28.06.19, 09:25

Cudowne objawienia w Gietrzwałdzie - oto, czego chciała Maryja

Na ziemiach polskich jedyne, zaakceptowane oficjalnie przez Kościół objawienia miały miejsce w Gietrzwałdzie, małej miejscowości położonej na Warmii. Wydarzyły się one prawie dwadzieścia lat po objawieniach w Lourdes. Trwały prawie trzy miesiące: od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Wizjonerkami były dwie dziewczynki – trzynastoletnia Justyna Szafryńska oraz dwunastoletnia Barbara Samulewska.

Dnia 27 czerwca Justyna miała egzamin przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii św. Wracając ze swoją mamą do domu, na drzewie w ogrodzie przy plebanii ujrzała świetlistą Postać. Była to siedząca młoda kobieta z rozpuszczonymi włosami. Następnie z obłoków zeszło do niej Dziecko, które się jej ukłoniło a Niewiasta wstała wzięła Go za rękę i wstępując do nieba znikła. W trakcie tego objawienia pojawił się miejscowy proboszcz ks. Augustyn Weichsel, u którego Justyna zdawała egzamin. Po zakończeniu widzenia proboszcz od razu dokładnie wypytał dziewczynkę o to, co się wydarzyło. Następnego dnia w trakcie odmawiania Różańca pod drzewem, na którym była widoczna Postać, 12-letnia Barbara Samulewska miała również objawienie. W trakcie kolejnych widzeń, dziewczynki zadały pytanie: Kto Ty Jesteś? Usłyszały wypowiedziane po polsku słowa: „Jestem Najświętsza Maryja Niepokalanie Poczęta”. Na pytanie: „Czego żądasz Matko Boża?” – padła odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali Różaniec!”

Jednym z efektów objawień w Gietrzwałdzie było prawie powszechne odmawianie Różańca w domach. Tak pisał proboszcz Gietrzwałdu ks. A. Weichsel do biskupa warmińskiego Filipa Krementza: „W całej polskiej Warmii, prawie we wszystkich domach Różaniec jest wspólnie odmawiany.(…) Miliony modlą się na Różańcu, przez co utwierdzają się w wierze katolickiej i ogromna ilość wyrwana została z doczesnej i wiecznej zguby. W tym widzę najlepszy dowód autentyczności objawień”.

Biskup Warmiński po zapoznaniu się ze sprawozdaniem proboszcza ks. Augustyna Weichsla wydelegował do Gietrzwałdu swoich przedstawicieli, aby uczestniczyli w nabożeństwach różańcowych. Mieli oni obserwować stan i zachowanie wizjonerek w trakcie objawień oraz zachowanie zgromadzonych pielgrzymów i wiernych. Relacje biskupich delegatów potwierdziły, że nie może tu być mowy o oszustwie czy kłamstwie a widzące zachowują się normalnie, nie ma w nich żadnej bigoterii, chęci zysku czy też pragnienia zdobycia uznania czy wzbudzenia sensacji. Dziewczęta wyróżniały się skromnością, szczerością i prostotą.

Pytania do Matki Bożej dotyczyły zdrowia i zbawienia różnych osób, ale nie tylko. Na zapytanie „Czy Kościół w Królestwie Polskim będzie oswobodzony?”, „Czy osierocone parafie w południowej Warmii wkrótce otrzymają kapłanów?” widzące usłyszały w odpowiedzi: „Tak, jeśli ludzie gorliwie będą się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany, a osierocone parafie otrzymają kapłanów!”

W czas objawień na mapie Europy nie było państwa polskiego. Ludność polska żyła i mieszkała w trzech zaborach. W tamtym czasie Gietrzwałd leżał w zaborze pruskim. Fakt, że Matka Boża przemawia do dziewczynek w języku polskim był dla narodu wielką pociechą i pokrzepieniem. Wieść o objawieniach błyskawicznie dotarła do Polaków mieszkających w trzech zaborach. W dosyć krótkim czasie zaczęły napływać do Gietrzwałdu pielgrzymki ze wszystkich dzielnic rozbiorowych. Oprócz Polaków przybywali Czesi, Węgrzy oraz Holendrzy.

Wśród wielu pielgrzymów przybywających do Gietrzwałdu z prośbą o zdrowie był pewien mieszkaniec Ornety. Na pytanie jednej z dziewcząt o zdrowie dla niego i jego żony, Matka Boża odpowiedziała: „Będą zdrowi, jeżeli będą się modlić i nie będą pić wódki”. A po przekazaniu dziewczynkom prośby proboszcza o modlitwę za spętanych nałogiem, Maryja tylko westchnęła głęboko i powiedziała „Oni będą ukarani”. To pokazuje, że pijaństwo, uzależnienie od alkoholu prowadzi do zguby. W czasach zaborów alkoholizm był problemem nie tylko społecznym ale i narodowym. Zaborcy, chcąc mieć łatwość rządzenia zdobytymi terytoriami, wspierali pijaństwo wśród ludności polskiej. Powodowało to rozbicie więzów rodzinnych i społecznych oraz łamanie charakterów podbitej ludności.

Wypowiedzi Matki Bożej w trakcie objawień w Gietrzwałdzie odnośnie pijaństwa dało silny impuls do walki z tym nałogiem i innymi uzależnieniami. Ksiądz proboszcz Augustyn Weischel napisał: „Wszyscy wyrzekają się tu wódki i przyrzekają zawsze modlić się na różańcu” oraz: „Ogromna ilość pijaków została wyrwana z doczesnej i wiecznej zguby”. Objawienia w Gietrzwałdzie doprowadziły do powstawania Bractw Wstrzemięźliwości walczących z tym nałogiem.

Widocznymi efektami objawień było odmawianie Różańca w Sanktuarium oraz w życiu codziennym napływających pielgrzymów. Objawienia przyniosły i przynoszą nadal owoce w postaci: przystępowanie do sakramentu pokuty z mocnym postanowieniem poprawy, życie w czystości młodzieży warmińskiej, powstawanie i rozwój stowarzyszeń abstynenckich, liczne przypadki nawróceń i przejść na religię katolicką.

W roku 1967 w 90.lecie objawień kardynał Stefan Wyszyński prymas Polski koronował obraz Matki Bożej z Sanktuarium w Gietrzwałdzie.

Ordynariusz warmiński bp Józef Drzazga 11 września 1977 roku wydal dekret zatwierdzający „kult objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakteru nadprzyrodzonego i Bożego nie da się wykluczyć”.

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium odbywają się 29 czerwca na św. Apostołów Piotra i Pawła, 15 sierpnia w święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz główne – Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – 8 września w dniu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

PIERWOTNIE TEKST  ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY W MIESIĘCZNIKU „MISERICORDIA” SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W OŻAROWIE MAZOWIECKIM W CZERWCU 2014 ROKU.

Komentarze

NaGłowieKwietnyMaWianekWRękuZielonyBadylek2019.06.28 22:40
Znowu pastuszki dziewuszki? Dlaczego bozia nie pokazuje się na golasa juhasom? Albo bacy, po pracy. Kler katolicki używa dzieci jak narzędzi otumanienia, zniewolenia i wyzysku. Dlatego episkopat naciska na Ministerstwo Edukacji, żeby powstały klasy pasterskie we wszystkich polskich szkołach. Brak młodocianych pastuszków to brak objawień bozijnych. A latka lecą... Przydałoby się jakie objawienie, bo tamte już stęchlizną podciągają.
Palindrom2019.06.29 4:17
No to masz zagwozdkę…
andrzejhahn32019.06.28 17:43
jaka inna sekta jest tak bardzo idiotyczna anizeli poganska sekta katolicka
Karolina2019.06.29 2:50
hahn! Czym ty sie zachwycasz? Ze nie rozumiesz co piszesz już kilka miesięcy? Nic nie kumasz!? No i jak z ciebie się nie śmiać!? Tłumaczą ci ludzie, a ty nic nie "ponimajesz "! Durniu, katolik nie może być poganinem, bo jest ochrzczony ! Sam sobie zaprzeczasz! Żeby być takim esbeckim betonem??? To przecież wy w czystej wersji jesteście POGAŃSKĄ LEWACKĄ SEKTĄ ! A tobie koleś, całkiem się powaliło w łepku! No i znów mamy bekę z ciebie! No jak tu się nie śmiać z tego, coś napisał?! Strzeliłeś sobie w kolano, faciu!
andrzejhahn32019.06.28 16:43
cudowne idiotyzmy poganskiej sekty katolickiej
nie tak dawny wykladowca2019.06.28 13:35
Jest Fronda, jest piąteczek, jest lolcontent. Naprawdę z niczym wam się nie kojarzy owalny kształt na obrazku powyżej?
ROCCO2019.06.28 11:24
Te dziewczynki umiały biegle posługiwać się językiem aramejskim, czy tez może M. Boska umiała władać polszczyzną???
michu2019.06.28 11:44
Mówiła po polsku i to w czasach Kulturkampfu!
Polak2019.06.29 9:33
rocco ciotko jedna...rozbieg i z całej siły w mur pustym łbem.
Chorzępa2019.06.28 11:19
Przypominam wszystkim że mamy XXI wiek. Żyjemy w środku Europy. Halo Pacjenci! Lądujemy!
wierna2019.06.28 13:40
No i co z tego ze mamy 21 wiek. To nalezy dziękować Bogu ze jeszcze istniejemy!!!! Bo tak naprawde powinnismy byc zmieceni ze świata za te wszystkie herezje, przeklenstwa i zachowania ludzi złej woli. Tylko dobra Wola Stworzyciela i Matki Bożej, ktora nas wciąż broni przed karą, powoduje ze żyjemy
anonim2019.06.28 18:28
Koło "wiernej" ty chłopino w życiu nawet nie stałeś.
Pawel2019.06.28 15:03
Wiec po co tu siedzisz?
xyz2019.06.28 11:12
Czesto takie filmy wyswietlaja sie dzieciakom po jakiejs ciezkiej traumie np. molestowaniu.
janosz2019.06.28 11:06
Naprawdę, że to Królowa Polski
1232019.06.28 11:12
Ciemnoskora Zydowka?
Karolina2019.06.29 2:32
To ty masz ciemno u siebie "pod swoim sufitem" na głowie! Taki głupi jesteś?? Nieważne jak wygląda, jak namalowali malarze! Ważne jest KIM jest! o to właśnie chodzi! Paniał!
donek bronek2019.06.29 8:22
popatrz.. a nas oskarżają o antysemityzm i rasizm...
edi2019.06.28 10:45
WOJNA TRWA - w 1683 r. - POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM ISLAMU - w 1920 r. POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM BOLSZEWIZMU - w 2019 r. POLSKA URATUJE ŚWIAT PRZED ZALEWEM GENDER, LGBT itp. BÓG HONOR I OJCZYZNA !! JEZUS JEST PANEM POLSKI, MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI - POLACY TO MĄDRY NARÓD - SURSUM CORDA ! - RÓŻANIEC DO RĘKI !
Jan2019.06.29 0:01
Matka Boża uratuję Polskę
ert2019.06.28 9:44
SAMULOWSKA a nie SAMULEWSKA