08.02.15, 13:09Abp Stanisław Gądecki (fot. Episkopat.pl)

Abp Stanisław Gądecki o konwencji antyprzemocowej

Arcybiskup spotkał się z dziennikarzami na Lotnisku Chopina w Warszawie. Wrócił z Iraku, gdzie, między innymi, przekazał 100 tysięcy euro potrzebującym. Przewodniczący Episkopatu Polski mówił w Warszawie o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Uznał, że „parlamentarzyści zamiast tworzyć dobre prawo, wprowadzili zamęt w umysłach Polaków”.

„Wprowadza się zabłąkaną ideologię, która jest popierana przez mniejszość, to perspektywy dla demokracji są coraz słabsze” – powiedział abp Gądecki. Dodał, że „chrześcijanie sobie poradzą, bo idą za wiarą”. Jednak „inni mogą się pogubić”.

Wcześniej oświadczenie w tej sprawie wydał rzecznik Episkopatu Polski, ks. Józef Kloch. „Decyzja głosujących za Konwencją jest sygnałem, że nie jest dla nich priorytetem dobro małżeństwa, rodziny i przyszłość demograficzna Polski” – uznał duchowny. Podkreślił przy tym, że choć przemoc jest sprzeczna z zasadami wiary chrześcijańskiej, to „Konwencja nie wnosi żadnych nowych rozwiązań prawnych przeciwdziałających przemocy".

bjad/rzeczpospolita.pl

Komentarze

anonim2015.02.8 13:41
„chrześcijanie sobie poradzą, bo idą za wiarą”. Jednak „inni mogą się pogubić”. I to jest właściwa odpowiedź pasterza Kościoła. Ja bym dodał jeszcze: Chrześcijanie idą za wiarą i rozumem dlatego tak długo jak długo będą kierowali się wiarą i rozumem ta obłędna ideologia nie będzie im mogła za bardzo zaszkodzić. Chyba że tezy tej obłędnej ideologii będą wprowadzane obowiązkowo dla wszystkich na drodze przymusu legislacyjnego. Wówczas konieczne będzie organizowanie skutecznego oporu społecznego. Jeżeli chodzi o ludzi pozbawionych i wiary i rozumu, to oni i tak wykończą samych siebie nawet bez tej pożałowania godnej Konwencji!
anonim2015.02.8 13:49
Gandalf, trafna uwaga, dzięki :)
anonim2015.02.8 14:17
jotem Twoja chore chore wyobrażenia o Kościele doskonale korespondują z Twoimi chorymi wyobrażeniami o demokracji oraz z Twoimi chorymi wyobrażeniami o świecie na jakim żyjesz. Lecz się człowieku!
anonim2015.02.8 14:19
@jotem, skąd ty znasz takie trudne słowa? Oksymoron. A ty wiesz co to znaczy?
anonim2015.02.8 14:22
Nie wszyscy Chrześcijanie dokonują rozważnych decyzji przecież i Chrześcijanami minią się sekty jehowe czy hetyckie protestanckie zbiory które przeważnie wspierają tą okropną konwencję.
anonim2015.02.8 15:18
Jeśli wypowiedzi są prawdziwe, to niestety nie do końca z się ks. abp. zgadzam. Jeśli chrześcijanin ma się rozwijać, a nie tylko trwać, to rządy lewaków zniszczą nawet najlepszego katolika. Ja się pytam, a co mam robić po Mszy św., w niedzielę, bo kultura leży, stacje tv nic nie warte, prócz tv Trwam, ale to za mało, a gdzie teatry, opera, film, wystawy. Pozostaje zamknąć się w domu. Irak to nie Polska. Poza tym są katolicy, którzy potrzebują wsparcia, bo nie mają pracy, są chorzy, samotni i tracą wiarę i kto im pomoże?. Nie zadawala mnie ten głos naszego pasterza. Przykro mi.
anonim2015.02.8 15:38
"Jest niedziela, trzeba rozgrzać szare komórki przed poniedzialeczkiem. Proponuję zatem krótki test z czytania ze zrozumieniem - na przykładzie tekstu prawnego pt. "Konwencja o zwalczaniu i zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej" (inaczej: "Antychrześcijańska konwencja dotycząca promocji bolszewizmu, zoofilii i masowych aborcji"), tzn jego najbardziej "kontrowersyjnych" fragmentów. 1. Tekst konwencji stosuje termin "płeć społeczno-kulturowa" (zwany potocznie "gender", "dżender" albo "dendżer") w następujący sposób: "społecznie skonstruowane role, działania i atrybuty, które dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet lub mężczyzn". Tak zdefiniowany termin oznacza: a.) że inne rzeczy uznaje się za odpowiednie dla kobiety w Polsce, inne w Norwegii, a inne w Arabii Saudyjskiej b.) upadek cywilizacji chrześcijańskiej c.) picie koktajli z zarodków przez feministki w barach dla zboczeńców 2. Postulat o promowaniu "wykorzenienia tradycji opartych na niższości kobiet" oznacza: a.) że wedle konwencji kobiety i mężczyźni powinni być tacy sami, co doprowadzi do promocji zboczeń i bolszewizmu b.) że kobiety nie mogą być uznawane za gorsze (ale nie ma wszak nigdzie napisane, że mają być takie same jak mężczyźni) c.) dyskryminację kobiet ze względu na wzrost 3. Kościół, oburzając się na postulat "wykorzeniania tradycji opartych na niższości kobiet": a.) ma rację, należy bić te głupie zdziry "bo panbuk" b.) przyznaje tym samym, że w ich mniemaniu kościół katolicki "jest tradycją opartą na niższości kobiet" c.) sprzeciwia się dyskryminacji kobiet ze względu na wzrost 4. Postulat iż "strony zobowiązują się do uwzględnienia perspektywy płci społeczno-kulturowej we wdrażaniu ustaleń konwencji" oznacza: a.) że zdaniem autorów konwencji przemoc/dyskryminacja kobiet nierzadko wynika z różnic w rozumieniu roli kobiet i mężczyzn przez różne kultury, owe różnice nie mogą być jednak usprawiedliwieniem dla przemocy (przy czym nigdzie w owym twierdzeniu nie występuje promowanie określonego, jedynie słusznego modelu płci społeczno-kulturowej) b.) tworzenie obozów przymusowego przebierania małych chłopców w sukienki c.) promocję seksu z orangutanem Wśród autorów poprawnych odpowiedzi rozlosowane zostaną pakiety zboczeń, pluszowe dżendery, oraz wejściówki na festiwal filmów o zoofilii pod hasłem "Również to, co ucieka na drzewo"
anonim2015.02.8 18:58
Bp Gądecki mija się z prawdą, bo Konwencję popiera 89% Polaków. Jest niemożliwe, żeby przewodniczący Episkopatu nie wiedział o tym, więc dlaczego kłamie? No i jeżeli zdaniem bp. Gądeckiego " chrześcijanie sobie poradzą, bo idą za wiarą ", to biskup nie musi się martwić, że " inni mogą się pogubić". A posłowie, którzy głosowali w piątek za ratyfikowaniem Konwencji nie osłabili demokracji, ale wprost przeciwnie wzmocnili ją, bo głosowali tak, jak chciała zdecydowana większość Polaków.
anonim2015.02.9 8:06
AirWolf Niezdolność do połączenia wiary i rozumu jest cechą tylko i wyłącznie takich intelektualno-religijnych kalek jak Ty. Nie przypisuj swojego własnego kalectwa wszystkim innym ludziom!