26.03.20, 13:08Zdjęcie ilustracyjne/YT/Castorama/pixabay.com

Castoramy otwarte, kościoły zamknięte. List do ministra zdrowia

Prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, dr Bogusław Rogalski wystosował do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego list otwarty, w którym zwraca uwagę na fakt ograniczania zgromadzeń i kultu religijnego do absolutnego minimum, podczas gdy sklepy sieci Castorama pozostają otwarte, co zdaniem prezesa ZChR stanowi zagrożenie epidemiologiczne.

Trochę ten apel jest nie do końca zrozumiały z uwagi na fakt, że zamknięcie sklepów wszystkich branż być może byłoby korzystne, ale czy ma sens całkowite wyciszenie gospodarki?

Jeśli taka sytuacja okaże się niezbędna może rzeczywiście na jakiś czas wszystko oprócz sklepów spożywczych, aptek i tych najbardziej potrzebnych.

 

 

Poniżej cały list otwarty

 

"25.03.2020

Szanowny Pan

prof. Łukasz Szumowski

Minister Zdrowia

 

Szanowny Panie Ministrze, doceniając Pana wielkie zaangażowanie i poświęcenie w walce z epidemią koronawirusa w Polsce oraz rozumiejąc konieczność wprowadzania nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, polegających na ograniczeniu przemieszczania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zaniepokojeniem i zdziwieniem przyjęliśmy skrajnie restrykcyjne i nieproporcjonalne w stosunku do innych obostrzeń zarządzenia zawarte w ostatnim rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020, dotyczące sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego.

W rozporządzeniu Pana Ministra ograniczono z 50 do 5 liczbę uczestników sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych na danym terenie lub w danym obiekcie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz (sic!) pomieszczeń. Nałożenie tego drakońskiego w swej istocie obowiązku dotknie przede wszystkim wiernych Kościoła Katolickiego, zwłaszcza w okresie najważniejszym roku liturgicznego, czyli Wielkiego Tygodnia. Jest to o tyle niezrozumiałe, że tak ostre zakazy zastosowano w zmienionym rozporządzeniu tylko wobec osób wierzących. Natomiast nie wprowadzono podobnych rozwiązań wobec klientów sklepów i nie określono maksymalnej liczby osób mogących przebywać jednocześnie na ich terenie. Co więcej, nie zakazano ani nie ograniczono handlu w marketach budowlanych, w których jak pokazują media codziennie znajdują się tłumy ludzi. Ponadto określono dość łagodnie możliwość przewożenia osób w środkach transportu publicznego zastrzegając, aby w tym samym czasie było nie więcej pasażerów, niż wynosi połowa miejsc siedzących. Oznacza to, że w standardowej wielkości autobusie będzie mogło jednocześnie przebywać do 25 osób. Porównując powierzchnię autobusu do powierzchni kościołów, można zauważyć nielogiczność zastosowanych regulacji i brak zachowania jakichkolwiek proporcji we wprowadzonych zarządzeniach. Jest to również brak równego traktowania osób wierzących w porównaniu z pasażerami oraz klientami sklepów, a zwłaszcza marketów budowlanych. Czytając rozporządzenie odnosi się nieodparte wrażenie, jakoby większym zagrożeniem dla rozprzestrzeniania koronawirusa było uczestniczenie w nabożeństwach niż robienie zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych czy korzystanie ze środków transportu publicznego.

Panie Ministrze, wszyscy obywatele powinni być równi wobec prawa i traktowani w taki sam sposób. Dotyczyć to powinno także słusznej i potrzebnej walki z koronawirusem. Osoby wierzące nie mogą być jednak obciążone większymi restrykcjami niż reszta społeczeństwa, ponieważ naraża to je na stygmatyzację i dyskryminację. Przypomina to niedawne działania w krajach Europy Zachodniej, gdzie w pierwszej kolejności ograniczano wstęp lub zamykano kościoły, a w tym samym czasie bez przeszkód funkcjonowały puby i miejsca rozrywki, jak we Włoszech. To nie najlepszy przykład do naśladowania. Proszę zatem o rozważenie przywrócenia pierwotnej liczby osób, czyli pięćdziesięciu, mogących uczestniczyć w obrzędach religijnych tak, aby nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego mogły być przeżyte w naszym społeczeństwie godnie. W najtrudniejszych chwilach dla naszego Narodu Polacy zawsze zwracali się z ufnością do Pana Boga i oddawali w opiekę naszej Królowej Najświętszej Maryi Pannie, zawsze otrzymując wsparcie.

Z wyrazami szacunku

dr Bogusław Rogalski"

 

mp/ngopole.pl/fronda.pl

Komentarze

tomek2020.03.28 0:04
Można podpisać petycję jako sprzeciw dyskryminowania katolików w Polsce oraz prośbę o przywrócenie liturgii! https://www.twojepetycje.pl/petycje/pozwolcie-nam-uczestniczyc-w-triduum/?fbclid=IwAR0K7gtEQ8LNVB2tOxP6UZdr_sfP5qJs98t3AyMCIJmaRdVJ5lfPtEiH-Zs
anonim2020.03.28 1:36
Hahahahahaha
Alojzy Cedzidło2020.03.27 22:45
I bądz tu mądry. Fronda , katolicka przecież (podobno) , zawsze była polem dla wszelakiej maści ,,antykatolików " do lania pomyj na wzsystko co ma wspólnego z kościołem . Trzeba było paskudnej zarazy , aby to bractwo niewierne prawie się nawróciło Tu na tej stronie wiekszość " pisarzy" fluchci na PiS Jak to on, ten PiS , znęca się nad katolikami . Ale są i tacy co to mają problem .Komu tu dowalić Pis-owi ? To wyjdzie ,że bronia KK . A nie chcą . Kościołowi " To staną po stronie PiS-u .A nie chcą . I bądz tu mądry . .
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.27 23:49
Ja też nie ogarniam. Czasem nawet katolicy dowalają Papieżowi (Papież jest głową, takim szefem, CEO kościoła katolickiego) Nie wiem, może lepiej zakazać tego wszystkiego, bo się wzajemnie pozagryzają ci, katolicy?
Palindrom2020.03.27 22:33
Kościoły sobie poradzą, nie takie klęski przeżywały…
Katarzyna2020.03.27 21:50
Proponuję temu Panu spędzić najbliższe 3 tygodnie z cieknącą spłuczką i zepsutym kranem w łazience albo pękniętym zaworem w pionie. Może wtedy zrozumie dlaczego artykuły budowlane to artykuły pierwszej potrzeby.
Paula2020.03.27 21:26
Cześć! Proszę o pomoc i udział w badaniu :) Wypełnienie nie powinno Wam zająć dłużej, niż 5 min. Z góry dziękuję! Link do badania: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfpeF0qSfEeDSfJ-gqRj5THUXBay-2oePGWf6luJ53sFH1qkw/viewform
fen2020.03.27 18:38
Powinien rząd przywrócić Mszę Św z udziałem 50 osob, bądź nawet 30, księża mogliby wtedy zwiększyć ilość Mszy w ciągu dnia żeby jak największą liczba wiernych mogła w nich uczestniczyc
anonim2020.03.27 17:48
Chciałabym by Pan Jezus nam pobłogosławił i choć na Truduum przywrócił możliwość uczestniczenia w Uroczystościach. Zobaczymy. Dla mnie to trudne, ale staram się ten czas wykorzystać na pracę, zaległe rzeczy i oczywiście modlitwę...
Wojtek2020.03.27 17:40
No i wreszcie powiedzieli prawdę - porównali kościół z Castoramą. Rzeczywiście, dlaczego ograniczenia obejmują kościół - sklep, w którym handluje się zbawieniem, a nie obejmują Castoramy, w której handluje się tapetami?
Qwerty2020.03.27 16:34
20 milinów kary dla: CASTORAMA, KAUFLAND, BIEDRONKA, ALDI, AMAZON !!!
360\237\247\2662020.03.27 17:00
I dla ciebie jak wyleziesz po bułki.
Jan Radziszewski2020.03.27 15:45
żydzie ministrze - powiedz tym zakazie zgromadzeń powyżej 5 osób żydom zgromadzonym dziś w Synagodze na święcie Purim
J.P2020.03.27 13:46
Pan Rogalski zdaje się nie wie, że wodą swiecona nie da rady się najeść i trzeba kupić chleb za pieniądze.
Piotr2020.03.27 12:48
Na Śląsku całkowity zakaz wstępu do kościoła tylko księża mogą sami odprawiać msze to jest chore i smutne
Jan Radziszewski2020.03.27 15:49
trzeba by masońskich Bp usunąć z tego świata aby wcześniej trafili do piekła
Bolesław Mroczkowski2020.03.27 11:39
Nie zamykajmy drzwi przed Chrystusem.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
T.2020.03.27 9:57
Branża budowlana musi pracować pismatołki. W kraju są setki budów, tysiące podwykonawców, kilka tysięcy działających na samozatrudnieniu. Gdzieś muszą kupić materiały żeby wykarmić rodziny.
marek 2020.03.27 9:26
na episkopat by nie liczył Polak to nie człowiek kalibru kar. Wyszyńskiego, niestety
Barbara Sojka2020.03.27 10:15
ZGADZAM SIE DWOMA REKAMI,PODPISUJE SIE
Beata2020.03.27 8:49
Tylko wiara i Bóg może nas ochronić. Jednak nie zwalczymy pandemii zamykając się w domach przed wirusem COVID-19. Nie uciekniemy od tego. Problem polega na tym, że wciąż nie rozumiemy sprawy. To jest czas na osobiste przemyślenia, nawrócenie, poprawy naszego życia, zerwania z grzechem i głębokiego żalu za grzechy nie na chwile ale na poważnie. Pokuta, pokuta, pokuta... I jeszcze jedno: Nie zamykajcie nam Kościołów i nie ograniczajcie dostęp nam do Eucharystii. Kto nam pomoże jeśli nie Bóg i Matka Najświętsza. Po ludzku tego nie rozwiążemy. Od wieków w obliczu chorób i wojny wszyscy zwracali się do Boga o pomoc, zawierzając siebie , naród i świat opatrzności Bożej. Gdzie mamy szukać schronienia i wsparcia jeśli nie u Boga. Jesteśmy Kajem katolickim a w takim czasie próby, odwróciliśmy się od Boga. Bóg nie daje zarazy. Zaufajmy mu. W marketach w ciągu dnia przewija się więcej ludzi niż uczestniczy wiernych we Mszy, a tam niebezpieczeństwo zarażenia jest większe.
Jan Radziszewski2020.03.27 8:19
+ Jawny dowód że Szatan i jego s.syny i s.córki w Polsce nie chcą tj. boją się wielbić NMP w Uroczystości św Zwiastowania Pańskiego 25 marca 2020 r dzień świętości życia bo w przeddzień tegoż tj wtorek, 24 marca 2020 zakazano liczne zgromadzenia w KK Pan i Król nasz + 24 III 2020 Na to nie ma Mojej zgody, na takie ograniczenie jakie wprowadzono Wtorek, 24 marca Około 14.00 Zapisz dziecko - Na to nie ma Mojej zgody, na takie ograniczenie jakie wprowadzono, ogłoszono teraz i jakie ma obowiązywać od jutra. Ja czuwam nad Polską, ograniczenia są i tak daleko idące. Nikt nie może się tłumaczyć, że idzie do kościoła a jak z tego wynika nie może do niego iść?.. Niech to doprecyzują. Jeśli będzie zakaz udawania się do kościoła indywidualnie, nie mówiąc o mszy niedzielnej – Uderzę. Ostrzegam Cię premierze Morawiecki i inni. Poleje się krew. Amen. - Dziękuję Panie Jezu, Chryste Królu. Chwała Tobie Chryste.
Wojciech2020.03.27 7:23
Święta prawda nie dyskryminować kościoły zamknąć a markety wszystkie ograniczyć do minimum, jedzenie jest potrzebne a nie śrubyi gwoździe. Mszy można wysłuchać w telewizji. I siedzieć w domu na du...
Adam2020.03.26 23:47
albo na pogrzebie tylko 5 osób ? Na cmentarzu hula wiatr cmentarze większe od boiska piłkarskiego wielokrotnie to 5 osób może stać od siebie o kilkadziesiąt metrów . Przesada z ta restrykcja 5 osób. W kościele jest ławek więcej niz 50 to po 1 osobie w ławce to chyba jest wystarczająca odległość osoby od osoby. Powinni przywrócić 50 osób jak było a nie 5 osób.
jolka i alojz2020.03.26 23:19
ten prezes Rogalski to z chrześcijaństwem nie ma nic wspólnego, całkowicie ignoruje wypowiedzi biskupów w tej sprawie i chce narażać ludzkie życie i zdrowie.
alojz2020.03.26 23:17
wasze idiotyczne pomysły przyniosą takie efekty jak w Łabunia, nie kompromitujcie się https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-zarazony-ksiadz-odprawial-nabozenstwa-sanepid-szuka-wiernych-6493165724268673a
Witkacy2020.03.26 21:03
Biskupi się poddali, dziś mówił rzecznik episkopatu, że Kościół się podporządkuje wszystkim zarządzeniem ministerstwa.
Barbara Sojka2020.03.27 10:20
POTRZEBA NAM KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO,TAKICH JAK PROF, KS. TADEUSZ GUZ
bogdanus2020.03.26 20:17
Minister dba o gospodarkę ale już o ducha to już nie za bardzo.
anonim2020.03.26 20:10
Tu akurat cos jest nie tak z tym zakazem 5 osob w wielkim Kościele w porownaniu do tego co sie dzieje w Biedronkach, lidlach czy marketach bud , powinni zostawic te min 50 osob to nawet nie jest po 1 osobie w lawce w wielu miejscach !
Barbara Sojka2020.03.27 10:24
TEŻ POWINNI W KOŚCIOŁACH BYĆ O WIELE WIĘCEJ LUDZI,MAMY WYSOKIE,DUŻE KOŚCIOŁY
ks. Bogusław2020.03.26 19:04
Z tym zdaniem nie zgadzam się. Gdzieś trzeba zakupy zrobić. Autobusem ktoś musi dojechać np do pracy, do szpitala, do sklepu. Od obecności na Mszy jest dyspensa. Dyspensy od jedzenie nie ma. Nie można "wyłączyć całego państwa i zgasić światło". Podejrzewam ze to akcja antyklerykałów próbujących albo ośmieszyć episkopat albo skompromitować rząd a przy okazji zrobić rewoltę wśród wiernych.
anonim2020.03.26 22:19
W marketach budowlanych jedzenia nie ma ,nie ma też tam środków czystości ,remonty można odłożyć na później ,chyba zdrowie obywateli ważniejsze jest ,a markety budowlane oblegane są przez klientów od rana do wieczora .Sklepy spożywcze mają ograniczenia i pracują krócej ,a tam nie .Jest to zagrożenie ogromne
Jamroży2020.03.27 23:06
Przecież on pisze o marketach budowlanych, gdzie tam masz jedzenie oprócz batoników przy kasach? Batony są niezbędne do odżywiania?!
ewa2020.03.26 18:28
To wina nieodpowiedzialnych ludzi a nie ministra. Dobrze, że katolicy współpracują z ministrem wszystkimi, którzy sie nami opiekują. Proszę nie jątrzyć, bo to fałszywa pobożność - do do autora listu.
Grzegorz2020.03.26 18:49
jakie ma Pani prawo oceniać cudzą pobożność?
anonim2020.03.26 19:05
Ewo do kościoła raczej chodzą odpowiedzialni ludzie .
Grzegorz2020.03.26 17:56
udostępnijcie list do podpisu
Michał Jan2020.03.26 18:24
Jeszcze czego, żeby im dawać okazję do robienia wielkiej łaski?
tomek2020.03.28 0:02
https://www.twojepetycje.pl/petycje/pozwolcie-nam-uczestniczyc-w-triduum/?fbclid=IwAR0K7gtEQ8LNVB2tOxP6UZdr_sfP5qJs98t3AyMCIJmaRdVJ5lfPtEiH-Zs
Jan2020.03.26 17:19
Popieram pana dr Bogusława Rogalskiego. Najbardziej bolesne jest to, ze w pogrzebie może brać udział tylko 5 osób. Natomiast autobusem może jechać 25 osób. Wiadomo ograniczenia muszą być, ale powinny być rozważne i nie dyskryminujące.
ewa2020.03.26 18:29
a ja nie popieram, nie jatrzcie tylko wspomagajcie rząd
M.2020.03.26 19:51
Tylko ta decyzja rządu rodzi nieufność w przeciwieństwie do wcześniejszych. Bo albo komunikacja nawet teraz jest rozsadnikiem zarazy i rząd nie chce wywoływać paniki. Albo ograniczenie w kościołach nie ma merytorycznego uzasadnienia tylko jest wynikiem nacisków jakichś wrogów kościoła.
anonim2020.03.26 22:09
Nie chodzi o jątrzenie tylko o sprawiedliwość .
anonim2020.03.26 22:29
ewo nie życzę ci ,żeby ktoś ci zmarł teraz z najbliższych i nie mogłabyś brać udziału w pogrzebie ,nie życzę tego nikomu ,ja miałem pogrzeb w rodzinie gdy było ograniczenie do 50 i nie wszyscy mogli być i było ciężko ,a 5 osób ewo nie wiesz co mówisz kobieto ,nie życzę ci ,żeby to ciebie spotkało.
M.2020.03.26 16:06
Krótka piłka: - albo 20 osób w średnim autobusie nie powoduje zagrożenia, to wtedy 50 w dużym kościele też nie - albo 6 osób w dużym kościele powoduje zagrożenie, to autobusie powinny być najwyżej 2 osoby albo w ogóle zawieszenie kursów
iza2020.03.26 17:09
Transport jest konieczny do dojazdu do pracy, czy do lekarza. Kościół nie jest konieczny, jest zbędny, nie generuje usług niezbędnych dla ludności.
Stały czytelnik2020.03.26 17:28
Łaska Boga jest Ci do zbawienia koniecznie potrzebna.
Michał Jan2020.03.26 18:21
"Nie samym chlebem człowiek żyje". Nie chodzisz, to nie wiesz. To po pierwsze. A po drugie, jeżeli walczymy z rozprzestrzenieniem się wirusa, to argument, że w jednym miejscu można rozprzestrzeniać, bo potrzebne, a w innym nie, bo mniej, jest idiotyczny.
anonim2020.03.26 18:42
Lekarze nie przyjmują teraz ,recepty elektoniczne ,nie ma potrzeby do lekarza jechać ,a do pracy zdrowszy spacer ,albo rower czy hulajnoga..
Jan Radziszewski2020.03.27 15:54
głupia jesteś bez KK w PIEKLE BUDIET tzn wiecznie zdychać będziesz w jeziorze ognia i siarki /Ap 20,15
PusteKościelneKloceToPełneKieszenieKleruchaczy2020.03.26 15:47
Dewot-idiota... Arcy-klero-starcy chyba zlecą otrucie go cyjankowym waflem, żeby nie bruździł w interesach. Przecież wiadomo, że zaraz po unormowaniu się sytuacji kleruchy episkopalne każą rządowi zapłacić ze 100 miliardów odszkodowania za to, że na mszach w kościelnych pustostanach nie mogły się zbierać "miliony" kato-ciemnoty.
Tomasz2020.04.1 14:53
KIM TY JESTEŚ ZEREM - WIEĆ SIĘ REDUKUJ Z GADANIEM DO ZERA , BYŁEŚ JESTEŚ , BĘDZIESZ ZEREM ZERO I TYLE W KOMINIE
Telewidz2020.03.26 15:46
Dlaczego Episkopat nie protestuje, tylko zgadza sie z tymi co krzyczeli, zeby koscioly zamknac. Kogo za to winic? Wielkanoc bedzie w kalendarzu, a w kosciele okrojone jest do minimum. Ja jestem katoliczka i do tego droga mi jest nasza polska tradycja, a tego nie bedzie. Jalk Poska Polska zawsze swiecilo sie pokarmy i odwiedzalo groby Jezusa , teraz tego nie bedzie. Pamietajcie , ze Narody istnieja dzieki tradycji. Nie ma tradycji ,nie ma Narodu. .A Triduup Paschalne? Wymknelo sie Episkopatowi? Zawsze caly rok na to czekalam. Groza ogarnia, ze to wszystko idzie w niepamiec. Strach ma wielkie oczy i tego sie boja. Kto na tym wygrywa? Szatan w postaci tych, ktorzy wyrzucaja wiernych z kosciolow.!!!!!!!!!!!!!!!!!!
marek 2020.03.27 9:24
episkopat nie chce podpaść władzy, Polak to nie Wyszyński, niestety
Stały czytelnik2020.03.26 15:06
Nie wiem, czego z tego apelu nie zrozumiał autor artykułu. Jeżeli rzeczywiście zrozumiał tyle, że Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin postuluje zamknięcie hipermarketów, skoro kościoły są pozamykane, a nie to, że chodzi o otwarcie kościołów, skoro hipermarkety są pootwierane, to znaczy, że jest (ten autor artykułu) skąpo obdarzony intelektem.
TVN242020.03.26 15:48
Kogo obchodzi, co postuluje religiant Rogalski i jego kanapowa partyjka? Chyba tylko miłośników religijnego lolkontentu.
Stały czytelnik2020.03.26 17:25
Człowiek wykształcony zastanawia się nad merytorycznym sensem apelu, o którym dyskutujemy. Ten apel _jest_ merytorycznie uzasadniony.
Contral2020.03.26 15:02
Idiota i tyle. Przecież to samo można powiedzieć o wszystkich hipermarketach. A kościołów nikt nie zamyka.
anonim2020.03.26 18:54
Spożywcze i ze środkomi czystości są potrzebne ,ale remonty można odłożyć ,a w marketach budowlanych masa ludzi się przewija nie potrzebnie narazając na zarażenia wirusem jak są ograniczenia w innych placówkach powinno być i tam ,sklepy spożywcze mają skrócony czas pracy ,markety budowlane nie ,przez cały dzień przewija się tam mnóstwo osób ,Jak się ogranicza działaność to wszędzieto ma wtedy sens. , Kościoły nie są zamknięte ,prawda ,ale w kościele może przebywać 5 osób ,a nie tłumy jak w marketach.
pater2020.03.26 14:37
Mam nadzieję, że Episkopat właśnie pracuje nad oficjalnym protestem przeciwko dyskryminacji katolików
Stały czytelnik2020.03.26 15:03
Episkopat to jest przeżarty agenturą i pracuje tylko nad tym, żeby skala współpracy pozostała niejawna dla Polaków. Episkopat to już w większości ludzie niewierzący.
anonim2020.03.26 15:18
To tak jakby były pozamykane gdy odbiera się możliwość uczestniczenia w nabożeństwach .
Witkacy2020.03.26 20:57
Z tego co mówił rzecznik episkopatu, Kościół podporządkuje się wszelkim zarządzeniem ministerstwa. Tak więc góra już się poddała, niektórzy biskupi zamykali kościoły nawet przy pierwszych ograniczeniach do 50 osób.
az2020.03.26 14:03
Ks.prof.Tadeusz Guz powiedział wczoraj m.innymi: „Polską racją stanu (w tych dniach) jest, żeby państwo tak określiło przepisy prawa i swobód obywatelskich, żeby Kościół (co gwarantuje także Konkordat), który nawet w okresie II Wojny Światowej, w okresie stalinizmu, w okresie zaborów, w taki czy inny sposób – ale zawsze służył Narodowi polskiemu i wszystkim mieszkańcom Polski (…) Wydaje mi się, że nie będzie zwycięstwa Polski w tych dniach, nad tym patogenomem, jeżeli Naród polski będzie mieć ograniczone swobody obywatelskie w dostępie do realnego, faktycznego – nie tylko duchowego – Komunikowania się z Panem Bogiem, naszym Stwórcą, Zbawicielem i Odkupicielem. Czyli realnego przyjmowania Sakramentów Św.” (…) Liturgia, czyli przyjście na modlitwę czy na przykład w spotkaniu Sakramentalnym Pan Bóg żadnych wirusów nie rozprzestrzenia, bo jest Święty. Jego bytowość jest Święta, zarówno w wymiarze Jego Boskości, jak też i w wymiarze Jego Człowieczeństwa. Każdy akt, na przykład w czasie Mszy Św., bo niektórzy się obawiali, że kapłan, który celebruje i jest Komunia Św. do ust, że kapłan może zarażać. Kapłan ma po pierwsze konsekrowane dłonie. Kapłan, po drugie, jako jedyna osoba w zgromadzeniu liturgicznym, ma umywane dłonie przy lavabo – czyli przy ofiarowaniu darów dla Boga przez naród wierzący. Więc kapłan ma nie tylko umyte ręce w sensie takim, jakiego oczekuje pan Minister Zdrowia w RP, lecz także kapłan ma umyte ręce w sensie nadprzyrodzonym – czyli łaski. A zatem, żadne udzielanie Komunii Św. do ust nie zagraża ani jednemu Polakowi w Rzeczypospolitej Polskiej roznoszeniem jakichkolwiek wirusów, bo to jest akt Święty. A w akcie Świętym, a on jest sprawowany w ramach Mszy Świętej, a Msza Święta jest świętym aktem, a zatem nie jest miejscem, przestrzenią i czasem rozprzestrzeniania wirusów, tylko przychodzenia Pana Boga, tak jak ponad 2000 lat temu w tej cudownej scenie Zwiastowania Pańskiego. I jak Polska będzie bogata Bogiem, to będzie też zwyciężczynią nad tym śmiertelnie niebezpiecznym patogenomem”. źródło: https://youtu.be/YLlCQWqKOWM?t=3231
TVN242020.03.26 14:21
"kapłan ma umyte ręce w sensie nadprzyrodzonym" Większość wyborców PiS myje się wyłącznie w sensie nadprzyrodzonym, zaś Tadek Guz powinien otrzymać Nobla za odkrycie "patogenomu".
az2020.03.26 14:39
Ten wirus - patogenom - nie powstał drogą naturalnej mutacji. Szczegóły są dostępne: https://youtu.be/b5xlL-C53f8?t=1437
Inquisitio2020.03.26 14:30
"Patogenom" to efekt zainfekowania mózgu Tadeusza Guza przez śmiertelnie niebezpieczny patogen skretynienia.
Piotrek2020.03.26 14:38
Jak osoba o tak wąskim i zamknietym mysleniu mogla otrzymac tytul profesora.
TVN242020.03.26 14:41
Z rąk Andrzeja Dudy i za wstawiennictwem Ojca Dyrektora.
koneser2020.03.26 15:20
Odkrywca patogenomu i nadprzyrodzonego mycia rąk to intelektualista na miarę radiomaryjnych możliwości.
KUL2020.03.26 15:21
Tadeusz zawsze był ciemny i niekumaty, ale z tym patogenomem to przesadził.
Jacek2020.03.27 11:18
https://sjp.pl/patogenom
Jarek2020.03.26 15:28
Cytuję: "Kapłan ma po pierwsze konsekrowane dłonie. Kapłan, po drugie, jako jedyna osoba w zgromadzeniu liturgicznym, ma umywane dłonie przy lavabo – czyli przy ofiarowaniu darów dla Boga przez naród wierzący. Więc kapłan ma nie tylko umyte ręce w sensie takim, jakiego oczekuje pan Minister Zdrowia w RP, lecz także kapłan ma umyte ręce w sensie nadprzyrodzonym – czyli łaski." Czy Ty w to wierzysz? Tak księża chcą być nadprzyrodzeni, ale jak się im wytyka ich grzechy, to się tłumaczą, że przecież są zwykłymi ludźmi. To jak to w końcu jest z nimi?
az2020.03.26 18:30
@Jarek, było kiedyś takie wydarzenie w życiu św. Franciszka - przyprowadzono do niego, oskarżanego o liczne zbrodnie biskupa i chciano, żeby Franciszek go potępił. I co św. Franciszek uczynił? Nie tylko tego nie zrobił, ale upadł w błoto na kolana i pocałował biskupi pierścień, który symbolizuje Chrystusa. W kapłanach, biskupach i papieżu my katolicy nie czcimy ludzi, ale Boga. Trzeba potępiać wszystkie patologie, ale nigdy nie można o tym zapomnieć, że każdy kapłan to „alter Christus”. Jeśli nawet ksiądz żyje rozwiąźle, to sakramenty, które sprawuje, pozostają ważne i są nadal źródłem łaski. Chrystus miał wśród Apostołów także Judasza i dlatego Jego wybór trzeba uszanować.
Barbara Sojka2020.03.27 10:07
ogladałam w tv i RADIU MARYJA JESTEM ZACHWYCONA TAKIM CZŁOWIEKIEM ,NIEZŁOMNY JAK NASZKARDYNAŁ WYSZYNSKI BISKUPI OBUDZCIE SIE ,PISMO SWIETE MOWI345 RAZY ,NIE BOJCIE SIE
Iza2020.03.26 14:03
Sklepy płacą podatki, kościoły mają liczne zwolnienia, sklepy zatrudniają pracowników, kościoły NIE, budowlanka to jeden z najważniejszych działów gospodarki. Kościół nie ma żadnego znaczenia dla gospodarki. Budowlanka to tysiące miejsc pracy, kościół to bzdury i kłamstwa
anonim2020.03.26 14:29
A co to ma za znaczenie idiotko do tego ,że tam można się zarazić ,bo płacą podatki to mogą ludzi narażać na zarażenie z tego powodu . To ja też mogę chodzić sobie gdzie chcę i robić co chcę ,bo płacę podatki.
katolik2020.03.26 14:36
ludziom z dna popslsldwiosnanowoczesnahołow lepiej nie odpowiadać , bo po prostu nie ma z kim i o czym rozprawiać. Trzeba ich zostawić samym sobie z ich dnawym mysleniem. pozdrawiam
Tadek2020.03.26 15:46
Kościoły też płacą podatki. Zanim coś napiszesz - pomyśl, potem sprawdź. To nie boli, a przydać się może.
iza2020.03.26 17:07
Porównajmy podatki firm a kościoła. W hipermarketach budowlanych sprzedaję swoje produkty setki firm, tworzące tysiące miejsc pracy.. Jeżeli stanie budowlanka, stanie gospodarka. Kościół nie ma znaczenia gospodarczego. Markety nie gwałcą, a księża molestują dzieci, markety nie sprzedają fikcyjnego produktu, a kościół tak, markety wytwarzają dochód narodowy brutto,kościół nie. Markety nie urządzają procesji, nie wkładają pokarmu do buzi, księża owszem (komunia). Kasjerzy nie witają się z klientami przez podanie ręki, w kościele to rytuał (znak pokoju). Markety nie każą moczyć rąk w brudnej wodzie, pełnej bakterii, kościół owszem (woda święcona). Owszem, liczba osób w sklepie powinna być ograniczona, chociaż w przypadku marketów budowlanych, konieczność zamówienia transportu, towaru wielkogabarytowego byłoby to bardzo trudne. W kościele nie żadnego towaru -jako najbardziej zbędna, kłamliwa instytucja jest zamknięty.
anonim2020.03.26 17:38
Iza ten koronowirus ci szkodzi na mózg kobieto,wyjdz na mały spacer ,przewietrz sie ,bo żle z tobą ,możesz udać się do marketu jak zobaczysz co się tam dzieje jak wyglada higiena to może ci przejdzie .Tylko spryskaj się dobrze przed wyjściem jakimś odkażaczem i maseczkę załóż ,bo nie życzę ci się zarazić mimo to ,ze wredna jesteś to mi ciebie szkoda i żle ci nie życzę .
anonim2020.03.26 18:07
Jak budowlanka pozaraża ludzi to dopiero będzie, masz rację to ważny dział gospodarki i trzeba go chronić przed wirusem. Najlepsza ochrona to zamknąć na co najmniej 2 tygodnie ,albo przynajmniej ograniczyć do 5 klientów to będzie bezpiecznie i przetrwa,bo jak pozarażają się pracownicy to też padnie .Tak ,że jak najbardziej trzeba zamknąć ,albo ograniczyć dla dobra społecznego .
katolik2020.03.27 7:51
ludzie popierający dno zawsze mowia przeciw Kosciołowi, wiec rozmowa z nimi i tak skończy się na poziomie dna
Podatnik2020.03.27 12:18
Około 90% społeczeństwa to katolicy, więc 90% podatków od dochodów osób indywidualnych to poddatek, który płaci Kościół.
katolik2020.03.26 14:02
w marketach dopuszczalna liczba osób/ godzine -sztuk 5. Proszę tego przestrzegać, bo Koscioły przestrzegają! Czy dla marketów sa wyjątki? To w takim razie dla Kościoła tez można zrobić wyjątki
Zatroskana2020.03.26 16:05
Dla dobra kościoła nie wpuszczajcie staruszków, bo jeśli zachorują, to kto będzie potem dawał na tacę?
anonim2020.03.26 18:38
I nie przychodzą nie musisz się o to już martwić kochana .
darek2020.03.26 13:55
Racja. U mnie jest kościół jest kilka razy większy od Biedro.... A w tej przebywa na raz kilkanaście osób.
anonim2020.03.26 14:26
U mnie też i kościół jest odkażany po kazdej mszy ,a kiedy odkażane są sklepy ?
Grizzly2020.03.26 13:46
Sklepy albo powinny przejść na b. sprawny handel w sieci albo pilnować wchodzących (kilka osób wewnątrz) i konieczna dezynfekcja co jakiś czas! Panie Ministrze - proszę wymusić częstą dezynfekcję w sklepach! Nawet zwrócić im koszty!
Torchwood2020.03.26 13:38
Sklepy, w przeciwieństwie do kościołów, mają praktyczną, pożyteczną funkcję w społeczeństwie. Można w nich zakupić rzeczy, które są do czegoś przydatne. Kościoły tylko oszukują naiwnych ludzi opowiadająć im bajki o grzechu, zbawieniu, życiu wiecznym i innych tego podobnych głupotach.
darek2020.03.26 13:55
Bajki o grzechu powiadasz. Rozczarujesz się. Najwięcej z porad wróżek korzystają ateiści. To dopiero paradoks.
anonim2020.03.26 14:24
Naiwniak z ciebie ,miłych zakupów w swoich pożyteczno praktycznych sklepach ,wypryskaj łapki ,może wirus ciebie nie złapie ,a jak złapie to szybciej przekonasz się jak dałeś się oszukiwać nie wierząc w to co naucza Kosciół .
Piotrek2020.03.26 14:36
Nie widzę związku miedzy wiarą w nauczanie KK a infekcją koronawirusem. Mozesz ta mysl jakos rozwinąc?
życzliwie2020.03.26 14:45
Dobrze zbadaj i sprawdż wiadomości co do tych "bajek", jest szansa, że zmienisz zdanie czego Ci życzę szczerze.
Hubert2020.03.26 18:00
Widać że jesteś niewierzący !!!!!! Szkoda mi takich ludzi .
prawda2020.03.27 8:46
nie samym chlebem zyje czlowiek
Czytelnik2020.03.26 13:33
Na jakiej podstawie w ogóle odbywa się Zgromadzenie w Sejmie?
zenek2020.03.26 13:33
Konstytucja Polska . Art 53 p5, uzewnętrznianie religii może być zniesione w drodze ustawy a nie jak obecnie rozporządzenia. Jest to złamanie konstytucji.
marek 2020.03.27 9:22
słusznie prawisz
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.26 13:33
Hej, Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - http://lexlale.eu i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Ulek2020.03.27 22:40
nie napisałaś ile ważysz?jesteś troglodytą??????
TVN242020.03.26 13:27
"...zawsze otrzymując wsparcie..." Niestety owo wsparcie bywa często dramatycznie nieskuteczne. Oddawanie się w opiekę NMP nie ochroniło Rzeczpospolitej Obojga Narodów przed upadkiem, nie uratowało od klęski pobożnych konfederatów barskich ani nie przysporzyło wyborców oszołomskiemu Zjednoczeniu Chrześcijańskich Rodzin.
Terezjusz2020.03.26 14:35
A czy Polacy się wówczas nawrócili? Stali się lepsi? Jak trwoga to do Boga, ale za tym musi iść coś więcej niż tylko prośba, a potem powrót do starych, brudnych zwyczajów.
TVN242020.03.26 15:13
To jak w końcu - było skuteczne wsparcie czy go nie było?
Michał Jan2020.03.26 13:26
To rozporządzenie jest tak głupie, że obrazą rozumu jest go przestrzegać. W Kościele Mariackim w Gdańsku i Bazylice w Licheniu 6. wierny pandemonium wywoła? Niech policja wskaże, które osoby są od 1 do 5, a które ponad. Proboszcza odważą się karać? Zachować ostrożność należy, ale w granicach rozsądku, a rządowi nie dać się tresować!
Jarek2020.03.26 13:51
A proboszcz, co, nietykalny?
Jarek2020.03.26 13:52
To nie tu miało być
Jarek2020.03.26 17:56
Sanepid w Zamościu poszukuje wiernych, którzy uczestniczyli w mszach odprawianych przez wikarego z parafii w Łabuniach w woj. lubelskim. Jak informuje Sanepid, u duchownego wykryto koronawirusa.
Michał Jan2020.03.26 18:16
Sanepid w ... poszukuje klientów, którzy robili zakupy w ... przez kasę nr .... Jak informuje Sanepid...
Barbara Sojka2020.03.27 9:54
zgadzam sie
jula2020.03.26 13:20
To wielki biznes, tak sobie to można zamknąć kościoły ale nie przerwą takiego dealu, choć od strony epidemiologicznej winno być zamknięte na cztery spusty. Tymczasem czynią przed wejściami czary mary: liczymy narodek, pryskamy łapki i do zakupów, dlatego obraz jest niespójny. Na mszy pięć osób w budowlanym coś +/- sto pięć.
anonim2020.03.26 14:17
Tak pryskanie łapek dla pozoru ,że wszystko gra ,bo łapki wypryskane i już wirusów nie ma ,bo nikt tam nie kicha i nie kaszle i zarazków w powietrzu nie ma .Przez cały dzień ile się tam ludzi przewinie nawet jak wpuszczają rotacyjnie .
Wierząca w opatrzność2020.03.26 13:19
Bóg ochroni kościoły przed wirusem Castoramy nie, dlatego świętych miejsc nie powinniśmy się bać
Piotrek2020.03.26 13:37
Mozesz to przekonanie poprzec jakimis badaniami? Czy po prostu w to wierzysz - wiesz kilku ksiezy w Polsce juz nie zyje.
anonim2020.03.26 14:04
Księza też umierają śmierć dotyka wszystkich ,nie wszyscy,nie wszyscy z tych księzy umarło na koranowirusa na inne choroby też umierają .
Piotrek2020.03.26 14:32
Miałem na mysli tych księzy ktorzy zmarli w wniku infekcji koronawirusem. Ja nie rozstrzygam gdzie jest sie latwiej zarazic - ale twierdzenie ze Bog chroni koscioly przed wirusem jest nieprawdziwe, a takie myslenie bardzo niebezpieczne - nie tylko dla osob, ktre tak mysla i postepuja, ale rowniez dla ich otoczenia.
anonim2020.03.26 14:08
Kościoły są odkażane ,ciekawe kiedy odkażają Castromy i inne sklepy jak cały dzień handlują ,nie mają zmiejszonych godzin otwarcia jak niektóre sklepy spożywcze.
wkur....y na masonów z episkopatu2020.03.26 14:42
paradoks jest taki, że to kościoły pozamykali a castoram nie; ale czerwone czapki z tzw hierarchii kościelnej maczały w tym łapy - to im najbardziej zależy na wyrzuceniu nas z kościołów; nie pomyśleli tylko kto ich pałace utrzyma jak młodzi do kościołów potem nie wrócą; a nie wrócą!!!
Jarek2020.03.26 13:18
Chichot losu jest taki, że to rząd PIS wprowadza takie obostrzenia wobec KK i wiernych. To chyba jasno pokazuje, co jest najważniejsze dla PIS.
anonim2020.03.26 14:02
Pokazali wreszcie kim na prawdę są .
anonim2020.03.26 14:33
Bo PiS chce aby wirusa przetrwało jak najwięcej katolików w Polsce , bo to jest społeczność która zapewnia NORMALNE funkcjonowanie Polski. A reszta niech chodzi do Niemieckich hipermarketów
anonim2020.03.26 15:13
Ale ci co chodzą do marketów zarażają i katolików ,a i katolicy też chodzą do marketów.
Jarek2020.03.26 15:25
jakich? - niemieckich (przymiotnik) Czyli wg Ciebie, katolik: - nie powinien kupować w niemieckim sklepie; - nie powinien jeździć niemieckim samochodem; - nie powinien kupować niemieckiego sprzętu AGD. - nie powinien kupować leków niemieckich, itp. Czy tak?
Jechad...2020.03.26 18:17
A TY JARKU NIE BAW SIĘ W WYLICZANKĘ! i PRZESTAŃ UOGÓLNIAĆ! OK?
Michał2020.03.28 15:02
To nie profesor Szumowski zamknął kościoły lecz najwyżsi hierarchowie. Dla Profesora wyrazy najwyższego szacunku.
Wojciec2020.03.26 13:11
Sklepy PLACĄ podatki ! Dzięki nim utrzymuje się państwo. Kościół DOI państwo i Polsce to teraz nie potrzebne. Dziękuje - do widzenia.
Michał Jan2020.03.26 13:18
Słusznie, spadaj!
lewak2020.03.26 13:19
co za brednie
Bela2020.03.26 13:30
Zapłata, pieniądze, podatki, interes, ulgi - to sprawy zajmujące rozum i zmysły każdego przez czas codziennego funkcjonowania, nie tylko w pracy. Jednak są tacy, aby móc dobrze myśleć o kwestiach materii muszą wprzód złamać równowagę wewnętrzną i trzeźwość myślenia. Na pewno nie stanie się to po nabyciu tony cementu i mieszalnika.
anonim2020.03.26 14:06
Aha to dlatego ludzie mogą zarażać się w marketach budowlanych ,bo płacą podatki ,no tak ciekawe te twoje rozumowanie .
Dell2020.03.26 19:43
Udowodnij, że Kościół nie płaci podatków.
killpedryll2020.03.26 21:05
chooj ci w doopę pedrylu.
Tad2020.03.26 21:05
Jak się nie orientujesz czy księża płacą podatki to nie zabieraj głosu, a jak się orientujesz to nie kłam!!!!!
fen2020.03.27 11:33
Moze nie wypowiadaj się za innych, bo ja uważam inaczej
Jolanta2020.03.27 15:46
Widać, że osoba nie zna realiów Kościoła. KOŚCIÓŁ TEŻ PŁACI PODATKI, drogi Panie! inni płacą podatki od towarów, usług, obrotu itd. Kościół ma na swoim terenie np. 10 tys. mieszkańców, z których do kościoła "chodzi" 3 tys. Niestety, nikogo to nie obchodzi, więc MUSI i PŁACI podatek ZA 10 000 mieszkańców, a nie za 3 000. Wniosek: kościół płaci więcej podatku niż inni. 3 000 tysiące wiernych płaci za siebie i 7 000 tysięcy nieobecnych. Są jeszcze inne kwestie. Jednak widać, że osoba nie jest zorientowana, a zabiera głos - FAŁSZYWY. Pozdrawiam!
BiegunkaProrocza2020.03.27 23:44
Niech się cieszą, że kible nie są pozamykane, bo by dopiero było. Uwierzcie. Ja się ma biegunkę, to wszystko o czym wtedy myślisz to klozet, albo choć jakieś ustronne miejsce, jesli nie ma innego wyjścia. Jak nie wejdziecie do kościoła to się nic nie stanie. Niestety jeśli klozet będzie zamknięty, to chyba nie muszę kończyć, sami doskonale wiecie.... Katastrofa.
Barbara 2020.03.30 13:02
No właśnie jesteś niedoinformowy..otóż duże markety nie płacą podatków...A Kościół w dużej mierze utrzymuje się z pieniędzy wiernych,takze idź może na spacer i przewietrz głowę