15.01.22, 20:55fot. tvp info/screen

Będą nowe twarde sankcje wobec Rosji?

Zobowiązaliśmy instytucje, głównie Europejską Służbę Działań Zewnętrznych, dyplomację europejską, do przygotowania listy potencjalnych sankcji do wprowadzenia w sytuacji eskalacji, nie tylko działań zbrojnych – powiedział na antenie TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, który reprezentował Polskę na nieformalnym spotkaniu szefów MSZ państw europejskich, które w czwartek i piątek odbywało się we Francji.

Unia Europejska – podkreślił polski dyplomata - powinna reagować twardo także w przypadku rosyjskich działań „poniżej progu wojny”.

Spotkanie szefów dyplomacji państw europejskich odbyło się w formule Gymnich w dniach 13-14 stycznia w Breście. Zostało ono zorganizowane z inicjatywy Francji, która objęła właśnie prezydencję w Radzie UE.

Jak podkreślił wiceszef polskiego MSZ, jednym z głównych tematów rozmów w trakcie spotkania unijnych dyplomatów były działania Rosji oraz rosnące zagrożenie agresją Moskwy na Ukrainę. W opinii polskiego dyplomaty Rosja nie jest nastawiona na rzeczywisty dialog.

– Rosja uważa, że ten dialog ma doprowadzić do akceptacji jej żądań. Trudno o taką akceptację w sytuacji, kiedy te żądania są miejscami absurdalne: próby ograniczania możliwości rozszerzania NATO – stwierdził Przydacz.

Odnosząc się do taktyki prowadzenia działań w stosunku do Rosji, wiceszef polskiej dyplomacji stwierdził, że kraje wschodniej flanki NATO od zawsze powtarzają, że Rosji należy się obawiać i nie należy dawać jej kart do ręki, czego przykładem mogą być takie instrumenty energetycznych jak Nord Stream 2.

Rozmawiałem we Francji z naszymi partnerami unijnymi z południa Europy i oni to rozumieją, że rzeczywiście trzeba mówić twardym językiem, bo oczekiwania Rosji nigdy się nie kończą – podkreślił Przydacz.

Zobowiązaliśmy instytucje, głównie Europejską Służbę Działań Zewnętrznych, dyplomację europejską, do przygotowania listy potencjalnych sankcji do wprowadzenia w sytuacji eskalacji, nie tylko działań zbrojnych – stwierdził.

Wiceminister MSZ zaznaczył także, że Unia Europejska powinna być także gotowa na reakcję w przypadku działań rosyjskich „poniżej progu wojny”, takich jak prowokacje, działania hybrydowe czy cybernetyczne.

 

mp/tvp info

Komentarze

Do czego blokadę SWIFT porównać?2022.01.16 16:57
Masz kartę kredytowa w Banku X, również tam trzymasz swoje grosze plus masz kartę debetową. Tam rozliczasz wszystkie swoje płatności i tam dostajesz emeryturkę. Czymś nabroiłeś i Bank X kompletnie cię zablokował. Ani nic wyjąć nie możesz, nic przez bank zapłacić, karta debetowa i kredytowa nagle jest plastykiem, nic niewartym. Żaden inny bank ciebie do siebie nie przyjmie boś w tym super wielkim nabroił. Został bank gangstera skośnookiego i tez nie wiadomo, bo i oni wiedzą, że udzielając tobie gościny sami mogą wylądować tam gdzie ty. Tak przydarzyło się Iranowi ileś lat temu. USA i SWIFT go zablokowali i wszystko w transakcjach międzynarodowych musieli płacić gotówką, ropy nie mogli sprzedać, wszelkie ich konta zostały zablokowane. SWIFT bez wojny zniszczyłby ruską gospodarkę w m-c. Dlatego wątpię, aby USA na to się zdecydowało - Putin zacząłby strzelać nie tylko do Ukraińców.
krótki komentarz2022.01.16 9:31
Sankcje zachodu to pic. To na pewno nie powstrzyma Putina przed uderzeniem na Ukrainę. To co go powstrzymuje to to, że nie wie do końca jaka jest wola walki Narodu Ukraińskiego. Oczywiście ostatecznie ma siły wystarczające żeby zająć Ukrainę z tym , że nie może sobie za bardzo pozwolić na dłuższą wyniszczającą obie strony wojnę i angażującą na dłużej olbrzymie siły rosyjskie. Dlatego stara się jak najbardziej osłabić tą wolę waliki. Czego jednak może obawiać się najbardziej? to Chiny. Przedtem kiedy Chiny były słabe nie stanowiły zagrożenia dla Rosji. Obecnie Chiny stały się mocarstwem skutecznie konkurującymi z USA o prymat w Świecie a żeby Chiny mogły to zrealizować potrzebują zapanować nad Euroazją inaczej to raczej nie możliwe. Dlatego wrastająca potęga Rosji i odbudowa imperium jest dla Chin co najmniej niewygodna. Dwa mocarstwa raczej nie będą obok siebie mogły pokojowo współistnieć tym bardziej, że jedno będzie mogło skutecznie ograniczać drugie i powstrzymać jego ambicje uzyskania prymatu w Świecie. Dlatego są jeszcze dawne roszczenia terytorialne. Chiny nie odważą się obecnie na otwarty konflikt z USA w Rejonie Morza Południowochińskiego otoczone przez sojuszników USA między innymi Tajwan są jeszcze na to za słabe. Natomiast słaba dodatkowo wplątana w konflikt wojskowy Rosja może być dla nich stosunkowo łatwym celem tym bardziej, że raczej nikt nie nadciągnie z odsieczą zwłaszcza jak Putin wywoła kolejną wojnę. Kazachstan to była pestka tam nie było regularnej wojny natomiast Ukraina to co innego. Tak więc Putin ma niełatwy orzech do zgryzienia z jednej strony teraz albo nigdy może uderzyć Ukrainę bo Zachód jest podzielony a obecna administracja USA słaba i niezdecydowana (to się może zmienić po następnych wyborach) z drugiej jednak nie wie co zrobią Chiny, które na razie siedzą cicho gdyby nie to to by już pewnie dawno uderzył. Tak więc pojawienie się Chin jako mocarstwa wiele zmienia w światowej polityce wobec tego co było kiedyś.
życzliwy2022.01.16 11:52
pier**olisz o tym uderzeniu na Ukrainę już rok i na pier**leniu się cały czas kończy, weź sobie prawdziwą kobietę a nie Frondę pisowską dziwkę
Fronda jak2022.01.16 8:39
Völkischer Beobachter (niem. dosł. „Obserwator Ludowy”) – niemiecka gazeta, od 1920 organ prasowy Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), teraz zamiast NSDAP jest PIS
Skrzypek na dachu2022.01.16 7:01
Smutne moskale pija denaturat do nieprzytomnosci a czasem se mruczy " Nas eto mnogo " .
ha ha, co za pisior2022.01.16 8:37
ku chwale 3,14szdu
Tusk Wszechmocny!2022.01.16 6:44
Czy ktoś w rządzie w ogóle myśli jakie byłyby konsekwencje wojny rosyjsko-ukraińskiej przy naszym permanentnym skłóceniu z UE i USA? Czy tylko traktujecie tę ewentualną wojnę jako pożądany element odciągający uwagę od waszych kłopotów wizerunkowych?
Następny Wał...2022.01.16 7:00
Modlą się o tę wojnę. Jestem pewny. Dzięki temu będą mogli straszyć ludzi w dzień i wieczór. Podskoczy im w sondażach. Żyć nie umierać...Ich horyzonty sięgają co najwyżej granic najbliższego pastwiska. Tak są skupieni na utrzymaniu władzy i na wizerunku wewnętrznym, że naprawdę strach się bać...
ABC2022.01.16 2:44
Wydaje mi się, że Szwecja i Finlandia należą do UE a na razie nie należą do NATO.
Tego we Frondzie nie ma.2022.01.15 23:21
Skrzyknęła znajomych na protest przeciwko "lex TVN". Ma stanąć przed sądem. Mieszkanka Kożuchowa (woj. lubuskie), która na swoim profilu w mediach społecznościowych zachęcała znajomych do wzięcia udziału w proteście przeciwko "lex TVN", dostała wezwanie na komisariat. Zarzucono jej, że zorganizowała nielegalne zgromadzenie. Sprawa ma znaleźć finał w sądzie.
Kornhauser - Kramsztyk2022.01.15 23:07
PIS nałoży sankcje na Rosje :D
matis892022.01.15 22:59
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.------------------------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Sutra szczęścia2022.01.15 22:48
Spać, spać, trole. Nie рierdolić.
Dell2022.01.15 22:47
Komputer mój i ekran iiyama ProLite X8247HD 🤗
Böno2022.01.15 22:44
jestem szalona. przyjmij mnie w ramiona w tę noc z soboty na niedzielę.
Skrzypek w piwnicy2022.01.15 22:42
Come livin', man. Don't think 'bout troubles.
Skrzypek na dachu2022.01.15 22:27
Brawo Unia , brawo Wielki Prezydent Wszechrosji Pan Prezydent Putin . Wspolnie zaglodzic tego bekarta ukladu wersalskiego .
ORKA!!! MASAKRA!!!2022.01.15 22:24
Kamiński Mariusz został prawomocnym wyrokiem skazany za między innymi przekraczanie uprawnień służbowych. To tak na marginesie odnośnie afery z Pegasusem.
3 lata kicia2022.01.15 22:51
Razem z jego zastępca obecnym — Wąsikiem. Wyrokowcy ułaskawieni przez narciarza Dudę.
Skrzypek na dachu2022.01.15 22:07
Smutne moskale do dzisiaj sa opentane przez dziwaczne wspomnienia stalinowskiego imperium zla .
Böno2022.01.15 21:51
Na razie to UE chce nas karać.
Do czego blokadę SWIFT porównać?2022.01.15 21:43
Masz kartę kredytowa w Banku X, również tam trzymasz swoje grosze plus masz kartę debetową. Tam rozliczasz wszystkie swoje płatności i tam dostajesz emeryturkę. Czymś nabroiłeś i Bank X kompletnie cię zablokował. Ani nic wyjąć nie możesz, nic przez bank zapłacić, karta debetowa i kredytowa nagle jest plastykiem, nic niewartym. Żaden inny bank ciebie do siebie nie przyjmie boś w tym super wielkim nabroił. Został bank gangstera skośnookiego i tez nie wiadomo, bo jak oni wiedzą, że udzielając tobie gościny sami mogą wylądować tam gdzie ty. Tak przydarzyło się Iranowi ileś lat temu. USA i SWIFT go zablokowali i wszystko w transakcjach międzynarodowych musieli płacić gotówką, ropy nie mogli sprzedać, wszelkie ich konta zostały zablokowane. SWIFT bez wojny zniszczyłby ruską gospodarkę w m-c. Dlatego wątpię, aby USA na to się zdecydowało - Putin zacząłby strzelać nie tylko do Ukraińców.
Skrzypek na dachu2022.01.15 21:34
Tylko nasz Wspaniały Kocioł Prawosławny jest jedynym spadkobiercą Kocioła Prawdziwego. A Prawosławny Kocioł jest na zawsze zjednoczony z Kociołem Lewosławnym na którego czele , honorowo jest Najczcigodniejszy Pup PUTIN. Reszta to nic, ale PODSZYWKI jak skrzypki, katoliki czy matisy . A także żydo bolszewicy z masońskiego Łoża Polin.
Skrzypek na dachu2022.01.15 22:11
Asio podszywaczu , jestes smieszny .
Anonim2022.01.15 21:13
1 stycznia 2022 Minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Péter Szijjártó otrzymał z rąk Siergieja Ławrowa rosyjski Order Przyjaźni. Najlepszy przyjaciel Kaczyńskiego i największy sojusznik PiS, Wiktor Orban udaje się na kolejną roboczą wizytę do Moskwy w lutym 2022.
Hahhahah2022.01.15 21:24
Bierzmy przykład od naszych braci Węgrów. Medal dla Ziobry za walkę z UE od Ławrowa i rozmowy Kaczyńskiego z Kremlem
Skrzypek na dachu2022.01.15 21:03
Brawo NATO . Teraz mozna spac spokojnie bo durne brudne kacapy nie skoczy .