03.08.21, 07:37Kard. Timothy M. Dolan fot. Tom Hannigan via wikimedia CC BY-SA 2.0

Amerykański kardynał: religia nie usprawiedliwia odmowy przyjęcia szczepionki

"Nie ma podstaw, aby ksiądz wydał zwolnienie ze szczepienia z powodów religijnych" - poinstruowani zostali księża z diecezji Nowego Jorku.

Arcybiskup Nowego Jorku, kard. Timothy M. Dolan wystosował oświadczenie w sprawie szczepień przeciwko koronawirusowi. Dokument ma charakter instrukcji dla księży. 

"Papież Franciszek bardzo jasno dał do zrozumienia, że przyjęcie którejkolwiek z dostępnych szczepionek jest moralnie dopuszczalne i powiedział, że ponosimy moralną odpowiedzialność za zaszczepienie się. Kardynał Dolan powiedział to samo" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez kanclerza archidiecezji Johna P. Cahilla.

W ocenie władz archidiecezji ksiądz, który poparłby decyzję o odmowie szczepienia ze względów religijnych działałby "w sprzeczności z wytycznymi papieża i uczestniczył w akcie, który może mieć poważne konsekwencje dla innych".

Kongregacja Nauki Wiary wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że szczepienie powinno być dobrowolne i zasadniczo nie jest obowiązkiem moralnym. Wiadomo jednak, że papież Franciszek stoi na stanowisku, że wyszczepienie ludzkości jest konieczne, a sprawiedliwa dystrybucja szczepionek to akt chrześcijańskiego miłosierdzia. Pogląd ten podtrzymuje także wielu biskupów.

Stanowisko to ma jednak również licznych przeciwników, takich jak bp Athanasius Schneider z Kazachstanu i bp Joseph E. Strickland z Teksasu. Pogląd Franciszka spotyka się z krytyką zwłaszcza w przypadkus szczepionek wyprodukowanych przy udziale przemysłu aborcyjnego.

jkg/catholic news agency

Komentarze

Jack Runner2021.08.31 11:29
Widocznie nie ma przymusu używania rozumu, nawet, gdy się jest kardynałem... albo papieżem.
Józia2021.08.3 20:26
A czy pan kardynał wierzy jeszcze w Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelię? Co za wstyd!
konzyg2021.08.3 20:00
NIe ma co się dziwić. kard. Dolan jest stroną wielu oskarżeń o ukrywanie przestępstw homoseksualnych w swej diecezji. Dziwne jest to, że ma czas na zajęcie się Covid, bo w sądach ciągle odracza sprawy argumentując ... brakiem czasu.
Anonim2021.08.3 18:07
Przed potopem też było podobnie,za dużo ludzi,ich krzyki i wrzaski przeszkadzały Enlilowi,brakowało jedzenia,nie padały deszcze,ziemia nie wydawała plonów wystarczających dla wszystkich,kwitlo ludozerstwo,zdeprawowanie,wiec spuscil potop.Teraz sytuacja robi się podobna.a my ciągle się kłócimy,
EWA2021.08.3 15:34
Czy ten kołek poniesie odpowiedzialność za niepożądane skutki poszczepienne ? Chyba nie, bo co mu tam życie ludzkie. Poza tym kto mu dał prawo tworzenia przymusu.
Mejer2021.08.3 15:24
... z tego co wiem też nie potępia :D
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.08.3 15:00
Wyklęty powstań, ludu ziemi, Powstańcie, których dręczy głód. Myśl nowa blaski promiennymi. Dziś wiedzie nas na bój, na trud. Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata, Przed ciosem niechaj tyran drży! Ruszymy z posad bryłę świata, Dziś niczym – jutro wszystkim my! . . .. Refren: Bój to będzie ostatni, Krwawy skończy się trud, Gdy związek nasz bratni Ogarnie ludzki ród. . . . .. . . . Nie nam wyglądać zmiłowania Z wyroków bożych, z pańskich praw. Z własnego prawa bierz nadania I z własnej woli sam się zbaw! Niech w kuźni naszej ogień bucha, Zanim ostygnie – przekuj w stal, By łańcuch spadł z wolnego ducha, A dom niewoli zniszcz i spal! . . . . . Refren: Bój to... lalala .... lalalala . . . . Rządzący światem samowładnie Królowie kopalń, fabryk, hut. Tym mocni są, że każdy kradnie Bogactwa, które stwarza lud! W tej bandy kasie ogniotrwałej Stopiony w złoto krwawy pot Na własność do nas przejdzie cały, Jak należności słusznej zwrot! . . . . . .Refren: Bój to... lalala ....lalalala . . .. Dziś lud roboczy wsi i miasta W jedności swojej stwarza moc, Co się po ziemi wszerz rozrasta, Jak świt, łamiący wieków noc...Precz, darmozjadów rodzie sępi! Czyż nie dość żeru z naszych ciał? Gdy lud wam krwawe szpony stępi, Dzień szczęścia będzie wiecznie trwał. . . . . . . . Refren: Olej w duupe bo Bój to... lalala ....lalalala . . ..
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.08.3 14:36
37-my( część dziękczynna) dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Archidiecezji Poznańskiej z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Nawrócenie na drodze sakramentu pokuty. Zalejmy Kościoły naszym nawróceniem, a stanie się cud przemiany zła w dobro i upadnie szatański plan depopulacji i zniewolenia ludzkości!! Nawrócenie, masowe przystępowanie do spowiedzi niech będzie zadośćuczynieniem za zdradę Episkopatu, Abp Gądeckiego
A kto jest na utrzymaniu Sorosa?2021.08.3 13:14
Np. całe bandy takich mend jak: katolik-matis89, Filip, Skrzypek na dachu, Radziszewski i tzw. "zainteresowane zdrowiem fizyczno-etycznym" szmondactwo kremlowskie - antyszczepieniowcy" i oczywiście kremlowska Konfederacja. Wiedzą o tym, ale udają, że nie wiedzą. WIEDZĄ O TYM!!!
katolik2021.08.3 11:59
Ludzie na targu mówią: po chemii genetycznej juz chorują ... i ... otwierają im się oczy
katolicka deratyzacja Polski2021.08.3 11:56
Przyznaje sie , ze jestem osoba o niskiej inteligencji , chora psychicznie , ze sklonnosciami pedofilskimi (nawet na wibratorze mam zdjecie dziecka sasiadki) , bez podstawowej wiedzy o swiecie , jestem skrajnie oglupiona nienawiscia , zwykla kürwa , prostaczka , prymitywną zydowa .
Kardynał Wielki Post2021.08.3 11:51
Ciekawe ile srebrników przytulił Watykan za szerzenie patologii w Kosciele, namawianie katolików do przyjęcia preparatu genetyczno-telekomunikacyjnego na bazie mRNA i tlenku grafenu odbierającego w 5G i 6G np: 42.6 GHz. W KK mamy dzis niejednego Judasza sprzedajacego Chrystusa i wiernych.
I słowo od mojego sponsora.2021.08.3 11:57
Znana i renomowana firma kosmetyczno-garbarska "Rudolf Franz Höss" poleca swoje produkty: "Nic tak się nie pieni jak mydło zrobione na czysto żydowskim tłuszczu! Mydło jest świetne do mycia düpy! Ale tylko düpy, szczególnie dziury w düpie po srraniu!"
Kardynał Wielki Post2021.08.3 12:02
Podziel się z psychologiem twoimi spostrzeżeniami.
katolicka deratyzacja Polski2021.08.3 11:32
Konfederacja Targowicka to organizacja talmudycznych chasydow,i dlatego najbardziej antykatolicka mafia w calej Polsce !
katolik2021.08.3 11:31
zastosowanie chemii genetycznej nie ma żadnego uzasadnienia, jest zaplanowanym mordem, depopulacją ludzkości.
katolicka deratyzacja Polski2021.08.3 11:35
Ten pseudo-katolik to izraelski nazista i talmudyczny chasyd,ktory chce mordowac katolikow.
katolik2021.08.3 11:30
Niewazne, ze Papiez Franciszek dał amoralne wytyczne, co do mordu chemią genetyczną. Ksiadz ma prawo odmówić wykonania rozkazu, jeśli jest niezgodny z moralnością. W przypadku kłamstwa koronawirusowego mamy do czynienia z celowym mordowaniem ludzi. Księża stali się zwykłymi głupimi ludzmi.
katolicka deratyzacja Polski2021.08.3 11:40
Kosciol Katolicki ZAWSZE popieral nauke,medycyne i szczepionki,bo zawsze popieral Prawo Naturalne,jako dodatkowe zrodlo Objawienia Bozego. Nazistowska Konfederacja byla jiuz wielokrotnie potepiona jako judaistyczna i orotestancka herezja,jako masonski liberalizm ,i jako antykatolicki nacjonalizm. Konfederacja ZAWSZE przeciwko Wolnej Polsce,bo oni WOLA Rosje !
katolik2021.08.3 11:25
Kościół jest nazistowskim sprzymierzencem razem z Papieżem Franciszkiem. Papież Franciszek zachowuje się jak I- wszy hitlerowiec. Biskupi i Księza sa volskdojczami. każdy z nich ma swój rozum, ale kazdy z nich zachowuje się jak volkskdojcz. Trudno przyjąć zdradę.
katolicka deratyzacja Polski2021.08.3 11:34
Nazistowskie swinie antykatolickiej Kinfederacji Targowickiej morduja Polakow.
matis892021.08.3 11:20
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Karol2021.08.3 11:11
W USA zawsze inaczej było .Trochu nienormalnie
Bystry2021.08.3 11:11
Religia nie usprawiedliwia tylko zabrania przyjecia eksperymenu medycznego powstalego na bazie plodu ludzkiego. Juz nie mowie o tym, ze cialo ludzkie jest swiatynia Ducha Sw. To proste i oczywiste.
Jacuś2021.08.3 10:33
Papierz powiedział - jest moralnie "dopuszczalne" więc kardynał niech nie manipuluje.
kaka2021.08.3 10:41
Papierz wypowiadajac sie na tematy spoleczne nie jest nieomylny----poza tym juz trzy razy udzielal wywiadu jednemu pismu -potem prostowal te niby PRZKLAMANIA.Proste pytanie po jakiego h......... drugi raz im udzielal wywiadu? a po raz trzeci????? cos tu smierdzi JESLI COS CI ZAGRAZA NIE MUSISZ CZEKAC NA WOLE PAPIERZA ---RATUJ SIE SAM ZANIM BEDZIE ZAPOZNO!
kaka2021.08.3 10:33
EGOKsiadz ma wyjatkowo okazala buzie-----WIDZIALA ONA KIEDYKOLWIEK POST????------A CO DO szczepien a znajomosc Pisma Swietego? slowa Jezusa?-------KAZDY KTO CHCE ZACHOWAC SWOJE ZYCIE --STRACI JE--------KTO STRACI ZYCIE Z MEGO POWOWDU TEN JE ZACHOWA------- przypominam CELEM CHRZESCIJANINA NIE JEST RATOWANIE ZASRANEGO ZYCIA ZA WSZELKA CENE------ALE GODNE SZLACHETNE ZYCIE W LASCE BOZEJ---I W KONCU ZBAWIENIE.
Ekonom2021.08.3 10:24
Rozum i wolna wola usprawiedliwia. A to są cechy różniące nas od zwierząt
Anonim2021.08.3 10:14
Dodam tylko że z zagadkowych przyczyn (zagadkowych dla głupców), szczepionki robi się z napletków po obrzezaniu. Lewakoidalni zapewne zaczną szczekać i bełkotać o antycośtam, a to po prostu jest fakt.
Anonim2021.08.3 15:43
:):):):):):):):):) Źle . Dwója . Trzeba coś niecoś umieć by podrabiać kogokolwiek i cokolwiek .Prymityw zawsze pozostanie prymitywem . A wiesz dlaczego zawsze jestem górą ? Gdyż mi nie zależy na tym by mnie czytali . Ktoś przeczyta to dobrze . A nie to też dobrze . Piszę dla siebie , by pozbyć się myśli które mnie przytłaczają . A tobie zależy na tym by mnie kompromitować . A w życiu tak jest że na czymś ci bardzo zależy to akurat tego nie dostaniesz . A nawet jak dostaniesz to szybko stracisz i wtedy jest jeszcze gorzej .
Marek2021.08.3 9:51
Biskup wypowiedział się jak rasowy polityk, ponieważ nic z tej wypowiedzi nie wynika konkretnego. Pan Jezus mówił do uczniów "wasza mowa ma być tak - tak, nie - nie a co nadto od Złego pochodzi" a biskup razem z papieżem są mądrzejsi od Boga. Ja nie jestem antyszczepionkowcem bo jestem zaszczepiony na tężec, odrę, różyczkę i parę innych chorób i chwalę sobie te szczepionki bo nie choruję, ale to co system obecnie nazywa szczepionką to jest trucizna bardzo perfidna bo z opóźnionym działaniem. Bóg nazywa szczepionkę na kowida śmiercionośną i tego należy się trzymać. Bóg dał każdemu rozum i wolną wolę więc niech każdy oceni czy ktoś kto nie ma nic do ukrycia zabiega o prawne zwolnienie z odpowiedzialności za niekorzystne odczyny poszczepienne? Czy rozumne i uczciwe jest nachalne wciskanie wszystkim szczepionki w fazie testu przy jednoczesnym blokowaniu dostępu do służby zdrowia, leków na kowida i szykanowaniu tych co nie zgadzają się na bycie traktowani jak bydło w zagrodzie? Czy moralne i etyczne jest wciskaniu preparatu pochodzącego z komponentów które powstały z ciał dzieci zamordowanych w aborcji?
Po 11 ...2021.08.3 10:02
Dodatkowo szczepionki są produkowane z moczu, tak z siuśków. Ktoś kiedyś policzył, że cała woda obecna na Ziemi, przez miliony lat istnienia życia na naszej planecie przeszła wielokrotnie przez organizmy żywe i została wydalona. Czyli każda cząsteczka wody, była wielokrotnie zawarta w jakichś siuśkach. Tat, tak, wasze wino mszalne też siuśkowate :))
Marek2021.08.3 10:07
Jak się nie chce myśleć to się szydzi, co to jednak daje oprócz głupiej i nic nie wartej satysfakcji z wyszydzenia?
kaka2021.08.3 10:37
TO CO JEDYNASTA ROBI TO tz fascynacja zlem--kozystal z opieki matki z opieki -przedszkolanki z opieki w szkole -lub nawet w sluzbie zdrowia-----A TERAZ CHORYLEB ZA WSZELKA CENE LANSUJE ZLO-----SZCZEL SE WLEB JAK SIE TYM ZLEM FASCYNUJESZ --A NAM DAJ SPOKUJ----SZTANISTO OBMIERZLY.
Po 11 ...2021.08.3 16:45
Tu akurat nie szydzę. Uświadamiam tylko, że myślenie o szczepionkach w kontekście linii komórkowych pochodzących z materiału ludzkiego, jest równie śmieszne, jak myślenie o cząsteczkach wody w moim np. piwie, które piję, jako wielokrotnym składniku moczu.
Anonim2021.08.3 9:49
Skoro nie chce się ktoś szczepić to ma ku temu jakieś konkretne już przemyślane powody . I ten kardynał sądzi , że wierni odstąpią od swojego zdanie gdy nie dostaną odeń zwolnienia z przymusu szczepienia ? Na razie ludzie szukają jakiegoś pretekstu , wybiegu bu się nie szczepić tak jak ja rozważałam kupno certyfikatu . Ale czy zmienią zdanie ? Wątpię . Może garstka ?
Zapomniałeś dopowiedzieć, czy to kardynał2021.08.3 9:32
demokratyczny czy republikański.
Anonim2021.08.3 9:31
Co to za rząd RP, co to za faszyści, którzy "wystawiają" polskie zdrowe dzieci poniżej 12 lat do ekperymentów medycznych dla żydowskiej firmy Pfizer? ...... Cessak: „Antyszczepionkowcy nas nie powstrzymają!” Grzegorz Braun ujawnił, na co wydał zgodę prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ..... https://nczas.com/2021/08/02/cessak-antyszczepionkowcy-nas-nie-powstrzymaja-grzegorz-braun-ujawnil-na-co-wydal-zgode-prezes-urzedu-rejestracji-produktow-leczniczych-wyrobow-medycznych-i-produktow-biobojczych/
Po 11 ...2021.08.3 8:45
A może: "religia nie usprawiedliwia odmowy przyjęcia ROZUMU" ???
Anonim2021.08.3 10:15
Lewactwo z rozumem nie ma nic wspólnego.
Po 11 ...2021.08.3 8:45
To, że duchowny KK mówi coś takiego: "religia nie usprawiedliwia odmowy przyjęcia szczepionki" --- świadczy o krańcowej głupocie KK i tego duchownego. Czekam na kolejne podobne: "religia nie usprawiedliwia odmowy przyjęcia antybiotyku" albo "religia nie usprawiedliwia odmowy przyjęcia przeszczepu".
Anonim2021.08.3 8:37
W pierwszej kolejności szczepienia dla tegoż biskupa. Preparat zawiera min. tlenek grafenu, który w połączeniu z 5 G wyłącza mózg.
Anonim2021.08.3 8:43
Tobie na mózg siadł magiczny wafel i ideologia facetów w sukienkach.
kto2021.08.3 8:49
nie ma argumentów, rzuca bezsensowne słowa na wiatr.
Anonim2021.08.3 8:54
aha, bo pranie mózgu dzieciom i dorosłym przez agentów KK jest takie niegroźne i rozmowa o tym jest bezsensowna?
Alek12021.08.3 8:36
Co się dzieje w Kościele? Lawendowa mafia, zakaz mszy trydenckiej, wiara w kowid i szczepionki?
Srul Fickenloch2021.08.3 8:31
Niech to powie ortodoksom z Izraela.
cytat2021.08.3 8:30
" Jeżeli papież, biskup i kardynał wydaje złe przepisy i polecenia, stojące w sprzeczności z dotychczasową, zdrową nauką Kościoła Świętego, to w Oczach Bożych te przepisy, zachowania i inne rzeczy, które wprowadzają z inicjatywy demona, masonerii, nie obowiązują przed Bogiem. Zachęcam was do praktykowania zdrowej pobożności, dokładnie pilnujcie się by nie kroczyć autostradą demona, nawet subtelną jego ścieżką."Żywy płomień
cytat...cd2021.08.3 8:39
"Sytuacja w Kościele Świętym i na świecie przebiega pod dyktando loży masońskiej. Rozsiedli się na wysokich stanowiskach i już prawie się nie ukrywają z tym co robią, realizują plan likwidacji wiary na całej ziemi." Żywy płomień
cytat... cd2021.08.3 8:44
" Polacy, módlcie się i proście Trójcę Święta i Maryję o niezbędną pomoc, o zmiłowanie nad wami, bo źli ludzie za was podejmują decyzje, o waszej eksterminacji, a wielu z was dobrowolnie przyjmuje zastrzyki śmierci, które działają z opóźnieniem." Żywy płomień /objawienia/
Max2021.08.3 8:25
religia nie usprawiedliwia odmowy przyjęcia szczepionki - ale wolna wola juz Tak
Właściwie niczego istotnego nie powiedział...2021.08.3 8:19
No i trudno się nie zgodzić: szczepienie się tym zajzajerem jest moralnie dopuszczalne, nie jest moralnie konieczne. Czyli jest moralnie obojętne. Tak jak podrapanie się po głowie.
TenKleroWieprzObiecujePościćPośmiertnie2021.08.3 8:10
Klero-wieprz. Morda zalana łojem, ryj nienażarty frykasów, wielki kałdun żeby nie widzieć ministranta, który robi loda. Wypatroszona tusza tego klero-spaślaka jest marzeniem kanibali z Papui Nowej Gwinei.
Taro2021.08.3 8:08
Sutanna,purpurat to nie dyplom prawdziwego lekarza, czy faktor w obliczaniu mądrosci.
Po 11 ...2021.08.3 8:04
"religia nie usprawiedliwia odmowy przyjęcia szczepionki" ---- POWAŻNIE ???
Anonim2021.08.3 8:01
Kwik foliarzy za 3... 2... 1...
rabbi inoCenty stinkfurtz2021.08.3 8:35
... noooo inooo ... Auschwitz to tez sanatorium ... uwzali w 40 latach nasi NY-czycy ... nooo fajni ci amis ... POPOprostu wio wszystko lepi ... szalom
Anonim2021.08.3 8:42
Wygląda jakbyś pan udaru dostał. Zgłoś się pan do szpitala póki łóżka wolne!