09.05.19, 09:40(fot. screen)

Brudziński: Czym innym jest kreacja artystyczna, a czym innym naklejanie wizerunku Matki Boskiej na toalety i śmietniki

- Wszystkie działania policji w tej sprawie były podejmowane wskutek zgłoszenia ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa - mówił Joachim Brudziński na antenie TVN24, odnosząc się do zatrzymania Elżbiety Podleśniej, która dopuściła się do profanacji wizerunku Matki Boskiej.

Podkreślał, że "na żadnym etapie nie chodziło o naruszenie wolności do kreacji artystycznej, nie chodziło o to, że policja wkracza dlatego, że pani Podleśna, dotknięta artystyczną wizją, postanowiła namalować tęcze na wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej".

- Działania, które były podejmowane - wszystko na to wskazuje - przez panią Podleśną oraz dwie towarzyszące jej osoby - polegały na tym że ten wizerunek był naklejany na przenośne toalety, na śmietniki, rozsypywany wokół kościoła. Tego dotyczy sprawa, a nie kreacji artystycznej pani Podleśnej - wyjaśniał.

- Miały świadomość, że podejmowały coś niezgodnego z prawem - stwierdził

- Nie było żadnego wkroczenia o godzinie 6:00. Co to znaczy po szóstej? To mogło być 10 minut po, mogła to być godzina. Była to godzina 7:00 - powiedział.

- Chcę powiedzieć jedną bardzo istotną rzecz. Doszliśmy do takiego absurdalnego punktu w życiu naszego społeczeństwa i naszego narodu, że prawa wszystkich winny być zagwarantowane i zabezpieczone działaniami policji, z wyłączeniem jednej grupy - i tą grupą mają być katolicy i chrześcijanie. Ja się na to absolutnie nie zgadzam - zaznaczył Brudziński. 

- Policja, po pierwsze, nie miała wiedzy, że za tym stoi pani Podleśna, a po drugie, robiła wszystko i robi nadal, żeby ustalić pozostałe osoby uczestniczące w tym zdarzeniu. Jak się okazało, że jest to pani Podleśna, to miała policja odstąpić? Proszę dać święty spokój polskiej policji, niech robi to, co do niej należy - mówił minister.

Podkreślił też, że funkcjonariusze "działali zgodnie z prawem".

- Jeżeli miałbym mieć pretensje do policji, to miałbym je wtedy, gdyby odstąpiła od tych działań w momencie, w którym okazało się, że jest to akurat pani Podleśna. Wszyscy obywatele w Polsce są równi wobec prawa - zaznaczył szef MSWiA. 

Komentarze

andrzejhahn32019.05.9 15:52
a co w tym jest nagannego .jakby maryjka nie zawsze dziewica nigdy z kibla nie korzystala
Kasia2019.05.9 14:49
Czy dobrze zrozumiałam, że problemem jest rozklejanie tęczowej Matki Boskiej na toaletach i śmietnikach, a nie sam fakt umieszczenia tęczy na obrazie? Sama tęcza nie obraża wizerunku Matki Boskiej a jedynie rozklejanie tego wizerunku w miejscach "niegodnych"?
Max Fiend2019.05.9 16:23
Dokładnie tak! Zreflektowali się w końcu, że nie ma czegoś takiego jak profanacja wizerunku w nauce KK. :-D
O Magdalena!2019.05.9 14:22
A na łamanie praw niekatolików się pan zgadza?
michu2019.05.9 12:22
A w czym ta niezgoda się wyraża? Jakieś rozporządzenie ? ;).
man.of.Stagira2019.05.9 10:30
. . "jeżeli człowiek nie może być człowiekiem bez tego co nie-ludzkie, jest to zatem nie tylko warunek konieczny do zaistnienia człowieka, ale konstytuuje się jako jego istota. Oto jeden z powodów rozpaczliwej zależności rasistów (z LGBT i ateistów–przypis M.of.S) od ich nienawiści do tych, których człowieczeństwu nie mogą w ostatniej instancji zaprzeczyć." Judith Butler .
Andrzej Malik2019.05.9 10:18
Nooo, to nam się krytyk sztuki objawił! Prawdziwy człowiek renesansu!
Cogito ergo sum2019.05.9 10:02
Wszystkie zwierzęta są równe ale Podleśna jest równiejsza
Auferetur Inferunt Insaniam2019.05.9 9:58
"Doszliśmy do takiego absurdalnego punktu w życiu naszego społeczeństwa i naszego narodu, że prawa wszystkich winny być zagwarantowane i zabezpieczone działaniami policji, z wyłączeniem jednej grupy - i tą grupą mają być katolicy i chrześcijanie." Tylko, że jest dokładnie odwrotnie - TYLKO uczucia katolików są prawnie chronione. TYLKO te uczucia!!! Nie ma przepisów każących 2 letnim więzieniem za urażenie np. uczuć ateistycznych.
add2019.05.9 12:03
Co to są uczucia ateistyczne ?
Swojski2019.05.9 13:50
No moją inteligencję na przykład obraża to, gdy ktoś przesuwa palcami kulki i twierdzi, że to forma kontaktu z istotą wyższą.
O Magdalena!2019.05.9 14:29
Uczucia ateistyczne można obrazić na wiele sposobów. Jednym z nich jest np. mówienie, że bez Boga nie można być dobrym człowiekiem, czy że bez Boga nie ma moralności.