20.07.21, 18:28Fot. screenshot - TVP Info

Chmielewski: Decyzja Franciszka wypchnie wielu katolików do lefebrystów

„Na pewno to, co zrobił papież Franciszek doprowadzi do wybuchu nowej wojny liturgicznej. Spór, który rozgorzał w Kościele po II Soborze Watykańskim, dzisiaj wraca z całą siłą” – mówi portalowi DoRzeczy.pl Paweł Chmielewski, komentując ograniczenie możliwości sprawowania liturgii przedsoborowej w Kościele.

16 lipca papież Franciszek ogłosił motu proprio Traditionis custodes, którym odwołał dokument Benedykta XVI pozwalający duchownym na swobodne sprawowanie liturgii przedsoborowej. Liturgii tej nie będzie już wolno sprawować w kościołach parafialnych. Grupom uczestniczącym w niej do tej pory biskup ma przydzielić kapłana i osobny kościół. Jednocześnie biskupi nie mogą wydawać zezwoleń na powstawanie nowych grup. Księża dotychczas sprawujący liturgię w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego będą musieli uzyskać zgodę biskupa. W przypadku księży nowo wyświęconych, przed wydaniem takiej zgody biskup będzie musiał skonsultować się ze Stolicą Apostolską.

- „Spodziewałem się tego, że papież Franciszek chce coś zawęzić, ale nie tego, że dokona aż tak frontalnego, trzeba to powiedzieć jasno, ataku na Mszę Wszechczasów. Z przepisów, które wydał Ojciec Święty, nie wynika to aż tak jednoznacznie jak z listu, który dołączył do swojego motu proprio. Pisze w nim wprost, że jego właściwym celem jest całkowite wyrugowanie i usunięcie Mszy Wszechczasów z Kościoła katolickiego oraz doprowadzenie do takiej sytuacji, w której wszyscy katolicy będą uczestniczyć tylko i wyłącznie w rycie posoborowym”

- mówi w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl Paweł Chmielewski z portalu PCh24.pl.

Swoją decyzję papież Franciszek argumentował troską o jedność Kościoła. Publicysta nie ma jednak wątpliwości, że nowy dekret zrodzi zupełnie odwrotne konsekwencje.

- „Na pewno to, co zrobił papież Franciszek doprowadzi do wybuchu nowej wojny liturgicznej. Spór, który rozgorzał w Kościele po II Soborze Watykańskim, dzisiaj wraca z całą siłą”

- ocenia.

Chmielewski przewiduje, że wielu katolików, uczestniczących do tej pory w tradycyjnej liturgii, będzie szukać dla siebie miejsca u lefebrystów.

kak/DoRzeczy.pl

Komentarze

Tadeusz2021.08.8 20:53
Tym sposobem nie mam co liczyć na przeżywanie Eucharystii w jedności katolickiej,jaką tworzyła łacina...Będąc za granicą też mogłem czuć się katolikiem, a ostatnio będąc w katedrze w Monachium czułem się nieswojo jak w sekcie....
zoom2021.08.3 13:39
Hmm, a może o to właśnie chodzi, by wypchnąć konserwatywnych katolików z KK i dzięki temu zmodernizować go w nowoczesny, lawendendowo-tęczowy?
B522021.07.30 13:50
franek jest troszkę komuchowaty
MARYN MASLOHA2021.07.28 1:56
Niech sie nie martwi,katolicy zostana katolikami,prosze mi nie wmawiac tego co ja nigdy nie zrobie.
Anonim2021.07.27 19:06
/stp/ Lefebryści to ci, którzy na przydrożnych bilbordach profanują profanują Komunię?
Anonim2021.07.27 19:12
A propos, czy właśnie Paweł Chmielewski nie jest z sekty lefebrystów ze Stowarzyszenia Piotra Skargi?
Anonim2021.07.21 18:00
/stp/ Z papieskiego listu do biskupów wyraźnie widać, że papieżowi chodziło o położenie kresu wylęgarniom ducha antykatolickiego i antykościelnego lefebryzmu (to nie jest decyzją ściśle Franciszkowa!)
Kol. Bergoglio2021.07.21 11:52
gdy był jeszcze biskupem w Argentynie wstąpił do masońskiego Rotary Club. Nigdy się z tym nie krył, a podpisany przez niego formularz członkowski dostępny jest na internecie i dzisiaj................. Antychrystusowe masoństwo ma swoje rytuały co wiemy od samych masonów bądź od ludzi którym udało się wyjść z tego bagna.............Jednym z nich, przy kolejnym stopniu ''wtajemniczenia'' (zdiablenia) jest podejście do obrzędowego stołu z cyrklem w ręku, zrobienie nim gestu wbijania w ciało i wypowiedzenie słów ''ciało gnije''..............I w ten sposób, każdy, kto wstępuje do tej satanistycznej sekty staje się wyznawcą - murarzem kłamstwa; zaprzeczania zmartwychwstania Chrystusa.................... To jest sama esencja masonerii.......Jeżeli ktoś taki został przeszmuglowany na Konklawe na papieża, to obowiązkiem następcy będzie usunięcie wszystkich jego dokumentów i każdego pojedynczego słowa z nauczania Kościoła...............................................................................Członkostwo w Rotary Club jest pierwszym, najgorszym i trwającącym do dziś odstępswem kol. Bergoglio; reszta to logiczne konsekwencje
robaczek2021.07.21 11:57
;] ............ a świstak siedzi i zawija w te sreberka ;]
.2021.07.21 12:03
Mętny czas kol. Bergoglio w Argentynie był swego czasu dość szeroko komentowany (np. porwanie dwóch kleryków, wmuszanie zeznań), proszę po prostu wygooglać i poświęcić parę godzin.... A dalej link dla zaineresowanch.....https://novusordowatch.org/2014/11/francis-rotary-club-honorary-member/
robaczek2021.07.21 9:04
ALE JAK TO JEST??????? ................................... to Bóg przez przedstwiciela papieża ustala jak jest czy to glosowanie wśród wiernych w PL decyduje o kształcie waszej wiary?? ...................................................................... ZNOWU WAM SIE IDEOLOGIA SYPIE ;] ....................... no zakłamanie poziom ekspert ;]
katolicka deratyzacja Polski2021.07.21 13:32
Czerwony robaczek gnilny i sliski .
Anonim2021.07.21 8:04
Główne wytyczne z góry (za ich realizację mam niezłe profity) są takie: 1. Wszyscy księża to pedofile, 2. Wszyscy księżą są pazerni, 3. PIS zmierza do PRL, 4. Wzorcem dla Kaczyńskiego jest Łukaszenka i jego reżim. Wiadomo, że to wszystko są bzdury, ale metodą szatana, któremu służę, jest kłamstwo. Nieważne fakty, ważna skuteczność. Już Goebbels to przetestował, a dziś kontynuuje m. in. Michnik i Wyborcza. A moim ostatecznym "argumentem" jest obleśny rechot i wulgaryzmy.
Daniel2021.07.21 7:59
Franciszek niszczy katolicyzm od środka. Wilk w owczej skórze. https://www.youtube.com/watch?v=3ecpCyKPjxY
Anonim2021.07.21 18:03
/stp/ Czy Wy, lefebryści, nie niszczyliście Kościoła niby-od-środka? Chociaż jako "katolicy extra" czyli na zewnątrz, spoza Kościoła (extra Ecclesiam) udajecie, że działacie z daleka.
alko2021.07.21 5:40
Już dawno w bergogliańskim "kościele" nie ma katolickiej ortodoksji. Najpierw były rozwody bo "miłosierdzie nie może czekać" (2016 r. - hierarchowie filipińscy, niemieccy, argentyńscy wprowadzili Komunię Świętą dla rozwodników z pełną akceptacją Bergoglio czyli "nie ma innej interpretacji") a potem inne cymesy jak masońskie braterstwo czy Pachamamama. Obecnie, od 10 maja tego roku, jesteśmy na etapie akceptacji sodomii w ramach "Bóg jest miłością" i dlatego kocha wszystko a zwłaszcza grzech. No a teraz wszystkie postępowce mogą zacząć ujadać.
Człek2021.07.22 10:19
Jeszcze F powinien wprowadzic Panie Księżyny, zaakceptować 56 płci oraz śluby kościelne sodomitów i oczywiście usunąć przeistoczenie z Mszy. Wtedy obraz zniszczenia będzie pełny. Na marginesie: według Koranu z grzechu człowieka cieszy się Allah tak bardzo, że gdyby człowiek nie grzeszył, to Allah zmuszałby go do tego. Może F zapatrzył się w inną księgę niż Biblię?
PILNE!! SZOK!!!!! ZAORANIE!!!!!!!!2021.07.21 5:34
NIE SZEMRAC ludu niewierny!!!!! SZEMRACIE jak lud na pustyni!!!!!
Ciekawy2021.07.21 5:06
Co to za pojęcie "Msza Wszechczasów" odprawiana zresztą częściowo w sposób całkowicie niezrozumiały dla jej uczestników, czyli po łacinie. W całej Ewangielii nie ma chyba ani słowa o tym jaka ma byc forma mszy św. A cała Ewangielia jest poświęcona temu jak mamyżyć. Problem z nawiedzonymi jest ten, że fakt bycia katolikami nie ma żadnego związku z ich postępowaniem na codzień. Gdyby ktoś zobaczył jak zyja nigdy by nie powiedział, że są chrześcijanami. A tak pięknie się modlą i sa tacy wredni. Nie usmiechają sie prawie wcale a o tym jest akutrat mowa w Ewangielii, o posępnych minach tych, którzy poszczą i wartości takiego postu.
Kolego 'Ciekawy'2021.07.21 12:28
powinieneś sobie wgooglać i troche poczyać o Mszy Wszechczasów. Chyba, że nie jesteś ciekawy; albo po prostu jesteś nieciekawy........W praktyce dzisiejsza msza (piszę szybko i ogólnikami bo jak napisałem, wątpię czy jesteś ciekawy..) oznacza wypchanie Chrystusa i jego nauczania i zastąpienie 'jakąś liturgią, (np Pachamama czyli pogański animizm - Amazonka jest bytem, osobą, Ziemia jest bytem), zastąpienie dobrostanem ludzi i zwierząt, działaniami charytatywnymi, finalnie uznanie że mamy ,,wielu bogów na firmamencie'', a Chrystus to taki mądry facet, pan albo Pan ale nie Bóg i nie jesteśmy do niczego zobowiązni. Jak widać; liturgia to także rozumienie Boga, człowieka, grzechu i Łaski. I dlatego jest ważna. Bracwo św. Piusa X trwanie przy wielowiekowej liturgii używa jako sposób sprzeciwu herezjom i kpinie z nauczania Chrystusa i Kościoła
Beata2021.07.21 4:59
Decyzja Papieża nie odciągnie katolików do Lefebrystów. Odciągnie tylko tego osobnika ze zdjęcia, dzięki czemu przestanie mieszać i mącić wśród katolików.
Anna2021.07.21 3:08
Osobiście czekam na kolejnego papieża, który wprowadzi śluby dla lgbt, kapłaństwo kobiet i tym podobne nowinki. Może dopiero wtedy katolicy nowego adwentu zrozumieją, że abp Lefebvre wiedział co robi nie idąc na kompromisy z modernistami.
Anna2021.07.21 3:00
Bardzo zasmuciło mnie to, że red Chmielewski użył słowa lefebryści. Wstyd
Anonim2021.07.21 18:12
/stp/ Ależ przecież ja zawsze im piszę, że ci polscy niby tradycjonaliści, to właściwie tylko troszeczkę podmalowani lefebryści. Nie uznają dekretów Soboru, krytykują katolicką liturgię, obrzydzają ludziom przyjmowanie Komunii nie na kolanach i nie wprost do ust itd! Feee!
zenon2021.07.20 22:00
Fałszywi prorocy atakuja paieża. Pierwsze posłuszeństwo
Człek2021.07.22 10:22
Posłuszeństwo? Tak, ale pod warunkiem że nie kłóci się ono z nauczaniem i tradycją Kościoła. Św. Paweł także upominał Św. Piotra i przywoływał Go do porządku. Nie był ślepo posłuszny.
sól2021.07.20 21:56
Ale smutek i rozczarowanie red. Chmielewski. Ci co czytają PCH mogli domniemywać, że Redakcja posiadając taką wiedzę o "diabelskiej manipulacji modernistów/ heretyków " w czasie II Soboru Watykańskiego a także TRADYCJI i Nauce Kościoła Katolickiego JUŻ dokonała WYBORU i całym sercem a także "ciałem" - uczestniczy od dawna w Mszach Trydenckich [ a nie tylko "słowem"/ opiniami/]- DAJE ŚWIADECTWO przynależności do JEDNEGO KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO. Nie TEJ ATRAPY z różnorodnością wspólnot czy tzw. "duszpasterstwa" tradycji dla uparciuchów poszukujących "piękna" i równolegle słuchających modernistycznych homilii posoborowych prezbiterów odprawiających eucharystie w OBU RYTACH. Do wyboru "do koloru". Nie tylko pastor Franciszek tłumaczy to co robi "troską o Kościół" , Ci co pozostają w ROZKROKU a prawie robią "szpagat" też tak się TŁUMACZĄ. Tak to już jest p. Pawle Twoje artykuły/ opinie jako autora są AKCEPTOWANE tylko wtedy gdy spełniają OCZEKIWANIA cenzora / kep. A macie PCH o czym pisać , kanalizować niezadowolenie i powoli "spuszczać" z "mocą wodospadu".... Nie tylko Pan ocenia i wydaje opinie ci co czytają także , tym bardziej jak się zawiedli. Słowa "dziś" nic nie znaczą ......A wiele ich red. PCH napisali/ wypowiedzieli.
Frec2021.07.20 21:01
Dobrze że nie wypchnie do Chmielewszczyzny.
matis892021.07.20 20:59
Nie do lefebrystów tylko u nas raczej do ks. Natanka prześladowanego przez Episkopat wspierający herezje, lewactwo i aborcyjne, demoniczne szczepionki Antychrysta, Rządu Światowego NWO i masonerii.
matis892021.07.20 21:04
I bynajmniej nie jest tak, że katolicy w Polsce odpuszczą sobie swój Kościół bo hierarchowie dokonali zdrady Judasza dla Antychrysta i masonerii. W Polsce prędzej to wierni wypędzą na bruk lewaków od Antychrysta udających kapłanów i katolików, niż tym Judaszom uda się z KK wypędzić katolików.
Józef2021.07.20 23:42
Jeżeli ktoś chce należeć do sekty to Natanek na takich głupców czeka.
matis892021.07.20 20:32
Katolicy, parafianie czas zacząć wywierać zmasowaną presję na judaszowskich kapłanach. Dla Antychrysta i Fałszywego Proroka ośmielili się zakazać katolikom tradycyjnej Mszy Św.. Nagrywajcie ich na Mszy Św. aby wiedzieć kiedy zaczną fałszować, podmieniać słowa, zmieniać przeistoczenie. Właśnie to zapowiedzieli i jest pewnym że zaczną to robić. Albo są z nami katolikami, wiarą katolicką, albo niech idą na bruk, odejdą od nas. Te przekręty trzeba tępić w zarodku, niech każdy usłyszy gdy zaczną podmieniać słowa na Mszy Św. i przy przeistoczeniu. Czuwajcie przy tych słowach aby były prawdziwe i nie zmienione, bo zaczną fałszować i to zapowiedzieli likwidacją tradycyjnej Mszy Św..
matis892021.07.20 20:31
Przypominam, Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik sługa Antychrysta 7.10.2019 wprowadził do KK demona Pachamame, biblijną Ohydę Spustoszenia. Od tego czasu trwa czas Antychrysta. Jak mówi ks. Daniela od Ohydy Spustoszenia 1290 dni. 7.10.2019 + 1290 = 18.04.2023r.. Jest to wtorek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
krótko i zwięźle2021.07.20 20:25
Kończ Waść wstydu oszczędź. Kończ Bergolio wstydu oszczędź. https://www.youtube.com/watch?v=WqC4V4EuPxo
to oczywiste2021.07.20 20:04
przecież nie możemy słuchać ANTYCHRYSTA !!!!!!
Po 11 ...2021.07.20 20:01
Co za pitolenie? No i pewnie zakaz jedzenia mięsa w piątek, wypchnął katolików do weganistów? No jasne...
ryszard2021.07.20 19:30
Zawsze i wszędzie i jest to regułą, że tam gdzie współzawodniczyły dwie formuły demonstrowania czegokolwiek, dochodziło do podziałów konfliktów a nie rzadko także do rozlewu krwi. Niech ktoś temu to wytłumaczy. Przecież toto już dmucha w iskierkę w nadziei na wybuch ognia. Ponadto to właśnie w wokół grup ortodoksyjnych lęgła się masoneria i pedofilia.
renata2021.07.21 5:12
jest dokładnie odwrotnie. To w "kościele otwartym" szerzy się homoseksualizm i pedofilia. Najczęściej też ci księża są TW.
ryszard2021.07.21 12:30
A w kościele zamkniętym szerzy się bydło nasłane na katolicyzm przez masonów i wyznawców Mamony.
MT(*)2021.07.20 19:23
A czy papież również zabronił oddawanie hołdu Pachamamie podczas liturgii i na terenie świątyń chrześcijańskich?
co ty pleciesz, Pacie?2021.07.20 19:37
Coś ci się pokitrasiło pod moherowym beretem.
anonim2021.07.20 19:11
PCh24.pl dołącza do przekazu deon jeszcze troche a będą śpiewać jak tygodnik powszechny a to ciekawe takie bzdury opowiadać.
matis89-Filip- Radziszewski2021.07.20 19:03
Nasz "Radziecko-Polski Narodowy Kościół Katolicki" połączył swoje siły z tzw. "księżmi patriotami" w jedną kretyńską sektę starych zgredów, imbecyli i popłuczyn UB. Nasz "Radziecko-Polski Narodowy Kościół Katolicki" to stowarzyszenie pijaków w USA w liczbie kilkudziesięciu na żołdzie Kremla podobnie jak "księża patrioci" z kościoła pod wezwaniem NKWD-UB-SB. ZAPRASZA!
cd2021.07.20 19:03
Pewnie o tym nie wiesz, że w USA jest tzw. Polski Narodowy Kościół Katolicki. . . . NIE ma nic wspólnego katolicyzmem! Jest to sekta staruchów i staruch podobna do jehowych, tylko jeszcze gorsza bo BEZ pieniędzy. . . . .Ten "Polski Narodowy Kościół Katolicki" jest już w stanie szczątkowym, ale ma swoich kilku fanatyków. Jak każda FANATYCZNA SEKTA oni "wiedzą wszystko najlepiej". . . . Mają swoich "księży" a nawet pewnie jeszcze "biskupów" którzy otrzymali swoje "świecenia" od jakiegoś "narodowego papieża" pijaka. . . . Jest żałosna grupka kretynów i kretynek - JAK KAŻDA SEKTA! . . . . W Polsce mają swoją filę, a jakże, i chyba 1000 "parafian", na całą Polskę.
Preampuła2021.07.20 18:57
Nie demonizowałbym lefebrystów. To chwalebna karta w historii Francji. Weźmy na ten przykład wyzwolenie Paryża. To wszak czołgi lefebrystów oswobodziły swoją stolicę.
Bonjour2021.07.20 19:34
Lefebrysci to dzis we Francji najzdrowsza komorka w Kosciele. Czesto chodze do nich na msze sw. ktore sa godne i swiete co jest przeciwienstwem naszego biednego kosciola, ograbionego juz do cna ze swietosci. Rodzina u lefebrystow to swietosc, dzieciaczki grzeczne i poukladne, pieknie sie modla.
Kol. Bergoglio2021.07.20 18:49
gdy był jeszcze biskupem w Argentynie wstąpił do masońskiego Rotary Club. Nigdy się z tym nie krył, a podpisany przez niego formularz członkowski dostępny jest na internecie i dzisiaj................. Antychrystusowe masoństwo ma swoje rytuały co wiemy od samych masonów bądź od ludzi którym udało się wyjść z tego bagna.............Jednym z nich, przy kolejnym stopniu ''wtajemniczenia'' (zdiablenia) jest podejście do obrzędowego stołu z cyrklem w ręku, zrobienie nim gestu wbijania w ciało i wypowiedzenie słów ''ciało gnije''..............I w ten sposób, każdy, kto wstępuje do tej satanistycznej sekty staje się wyznawcą - murarzem kłamstwa; zaprzeczania zmartwychwstania Chrystusa.................... To jest sama esencja masonerii.......Jeżeli ktoś taki został przeszmuglowany na Konklawe na papieża, to obowiązkiem następcy będzie usunięcie wszystkich jego dokumentów i każdego pojedynczego słowa z nauczania Kościoła...............................................................................Członkostwo w Rotary Club jest pierwszym, najgorszym i trwającącym do dziś odstępswem kol. Bergoglio; reszta to logiczne konsekwencje
Anonim2021.07.20 18:48
Panie mądry. Mnie decyzje Papieża Franciszka przywracają do Kościoła. Wielka Mu chwała.
Ludzki gaad2021.07.20 19:45
Napisala POkraka ktora powinna podpisywac sie szatan. Ta pokraka wpuszcza jad jak zmija,okropnie nienawidzi Boga i Kosciol à wszystko mu sie kojarzy z ponizej pasa. Ta pokraka kiedys bedzie SADZONA Sprawiedliwie. Z ta POkraka sie nie dyskutuje bo i po co.
matis89-Filip- Radziszewski2021.07.20 18:47
Nasz "Radziecko-Polski Narodowy Kościół Katolicki" połączył swoje siły z tzw. "księżmi patriotami" w jedną kretyńską sektę starych zgredów, imbecyli i popłuczyn UB. Nasz "Radziecko-Polski Narodowy Kościół Katolicki" to stowarzyszenie pijaków w USA w liczbie kilkudziesięciu na żołdzie Kremla podobnie jak "księża patrioci" z kościoła pod wezwaniem NKWD-UB-SB. ZAPRASZA!
Przecież to zwykła sekta2021.07.20 18:40
ci lefebryści. Decyzja poprzedniego papieża legalizująca to ugrupowanie jako część Kościoła była pierwszym objawem demencji starczej.
Festyn pod tecza2021.07.20 19:50
Napisala ruska onuca ktora ma tyle pojecia o Wierze co Biedron.
Czy lefebryści nie uznają również2021.07.21 0:08
znaków narodowych i zamieszczają komentarze używając wyłącznie przedsoborowego siedmiobitowego standardu?