Zdaniem amerykańskiego politologa polskiego pochodzenia Andrew A. Michty potencjał militarny Polski wydatnie wpłynie na zmianę równowagi militarnej na Wschodzie.

Michta jest dziekanem Kolegium Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa w Europejskim Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem im. George'a C. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen w Niemczech. W swojej analizie pt. „Inwazja Rosji na Ukrainę zmienia oblicze Europy” amerykański politolog pochyla się również nad rolą Polski w kontekście trwającej na Ukrainie wojny.

„Potencjał militarny Polski, napędzany przez zakup nowych systemów rakietowych i artyleryjskich dalekiego zasięgu, obrony powietrznej, 32 samolotów F-35, w połączeniu z zakupem przez Polskę 250 najnowocześniejszych czołgów M1A2 SEPv3, zmieni równowagę militarną na Wschodzie” – diagnozuje Andrew A. Michta.

Amerykański ekspert o polskich korzeniach zauważa też, jak wielka zmiana zachodzi na naszych oczach w stosunkach pomiędzy Polską a Ukrainą. „Ogromne wsparcie dla ukraińskich uchodźców i spontaniczna pomoc ze strony Polaków budują jakościowo nowe relacje między tymi dwoma krajami” – podkreśla Michta.

 

ren/tysol.pl