27.10.14, 13:34Artur Górski (fot. archiwum prywatne)

Artur Górski dla Fronda.pl: Ukraińcy nie dają się złapać na haczyk banderowskiego populizmu

Portal Fronda.pl: Co oznaczają wstępne wynik wyborów parlamentarnych? Jak je interpretować?

Artur Górski, PiS: Wstępne wyniki potwierdzają zwycięstwo partii, którymi kierują premier Arsenij Jaceniuk i prezydent Petro Poroszenko. Pokazują duże zaufanie ukraińskich wyborców do obecnej ekipy władzy i oczekiwanie dalszych zmian. Również wynik Swobody, poniżej 5 proc., jest symptomatyczny. Wynika z niego, że nie wzrasta poparcie Ukraińców dla nacjonalistów odwołujących się do tradycji Bandery, co z kolei oznacza wzrost świadomości wyborców - nie dają się oni złapać na haczyk banderowskiego populizmu.

Igor Janke uważa, że "wygrał Majdan, ale teraz czas na ciężką pracę". Jakie więc wyzwania stoją obecnie przed Ukrainą?

Nie cały Majdan, lecz jego umiarkowana część, ta jawnie proeuropejska. Oznacza to, że obecna ekipa władzy dostała od społeczeństwa zielone światło na reformę gospodarki i zbliżenie do Unii Europejskiej i NATO. A nie da się przeprowadzić reformy gospodarczej, jeśli nie przeprowadzi się najpierw skutecznej walki z korupcją, co jest plagą Ukrainy. Prezydent Poroszenko obiecał zmianę Konstytucji i budowę Ukrainy samorządowej, czyli decentralizację władzy.

Kiedy na Ukrainie trwały wybory, a później liczenie głosów, kolumny rosyjskich czołgów i pojazdów wojskowych, wjechały do obwodów donieckiego i ługańskiego. Wyniki wyborów to policzek dla Rosjan, stąd taka reakcja?

Rosjanie chcieli zdestabilizować sytuację przynajmniej na wschodzie Ukrainy. Prorosyjscy separatyści nie ukrywali, że dążą do zmniejszenia frekwencji. Dlatego zastraszano mieszkańców, tym którzy chcieli głosować, nawet grożono śmiercią. Choć częściowo separatystom i Rosjanom się to udało, skoro w zachodnich obwodach: lwowskim i wołyńskim frekwencja wyniosła ok. 50 proc., a we wschodnich obwodach: ługańskim i donieckim prawie o połowę mniej, to jednak głosowała cała Ukraina i wyłonieni w wyborach deputowani będą reprezentatywni. Ważne, aby wyłoniono większość, która da stabilny rząd, który nie będzie ulegał wpływom i naciskom Rosji.

Rozm. MaR

Komentarze

anonim2014.10.27 14:04
Według Pana Górskiego Ukraińcy nie dają się złapać na haczyk banderowskiego populizmu? Partia prezydenta, który poprzez uczczenie morderców jasno określił kierunek swojej polityki i stosunek do Polaków, zdobyła ponad 20% głosów. Dwie szowinistyczne partie zdobyły razem ponad 12% głosów, ale zauważmy, że jest to wynik w skali kraju. Poczekajmy na oficjalne wyniki i wtedy zobaczymy jakie poparcie miała Swoboda w okręgu lwowskim, wołyńskim, tarnopolskim i stanisławowskim, gdzie frekwencja była najwyższa w skali kraju. Będzie miała tam z pewnością znakomity wynik. Panie Górski proszę tutaj nie wciskać kitu i nie manipulować ludźmi. Myśli Pan, że ludzie dadzą się oszukać i zapomną o problemie banderyzmu?
anonim2014.10.27 14:25
@Lachu A syn Romana Szuchewycza - Jurij dostaje się do parlamentu. A Fronda nadal zasłania sobie oczy i zaklina rzeczywistość. Nie tylko Fronda zresztą.
anonim2014.10.27 14:38
Myślicie, że jak powiecie za Panią prof. Staniszkis, że problem banderyzmu nie ma większego znaczenia i że nie trzeba o tym mówić, to problem sam się rozwiąże. Ja czekam jedynie na wybory samorządowe i bardzo mnie interesuje jaki wynik uzyska PiS na Podkarpaciu - swoim do niedawna bastionie. Sam jestem z Przemyśla i na mój głos nie liczcie, jak też na poparcie innych świadomych obywateli Polski.
anonim2014.10.27 14:58
Górski zaklina rzeczywistość.
anonim2014.10.27 15:17
Szczególnie ci z Noworosji!
anonim2014.10.27 16:00
Chociaż zbrodnie banderowskie są olbrzymie, to jednak jakoś z większym przerażeniem myślę o Katyniu lub zbrodniach hilterowskich. Dlaczego? Otóż do przedwojennej i powojennej Polski mam prertensję, że nie widziała, bo nie chciała widzieć, że Ukraina dojrzewa do samostanowienia! Wybuch walk zaskoczył ja. Okrutnośc tych walk także. Ale przecież większość walk narodowo-wyzwoleńczych lub powstań ma charakter okrutny. Tego Polska jakoś powinna przewidywać. Inaczej Katyń! okrucieństwo dokonane z pozycji potęgi imperialistycznej - dla likwidacji nieposłusznego jakoby wasala. Zbrodni niemieckich nawet nie odważam się porównywać! A jednak wielu młodych patrzy na Niemcy jako na niedościgły wzór i ma do losu pretensję, że Polakami się urodzili! Dopiero na tym tle oceniam zbrodnie banderowskie.
anonim2014.10.27 16:18
@Atimeres "Zbrodni niemieckich nawet nie odważam się porównywać! A jednak wielu młodych patrzy na Niemcy jako na niedościgły wzór i ma do losu pretensję, że Polakami się urodzili!" - Polacy żałują, ze nie urodzili się Niemcami? Chyba przeczytałeś to w prasie antyfaszystowskiej. Chyba banderowcy stawiają sobie za wzór III Rzeszę - nie Polacy. "Otóż do przedwojennej i powojennej Polski mam prertensję, że nie widziała, bo nie chciała widzieć, że Ukraina dojrzewa do samostanowienia!" - wyzwolenie najniższych, zwierzęcych instynktów u ludzi uważasz za osiągnięcie dojrzałości politycznej? "Wybuch walk zaskoczył ja" - tu się zgodzę w 100%. Kto mógłby się spodziewać, że Ukraińcy(banderowcy) - współobywatele Państwa Polskiego, wykorzystają wojenną zawieruchę, czas próby, do wbicia drugiego noża w plecy Polaków.
anonim2014.10.27 17:19
Co też za ciemny kit wciska nam tu pan Górski ? Przecież zarówno Poroszenko, jak i Jaceniuk to "banderowscy populiści".
anonim2014.10.27 21:10
A partia Sadowyja to nie skrajna antypolska partia?
anonim2014.10.27 21:13
@Atimeres Gnębieni przez Prusaków Polacy mieli dość. Kulturkampf, rugi pruskie itd. Dlatego jak nadarzyła się okazja to w Wielkopolsce i Pomorzu wyrżnęli Niemców co do nogi, zadając im śmierć w okrutny sposób.W końcu walki narodowowyzwoleńcze mają to do siebie, że są okrutne,prawda?