30.08.19, 15:00(fot. pixabay)

Biskupi: My wszyscy jesteśmy odpowiedzialni przed Bogiem za rozwój dzieci!

My wszyscy – rodzice jako najważniejsi świadkowie wiary, duszpasterze i katecheci – jesteśmy odpowiedzialni przed Bogiem za rozwój wiary dzieci i młodzieży – ­piszą biskupi w liście pasterskim z okazji IX Tygodnia Wychowania, który będzie od 15 do 22 września 2019 roku przeżywany pod hasłem „Zamieszkać razem z Jezusem”.

Szczególnie istotna jest relacja pomiędzy dzieckiem a jego pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami, którymi są rodzice. „Braków w tej relacji – zwłaszcza w pierwszej fazie życia dziecka – nie da się całkowicie naprawić. Relacja z rodzicami jest dla dziecka źródłem zaspokojenia najważniejszej potrzeby – poczucia bezpieczeństwa i zaufania, warunkującej jego prawidłowy rozwój w dalszych latach życia” – czytamy w liście pasterskim.

„Dom w znaczeniu wychowawczym to nie budynek, lecz żywe więzi pomiędzy członkami rodziny” – dodają biskupi.

W procesie wychowawczym nic nie zastąpi prostych środków budowania relacji, które wymagają dziś ponownego odkrycia. Biskupi podkreślają: „Jakże istotne dla życia rodziny jest to, by być razem, wspierać się, szczerze ze sobą rozmawiać, wspólnie przeżywać radość niedziel i dni świątecznych, spożywać posiłki, spędzać razem czas wolny”.

Biskupi zwracają się do rodziców: „Starajcie się korzystać z wszelkich możliwych środków, by pomóc swoim dzieciom odkryć bliskość Boga. Niech Wasze słowa i czyny potwierdzają to, co o miłości Bożej pisze papież Franciszek: „Dla Niego [dla Boga] jesteś naprawdę cenny (…) Nie chce wyliczać twoich błędów (…) To miłość Pana, która wie więcej o powstawaniu niż upadkach, o pojednaniu niż zakazach, o dawaniu nowej szansy niż potępieniu, o przyszłości niż przeszłości” (Papież Franciszek, Adhortacja Christusvivit 115, 116)”.

„Źródłem siły we wszystkich sytuacjach życiowych jest doświadczenie bezwarunkowej miłości Boga” – czytamy w liście.

Biskupi podkreślają, że na początku nowego roku szkolnego należy szczególnie pamiętać o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ten jeden z najtragiczniejszych rozdziałów w historii świata, pokazał też, do jakich zwycięstw zdolny jest człowiek. Wśród męczenników i ofiar tego okresu było wielu nauczycieli, pedagogów, którzy dali świadectwo swojej wiary i człowieczeństwa.

Na zakończenie listu pasterskiego biskupi życzą twórczego przeżycia IX Tygodnia Wychowania. Z serca błogosławią na nowy rok szkolny oraz katechetyczny i dziękują Rodzicom, Nauczycielom, Duszpasterzom za wypełnianie ich trudnej i pięknej misji.

źródło: episkopat.pl

Komentarze

Stachu2019.08.31 10:58
Obrzydliwość.
Moly2019.08.31 1:07
Nie za moje
KleroPedofilówWysyłaćDoCelANieNaMisjeCzyUrlopy2019.08.30 18:08
Arcy-starcy z episkopalnej mafii codziennie majaczą o dzieciach i młodzieży. Byle zagnać do swego bagna, byle ściągnąć do pałacu. Dewianci celibatowi. Powinno się kastrować wstępujących do seminariów, żeby na starość nie rzęzili uciążliwie na dziecięco-rodzinne tematy.
sarenka2019.08.30 17:11
uroczyście i wiążąco: zwalniam wszystkich duchownych, katechetow i swiadkow wiary katolickiej z jakiejkolwiek odpowiedzialnosci (przed kimkolwiek) za moje dzieci.
andrzejhahn32019.08.30 17:07
o jakim wy bogu pieprzycie koscielne nieroby i pasozyty spoleczne.w historii ludzkosci bylo ich tysiace i to jeszcze zanim wynaleziono taki idiotyzm jak katolicyzm A POZA TYM WARA OD DZIECI gnoje koscielne
Andrzej Ryszkiewicz2019.08.31 10:18
Panie Andrzeju-ostatnie zdanie bardzo mądre i rozsądne.Dlatego,ze wielu księży ma problem ze swoją seksualnością,oczywiście homoseksualizm chorobą nie jest,jak nam wmawia kościół,dlatego,jak jeden ksiądz bzyka drugiego,to jeszcze jakoś to można zrozumieć.Ale wara od dzieci,bo niszczą psychikę takich dzieciaków na całe życie.Pierwsza część zdania-co do nierobów,to powiem,że są niektórzy,którzy pracują,z tym,że opłaca ich państwo.A to nam się nie podoba.Ale zdanie dzielnicowego akurat,że księża wpierdalają swoje śmierdzące fiuty to akurat stwierdzenie głupie i poniżej pasa,ośmieszające się,bez logiki,bo Panie Andrzeju,sam Pan wie,ze nie robią tego wszyscy.Ale sporo takich jest.
Marek2019.08.30 16:21
Przenoszenie pedofilii w inne środowisko , krycie ich czynów jest grzechem wołającym o pomstę do nieba i obciążającym całą instytucję . Tego nic nie zmieni .
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.30 15:53
I dlatego je gwałcicie oraz chronicie sprawców? Może dość już tej propagandy "troski"?
anonim2019.08.30 18:47
A wy wiecie i nie zgłaszacie na policję to jesteście współwinni .
Andrzej Ryszkiewicz2019.08.31 10:27
Witam kochanego Ateistę.Już my nie tak dawno wymienialiśmy poglądy na tematy kościelne,teraz ja się znów podzielę i odniosę do tej wypowiedzi.Sprawa jest taka: Pedofilia była w kościele była,jest i będzie.A teraz,kiedy problem pedofilii stał się głośny,to kościół zaczął troszkę odwracać kota ogonem,twierdząc,że nic się nie stało i mówi o trosce.O dzieci powinna się troszczyć rodzina,czyli rodzice i szkoła.Jeśli naprawdę musi troszczyć się kościół,to ok,tylko niech to będą normalni księża,o ile jeszcze są.Pozdrawiam serdecznie.
Sudokalny akronim2019.08.30 15:15
Piszą w formie MY, żeby rozmyć odpowiedzialność
Tainer2019.08.30 15:14
Zakłamanie (hipokryzja) klechistanu jest ogromne.
Gość2019.08.30 15:13
Może tak biskupi niech się za bardzo dziećmi nie interesują.
szcze na PiS i rydzykowi prosto w spasiony ryj2019.08.30 15:12
Precz z łapskami od dzieci! klechy i LGBT! gnać watykańską i tęczową zarazę!!!
LGBT+2019.08.30 15:09
Przed "Bogiem" którego nie ma. XXI wiek, a ludzie dalej wierzą w szamanizm jak w średniowieczu.
szcze na PiS i rydzykowi prosto w spasiony ryj2019.08.30 15:09
Ten tzw. rozwój dzieci i doświadczenie bezwarunkowej miłości Boga, klechy zapewniają na plebaniach i zakrystiach wciskając dzieciakom, swoje śmierdzące fiuty w ich usta i pupy!
Wojtek Polak 2019.08.30 17:30
pilnuj dzielnicowa cwelo-pederastio swoich pedofilów z lgbt+wszelkie zboczenia{czyli z tęczofej zrazy}.ty nie dość że zboczeniec to i łachudra czerfono-tęczofa.
anonim2019.08.30 18:46
Masz na to dowody to zgłoś na policję nie ukrywaj pedofilów .Takie szczegly znasz to świadkiem byłeś i nie zgłosiłeś jeszcze to jesteś współwinny .
anonim2019.08.30 22:56
nawet wąchałeś te ich fiuty jak wiesz ,że śmierdzące i nie zgłosiłeś ,tak samo winny jesteś .
Andrzej Ryszkiewicz2019.08.31 10:21
Mimo,że brzydko napisane,to sporo racji w tym jest.Oczywiście nie robią tego wszyscy,ale wiadomo,że o pedofilii stało się w ostatnich dniach bardzo głośno,więc kościół,a przynajmniej niektórzy księża i biskupi odwracają kota ogonem i zaczynają tutaj pisać o trosce wobec dzieci.Pozdrawiam.