02.10.19, 11:45

Abp Stanisław Gądecki zachęca: Czytajcie kardynała Saraha

Wydanie tej książki w języku polskim będzie czymś szczególnym i pomoże wielu ludziom w odpowiedzi na pytania, które sobie stawiają, a jeżeli nie stawiają to jest okazja, aby sobie postawili – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas prezentacji książki kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, pt. „Wieczór się zbliża i dzień już się chyli”, która została wydana nakładem Wydawnictwa Sióstr Loretanek.

Odnosząc się do treści książki, przewodniczący Episkopatu stwierdził, że kryzys na Zachodzie bierze się z błędu antropologicznego. „Zachód zmienił antropologię i już nie mówi o tej antropologii jaką znamy, która wyrasta ze świata Biblii i nauczania Kościoła, ale o wywróconej antropologii, w której człowiek nie jest częścią najważniejszą stworzenia, ale nawet jego niszczycielem. Ks. Kardynał stara się odpowiedzieć na kryzysy, które przeżywa Kościół i świat z perspektywy, która jest autentycznie katolicka i która jakieś światło tej całej sytuacji przynosi” – powiedział.

„Kard. Sarah należy do ludzi z kategorii najbardziej uduchowionych. On rzeczywiście reprezentuje ogromną duchowość. Z tego tytułu również wydanie tej książki w języku polskim będzie czymś szczególnym i pomoże wielu ludziom w odpowiedzi na pytania, które sobie stawiają, a jeżeli nie stawiają to jest okazja, aby sobie postawili” – powiedział abp Gądecki.

„Ta książka jest niezwykle bogata w treść, jest olbrzymie bogactwo treści duchowych” – podkreśliła s. Stefania G. Korbuszewska, dyrektor Wydawnictwa Sióstr Loretanek. Dodała, że jest to książka skierowana nie tylko do kapłanów, ale i do małżonków, do ludzi wiary, do ludzi, którzy chcą mieć wiarę silną, żywotną. „Ta książka to pożywny chleb” – stwierdziła s. Korbuszewska.

„Ta książka jest zupełnie inna od poprzednich, ponieważ jest bardzo wpisana w kontekst czasowy, w jakim się ukazuje. Pierwsza książka bardziej dotyczyła świadectwa jego życia, druga książka jest bardzo duchowa i dotyczy samej duchowości. Natomiast ta książka jest biciem na alarm w związku z wielkim kryzysem kultury świata zachodniego” – zauważyła Agnieszka Kuryś, tłumaczka książki kard. Saraha.

bsw/Episkopat.pl

Komentarze

sp2019.10.2 23:17
Każdy kryzys, każde zło rodzi się z wiary w kłamstwo, zamiast w Prawdę. Z takiej wiary w kłamstwo były wszystkie ludobójstwa hitlerowskie, bolszewickie, z takiej wiary w kłamstwo mamy dziś hekatombę ofiar z dzieci...
az2019.10.2 20:33
Kard.Sarah pisze m.innymi: "Kościół żyje dziś „tajemnicą nieprawości, tajemnicą zdrady, tajemnicą Judasza”. „Nie możemy milczeć. Chrześcijanie są zdezorientowani. Każdego dnia otrzymuję prośby o pomoc od tych, którzy już nie wiedzą, w co wierzyć. Każdego dnia spotykam w Rzymie zniechęconych i poranionych kapłanów. Kościół przechodzi przez doświadczenie nocy ciemnej. Tajemnica nieprawości otacza go i oślepia. Codziennie pojawia się coraz więcej przerażających wiadomości. Nie ma tygodnia bez ujawniania kolejnego przypadku wykorzystywania seksualnego. Każda z tych wiadomości rozdziera nasze serca jako dzieci Kościoła. Jak mówił św. Paweł VI, atakuje nas swąd Szatana. Kościół, który powinien być miejscem światła, stał się jaskinią ciemności. To powinien być bezpieczny i spokojny dom rodzinny, a to stał się jaskinią zbójców! Jak możemy znosić to, że drapieżniki zostały wprowadzone między nas, w nasze szeregi? Wielu wiernych kapłanów zachowuje się na co dzień jak kochający pasterze, rodzice pełni słodyczy, solidni przewodnicy. Jednak niektórzy słudzy Boży stali się agentami Złego. To oni próbują profanować dusze najmłodszych. Oni upokarzają obraz Chrystusa w każdym dziecku.” „Na wieczność imię Judasza jest imieniem zdrajcy, a jego cień wisi dziś nad nami. Tak jak on oszukaliśmy! Porzuciliśmy modlitwę. Zło skutecznego aktywizmu przeniknęło wszędzie. Staramy się naśladować organizację dużych firm. Zapominamy, że tylko modlitwa jest krwią, która może wprawiać w ruch serce Kościoła. Stwierdzamy, że nie mamy czasu do stracenia. Chcemy wykorzystać ten czas dla pożytecznych prac społecznych. Ten, kto się nie modli, już zdradził. Jesteś gotowy na wszystkie zobowiązania wobec świata? Idziesz ścieżką Judasza ”. "Kapłani, mimo gwałtownych ataków, których możecie doświadczać, Kościół nie zginie. Taka jest obietnica Pana, a Jego słowo jest nieomylne. Nie wahaj się! Trzymaj się doktryny! Trwaj na modlitwie! Chciałbym, żeby ta książka pocieszyła chrześcijan i wiernych kapłanów. Tajemnica Judasza, tajemnica zdrady jest subtelną trucizną. Diabeł stara się, byśmy zwątpili w Kościół. Chce, żebyśmy postrzegali go jako ludzką organizację znajdującą się w kryzysie. Jednak Kościół jest czymś znacznie większym. Diabeł popycha nas do podziału i do schizmy. Diabeł chce, byśmy uwierzyli, że Kościół zdradził. Ale Kościół nie zdradza. Kościół, pełen grzeszników, jest bez grzechu! Zawsze będzie wystarczająco dużo światła dla tych, którzy szukają Boga, by nie ulegać pokusie nienawiści, podziałów, manipulacji.” https://e-religijne.pl/pl/p/Wieczor-sie-zbliza-i-dzien-juz-sie-chyli-Kardynal-Robert-Sarah%2C-Nicolas-Diat/13295
aldek2019.10.2 17:48
Tak należy słuchać, co mówi ten mądry kardynał jeśli jest się katolikiem .
BiegunkaProrocza2019.10.2 21:07
Jeśli się jest to tak. Zresztą miło czasem posłuchać takiego furgotania z odbytu.
Faith2019.10.2 16:24
Wszyscy proboszczowie powinni tę książkę otrzymać w prezencie od swoich biskupów. Może któryś proboszcz się nawróci, a jak on się nawróci, to może pociągnie za sobą parafian. Bo w niektórych parafiach to ślepy ślepych prowadzi.
Michał Pasierb 2019.10.2 15:20
Może abp Gądecki podsunie tę lekturę naszemu Prymasowi a zwłaszcza innym kardynałom z Rady Kardynałów Papieża Franciszka.....Wśród hierarchów KK kard.R.Sarah jawi się takim "głosem wołającym na puszczy",niestety...
andrzejhahn32019.10.2 14:04
gadecki ty nierobie i pasozycie spoleczny zabierz sie lepiej do uczciwej pracy i zamknij ryj
anonim2019.10.2 13:09
Człowiek wielkiej mądrości.
BiegunkaProrocza2019.10.2 21:09
baaaardzo wielkiej nawet, bardzo, na prawdę.
Zephyr2019.10.2 12:09
Kardynał Sarah to mądry człowiek i dobry świadek Chrystusa. Warto rozważać jego nauczanie. Warto też aby nasi biskupi czerpali z tego bogactwa. Szczególnie apb Polak i kard. Nycz powinni sobie wziąć do serca te wszystkie wskazówki, bo pycha kroczy przed upadkiem.
BiegunkaProrocza2019.10.2 21:08
Zaś defekacja zwykle kroczy przed mikcją.
JS2019.10.2 12:01
Oczywiście te zbadane i zatwierdzone przez władze Kościoła. Pozdr.
BiegunkaProrocza2019.10.2 21:04
Oczywiście, tylko takie.
JS2019.10.2 12:01
Hierarchowie, kapłani coraz słabiej radzą sobie z utrzymaniem kursu Kościoła, który Jezus wyznaczył. Owszem, można czytać kard. Saraha. Czytajcie także objawienia tzw. prywatne. To one PRZYMNAŻAJĄ WIARY ! Króluj nam Chryste Pozdr.
BiegunkaProrocza2019.10.2 21:04
Hierarchowie niektórzy to sobie nawet słabo radzą utrzymaniem prostego kursu do klopa.