Portal Fronda.pl: Polscy ateiści chcą,by państwo zapewniło im takie same prawa odnośnie do ślubów, jak mają osoby wierzące. Fakt, że w Polsce małżeństwa wyznaniowe może zawierać 11 Kościołów uważają za dyskryminację. Skąd się biorą takie dziwne roszczenia?

Andrzej Jaworski, PiS: Mamy tu do czynienia z niezrozumieniem obecnie obowiązującego prawa albo chęcią stworzenia fikcji. Polskie prawo daje możliwość każdej osobie wierzącej czy niewierzącej, w zależności od woli tej osoby, zawarcia, a właściwie potwierdzenia ślubu przed urzędnikiem stanu cywilnego. Każdy, kto tylko zechce, może z takiej opcji skorzystać. Osoby wierzące, z racji tego, że uznają przysięgę składaną przed Bogiem jako wiążącą, zgodnie z prawem mogą związek małżeński, zawrzeć w kościele. Osoba, która tego ślubu udziela, potwierdza zawarcie takiego związku w aktach cywilnych.

Tego samego, jak można się domyślać, oczekują ateiści.

Dziś mamy do czynienia z sytuacją, że osoba, która chce otrzymać cywilne potwierdzenie ślubu może cały ten świecki obrzęd wyreżyserować według własnego uznania. Myślę, że w tym przypadku trzeba mieć wyjątkowo złą wolę, żeby podejmować próbę powielania tego, co już i tak obowiązuje. Proszę zauważyć, że tak do końca nie wiemy nawet, kto taką próbę miałby podjąć. Przecież nie ma czegoś takiego jak zarejestrowane stowarzyszenie czy kościół osób niewierzących. Byłby to zresztą pewien logiczny absurd...

Ale prof. Małgorzata Fuszara, która ostatnio zasłynęła kontrowersyjnymi spostrzeżeniami, już zapowiedziała, że jeśli taki projekt się pojawi, to ona go poprze.

Myślę, że to kolejna wypowiedź osoby, która nie wie, co mówi i tylko ośmiesza urząd, który sprawuje.

Załóżmy jednak, że taki projekt powstanie. Ateiści, pańskim zdaniem, mają jakaś szansę na zrealizowanie swoich żądań?

Nie możemy mówić o projekcie, który jeszcze nie powstał. Jestem jednak ciekaw, co mogłoby się w nim znaleźć nowego, w stosunku do tego, co już obowiązuje. Chyba, że minister Małgorzata Fuszara postanowi uznać stowarzyszenie ateistyczne za nowy związek wyznaniowy w Polsce...

Rozm. MaR