16.12.19, 17:43Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika, Prezydent.pl

Czy prezydent pomoże Śpiewakowi? Jest odpowiedź

Za bulwersujący uznał prezydent Andrzej Duda wyrok, jaki zapadł w sprawie Jana Śpiewaka. Aktywista zapowiedział, że złoży wniosek do prezydenta o ułaskawienie. Andrzej Duda zapewnił, że sprawę dokładnie zbada, jeśli taki wniosek wpłynie.

Jeżeli odpowiedni wniosek zostanie do mnie złożony, to z całą pewnością sprawa będzie wnikliwie zbadana - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda pytany, czy rozważa ułaskawienie aktywisty miejskiego Jana Śpiewaka.

Prezydent, który w poniedziałek przebywa w Belgii na uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę rozpoczęcia bitwy o Ardeny, został zapytany przez polskich dziennikarzy o to, czy rozważa ułaskawienie działacza społecznego Jana Śpiewaka. Śpiewak zapowiedział, że najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu złoży wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawienie.

Andrzej Duda podkreślił, że aby mogło dojść do jakichkolwiek reakcji z jego strony jako głowy państwa, potrzebny jest stosowny wniosek. – Jeżeli będzie, sprawa na pewno zostanie wnikliwie zbadana – zapewnił.

Według niego "jest ona w jakimś sensie bulwersująca". – Można powiedzieć, w dużym uproszczeniu, że człowiek, który walczył o sprawiedliwość, a przynajmniej działał w takim przekonaniu, że walczy o sprawiedliwość w tej bardzo bulwersującej sprawie warszawskich kamienic, jest skazanym w procesie - karnym w dodatku; więc sprawa jest specyficzna. Tak jak każda, wymaga wnikliwego zbadania. Jeżeli odpowiedni wniosek zostanie do mnie złożony, to z całą pewnością będzie on wnikliwie zbadany – powiedział prezydent.

Śpiewak został prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej, córki byłego ministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Uzasadnienie wyroku było niejawne. W niedzielę Śpiewak spotkał się z prezydentem. Jak powiedział PAP, spotkanie dotyczyło jego sytuacji prawnej, a także prywatyzacji kamienicy na ul. Joteyki w Warszawie.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

rafal2019.12.17 6:14
Spiewak się przekona ze Dudus jest malowanym kacykiem i nic nie może poza gadaniem
Marek2019.12.17 6:03
Co PAD zrobi dla pomówionej przez Śpiewaka? Przecież wyrok zapadł za kłamstwo.
!442019.12.16 21:15
ustawka ma byc dla warcholow
Agnieszka2019.12.16 21:12
Prezydent Duda już sprawę Mitera bada tak dokładnie, że od lat nie ma ułaskawienia, ale o "sędzim na telefon" przez niego ujawnionym, to cały czas gadają. Pan Śpiewak ma jednak atut najważniejszy zapewne dla prezydenta - pochodzenie najlepsze z możliwych, bo tego dnia doszło do skandalu jeszcze potężniejszego, jakim było aresztowanie za artykuł Jacka Międrala (i zakucie w kajdanki tez jego partnerki) w formie właściwej dla aresztowań terrorystów (mimo obecności dziecka) ale o tym milczą polscy poltycy opacji wszelkich poza Konfederacją
jeszcze Polak2019.12.16 19:50
Pora najwyższa wziąźć się za przestępców w togach anarchizujących Ojczyznę i z przestępców robiących niewinnych bądź świętych jak niejaka Sawicka!!!!! Ponad 4 lata tolerowania anarchii , burd ulicznych i podpalania państwa przez tą menazerię wystarczy!!Chyba, że chcecie przewalić kolejne wybory? Uczciwi Polacy mają już dosyć tej wzajemnej szopki w kotka i myszkę miedzy przestępcami w togach a rządem czy prezydentem? To jest po prostu cyrk!!!!!
ada2019.12.17 1:14
Mowisz "pora sie wziasc …." , co ? Idzie piaty rok i jak byl bajzel tak jest . Momentami nawet jest gorzej . A ty dalej wierzysz w obiecanki . Obiecanki cacanki , a glupiemu radosc . Znasz to ? A jesli nie , to poznasz .
Krzysztof.2019.12.16 19:21
Maliniak poczeka na dyrektywy Kulawego Karła z Żoliborza, sam to może na narty jechać.!
MaxFiend2019.12.16 19:10
Następna ściema PAD'a dla mentalnie opóźnionych? W procesach cywilnych prezydent nic nie może.
Pisowiec2019.12.16 20:23
Nasz Prezydent może wszystko!!!!
JS2019.12.16 18:45
Panie prezydencie niech pan dobrze sprawę załatwi, bo jak się nie uda to oni wezmą się za pana i innych, którzy chcą z tymi awanturnikami zrobić porządek, po niemiecku :-D Pozdrawiam, bo nikomu źle nie życzę
man.of.Stagira2019.12.16 18:30
bo dobry Bóg, zrobił co mógł, teraz trzeba wezwać fachowca... .