaniem w diecezji zwłaszcza nad prześladowaniem Rycerzy Chrystusa Króla ( czerwone płaszcze) a także jego terroryzm i nie ciekawe traktowanie kapłanów itd zmuszanie do nie godziwych czynów itd Jego postawa przypomina Jean-Jacques Rousseau który pisał traktaty o wychowaniu dzieci a własne oddał do sierocińca.
anonim2015.10.13 9:33
@agaga - Myślę że Pan Bóg jest bardziej miłosierny i wyrozumiały dla takich "grzechów" - Nie myśl - czytaj dokumenty Kościoła...Luter tez myślał i dzięki temu jest dzisiaj z tysiąc odłamów chrześcijaństwa- wszystkie walory szarości. Niech koleżanka się tam zapisze. W KK jest czaro-biało. A jak koleżanka chce zostać w Kościele, to niech idzie do spowiedzi. Tam mądry kapłan powie jej co trzeba zrobić. Prawdopodobnie będzie chodziło o wzięcie swojego krzyża na ramiona...Czyli dokładnie to, co mówi Ewangelia.
anonim2015.10.13 11:06
@Jacek Dobry- do Twojej wiadomości- przestań siać herezję w Kościele Jezusa-bo to Jego Kościół a nie Twój! brawa dla abpa S.Gądeckiego, że Was krótko trzyma! Rycerze Chrystusa Króla- to sekta suspendowanego ks.Natanka, odprawiane przez niego Msze Św. są świętokradcze, rozgrzeszenia-nieważne, a nauka przyczynia się do rozłamu wspólnoty wierzących. Szatan pokorę małpuje doskonale! Ks.Natanek to kapłan nieposłuszny, który mimo nałożonej kary nie schodzi ze swej błędnej drogi. I z łaski swojej proszę nie używać porównania jego osoby do św.O.Pio- bo to zazwyczaj robicie- ponieważ tego świętego wyróżniało posłuszeństwo Kościołowi. Nie wiem czy się orientujesz ale szerząc poglądy ks.Natanka wykluczasz się z Kościoła i przyjmujesz komunię św. świętokradczo, przyczyniasz się tez do rozdzierania Ciała Chrystusa. Nawróć się bracie-póki czas! Wklejam komunikat ze strony Episkopatu Polski: Oświadczenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ks. Piotra Natanka i jego zwolenników Rada Stała, w oparciu o analizę sytuacji dotyczącej działalności suspendowanego ks. Piotra Natanka, stanowczo przestrzega katolików przed gromadzeniem się wokół jego osoby i popieraniem głoszonych przez niego idei. Mimo wyraźnego zakazu biskupa miejsca i nałożonej kary kanonicznej, ks. Natanek nie zaprzestał niestety swojej działalności. Rada zwraca uwagę, że Msze św. sprawowane przez suspendowanego kapłana są niegodziwe i świętokradzkie, a udzielane rozgrzeszenia – nieważne. Rada Stała Episkopatu Polski po raz kolejny stanowczo przestrzega też katolików przed błędnym nauczaniem tego duchownego i prosi wiernych, by nie korzystali z posługi duszpasterskiej ks. Natanka, nie kierowali się jego nauką, nie wierzyli w jego bezpodstawne zapewnienia o jej zgodności z nauczaniem papieży i biskupów oraz nie przystępowali do tworzonych przez niego grup. Osoby współpracujące z suspendowanym ks. Piotrem Natankiem przyczyniają się do rozłamu wspólnoty wierzących. Współdziałając w niszczeniu jedności Kościoła, popełniają grzech, z którego mają obowiązek oczyścić się w sakramencie pokuty. Warunkiem natomiast otrzymania rozgrzeszenia jest odstąpienie od wspierania rozłamu w Kościele i gotowość naprawienia wyrządzonego zła. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski