20.02.19, 20:22Zdj. Copyleft, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

Będzie przełom w relacjach Polski z Francją?

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że trwają polsko-francuskie rozmowy dotyczące wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce. Zdaniem polityka spotkanie przywódców Polski i Francji powinno dać dobry i nowy impuls we wzajemnych relacjach.

Prezydencki minister i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch rozmawiali w Paryżu o przygotowaniach do wizyty.

Francuskie władze chcą, by Emmanuel Macron przyjechał do Polski w pierwszej połowie roku. Taka możliwość istnieje – powiedział Krzysztof Szczerski, ale zastrzegł, że data wizyty nie jest jeszcze oficjalnie zatwierdzona przez prezydentów.

– To powinno być istotne polityczne wydarzenie polsko-francuskie, które pokaże tę wolę współpracy w bardzo konkretnych obszarach, pokaże też te miejsca, gdzie różniąc się ze sobą, rozmawiamy – powiedział Krzysztof Szczerski. Jak dodał, szczególnie po konferencji bliskowschodniej w Warszawie tematyka rozmów polsko-francuskich uległa poszerzeniu.

W ocenie szefa gabinetu prezydenta to właśnie Bliski Wschód i polityka europejska po zmianach w instytucjach unijnych mogłyby być istotnymi tematami rozmów Andrzeja Dudy i Emmanuela Macrona.

– W Paryżu usłyszałem, że po konferencji bliskowschodniej polska rola w tym procesie jest dużo bardziej istotna, widoczna i warta przedyskutowania. (...) mamy oczywiście tematykę europejską, także w kontekście zmian personalnych w instytucjach europejskich, ale to oznacza dla nich nowy program – mówił prezydencki minister, dodając, że dyskusja miałaby dotyczyć priorytetów takich organów jak Rada czy Komisja Europejska, których obecni szefowie kończą w tym roku swoje kadencje.

Wśród możliwych tematów rozmów prezydentów Polski i Francji Krzysztof Szczerski wymienił też dwustronną współpracę gospodarczą, kwestie bezpieczeństwa, relacje ze Stanami Zjednoczonymi, brexit, współpracę w Trójkącie Weimarskim oraz politykę klimatyczną.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

Bret2019.02.21 1:15
Przecież to piesek Rotschildów. Przyjedzie i nagada bzdur jak ten kretyn Pompeo.
Olej2019.02.20 21:16
Temat rozmów ? Zakupy broni, jej produkcja kooperacyjna w Polsce, zamówienia mogące być ratunkiem dla gospodarki francuskiej. Gra, gra, gra ! Rakiety dalekiego zasięgu, oraz wszystko co wiąże się ich naprowadzaniem. Trzeba podgonić kota USA żeby bardziej poważnie traktowały dostawy uzbrojenia do Polski. Zacznijcie rządzie rozmawiać operując kwotami, które powinny robić wrażenie.
Cykacz2019.02.20 20:57
Ten to pokazał jak umie rządzić. Czego u nas chce? Przyjąć go za rok. Może. Niech się nauczą, że z nami - Polakami - prawdziwymi europejczykami - nie da się tak lelum-polelum. To My jesteśmy tym dumnym narodem, który nie ugnie się przed islamo-terroryzmem czy lgbt-owizacją narodu. Choćby i wszystkie niemco-franco-europo-cośtam twierdzili że trzeba inaczej. Europa była i będzie chrześcijańska. CHRZEŚCIJAŃSKA. A nie islamska w kolorach tęczy. Amen!
Mirek2019.02.20 20:40
Macaron ma problem we Francji bo mogą go wykopsać a więc szuka okazji aby z kimś pogadać . Ale to i tak mu niewiele pomoże .
bicz na prawactwo2019.02.20 20:36
Przełom nastąpi dopiero po odsunięciu od władzy PiS-bolszewickiego nierządu.
Stachu2019.02.20 20:34
Tylko nie zapomnijcie skonsultować tego pomysłu z Panią Ambasador, żebyście znowu się nie musieli "wycofywać". Oraz - w tym przypadku - zapytać o zgodę Panią Wychowawczynię.