22.10.17, 20:35zdj. screen Youtube SalveTV

Abp Hoser: Europę opanował kult złotego cielca

Uczestnicy kongresu Ruchu "Europa Christi" na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego wzięli udział we Mszy św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie. Mszy przewodniczył kard. Robert Sarah, a homilię wygłosił abp Henryk Hoser.

Odnosząc się do czytań mszalnych, duchowny przypomniał, że Bóg wyznacza i kształtuje oblicze ziemi oraz jej szlaki. Przy tym- wskazuje arcybiskup- Bóg jest suwerenny: 

"Jam jest Panem i nie ma innego. Bóg jest Panem historii. Nie wolno nam o tym dziś zapomnieć"- podkreślił hierarcha. Jak dodał, w naszej epoce konieczna jest obecność wiary, nadziei i miłości, które winny przejawiać się w naszych działaniach, zarówno osobistych, jak i społecznych. 

Arcybiskup zwrócił uwagę, że tam, gdzie brakuje równowagi, może przywrócić ją Jezus. 

"Ta równowaga w dzisiejszych czasach wydaje się zagrożona. Staliśmy się sługami cezara i uczestnikami kultury złotego cielca"- podkreślił duchowny. 

Biskup diecezji warszawsko-praskiej zwrócił uwagę, że jedność Europy współcześnie usiłuje się kształtować wyłącznie w oparciu o czynniki ekonomiczne, co można porównać do pracowitego i wytrwałego "budowania wieży Babel". Właśnie z tego powodu, w ocenie hierarchy, ludzie w Europie tracą wspólny język i tożsamość.

"Jeśli Europa straci pamięć i kulturę, która z istoty była i jest chrześcijańska, to przestanie być Europą w ścisłym tego słowa znaczeniu"- podkreślił arcybiskup Hoser, które zwrócił uwagę na fakt, że chrześcijaństwo, które kształtowało nasz kontynent, miało również ogromną siłę jednoczącą.

"To powinna być Europa narodów, a nie federacja państw ekonomicznych"- mówił duchowny. 

Jak przypomniał, podstawą przyszłości naszego kontynentu jest "różnorodność w jedności wiary i świata wartości". 

yenn/KAI, Fronda.pl