26.01.18, 15:48Zdj. Krzysztof Sitkowski/Twitter, Kancelaria Prezydenta, edytowane

CBOS: Oto, komu najbardziej ufają Polacy. Liderem- prezydent. Rosną notowania premiera!

Jak rekonstrukcja rządu- wielka polityczna "bomba" końca ubiegłego i początku bieżącego roku- wpłynęła na zaufanie Polaków do przedstawicieli władz oraz opozycji? Sprawdził to CBOS.

Niekwestionowanym liderem, pomimo "gromów" ciskanych na jego głowę przez część "twardego elektoratu" PiS po dymisji Antoniego Macierewicza z funkcji szefa MON, a wcześniej- zawetowaniu ustaw o KRS i SN, a także ze strony opozycji po podpisaniu ustaw sądowych, jest prezydent Andrzej Duda. Głowie państwa ufa aż 73 procent respondentów. Wzrosły notowania Mateusza Morawieckiego, który od grudnia ubiegłego roku jest szefem polskiego rządu. Morawieckiemu ufa 68 procent ankietowanych. Trzecią lokatę na podium zajęła wicepremier Beata Szydło. 

Nie oznacza to oczywiście, że zawód, jaki sprawiła części Polaków rekonstrukcja rządu, nie znalazł swojego odzwierciedlenia w wynikach sondażu. Zaufanie do prezydenta Andrzeja Dudy spadło bowiem o 1 procent w stosunku do grudniowego badania, o tyle samo wzróst odsetek respondentów deklarujących nieufność wobec Dudy. Odsetek ten wynosi obecnie 17 procent. 8 procent ankietowanych wyraziło obojętność wobec prezydenta. Notowania nowego premiera wzrosły natomiast aż o 21 procent w stosunku do poprzedniego badania. Morawieckiemu nie ufa 11 procent ankietowanych, co oznacza spadek o 4 pp. 13 procent badanych zadeklarowało obojętność wobec Prezesa Rady Ministrów. 

Wzrosły również notowania byłej premier, Beaty Szydło. Polityk odnotowała 5-procentowy wzrost zaufania i 4-procentowy spadek nieufności. 11 procent badanych wyraziło obojętność wobec Szydło. 

Wśród polityków opozycji największym zaufaniem cieszy się Paweł Kukiz. Liderowi Kukiz'15 ufa 48 procent badanych, przeciwnej odpowiedzi udzieliło 23 procent. Zaufanie do Kukiza spadło o 1 pp., o tyle samo wzrósł odsetek deklarujących nieufność. Obojętność wobec lidera Kukiz'15 deklarowało 23 procent respondentów. 

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro cieszy się zaufaniem na poziomie 48 procent. Jednocześnie 34 procent badanych deklarowało nieufność. Mimo iż poziom nieufności wobec Ziobry jest dość wysoki (minister w tym rankingu znalazł się na podium), to w porównaniu z grudniem wzrosły jego notowania. Minister sprawiedliwości zyskał 7 pp. w rankingu zaufania, w rankingu nieufności odnotował spadek o 5 pp. Obojętność wobec Zbigniewa Ziobry wyraziło 13 procenr respondentów. 

Z największą nieufnością spotykają się natomiast liderzy- zarówno największego ugrupowania opozycyjnego, jak i partii rządzącej. Grzegorzowi Schetynie nie ufa 50 procent ankietowanych (+2 pp. w porównaniu z badaniem grudniowym), ufa natomiast 23 proc. (+2 pp.), obojętność deklarowało 19 procent. Na drugim miejscu jest prezes PiS, Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 43 procent badanych (-6 pp.), przeciwnej odpowiedzi udzieliło 42 proc. (+4 pp.). 13 procent badanych wyraziło obojętność. 

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9-17 stycznia 2018 roku na liczącej 951 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

yenn/PAP, Fronda.pl