11.10.13, 16:25Papiez Franciszek ( fot Tomaz SilvaABr Wikipedia)

Chrześcijanin nie może być antysemitą. To sprzeczność!

Korzenie wiary chrześcijańskiej są żydowskie. Papież mocno przywołał ten fundament naszej religii. Franciszek powtórzył do delegacji rzymskiej gminy żydowskiej, że antysemityzm nie powinien mieć miejsca w ludzkim sercu, a zwłaszcza w sercu chrześcijanina.

Papież nawiązując do 70. rocznicy łapanki w rzymskim getcie, po której ponad tysiąc osób deportowano do obozu śmierci w Auschwitz. Powiedział: "Chrześcijanin antysemita to wewnętrzna sprzeczność: jego korzenie są żydowskie. Chrześcijanin nie może być antysemitą. Antysemityzm musi być wyrzucony z serca i życia każdego mężczyzny i kobiety. Antysemityzm to trucizna.

Papież mówił o przykładach niesprawiedliwości i nieporozumień, jakie cechowały liczącą dwa tysiące lat historię stosunków żydowsko-chrześcijańskich. Podkreślił, że poprawiły się one po Soborze Watykańskim II.

sm/IAR

Komentarze

anonim2013.10.11 16:36
Jest takie święto: Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Nikt nie wie czym to jest i czemu ma służyć. Głupotą głupocie? Czy to już antysemityzm czy jeszcze nie?
anonim2013.10.11 16:47
jako chrześcijanin -jak mam się ustosunkować do Talmudu?
anonim2013.10.11 16:54
Ale żyd może być antyklatolicki!!.
anonim2013.10.11 17:16
ale antysemintyzm zydow jest normalny!?
anonim2013.10.11 17:36
Antysemityzm to nie to samo co antysyjonizm. Syjonizm to niebezpieczny ruch pogardzający Gojami. Jeśli ktoś traktuje mnie jak głupiego goja którym można pomiatać lub który powinien służyć "starszym i mądrzejszym" to jak go mogę szanować? Czasem wydaje się, że Fronda jest pro-syjonistyczna.
anonim2013.10.11 18:26
Istotniejsza byłaby informacja, czy według papieża Franciszka, żydzi, aby się zbawić muszą uwierzyć w to, że Jezus Chrystus umarł za nich na krzyżu?
anonim2013.10.11 18:28
Papież Franciszek mówi prawdę. Rzecz jednak w tym, że ta prawda nie może być fałszowana przez zrównywanie jej z cenzurą wszelkich wypowiedzi dotyczących problemu stosunków Żydów z innymi narodami oraz obrony religii i Kościoła przed napaścią żydowską, a takie fakty mają miejsce.
anonim2013.10.11 18:33
To co mów papież to truizm. Katolicy o tym wiedzą. Problem w tym, że pojęcie antysemityzmu jest dowolnie i zbyt szeroko interpretowane w sposób nieuprawniony. W rezultacie takiego pojmowania antysemitami są wszyscy pozostali nie Żydzi, a zwłaszcza ci co się krytycznie o postępowaniu Żydów wypowiadają, łącznie z niektórymi Żydami. I Żydzi uzurpują sobie prawo wyłączne prawo do decydowania według tych niejasnych kryteriów, kto jest a kto nie jest antysemitą. Słowem nie możesz być świadom do końca czy już jesteś antysemitą czy jeszcze nie. Można wyrzucić z serca, tylko co? Z tej wypowiedzi można wysnuć logiczny acz niebezpieczny wniosek, że opluwanie innych narodów jest w porządku. Bo tylko trzeba wyrzucić antysemityzm. A antypolonizm? A antygermanizm? Antyanglikanizm itd.itp.?????? Dlaczego papież nie wspomina o tym, tylko o anysemityzmie?
anonim2013.10.11 18:43
Myślę, że trzeba rozróżnić dwie rzeczy: antysemityzm na podłożu różnic religijnych - ten trzeba bezwzględnie potępić, oraz wytykanie pewnych współczesnych przywar grupowych u Żydów, zwane też antysemityzmem (cvhoć niewłaściwie, bowiem semickie ludy to także Arabowie).
anonim2013.10.11 19:21
Nie można być antysemitą czy rasistą, natomiast należy bronić swojej ojczyzny przed dominacją żydowską, rosyjską czy niemiecką. Wszyscy którzy się stawiają żydom chętnie nazywani są antysemitami. Mamy dużo dowodów na to, że to żydzi są rasistami i uważają się za coś lepszego od innych nacji.
anonim2013.10.11 19:47
Skoro miłosierdzie jest jednym z fundamentów chrześcijaństwa, to wyklucza ono antysemityzm, antypolonizm, antygermanizm itp.
anonim2013.10.11 19:58
...no to największym antysemitą musi być niejaki Paweł z Tarsu, zresztą święty KK (tego samego do którego należny kard. Bergoglio zwany papieżem Franciszkiem) - mówił on przecież (sam zresztą będąc żydem) o SYNAGODZE SZATANA!!!
anonim2013.10.11 20:26
W imię walki z antysemityzmem Benedykt XV zmienił treść modlitwy wielkopiątkowej za żydów. Może w imię walki z antysemityzmem papieże zaczną zmieniać treść Pisma Świętego? Jak chociażby ten antysemicki fragment: "Żydzi zabili Pana Jezusa i proroków, i nas także prześladowali. A nie podobają się oni Bogu i sprzeciwiają się wszystkim ludziom." 1Tes2, 15. A w końcu może całą treść NT? Przecież według żydów, Chrystus nie jest żadnym Synem Boga, ale... i tutaj powstrzymam się od zacytowania treści żydowskiego talmudu. Zbyt dużo wulgaryzmów i obelg pod adresem Chrystusa. Kto zechce ten sam znajdzie w necie. Jeśli tak ma wyglądać chrześcijański ekumenizm, gdzie kolejni papieże idą na rękę i zmieniają chrześcijańską tradycję, by tylko nie urazić, ba żeby nie zostać posądzonym o antysemityzm, to cały ten ekumenizm nie ma sensu. Z ust ostatnich papieży można było usłyszeć, że poza Chrystusem można zostać zbawionym w innych religiach, co jest zwykłą herezją i przyznaniem, że ziemskie życie Chrystusa, jego śmierć i zmartwychwstanie nie było potrzebne, gdyż przecież można się modlić, o np do Buddy i dzięki buddyzmowi zostać zbawionym. Nigdy nie spotkałem się aby przedstawiciel jakiejkolwiek innej religii to samo powiedział w odniesieniu do innych religii. KK ustanowił Dzień judaizmu w KK, ale czy w judaizmie istnieje coś takiego jak Dzień chrześcijaństwa w judaizmie? ;) Cały dialog chrześcijańsko-żydowski polega jedynie na dobrych gestach ze strony KK, a nie na tym aby przybliżyć żydów do Chrystusa, aby żydzi uznali Go za Syna Bożego i Zbawcę...
anonim2013.10.11 20:33
Albo chrześcijanin uzna, że Chrystus nie jest Mesjaszem. Albo Żyd uzna, że Chrystus jest Mesjaszem. Dialogu nie ma, bo nie można się cofnąć ze swoich stanowisk.
anonim2013.10.11 20:33
@Cichosz Errata: Zamiast Benedykt XV, powinno być Benedykt XVI.
anonim2013.10.11 20:44
@Jazdzig napisał(a): Skoro miłosierdzie jest jednym z fundamentów chrześcijaństwa, to wyklucza ono antysemityzm, antypolonizm, antygermanizm itp. Nie wszyscy są chrześcijanami i to rozumią. Dla wielu dominacja nad innymi oraz zyski z tego tytułu są ważniejsze.
anonim2013.10.11 20:47
@tomek f. pozostaje jeszcze trzecia opcja.
anonim2013.10.11 20:49
Słowa papieża Franciszka nie są oczywiście żadną nowością i nie jest to żadne "posoborowie' chcę przypomnieć ,ze papież Pius XI we wrześniu 1938r. powiedział ,ze korzeni naszej religii należy poszukiwać w dziejach społeczności żydowskiej , powiedział że duchowo jesteśmy semitami. Natomiast dekret św. Officjum z 25.03,1928r. potępiał nienawiść którą określa się jako antysemityzm , nienawiść przeciw narodowi dawniej wybranemu przez Boga.
anonim2013.10.11 21:20
"W Talmudzie nazywają owi rabini chrześcijan bałwochwalcami, gorszymi od Turków, mężobójcami, rozpustnikami nieczystymi, gnojem, zwierzętami w ludzkiej postaci, gorszymi od zwierząt, synami diabła itd." źródło: Św. Maksymilian Maria Kolbe "Rycerz Niepokalanej 5 [1926]" "Talmud jasno twierdzi, że tylko Żydzi są ludźmi, a reszta to są "goje" , czyli zwierzęta podobne do ludzi, a nie będąc ludźmi, powinni służyć Żydom" źródło: ks. prof. Michał Poradowski "Talmud czy Biblia?" Módlmy się o nawrócenie Żydów, bo bardzo błądzą. Trzeba im przebaczyć bo nie wiedzą co czynią, a my chrześcijanie mamy obowiązek miłować nawet naszych wrogów.
anonim2013.10.11 21:27
Niech papież przeczyta sobie taki talmund...To się dowie jak antychrześcijańska jest wiara żydowska...
anonim2013.10.11 22:42
Ho, ho, ho. Papa szybuje wysoko.
anonim2013.10.11 23:40
W kwestii antysemityzmu zobaczcie: http://www.eprudnik.pl/znieslawienie-dokumentalny-film-nakrecony-o-zydach-przez-zyda/
anonim2013.10.11 23:56
Slusznie nazywaja go zydo -masonem. Do tej pory myslalem , ze to zwykly glupek , ale czas zmienic zdanie!
anonim2013.10.12 4:11
"Istotniejsza byłaby informacja, czy według papieża Franciszka, żydzi, aby się zbawić muszą uwierzyć w to, że Jezus Chrystus umarł za nich na krzyżu?" Scientia Właśnie. Na jasne rozstrzygniecie w tej sprawie czekam już od lat.
anonim2013.10.12 7:05
Albo prawda, albo antysemityzm. Papież przesadza, to jest manipulacja. "Każdy ma prawo do wolności opinii i wyrażania jej; prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów bez ingerencji oraz do poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji i idei wszelkimi środkami, bez względu na granice." Artykuł 19 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego, 10 grudnia 1948. Pomijając rasę panów, ten artykuł ma taką samą wagę dla wszystkich ludzi, jak Konstytucja Związku Radzieckiego dla pensjonariusza gułagu.
anonim2013.10.12 8:20
Scientia napisał(a): Istotniejsza byłaby informacja, czy według papieża Franciszka, żydzi, aby się zbawić muszą uwierzyć w to, że Jezus Chrystus umarł za nich na krzyżu? *** To juz jest od dawna w Kosciele nauczane - Zydzi podobnie, jak i wyznawcy innych religii, jak i ateisci nie musza uwierzyc w Jezusa, wszyscy ktorzy zostana zbawieni, dastapia tegoz zbawienia w Jezusie i dzieki Kosciolowi; tak juz nauczano w czasach Trydentu. Czym innym jest Chrystusa POZNAC i swiadomie Go odrzucic - tu juz zbawienie stoi pod znakiem zapytania, ale i tak ostatnie zdanie do Boga nalezy.
anonim2013.10.12 8:35
Slowa papieza sa proste i dla kazdego powinny byc zrozumiale. Papiez podkresla - to juz kolejny pontyfikat - iz korzenie chrzescijanstwa sa zydowskie. Podkresla tez, ze chrzescijanin nie ma miec w pogardzie/nienawisci wyznawcow innych religii - w tym przypadku zydowskiej. To jest przeciez oczywistosc oczywistosci. Co jest klasycznym przykladem wyraznej niecheci do zydowskiej nacji? - chocby takie komentarze: "Slusznie nazywaja go zydo - masonem." *** Zwracam uwage, ze papieskie slowa padly w konkretnym kontekscie - lapanki Zydow, ktora przeprowadzili Wlosi, efektem tegoz byl transport Zydow do Obozu Zagladyy. Tego podlego czynu dokonali ludzie deklarujacy sie katolikami i nad tym wlasnie papiez ubolewa. Przestrzega nas tez przed "powtorka z rozrywki".
anonim2013.10.12 9:56
@Cichosz Modlitwa za wiarołomnych żydów zniknęła z wielkopiątkowej liturgii zupełnie po SVII, więc Benedykt XVI nie mógł zmienić jej treści.
anonim2013.10.12 10:21
@Klara „Rzekł do nich Jezus: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki". To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum.” "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze Mnie. Jeśli Mnie poznaliście, będziecie również znać mego Ojca. Wy zresztą już Go znacie, a nawet ujrzeliście". POZA KOŚCIOŁEM NIE MA ZBAWIENIA
anonim2013.10.12 10:42
@ Klara To po co było Wcielenie?
anonim2013.10.12 12:01
[email protected] Nie przepisuj podręcznika marksizmu-leninizmu, bo to niestrawne.
anonim2013.10.12 12:06
Spasie 12 cały czas zastanawiałem się dlaczego o ojcu świętym Franciszku piszesz per Franek jak przyjrzałem się bardzie Twojemu tekstowi zrozumiałem . Ty piszesz papież konsekwentnie przez "RZ"
anonim2013.10.12 14:53
a co papież rozumie przez antysemityzm? Czy tą, że antysemita to ten którego Żydzi nie lubią?
anonim2013.10.12 14:55
A czy chrześcijanin może być antypolski, antyniemiecki ... widocznie może ... ale dlaczego akurat nie może być antysemicki?