21.04.19, 06:00

Chrystus zmartwychwstał! Oto, co mówią Ewangelie

Chrystus zmartwychwstał. Oto cztery ewangeliczne przekazy o tym najważniejszym wydarzeniu w historii świata.


Ewangelia wg świętego Marka:

1 Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. 2 Wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. 3 A mówiły między sobą: «Kto nam odsunie kamień od wejścia do grobu?» 4 Gdy jednak spojrzały, zauważyły, że kamień był już odsunięty, a był bardzo duży. 5 Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. 6 Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. 7 Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział». 8 One wyszły i uciekły od grobu; ogarnęło je bowiem zdumienie i przestrach. Nikomu też nic nie oznajmiły, bo się bały. (Mk 16, 1-8)

 

Ewangelia wg świętego Mateusza:

1 Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. 2 A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. 3 Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg. 4 Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i stali się jakby umarli. 
5 Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. 6 Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. 7 A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: Powstał z martwych i oto udaje się przed wami do Galilei. Tam Go ujrzycie. Oto, co wam powiedziałem». 8 Pośpiesznie więc oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i biegły oznajmić to Jego uczniom. (Mt 28, 1-8)

 

Ewangelia wg świętego Łukasza:

1 W pierwszy dzień tygodnia poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. 2 Kamień od grobu zastały odsunięty. 3 A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. 4 Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach. 5 Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? 6 Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: 7 "Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie"». 8 Wtedy przypomniały sobie Jego słowa 9 i wróciły od grobu, oznajmiły to wszystko Jedenastu i wszystkim pozostałym. 10 A były to: Maria Magdalena, Joanna i Maria, matka Jakuba; i inne z nimi opowiadały to Apostołom. 11 Lecz słowa te wydały im się czczą gadaniną i nie dali im wiary. (Łk 24, 1-11)

 

Ewangelia wg świętego Jana:

1 A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. 2 Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono». 3 Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. 4 Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. 5 A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. 6 Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna 7 oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. 8 Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. 9 Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, [które mówi], że On ma powstać z martwych. 10 Uczniowie zatem powrócili znowu do siebie. 

11 Maria Magdalena natomiast stała przed grobem płacząc. A kiedy [tak] płakała, nachyliła się do grobu 12 i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa - jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. 13 I rzekli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?» Odpowiedziała im: «Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono». 14 Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus. 15 Rzekł do niej Jezus: «Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?» Ona zaś sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: «Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go wezmę». 16 Jezus rzekł do niej: «Mario!» A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: «Rabbuni», to znaczy: Nauczycielu! 17 Rzekł do niej Jezus: «Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: "Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego"». 18 Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: «Widziałam Pana i to mi powiedział».  (J 20, 1-18)

Komentarze

I'm not a robot2019.04.26 10:20
Czy jest jakieś źródło POZA EWANGELIAMI, które potwierdzałoby zmartwychwstanie Jezusa?
Jestem w Kościele2019.04.27 0:57
Tak. Wszystko inne.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.23 20:29
Jestem jednak zwyrodnialcem
gośka2019.04.23 17:59
ja w zmartwychwstanie Jezusa uwierzyłam przez pryzmat swojego doświadczenia w śmierci klinicznej...ja nie zmartwychwstałam ale wróciłam do życia z popiołów...i dzięki mocy Ducha Świętego, który mi zaufał, że będę odprawiać odpusty za dusze piekielne na przekór całemu światu...w sumie to nie miałam wyboru, musiałam się odwdzięczyć za uratowanie z piekła...nie było innej opcji
Jestem w Kościele2019.04.27 0:56
Nawróć się lepiej.
polak ateista durny gej jest oszustem2019.04.22 14:41
Weronika Dębowska 06.04.2019 23:44 Szanowni Państwo, świadoma odpowiedzialności prawnej za treść niniejszej wiadomości oświadczam, że posiadam dowody mogące wykazać iż piszę prawdę, pragnę Państwu uświadomić iż ta zbiórka jest oszustwem. Pani która założyła te zbiórkę tydzień temu założyła podobną, w momencie gdy Mikołaj dostał dom. Jego nowy pokój został wyposażony moim i mojej partnerki kosztem, ale za zakupione rzeczy nic do nas (ani do Mikołaja nie trafiło). Mikołaj znalazł awaryjny dom, dostał wikt i opierunek, korepetycje i wsparcie psychologiczne oraz psychiatryczne. Ale zrezygnował z niego i teraz znów szuka 'wsparcia'. Dodatkowo Mikołaj nie został wyrzucony z domu przez rodziców katolików - jego matka i ojciec są protestantami, a on sam wyprowadził się z domu w lutym tego roku, po tym jak w styczniu ukończył 18 lat i uznał, że będzie sobie radził sam. W niemal każdym zdaniu jest nieprawdą. Przykro mi patrzeć, że wpłacacie Państwo pieniądze na konto kobiety, która wyzyskuje Mikołaja.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.21 17:08
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10890zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
TORO2019.04.22 9:16
Znany homoseksualista „Biedroń pobił własną matkę tak dotkliwie, iż miała złamaną szczękę. " Agresją homoseksualistów ma wymiar biblijny i nie jest tylko medialną sensacyjką. Przykład Lider Wiosny "19 lat temu Helena Biedroń, matka Roberta oskarżyła go o to, że znęcał się nad nią i swoim młodszym o 6 lat bratem Krzysztofem. Spotkali się w sądzie" "W tej sprawie są trzy etapy, które bulwersują. Pierwszy to oczywiście Biedroń, który skatował matkę, drugi, że ktoś te akta wyniósł wedle mojej wiedzy w maju 2018 roku, a trzecie, że był prawdopodobnie nimi szantażowany, dlatego zrezygnował z prezydentury Słupska. I każdy kto ma pojęcie wie, że to jest dziś poważniejszym problemem niż to, że pobił matkę, choć to, jak mówię, jest tym, co powinno zakończyć jego karierę." Cytaty za "GW" sporo jest też "S E"
violencja2019.04.25 22:23
Co robią geje/pedały/ Sprzedawali chłopców do agencji towarzyskiej dla gejów https://www.youtube.com/watch?v=qnbf2uq7SLw
Gnostyk2019.04.21 11:03
Chrystus nie zmartwychwstał!
Zorba2019.04.21 11:18
Marks i Lenin wiecznie żywi!
Gnostyk2019.04.21 11:35
Jesteś jakimś marksistą czy co ? Zostaw to! To jest jeszcze gorsze niż katolicyzm. Tylko Gnoza zbawia!
Zorba2019.04.21 12:01
.Halo tu ziemia!Gnoza to sen-Obudź się !
Gnostyk2019.04.21 12:11
Zorba = hylik i prawdopodobny marksista!
ala2019.04.21 13:12
Coś wiesz na ten temat?
Jarek2019.04.23 17:56
Sam żeś tą smutną nieprawdę wymyślił czy pomógł ci ktoś ?
datezone.com2019.04.21 10:16
Prawdziwie Zmarłwstał!
T2019.04.21 10:15
W Imię Jezusa Chrystusa złe duchy idźcie precz od wrogów Kościoła Katolickiego i nie wracajcie więcej!
Zły duch2019.04.21 13:38
Wypi****laj.
Krystyna P.2019.04.21 8:41
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI ŚWIĄT PESACH. Chciałabym byście je spędzili w refleksji, miłości rodzinnej i szacunku dla drugiego człowieka. Bóg Jahwe nas nauczał, by się kochać.
ala2019.04.21 9:17
Co lub kto wam przeszkadza?
Krystyna P.2019.04.21 9:56
Czyli jak ktoś ci życzy wszystkiego dobrego z powodu świąt, to plujesz mu w twarz? Kto was tak wychował?
Ziutek2019.04.21 11:17
Twa odpowiedź jest pokrętna i talmudyczna.
ala2019.04.21 13:11
Ja pytam tylko dlaczego nie kochacie?
Marian2019.04.21 9:18
Pomylilas kraj .takiego czegos w Polsce nie znamy
Krystyna P.2019.04.21 9:57
Wiesz że gro polskiej inteligencji, naukowców, profesorów, pisarzy, poetów polskich byli żydami? Dlaczego wy, mniejszość katolicka, bo jesteście tak samo mniejszością jak kiedyś żydzi, chcecie pisaćhistorię na nowo i ją zakłamywać?
Marian2019.04.21 10:11
CzyTy wiesz ze polskie elity zostaly wymordowane przez zydokomune? W zamian Stalin przyslal nam elity zastepcze: Zydow by wytresowali nas swych niewolnikow.Niedoczekanie wasze.
ala2019.04.21 13:43
Pisać historię na nowo? Zakłamywać? Czy my katolicy jesteśmy zakłamani jak żydzi? Jeżeli zrobicie coś złego to nie mówicie o tym i myślicie, że to stanie się prawdą. Jeżeli ktoś wytknie wam coś niewygodnego, to nazywacie go antysemitą. Miały być życzenia świąteczne, wymagasz miłości, a sama robisz zamęt.
Jozin z Bazin2019.04.21 10:11
Prowokatorom, dziękujemy :) i też życzymy aby Zmartwychwstały Jezus zastał miejsce w Twoim sercu i mógł kiedyś zabrać cię do Swojego Królestwa:)
Witek2019.04.21 11:53
Bóg Jahwe naucza katolików by kochać bilźniego a nawet nieprzyjaciół swoich . Pozdrawiam .
tango2019.04.23 20:28
Bóg Jahwe uczył „oko za oko ząb za ząb”. Jezus Chrystus uczył miłować nawet nieprzyjaciół. Dlatego błogosławię Cię.
Witek2019.04.24 7:34
Pomyślności
lolek kremowka2019.04.21 7:47
Co mówią ewangelie o zmartwychwstaniu - każdy wierzący winien znać. Nie ma tego wiele do czytania. Niestety, 90% katolików NIGDY NT nie przeczytało o całej Biblii nie wspominając...
lis2019.04.21 9:33
Zajmij się czymś pożytecznym a nie bezmyślnym klepaniem w klawiaturę.
Mateusz2019.04.21 13:39
No ale ma racje, prawda w oczy kole co?.
JR2019.04.29 16:19
Przeczytać to za mało. Trzeba przeczytać ze zrozumieniem, porównać wszystkie ewangelie. Wiedzieć jaka była kolejność pisania ewangelii bo wśród naukowców nie ma jednolitego zdania.