13.06.19, 09:40Fot. Pixabay, CC 0

Abp Ricchiuti: wielu biskupów chce zniesienia celibatu

Jest wielu biskupów, którzy opowiadają się za zniesieniem obowiązkowego celibatu – ujawnił abp Giovanni Ricchiuti, ordynariusz diecezji Altamura Gravina – Acquaviva delle Fonti na południu Włoch oraz przewodniczący włoskiej Pax Christi. On sam opowiada się za takim rozwiązaniem. Co więcej, jego zdaniem do kapłańskiej posługi powinni zostać przywróceni księża, którzy się ożenili.

Uważam, że tak jak po drugim Synodzie o rodzinie Kościół uruchomił proces rozeznania w sprawie dopuszczania do Komunii osób rozwiedzionych, które zawarły drugi związek, tak samo byłoby dobrze, gdyby coś podobnego stało się z tymi kapłanami. Każdy przypadek trzeba rozważyć z osobna” – powiedział włoski arcybiskup.

Odnosząc się natomiast do Synodu Biskupów o Amazonii, z którym wiązane są nadzieje na dopuszczenie do święceń żonatych mężczyzn, abp Ricchiuti stwierdził, że opowiada się za powszechnym przyjęciem takiego rozwiązania. Jego zdaniem obok kapłanów żyjących w celibacie i całkowicie oddanych posłudze, mogliby też być księża na część etatu, którzy pomagaliby tam, gdzie brakuje powołań.

Włoski hierarcha przypomina, że o dobrowolnym celibacie była już mowa na Soborze Watykańskim II. Paweł VI zastrzegł tę kwestię dla siebie i dlatego niczego w tej sprawie nie uczyniono.

Krzysztof Bronk – Watykan 

vaticannews.va/pl


Komentarze

Mateusz Jegliński2019.06.13 15:47
Jak może być głupi człowiek uważający się za mądrego. Takim przykładem, jest Marek 21. Bełkocze, coś o prozie życia i swoje doświadczenia uważa za reprezentatywne dla wszystkich. Nie rozumie, ze ŚwKRK to nie udogodnienia dla ludzi, czy księży, to Jezus Chrystus i Jego Nauka. A Biskupi, czy księża, którzy wiedzieli do czego się zobowiązują, ale gdy nie dają rady wytrwać w celibacie, to zamiast przeprosić chcą zmian. To tylko świadczy, jak żałośni i słabi ludzie zostali kapłanami. Mogą przecież odejść, porzucić habit, ale weszli w kontakty z diabłem i próbują zmieniać ustalony porządek od prawie tysiąca lat. Widoczne diabłu bezżeństwo kapłanów jest wielką bryłką soli w oku, więc pogania najsłabszych, ze stanu kapłańskiego, do jak to u diabła zwykle bywa, do próby wymuszenia akceptacji możliwości ożenku przez kapłana. Nie, kapłan, który nie potrafi wytrwać w ślubowaniu, niech lepiej porzuci kapłaństwo i idzie sobie a nie jeszcze gorszy innych kapłanów i wiernych. Diabeł wie, że obecny papież, to człowiek słaby moralnie (słynna wypowiedź do geja, kim ja jestem, żeby cię oceniać), ma słabą wiarę ( w tej wypowiedzi do geja podważa cała naukę do Pisma Świętego, np co się stało z pokoleniem Beniamina), stara się przypodobać światu a nie słuchać Boga (wypowiedź papieża do geja jednoznacznie wpisuje się w obecną narrację świata a nie Boga), więc mnoży swoje żądania. Brakuje wiary i modlitwy kapłanom, bo człowiek skupiony nad tym co robi jest w stanie odrzucić pokusy. Ciekawe, jak by zachował się Marek 21, w sytuacji, gdyby z kimś uzgodnił cenę działki i sprzedający dałby słowo honoru, że ceny nie podniesie a później ją podniósł, to też by to tłumaczył prozą życia, czy byłby zniesmaczony zachowaniem sprzedającego?
J.P2019.06.13 17:31
Co do zakupu działki to najlepiej kupuje się właśnie od tych którzy są wyświęceni, przykład premiera jest mocny i miażdżący.
Marek212019.06.14 9:25
Kupiłbym inną działkę i zawracałbym sobie głowy oszustem....:-) Ok, módl się o dojrzałych, mądrych kapłanów. Może pomoże. A może nie.
rebeliant2019.06.13 15:13
Ale wówczas kapłaństwo traci sens. Jak chcą usunąć celibat, to niech założą fundację lub jakąś inną firmę zajmującą się studiowaniem Pisma Świętego.
J.P2019.06.13 13:42
Rozumiem ich, mnie też celibat nie służy. Człowiek staje się nerwowy, każda odsłonięta pierś przyspiesza tętno, czasem popada w manie pouczania wszystkich.. co gorsza w sprawach seksu. Taki ksiądz Oko na ten przykład wciąż myśli i pisze o masturbacji a fronda o gejach. Wszystkim brakuje seksu, nawet gdy udają, że nie.
helena2019.06.13 13:31
skoro bral slub z B O G I E M jemu skladal przysiege to co pseudobiskupowi sie jeszcze sni skad tylu sexsiarzy sie nagle wzielo?????czyzby nie powolani byli do sluzby BOGU i czlowiekowi a dla ideologii ikassssy ???????poszli co niektorzy i stad ten problem i taki test wierzacych
krzysztof2019.06.13 13:23
jesteś diabelskim pomiotem i lewakiem a nie arb.LEWACTWO WIE ŻE JEGO MIEJSCE WIECZNEGO SPOCZYNKU TO PIEKŁO
lolek kremowka2019.06.13 13:10
Celibat został ostatecznie wprowadzeniy w Kościele katolickim w XI wieku. Sprawa ta ciągnęła się dość długo, nie ze względów doktrynalnych, ale z powodów całkiem prozaicznych i ziemskich... Ksiądz, jeśli posiadał majątek, po jego śmierci majątek ten przechodził na rodzinę, i Kościół z tego nie miał nic. To była nowa forma poszerzania majątku kościelnego. Trzeba przypomnieć, że decyzja o celibacie skutkowała ogromnymi tragediami w rodzinach; uznawano małżeństwo za nieważne, żony i dzieci za obce, które nie miały prawa do dóbr jakie miał ksiądz. W klasztorach męskich i żeńskich dochodziło do potajemnych spotkań, gdzie były wynaturzenia seksualne, zakonnice zachodziły w ciąże, a potem noworodki zabijano itp. Kościół w swoich naukach kładł nacisk w ogóle na aseksualność człowieka i zalecał wiernym jak najrzadsze kontakty w małżeństwie, obrzydzając ludziom tę sferę życia ludzkiego, że jedynie kontakt ma służyć prokreacji, sam zaś akt ma być smutną koniecznością i bez przyjemności. Prawdą jest, że życie w bezżeństwie jest i powinno być wyjątkiem, z pewnościa dotyczy ludzi aseksualnych, o bardzo obniżonym pociągu erotycznym. I wtedy taki człwiek może spokojnie poświęcić się sprawom duchowym, bez ogromnego obciążenia psychicznego, jakim są naturalne myśli erotyczne. Z uwagi na upublicznione w ostatnich latach liczne skandale o podłożu seksualnym wśród księży dowodzą, że dobór w seminariach przyszłych kapłanów jest przypadkowy, a tzw. badania niczego nie odkryją.
Ben2019.06.13 13:38
Zaprawdę smutne to i niegodziwe by wypaczać naturę dla korzyści materialnych.
lolek kremowka2019.06.13 13:08
W Piśmie Świętym nie ma jakiejkolwiek wzmianki o nakazie bezżeństwa w odniesieniu do kapłanów. Apostołowie w większości byli żonaci, a św. Paweł w I Liście do Tymoteusza pisał: „Biskup powinien być nienaganny, mąż jednej żony”. Chodziło o to, że Kościól chciał zachować całość swoich ziem, które w średniowieczu księża przekazywali swoim dzieciom /dobra parafii/ jako własne w spadku. W wyniku takich praktyk Kościól tracił bardzo dużo ze swego majątku i żeby to ograniczyć postanowiono zakazć księżom posiadania spadkobierców... - czyli zakazano zawierac zwiazki małżeńskie. Tyle o korzeniach celibatu.
Biblia 2019.06.13 12:38
Tm 3, 2-5: "Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?" Tm 3,12: "Diakoni niech będą mężami jednej żony6, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami." Tm 4, 1-5: "Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatnich niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów. [Stanie się to] przez takich, którzy obłudnie kłamią, mają własne sumienie napiętnowane. Zabraniają oni wchodzić w związki małżeńskie, [nakazują] powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby je przyjmowali z dziękczynieniem wierzący i ci, którzy poznali prawdę. Ponieważ wszystko, co Bóg stworzył, jest dobre, i niczego, co jest spożywane z dziękczynieniem, nie należy odrzucać. Staje się bowiem poświęcone przez słowo Boże i przez modlitwę."
Antek2019.06.13 12:00
Durny arcybiskup. Takich trzeba ekskomunikować.
Polak Ateista Dumny Gej2019.06.13 10:59
Celibat to głupota. Facet musi ruchać!
Ar2019.06.13 11:49
chyba ciebie
Amalia2019.06.13 10:49
To byłby koniec kościoła rzymskokatolickiego. Jeżeli ksiądz nie jest w stanie wyrzec się pewnych rzeczy dla stanu kapłańskiego to co to za kapłan? Przecież nauczają, że Pan Jezus nie miał żony, to dlaczego duchowny ma je mieć? A poświęcając czas żonie i dzieciom znajdzie czas dla wiernych i na sprawy duchowe?
Marek212019.06.13 10:53
Piękna poezja, ale jest jeszcze proza. To liczba wyświecanych księży w stosunku do liczby zmarłych, emerytowanych czy odchodzących. I tej prozy żadną poezją nie pokonasz.
Marek212019.06.13 11:13
A poza tym ja akurat wierzę w sensowność i dobro instytucji małżeństwa :-)
JONASIK2019.06.13 11:23
Rozwiązanie jest proste. Ksiądz powinien mieć kilka żon. One wtedy razem ogarną dom, dzieci, zakupy, sprzątanie, a ksiądz spokojnie znajdzie czas dla wiernych i na sprawy duchowe. Proste? Proste!
Marcin2019.06.13 12:37
Czy ja wiem ;) wierni moga nie ogarnąć tych zakupów, u tylu zon... serce by im pękło... z zawiści ;P
Prawaczka2019.06.13 10:34
Celibat jest atrakcyjny dla homoseksualistów nie tylko nie muszą się żenić co i nie mogą.
Andrzej 2019.06.13 10:48
Homoseksualizm można wyleczyć
Polak Ateista Dumny Gej2019.06.13 10:51
nie można podobnie jak nie można wyleczyć heteroseksualizmu
Mateusz Jegli\305\204ski2019.06.13 15:52
Jednak można, bo jest tego wiele przykładów, tylko tak słabi i tak schorowani ludzie na homo chcą to zakrzyczeć.
Zniesienie celibatu to będzie koniec Kościoła2019.06.13 10:23
Protestanci od początku znieśli celibat no i co? W tych krajach gdzie są protestanci i jest zniesiony celibat wiecej niż połowa mieszkańców to ateiści. Zniesienie celibatu nie zwiększy liczby wierzących to jest tylko poluzowanie zasad dla księży. Zapominamy, że tam gdzie są żonaci księża mogą być także separacje i rozwody (podziały majątku). Kto będzie za to płacił??? Parafianie??? Takie przypadki już dawno są w kościele anglikańskim. Jak będzie wyglądał rzekomy ''ksiądz" który będzie moralizował swoich parafian a sam będzie po rozwodzie albo będzie miał którąś tam z kolei żonę? Kpina z kapłaństwa. Kapłaństwo polega na poświęceniu siebie i wyrzeczeniach. Jeżeli ktoś tego nie rozumie nie jest prawdziwym księdzem. Jezus też mógł mieć żonę i dzieci i mógł sobie spokojnie żyć na Ziemi. A wybrał śmierć na krzyżu. Już teraz w Polsce utrzymuje się księży na parafiach. Nie wyobrażam sobie żeby parafianie utrzymywali dodatkowo żonę księdza i jego dzieci. Może tak jest u polskich prawosławnych i grekokatolików ale w kościele rzymskokatolickim to wywoła falę buntu. Czy głównym celem Kościoła na Ziemi jest dążenie do zbawienia czy uprawianie seksu przez księży bo część z nich nie może wytrzymać w celibacie??? Po co przyjmuje się do seminariów ludzi niedojrzałych psychicznie i duchowo???
Marek212019.06.13 10:27
A skąd wziąć dojrzałych? Skoro przyjmuje się niedojrzałych to widać że na bezrybiu i rak ryba.
Zniesienie celibatu to będzie koniec Kościoła2019.06.13 10:40
Kościół powinien podnieść wiek dla kandydatów do seminarium. Np. skończone 25 lat albo nawet 30. Taki człowiek miałby większe doświadczenie życiowe (np. mógłby wcześniej wykonywać jakiś zawód, wyższe wykształcenie). Nie ulegałby tak łatwo pokusom bo coś w tej swojej głowie powinien już mieć. Przyjmowanie do seminarium ludzi zaraz po maturze (obliczanej w procentach) to kabaret. Co to będzie za ksiądz jak on dobrze nie potrafi napisać wypracowania a co dopiero przygotować kazanie...Edukacja też ma na to wpływ. Przed II wojną światową wszyscy księża mieli już w szkołach średnich łacinę i grekę. A teraz mają??? Jaki to był poziom wiedzy!!! Powinno się stawiać na JAKOŚĆ a nie na ilość księży. Lepszy jeden mądry ksiądz niż 100 słabych, niedokształconych głupców żądających zniesienia celibatu.
Marek212019.06.13 10:45
Tyle że w wieku 30 lat ma się już kobietę i często dzieci. Świetny pomysł na wyświęcanie viri probati... :-) Wymyślać można wiele rozwiązań ale gdyby któreś z nich dawało szansę na sukces to już dawno byłoby wprowadzone w życie. Widać że w dzisiejszym społeczeństwie lepszych rozwiązań nie ma. I nie będzie. I nie ma co tworzyć poetyckich wizji bo nie prowadzą one dokądkolwiek.
Zniesienie celibatu to będzie koniec Kościoła2019.06.13 10:50
Niekoniecznie ktoś w wieku 30 lat ma już żonę i dzieci. Skąd masz takie dane??? Raczej podnosi się wiek zawierania małżeństw powyżej 30 lat. Problem w tym, że Kościół chce mieć "na siłę" dużo księży i w szybkim czasie co jest niemożliwe.
Marek212019.06.13 10:55
Nie na siłę tylko by było komu mszę odprawić. Inaczej podobnie jak w Niemczech i we Francji trzeba będzie zamykać, sprzedawać, burzyć kościoły.
Janek2019.06.13 10:35
Jesteś idealistą, a w sprawach seksualnych dodatkowo oderwanym lekko od rzeczywistośc człowiekiem.. Wbrew temu co mówisz, dużo osób w tym starszych jest za małżeństwem dla zwykłych kapłanów, gdyż może to być np dobry wzór dla parafian.
Zniesienie celibatu to będzie koniec Kościoła2019.06.13 10:47
Tam gdzie są małżeństwa są i rozwody. Dojdą dodatkowe kłopoty dla Kościoła. Nie wystarczy tylko ''ożenić księży". U protestantów są pastorzy - rozwodnicy...Chcesz płacić dodatkowe koszty dla parafii na żonę i dzieci księdza bo ja nie. Będą sprawy rozwodowe księży w sądach i sprawy o podział majątku. Nie mam zamiaru za to płacić bo ktoś nie dorósł do kapłaństwa.
Marek212019.06.13 10:51
Zakładasz że dzisiaj wszyscy księża przestrzegają celibatu? Nie płacisz aby na kobietę i dzieci na trzeciej wsi, na męskie i żeńskie prostytutki, na kochanków itp? To już lepiej płacić na żony które podobnie jak żony pastorów czy popadie pracują legalnie i otwarcie razem z mężem na parafii.
Zniesienie celibatu to będzie koniec Kościoła2019.06.13 11:05
A myślisz, że jak ksiądz będzie miał żonę to jej nie będzie np. zdradzał??? Skoro w normalnych małzeństwach może sie to zdarzyć...Wtedy też ktoś będzie płacił za wybryki tego księdza i dodatkowo utrzymywał jego "oficjalną" "legalną" "rodzinę". Zakładasz, że po zniesieniu celibatu wszyscy księża będą żyli w przykładnych, wzorowych małżeństwach??? Nie będzie separacji i rozwodów??? Parafianie nie będą za to płacić???
Marek212019.06.13 11:10
Ideału nie będzie, ale podejrzewam, żę zgorszenia jednak też mniej. Trzeba by sprawdzić to w praktyce, bo teoretyzowanie daleko nas nie zaprowadzi.
Marek212019.06.13 10:40
Zresztą zniesienie celibatu nie będzie podjęte w duchu tryumfalizmu tylko jako konieczność wymuszona realiami. Celibat powoduje nadreprezentację homoseksualistów w Kościele ze wszystkimi tego skutkami, brakuje księży, wyświęcanie kobiet (bezżennych) budzi jeszcze większe opory niż zniesienie celibatu. A msza się sama nie odprawi ani żaden japoński robot tego nie zrobi..
Zniesienie celibatu to będzie koniec Kościoła2019.06.13 11:19
Jeżeli zniosą celibat dla księży-hetero to księża-geje będą się domagać "małżeństw" homoseksualnych. Tą drogę przeszli już protestanci a na końcu jej jest ateizm. Wystarczy prześledzić historię kościołów protestanckich w Anglii, Niemczech i Szwecji. Klasyka.
Cogito ergo sum2019.06.13 10:22
W Bergen jest w niedzielę jedno nabożeństwo w kościele protestanckim. Gromadzi się na nim 30-40 osób. W kościele katolickim są 4 msze, z których każda gromadzi tyleż samo wiernych. Przypomnę, że Norwegia to kraj protestancki. Zrezygnowanie z celibatu im nie pomogło a może wręcz przeciwnie
Marek212019.06.13 10:23
A może po prostu w Bergen jest wielu polskich imigrantów? I nie ma to nic wspólnego z celibatem?
Cogito ergo sum2019.06.13 10:43
W Bergen jest jedna msza w jęz. polskim.
Marcin2019.06.13 10:09
U mnie na wsi, celibat uprawiali kolejno trzej księża... obsługiwała ich jedna i ta sama sąsiadka ;P Radocha była gdy przy trzecim księdzu, był mały wypadeczek, i karetka na sygnale przyjechała... mówiono o jakimś "zakleszczeniu" zastrzyk dawali... może chodziło o wściekliznę?! Potem chłopy bały sie do kobit podejść, ale były jaja ;P
Jazzz2019.06.13 10:02
Wystarczy przejść na protestantyzm, wybór jest duży, oni to wszystko mają od dawna. Są nowocześni, postępowi, TYLKO ŻE ICH KOŚCIOŁY SĄ PUSTE.
Janek2019.06.13 10:23
W Prawosławiu też i jakoś kościoły są tam pełne wiernych.
Dorian2019.06.13 10:48
Ja jestem w kościele Latającego Potwora Spaghetti, u nas mamy jeszcze lepiej!
JONASIK2019.06.13 11:19
Ja też jestem w KLPS i dodam tylko, że w naszej doktrynie jest absolutny zakaz unikania seksu. Uważamy, że zdrowy sex jest podstawą szczęścia, zdrowia i piękna. Doktryny zawierające celibat uważamy za głupie i barbarzyńskie. Upatrujemy w nich źródło wszelkiego zła, bo zło zwykle wyrasta z frustracji seksualnej. RAMEN
pomyśl:2019.06.13 11:45
homosex - tak, małżeństwa homo tak, masturbacja - dobre, grzech - nie ma, ... to po co ta nauka chrystusa o krzyżu, zmaganiu, wyborach człowieka i konsekwencji przed bogiem. ..
lolek kremowka2019.06.13 12:49
Puste??? Co ty bredzisz!?? Zobacz sam 1. https://www.youtube.com/user/peawarszawa 2. http://malinka.org.pl/transmisja/ Jest jeszcze wiele, wiele innych stron... Katolicy o protestantach wiedzą tyle ile na yemat Biblii, której nie czytają...
jerzy2019.06.14 3:53
Bardzo niewiele wiesz o protestantyzmie.
adam2019.06.13 9:59
B R A W O...!
Esq2019.06.13 10:01
To będzie początek końca...
ASTOM2019.06.13 13:35
Tak samo chcieli 1000 lat temu. No i dopiero byłaby jazda, ze taca idzie na bachory i sukienki!