13.06.19, 16:40Fot. The White House via Flickr, CC 0 / screenshot Youtube

Andrzej Talaga dla Frondy: Rosja nigdy nie będzie przyjacielem Polski

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali w środę w Białym Domu wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski. W ramach polsko-amerykańskich ustaleń ma między innymi wzrosnąć liczba stacjonujących w Polsce żołnierzy USA, utworzone ma zostać też Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA w Polsce. Czy taki stan rzeczy to porażka czy sukces? Pytam, gdyż spodziewaliśmy się deklaracji dot. stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Andrzej Talaga „Rzeczpospolita”: Nie jest to ani porażka, ani sukces. Rzeczywiście, były oczekiwania, że deklaracja, którą podpiszą prezydenci, będzie dotyczyła stałej obecności, tzn. takiej, która wiązałaby się ze stałym finansowaniem. Musimy poczekać, w czasie zobaczymy, czy te siły, które są już w Polsce, będą finansowane w ramach europejskiej inicjatywy reasekuracji, czyli że budżet będzie odnawiany co roku, czy zostaną wpisane do stałego budżetu Pentagonu, tak jak siły w Niemczech. Jeżeli pozostanie opcja pierwsza, to nic się nie zmieni, a jeśli okaże się, że zrealizowany będzie drugi wariant, to będzie to to, o co nam chodziło.  

„Mam nadzieję, że Rosja będzie traktować Polskę z szacunkiem” - mówił w środę prezydent Donald Trump w kontekście zwiększenia obecności sił USA w Polsce. Zapowiedział przemieszczenie 2 tys. żołnierzy z Niemiec lub innego kraju. Czy to satysfakcjonująca liczba?

Czy będzie to tysiąc czy dwa tysiące żołnierzy, to sprawa drugorzędna, najważniejsze jest, to, że nie są to oddziały bojowe tylko logistyczne, elementy dowództwa dywizyjnego, siły specjalne. Nie jest to zatem żadna zwarta grupa bojowa, ciężka brygada, albo brygada artylerii. 

A liczyliśmy na artyrelię? 

Liczyliśmy może nie na artylerię, ale przynajmniej na batalion artylerii rakietowej czy dodatkową ciężką grupę batalionową. Tego też nie ma, ale nie jest to porażka, sukces na razie też jeszcze to nie jest. 

O co zatem chodzi? 

Tak naprawdę, jeśli chodzi politykę amerykańską dotyczącą zwiększanie tej obecności, to ma ona na celu stworzenie możliwości przerzuty wojsk, to znaczy, że nie będzie tutaj znaczących sił wojskowych, natomiast zostaną stworzone możliwości do przerzutu znaczących sił wojskowych w razie kryzysu. 

Prezydent Trump wymienił liczne inwestycje, których podjęła się Polska podejmując rozmowy z Ameryką. Pytanie, czy  nie płacimy zbyt wiele? Czy warto przeznaczać aż tak duże środki finansowe, by osiągnąć upragniony przez nas cel?

To nie biznes, tylko polityka, stąd nie można rozpatrywać tego w biznesowych kategoriach. Nasz rząd, chce płacić w pewnym stopniu za bezpieczeństwo, stąd czyni słusznie w tej sprawie płacąc Amerykanom. 

Tylko czy aż tyle?

Istnieją dwie możliwości dla Państwa by zapewnić obywatelom bezpieczeństwo: albo jest to budowanie własnej siły, która skutecznie odparłaby atak potencjalnego przeciwnika albo liczymy na sojuszników. Liczenie na sojuszników jest ryzykowne ponieważ procedury w NATO są procedurami powolnymi, jedyną armią w Sojuszu Północnoatlantyckim zdolną do interwencji na szeroką skalę, daleko od swoich granic, jest armia amerykańska. Inwestycja w to, że ta armia tu przybędzie w razie konieczności, potrzeby, nie jest inwestycją przepłaconą. Jest to niewymierne, nie da się tego wycenić, stąd nie da się odpowiedzieć na pytanie, czy jest to za drogo, czy za tanio. 

Donald Trump został zapytany przez dziennikarzy, czy niepokoi go sytuacja praworządności w Polsce. „Nie niepokoi mnie stan demokracji w Polsce, znam Polaków i ich liderów, Polska radzi sobie doskonale i tak będzie też w przyszłości” - oświadczył. Głos zabrał też prezydent Andrzej Duda.  „Ktoś  panią oszukał, nie ma problemów z demokracją w Polsce. Wszystko jest doskonale” - zwrócił się do dziennikarki, która zadała pytanie o stan polskiej demokracji. O czym świadczy takie stanowisko prezydenta USA? Czy osłabi on retorykę niektórych środowisk, które twierdzą, że w Polsce demokracja jest zagrożona?

Pytanie jest o praworządność, a odpowiedź dotyczy demokracji, a to dwie różne rzeczy. Praworządność, to przestrzeganie prawa, a demokracja to przestrzeganie procedur demokratycznych. To, że są przestrzegane procedury demokratyczne, to oczywiste, są w Polsce wolne wybory, wolne media, nie ma prześladowania ze względu na poglądy itd. itd. natomiast, to co jest krytykowane, to reforma systemu sprawiedliwości, a do tego Trump się nie odniósł. 

Tzn? 

Prezydent USA odniósł się do demokracji, nie wiem czy to komukolwiek w czymkolwiek pomoże, czy osłabi kogokolwiek czy nie. Widać wyraźnie, że ta krytyka, która idzie w kierunku władz Polski w związku z reformą sądownictwa, nie robi na Amerykanach większego wrażenia. 

Dlaczego?

Patrzą oni bardziej na interesy, jeśli zależy im na dobrych relacjach z Polską, to je po prostu utrzymują i nie patrzą na to, czy Polska jest krytykowana w spawach dotyczących praworządności czy nie. Natomiast na pewno nie można zarzucić tej władzy łamania demokracji, stąd można powiedzieć, że Trump w odpowiedzi na to pytanie powiedział „oczywistą oczywistość” - demokracja w Polsce ma się świetnie, o czym świadczą choćby ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego. 

Nie brakowało też uszczypliwości prezydenta Trumpa wobec Niemiec, wspomniał nawet o mordzie jakiego dokonali Niemcy w czasie II wojny światowej, nie padło słowo „naziści”. Jak to się ma z wypowiedziami poprzednich prezydentów USA, choćby tym co powiedział prezydent Obama o „polskich obozach śmierci”? Oraz co na to poprawność polityczna Niemiec, która w kontekście wojny, nie mówi o odpowiedzialności państwa niemieckiego, a nazistów? Czy to oznacza, że w relacjach między USA a Niemcami nie jest najlepiej?

Trzeba patrzeć na fakty, a nie na słowa. Prezydent Trump, mówi miłe słowa każdemu, kto płaci. Natomiast fakty są takie, że w całej Europie Wschodniej, w całej wschodniej flance jest osiem tysięcy żołnierzy amerykańskich, w Niemczech jest ich ponad trzydzieści tysięcy - kogo bardziej kochają Amerykanie nas czy Niemców? Odpowiedź jest prosta: Niemców. Dlaczego? Dlatego, że są lepiej położeni geopolitycznie, bo nie są położeni na linii potencjalnego frontu, tylko na „zapleczu”.  

Czy zawsze tak będzie?

Oczywiste będzie w przyszłości to, że niezależnie od słów, tego czy następnego prezydenta USA to Niemcy będą głównym partnerem Amerykanów w Europie i to tam będą główne siły amerykańskie, nigdy w Polsce.  Nie ma odpowiedzi na takie sformułowanie, bo dziś są takie a jutro mogą być inne. Wyobrażalna jest sytuacja, że np. normując sytuację z Rosją Amerykanie „zrolują” swoje siły z Polski, natomiast nigdy nie „zrolują” ich z Niemiec, gdyż jest to pierwsza linia obrony, ich własna. 

Czy Polska jest wrogiem czy przyjacielem Rosji? Takie pytanie padło do prezydenta Polski podczas konferencji prasowej. Andrzej Duda odpowiedział, że chciałby by Rosja była naszym przyjacielem, bo jest naszym dużym sąsiadem, który ma większy od nas potencjał poza mężnością. Czy prezydent Polski, dobrze wybrnął z odpowiedzi na to pytanie?

Tak, dobrze z niego wybrnął, choć nie było ono zbyt inteligentnie postawione – wiadome jest, że Polska nie jest przyjacielem Rosji. Natomiast, co do męstwa, to Rosjanie też się nim wykazali niemal we wszystkich możliwych wojnach, stąd szczerze mówiąc, nie porównywałbym męstwa jednego i drugiego narodu. Relacje z Rosją nie są przyjazne, co widać i słychać, nie wierzę też, żeby kiedykolwiek Rosja była naszym przyjacielem. 

Dlaczego?  

Rosja robi rzeczy, które nie podobają się na Zachodzie (przynajmniej w znacznej jego części): inwazja na Gruzję, atak na Ukrainę, łamanie postanowień miedzynarodowych, jak i  agresywne szkolenie swoich sił specjalnych – to przynajmniej wywołuje reakcje. Wskazując na te elementy, spotykamy się przynajmniej ze zrozumieniem Stanów Zjednoczonych. Rosja robi to samo, tylko po cichu, bez agresywnej retoryki. Rosja nie jest i nie będzie przyjacielem Polski, możemy mieć najwyżej stosunki poprawne.  

Prezydent Trump dodał, że ma nadzieję, że Rosja będzie przyjacielem Polski, liczy też na to, że i Stany Zjednoczone będzie jej przyjacielem. Co Pan na to? Czy teraz trolle nie będą mieć okazji do tego, by tworzyć przekaz jak to prezydent Trump i rząd PiS spychają nas na wschód?

To co mówią trolle, to jest działalność zawodowa, nie ma to żadnego związku z tym, co kto mówi, tylko jakie jest zapotrzebowanie u tych, którzy płacą, czyli Kremla. Na pewno słowa prezydenta USA będą wykorzystane, ale czy tak czy inaczej, tego nie warto komentować. Działalność trolli to wojna informacyjna, na którą trzeba odpowiedzieć środkami kontr-agresywnymi a nie rozważaniem tego, czy trolle będą miały okazję by to wykorzystać. Natomiast dla mnie te słowa zabrzmiały groźnie, bo nie życzyłbym sobie dobrych relacji między USA a Rosją, gdyż wtedy mogłoby się okazać, że straci na tym Polska. 

Prezydent Stanów Zjednoczonych odniósł się także do palącego niektórych Polaków problemu wiz: „przed nami jest jeszcze pewna prawa, mam nadzieję, że już wkrótce wizy zostana zniesione”. Wielu oczekiwało, że przy przy tej okazji wizy zostaną zniesione, co rozczarowało tych, którzy na to liczyli…

Czy ktoś z tych, którzy są rozczarowani sprawdzał jaki jest procent odmów? To nie prezydent decyduje o zniesieniu wiz, tylko Kongres. Prawo amerykańskie, mówi jednoznaczenie o 3% odmów, jeśli są one na większym poziomie to dlaczego prezydent Stanów Zjednoczonych miałby łamać prawo ogłaszając coś, co jest miłe dla Polaków?  To, że Polacy po raz kolejny przy okazji spotkania z prezydentem USA podnoszą sprawę wiz, staje się już naprawdę nudne. Ciągłe rozczarowanie, że prezydent nie łamie prawa własnego kraju, jest co najmniej dziwne, a fakt, że je przestrzega dobrze o nim świadczy. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze

max2019.06.16 12:54
Słowa Józefa Piłsudskiego warto przypominać bez końca: "Proszę nadal zachowywać przyjazne stosunki z Rosjanami, bo czy my chcemy, czy nie chcemy, czy lubimy, czy się brzydzimy, musimy żyć o miedzę, a to wcale nie jest łatwe, ani proste… Tylko uważajcie […] – ja ich znam dobrze i dawniej, niż wy ich znacie. Pamiętajcie, że dusza Rosjanina, jeśli nie każdego, to prawie każdego, jest przeżarta duchem nienawiści do każdego wolnego Polaka i do idei wolnej Polski. Oni są łatwi i zdolni do uczucia nawet wielkiej przyjaźni i będą was kochać szczerze i serdecznie, jak brata, dopóki nie poczują, że w sercu swoim jesteście wolnym człowiekiem i boicie się ich miłości, w której dominującym pierwiastkiem jest żądza opieki nad wami, inaczej mówiąc: władzy. […] Jesteśmy od wieków zbyt bolesnym dla nich wzorem, zaprzeczeniem ich własnego losu. Obawiam się, że dużo czasu upłynie, zanim oni zrozumieją, że nikt i nic, chyba śmierć, nie odbierze nam prawa do wolności".
Leni2019.06.15 21:49
Ile by Putin dał zeby znależć sie z powrotem na swiatowych salonach???
Toni2019.06.15 21:00
Jest nawet takie powiedzenie:Jak świat swiatem ani ruski, ani niemiec nigdy nie będą dla Polaka bratem.Te dwa narody zawsze ze sobą się dogadywali i na Polskę współnie napadali.
Grzegorz2019.06.15 14:21
Brawo PiS . Brawo USA
pss2019.06.14 21:39
Polski może nie,ale w USA jest wielkie zapotrzebowanie na tradycyjną(Lincoln,Roosevelt) przyjaźń pomiędzy Rosją a USA.I właśnie o to toczy się gra.
Dominik2019.06.14 15:17
Powiada się że by nie wyjść na idiotę ludzie inteligentni nie powinni używać wielkich kwantyfikatorów typu każdy, żaden, nigdy, zawsze.
anonim2019.06.14 13:52
Tak odrzucić sojusz z USA lizać d-cię Niemcom i Roji oto sugestie pseudopolaków na tym forum na pochybel czerwonym kutwas z wami jak Rosjanie zabiją choćby jednego żołnierza amerykańskiego to przekonają się co to palec boży nie tak jak z Ukrainą gdzie cała europa wypieła sie na nich jak Francja i Anglia na nas 80 lat temu.
Urszula.2019.06.16 22:08
Fantasta z ciebie. A po co Rosjanie mieliby zabijać Amerykanów. Dla jakiej idei?
edi2019.06.14 11:51
Porównanie USA do Rosji - jest z gruntu fałszywe - USA od początku swego istnienia jest krajem demokratycznym gdzie człowiek jest podmiotem - co widać na poziomie życia przeciętnego Amerykanina USA nigdy nie dopuściły się LUDOBÓJSTWA I NIE OKUPOWAŁY INNE PAŃSTWA W TAKI SPOSÓB JAK ROSJA - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! a jak żyją Rosjanie tak jak w USA i COROBIĄ żeby działać dla poprawy bytu NORMALNYCH LUDZI - to szatańska mentalność !!
pss2019.06.14 22:01
Jak było i jest z Rosją to wiemy.Skąd w Rosji znalazł się Trocki?Ano przybył z USA,razem ze swoimi ziomkami i pieniędzmi na rewolucję.Wielki Głód został wywołany jako zemsta ydów za powstanie Chmielnickiego.Mordy i zbrodnie to specjalność,,narodu wybranego".Dopadł do władzy w Rosji i efekty znamy.Nie róbmy z USA niewiniątka.250 lat istnienia i 80 wojen w historii.Dosłowne wytępienie Indian amerykańskich.My w rezerwatach oglądamy rzadkie zwierzęta oni zamknęli w nich ludzi.W polityce kierują się rasistowską doktryną Monroa:Ameryka dla amerykanów oczywiście tych z północy.Do 2 wojny parli z całych sił.Sponsorując hitlera i przez budowę przemysłu zsrr.A gdy w 1937r. kryzys gospodarczy powrócił wtedy od wojny nie było odwrotu.
Urszula.2019.06.16 22:06
Niewolnictwo to Polsce chyba było.
edi2019.06.14 11:47
HEJ RUSKIE TROLLE JAK TAM DOSTALIŚCIE JUŻ PRZELEW OD PUTINA ZA KRYTYKĘ POROZUMIENIA POLSKA - USA ?? - NIE WYSILAJCIE SIĘ JESTEŚCIE ROZPRACOWANI(to zdaje się właściwe słowo w stosunku do agentów KGB/FSB) WASZ NIEWOLNICZY JĘZYK WAS ZDRADZA - POLACY TO MĄDRY, MĘŻNY I WOLNY NARÓD - ALE WY NIGDY TEGO NIE ZROZUMIECIE, ROSJA POTRAFI TYLKO ZNIEWALAĆ I MORDOWAĆ (taką ma historię), ZASTANÓWCIE SIĘ KOMU SŁUŻYCIE !!!!!!!!!!!!!
AQQ2019.06.14 11:38
Talaga - jesteś IDIOTĄ - w polityce mnie ma miejsca na przyjaźnie, ale na wzajemne interesy - skończ z tym dawanie d... USA za darmo - to do niczego nie prowadzi. Polityka na kolanach skończy się dla nas nowym rozbiorem między Ruskich, Żydów, a Niemców...
retro2019.06.14 10:31
dopóki sa soviecke kundle z polskimi paszportami zapomnijcie o ruchu bezwizowym.
Piotr2019.06.13 20:43
Jak świat światem, nigdy nie był Rusek dla Polaka bratem ... ale często, chętnie bywał naszym katem. http://www.fronda.pl/a/iszczuk-barbarzynska-rosja-przeciw-cywilizacji-europejskiej-1,90763.html https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a http://www.fronda.pl/a/oto-co-o-rosjanach-mowil-gen-patton-alez-aktualne,87319.html http://www.fronda.pl/a/pilsudski-o-rosji-zawsze-bedzie-imperialistyczna,99283.html http://reporters.pl/3257/wielcy-rosjanie-o-swojej-ojczyznie-z-przerazeniem-mysle-kogo-urodzi-to-pijane-krwawe-bydlo-foto/
21:37 xD2019.06.13 22:01
A co to, ku.rwa, za ksenofobia, ty nacjonalistyczna ściero do utylizacji? Można nienawidzić Rosji jako państwa, tak samo jak Polski jako państwa. Ale czemu mamy nienawidzić samych Rosjan? Ciebie, prawaku, nienawidzę!
krzysztof 54+2019.06.14 0:07
czy to jest prawak watpie mysle ze jest jeleniem tv republika io innych rzadowych szmat
Piotr2019.06.14 1:04
Mam was obu w pompie, lewackie ścierwa. :)
Piotr2019.06.14 1:11
Suczy synu, sam się zutylizuj. :) Twoje bluzgi nie są w stanie mnie dotknąć, obrazić, boś robal podłego stanu. Nie wart pobrudzenia butów, żeby cię rozdeptać. Gdybyś miał, choć trochę więcej mózgu od wypławka, wiedział byś, że Państwa tworzą narody, ludzie, a nie korniki, czy drzewa.
ateo2019.06.14 10:20
ale tych dwoch russrancolubnych pupki zabolaly po twojej wklejce => moje gratulacje :D
edi2019.06.14 11:55
ROSJA NIGDY SIĘ NIE ZMIENI - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA. - to szatańska mentalność !!
Beno2019.06.13 19:47
A wiz jak nie ma tak nie ma. Rosja nigdy nie będzie naszym przyjacielem, za to Niemcy i Zydzi byli i są naszymi wielkimi przyjaciółmi? Ani Rusek, ani Niemiec, ani Zyd, a pewnie i Amerykanin nie będzie naszym przyjacielem. Każdy z nich robi i liczy na swoje interesy w Polsce. Przyjaciela poznaje się w biedzie. Pokażcie mi tych przyjaciół? Tylko Węgrzy są nam naprawdę życzliwi.
1232019.06.14 10:13
Dalej beda to wizy TURYSTYCZNE ale latwiej dostepne. Problem w tym, iz Polacy "zapominaja" na takich wizach wrocic do domu i system nie przepusci naszego kraju do wjazdu "bezwizowego" poki pewne warunki nie zostana spelnione. To jest system zero-jedynkowy i nie ma nic wspolnego z lubieniem/nielubieniem danego kraju... Ps. do russrancow samo ROZPATRZENIE wniosku o wize turystyczna kosztuje kilkaset zlotych.
PiS=UWbis2019.06.13 19:26
Rosja tak jak Żydzi obojętnie pod jakimi sztandarami idą są i będą naszymi wrogami. Talaga jak zwykle mówi co myśli, a myśli niewiele - relacje USA z Roją będą kosztem Polski coraz lepsze za sprawą Żydów, którzy ich połączą, bez względu na wygłaszane życzenia Talagi, bo tego wymaga wojna USA z Chinami.
Mirek2019.06.13 19:21
Polacy do Stanów jeżdżą rozwalać system podatkowy dlatego Jankesi wiedzą w czym rzecz i nie chcą cwaniakom pozwolić na swobodę podróżowania . Ten kto nie płaci podatku jest przez władze amerykańskie traktowany jako przestępca . Ci Polacy którzy mają jakiekolwiek biznesy w Stanach Zjednoczonych posiadają stałe wizy i nie mają żadnych problemów .
anonim2019.06.13 19:12
Pan Talaga wyrasta na głównego propagandystę wojennego w brązowych butach.
onuce śmierdzą na Frondzie 2019.06.13 19:28
Ale sloganami walisz , Siergiej !
Plując na PiS2019.06.13 20:14
Patrz Polipid, właśnie zostałeś "agentem Putina". Oni jednak są poj.......ni.
nie tak dawny wykladowca2019.06.13 19:05
Może i nie, ale sowieci za swoje bazy nie kazali Polsce płacić - a wręcz przeciwnie - sami płacili za dzierżawę terenów.
Piotr2019.06.13 20:33
Co ty p...olisz, SBeku ? Ruscy nigdy za nic nam nie płacili, a nawet jak im się zdarzało to było to w rozliczeniu na ruble transferowe, czyli 1/4 faktycznej wartości, czyli kpina. Jak świat światem, nigdy nie był Rusek dla Polaka bratem .... ale często bywał katem.
Maria2019.06.13 19:04
A ja od zawsze kocham Rosję! I nikt mi nie zrobi wody z mózgu.
kacapy za Ural2019.06.13 19:09
Tak powiadasz , Maszeńka ?
ff2019.06.13 19:10
nie trzeba robić czegoś, co już jest
Piotr2019.06.13 20:35
Nie można zrobić czegoś, co od dawna jest zrobione, Marysiu.
Maria Jus2019.06.13 23:31
Przykro czyta się te komentarze. Rosjanie nigdy mi nie odpowiadali tak, żeby mnie poniżyć, chociaż wiedzieli, że jestem Polką i często miałam odmienne zdanie. Pewnie dlatego, że są bardzo dumni i mają poczucie własnej wartości. Tak, uwielbiam Rosję, piękny olbrzymi kraj ze wspaniałą przyrodą. Kocham balet rosyjski, najlepszy na świecie (jestem tancerką, baletnicą), muzykę klasyczną rosyjską, Dostojewskiego, Nabokowa. Można nie lubić konkretnych ludzi za konkretne rzeczy, ale na całym świecie są szlachetni i dobrzy ludzie, którzy tworzą wspaniałe rzeczy. Wszędzie jest piękna przyroda. Polityka chce nam zrobić tę wodę z mózgu. Tylko mocni i niezależni ludzie mogą się temu oprzeć. Życzę wam spotkań z cudownymi ludźmi. Codziennie. Szczególnie my, Polacy powinniśmy być dla siebie dobrzy.
1232019.06.14 10:09
hitler calkiem neizle np. malowal, wiec kochamy hitlera?
max2019.06.16 13:08
Jesteś rozkochana w Rosji carskiej, która już nie istnieje. Dostojewski zmarł pod koniec XIX w. Nabokow w 1920 uciekł z sowietów i cały czas na zachodzie i w USA. Podobnie Bunin, wybitny poeta, ratował się ucieczką na Zachód, laureat Nobla. Zginął by wśród tych dumnych jakby został. Majakowski, wybitny poeta nie zdierżył - kulka w łeb, samobójca. Balet, Czajkowski, to wszystko carskie. Obecna duma i poczucie wartości, to Stalin, Lenin, sowiecki imperializm, który chce przywracać Putin. Sankcje, sankcje, to polityka świata wobec tego kraju.
Urszula.2019.06.16 22:03
No i co w związku z tym?
Hi, hi ...2019.06.13 17:58
Wy wszyscy filo-kacapy wskazcie mi jedno zdarzenie w calej polsko-ruskiej historii mowiace o czyms zblizonym do "przyjazni" Ruskich do Polakow.
kalinka2019.06.13 18:46
w 1943 roku w Teheranie twoi "przyjaźni" amerykanie bez najmniejszego oporu oddali Polskę w łapy Stalina, w 1945 roku w Jałcie potwierdzili tę "przyjaźń" i Polska została sprzedana Stalinowi, ceną było przystąpienie Stalina do wojny na wschodzie, chodziło o to aby zginęło mniej żołnierzy USA i Anglii, Polska i Polacy się nie liczyli, tak wyglądała ta "przyjaźń",
1232019.06.14 10:07
o russies mialo byc poza tym co mialy USA zrobic kiedy russkies staly az do polowy Niemiec?! Kontynuowac IIWS?! Ja do tego co napisal Hihi dorzucam => JEDEN wynalazek, ktory poprawil zycie ludzi na Ziemi i nie piszcie o tablicy OKRESOWEJ PIERWIASTKOW (a nie jakiegos miedwielewierusska) bo to jest projekt MIEDZYNARODOWY. No jeden wynalazek ryssrancuy dawaj!
jus2019.06.13 19:08
A można mówić o przyjaźni między zwykłymi ludźmi? Między Polakami i Rosjanami
kalinka2019.06.13 19:17
oczywiście, że można mówić o przyjaźni między Polakami a Rosjanami, nie ma tylko przyjaźni między obłąkańcami smoleńskimi PIS-u a Rosjanami,
Piotr2019.06.13 20:25
Spadaj ,trollu do budy pod Kremlem !
kalinka2019.06.13 21:20
cała inteligencja PIS w tej wypowiedzi, więcej z czachy nie dało się już wycisnąć?
Maciek Arczyński2019.06.13 21:53
Pozdrów "szoguna", uwentualnie konesera "choroby filipińskiej". No, jeszcze został ufolog.
jus2019.06.13 23:12
Pozdrawiam kalinka
wicek2019.06.13 17:26
Amerykańskie wojska w Niemczech to wciąż wojska okupacyjne. Niemcy może by i chcieli żeby się wynieśli, ale Amerikanos tego nie zrobią. Pan Talaga upraszcza i spłyca niektóre oczywiste kwestie.
tak mysle2019.06.13 17:36
wicek chce takiej okupacji i takiego dobrobytu bo ten dobrobyt sie wiaze z bezpieczenstwem
go\305\233\304\2072019.06.15 12:30
fajna ta okupacja skoro Niemcy którzy przegrali wojnę są największą gospodarką w Europie. też tak chcę.
Hi, hi...2019.06.13 17:24
robaczek, Nowaczek, misiaczek, buziaczek, cioteczka ze staten ajlend, alumnaj oksfodzki.... massive homocunt
robaczek 2019.06.14 9:40
;] ojjjjj. słodko ;] boli? oj widze ze bardzo boli;] buziaczki****
Olej2019.06.13 17:21
.Pierwsza poważniejsza analiza sytuacji po wizycie prezydenta Polski w USA ...Trzeba patrzeć na fakty, a nie na słowa. Prezydent Trump, mówi miłe słowa każdemu, kto płaci. Natomiast fakty są takie, że w całej Europie Wschodniej, w całej wschodniej flance jest osiem tysięcy żołnierzy amerykańskich, w Niemczech jest ich ponad trzydzieści tysięcy - kogo bardziej kochają Amerykanie nas czy Niemców? Odpowiedź jest prosta: Niemców. Dlaczego? Dlatego, że są lepiej położeni geopolitycznie, bo nie są położeni na linii potencjalnego frontu, tylko na „zapleczu”.... Cóż Panie Talaga Niemcy są kochani za siłę ich gospodarki i możliwości jakie ta gospodarka stwarza Ameryce. Polska sama w istocie nie jest w stanie dorównać Niemcom, natomiast wraz z całą Europą Środkową, zmobilizowaną gospodarczo już zmienia układ sił i ciężar gatunkowy. Jak kiedyś pisałem, do amerykańskich polityków przemawiają najlepiej liczby i kwoty. Gdyby w Europie Środkowej dokonał się przełom gospodarczy na miarę cudu azjatyckiego, skutkujący możliwościami inwestycyjnymi dla gospodarki amerykańskiej, zsynchronizowanie współpracy na miarę np. Tajwanu, Japonii lub Korei Południowej. Nie musielibyśmy Amerykanów prosić o dywizje amerykańskie, one same by tu były, pilnując interesów. Jeżeli Polska sama dokonuje zakupu 35 samolotów F 35 to jest to nieporozumienie, gdyż powinna wystąpić wspólnie z państwami środkowo europejskimi i zamówienie wzmocnić do 200 sztuk, tak samo powinno być z innym sprzętem. Zamówienia należy robić w setki miliardy dolarów. Wtedy cały region staje się partnerem w biznesie i w sile. Synchronizacja działań gospodarczych, inwestycyjnych i zbrojeniowych to jest droga do zmiany naszej i środkowoeuropejskiej sytuacji.
tak mysle2019.06.13 17:35
Olej, co z twoim olejem w glowce... NATO a szczegolnie jej poludniowe kraje maja gdzies Kraje Baltyckie, z Polska trudniej bo blisko Niemiec. Nie wierze zeby Wlosi, Francuzi, Hiszpanie, etc. zawracali sobie glowe z zagrozeniem ruskim. Kraje Skandynawskie to rozumia, UK to rozumie i kazdy siebie zbroi. Wole byc zadluzony po uszy ale uzbrojony po zeby. Niemcy olewaja wspolprace energetyczna, ich "sily zbroje" sa smiechu warte.... Polska musi glownie liczyc na siebie, teraz i USA zrozumialo, ze granice wolnego swiata w tej czesci Europy zaczynaja sie od Zatoki Finskiej a koncza sie na Morzu Czarnym
Piotr2019.06.14 1:27
Masz w 100% rację. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale forum Frondy uwielbiają ruskie trolle. Pełno tu tego czerwonego dziadostwa, a i rodzimych "pożytecznych dla Rosji idiotów" nie brakuje.
znaki czasu2019.06.13 17:03
Moskale nigdy nie są przyjaciółmi dla nikogo , oni tylko liczą się z mocnymi . To cecha po ich mongolskich przodkach . Warto znać historię Rusi .
Maciek Arczyński2019.06.13 17:15
Musieli by odejść od Prawosławia. To Prawosławie buduje mentalność mocy, hegemonii: silny ma rację. To wynika z doktrynalnej prawdy, że Duch Święty pochodzi od Ojca przez Syna. W Katolicyzmie jest: Duch Święty pochodzi od Ojca i od Syna. Ta drobna różnica ma potężne konsekwencje i przy wszystkich błędach, niewiernościach Katolików naczelną zasadą, do której się wraca, jest że: tylko prawda się liczy.
edi2019.06.14 11:52
ROSJA NIGDY SIĘ NIE ZMIENI - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA. Mają POTĘŻNY KRAJ i nie robią NIC żeby działać dla poprawy bytu NORMALNYCH LUDZI - to szatańska mentalność !!
nikt2019.06.13 16:54
No nie , Polska nigdy nie będzie przyjacielem Rosji dopóki rządzą nią Żydzi .
Marcin2019.06.13 16:50
Trump powie dosłownie wszystko, każdemu... kto dobrze płaci... reszty nie trzeba czytać, analizować, szukac podwójnego dna... wszystko na dłoni ;) Ktos powiedział" Państwo nie ma przyjaciół, Państwo ma interesy"... to jest mądre Państwo!
krzysztof 54+2019.06.13 16:47
MASZ UPERZEZNIA PSIE FOBIE ANTYROSYJSKIE
a22019.06.13 17:04
Tak sądzisz kacapie ?
Maciek Arczyński2019.06.13 17:08
Młodym to się nie dziwię. "Głupie to mleko pod wąsem", ale komuś kto - tak wnioskuję z nicka - ma ponad 54 lata i liczy na to że "Rosja będzie dobra"? Rosja rozumie tylko siłę. Parę lat temu (na "wolna-polska.pl") była informacja o nadaniu, a raczej przywróceniu, przez p. Putina jakiejś dużej formacji wojsk wewnętrznych imienia Feliksa Dzierżyńskiego. Pewna moja znajoma osoba, która stosunki wewnątrz rosyjskie zna dobrze była przerażona. Ujęła to krótko: w Rosji Stalin wiecznie żywy. I to nic, że na razie się nic nie dzieje. Ale to było zanim nastąpiła aneksja Krymu.
Maciek Arczyński2019.06.13 17:17
Errata: Powinno być: "Głupie to i mleko pod wąsem".
krzysztof 54+2019.06.14 0:01
wiem o tym ze powstala nowa formacja . w rosji nie jest spokojnie wszystko sie chwieje , poki rzadzi putin to jeszcze to trzyma za ryj . ale jezeli on straci wladze a przejmie twardogłowy jastrzab to widze to granatowych kolorach sytuacje wewnatrz rosji ,oraz wzrost napiecia gl na dalekim wschodzie ale takze czeczeni czy na ukrainie .Trzeba pamietac ze obecnie Rosja jest znacznie zdemoralizowanym krajem
Piotr2019.06.14 1:19
Twoja mądrość powala. Masz wytyczne prosto z kremla, czy tylko z centrali w Petersburgu ??? Dobrze, że istniejesz ha,ha,ha,ha,ha ... i nas oświecasz, bo bez ciebie nie wiedzielibyśmy, my, ciemny, katolicki naród, co myśleć o Putlerze i jego, jakże "potrzebnych" rządach.
krzysztof 542019.06.14 11:39
w ilu osobach sie wypowiadac jestes jeleniem katolickim twoi problem idziec tam gdzie prezes
xyz2019.06.14 10:04
Pora podzielic ten kraj na mniejsze republiki i zakonczyc zbrodnicza dzialalnosc Kremla...
Piotr2019.06.13 20:17
A kto cię o zdanie pytał, czerwona gnido ???
robaczek 2019.06.13 16:45
no ale jak? PUTIN inaczej mu to tlumaczyl ;] jak PELIKANY!!!!! łykajcie łykajcie!!!! tylko Polski szkoda.