Na portalu PCh24.pl ukazał się niezwykle ciekawy wywiad, jaki red. Paweł Chmielewski przeprowadził z Pawłem Lisickim, redaktorem naczelnym tygodnika „DoRzeczy”. Tematem rozmowy był Sobór Watykański II i jego wpływ na Kościół katolicki, w kontekście niedawno opublikowanego przez abp. Carlo Maria Vigano artykułu, w którym stwierdza on, że Sobór ten powinien zostać w całości odrzucony.

- „Moim zdaniem teza o zamachu stanu na Soborze Watykańskim II, w kategoriach czysto historycznych, jest całkiem prawdziwa. Nie posługuje się nią tylko abp Vigano, ale w ten sposób to, co wydarzyło się na Soborze, opisuje też Peter Seewald. Podobną formułą posługuje się także o. Ralph M. Wiltgen czy prof. Roberto de Mattei” – mówi Paweł Lisicki.

Jak wyjaśnia publicysta, na zamach ten składają się dwa historyczne fakty. Po pierwsze Centralna Komisja Przygotowawcza przygotowała 20 schematów, które podpisał papież Jan XXIII. Dokumenty rozesłano do Episkopatów. Kiedy na początku Soboru przedłożono listę osób mających wejść w skład komisji pracującej nad schematami, została ona odrzucona. Następnie stwierdzono, że potrzeba więcej czasu na wybór. W wyborach, które odbyły się po trzech dniach, w większości do komisji powołano członków episkopatów narodowych, którzy wcześniej nad tymi schematami nie pracowali. Większość w komisjach uzyskali w ten sposób biskupi, którzy byli przeciwni przygotowanym przez Święte Oficjum i podpisanym przez Ojca Świętego schematom.

- „I to doprowadziło w listopadzie 1962 roku do obalenia i odrzucenia schematu dogmatycznego, tzw. Schematu o Źródłach Objawienia (De fontibus revelationis)” – wyjaśnia dziennikarz.

- „To był kluczowy moment, pokazujący, że coś tu jest całkiem innego niż było przedtem” – dodaje.

Zdaniem Pawła Lisickiego, mieliśmy więc do czynienia z zamachem stanu, ale z zamachem stanu za zgodą samego papieża.

O błędach Soboru Watykańskiego II i sposobach na ich naprawienie możemy posłuchać w udostępnionym przez PCh24.pl na YouTubie filmie:

 

Portal opublikował też polskie tłumaczenie refleksji na temat Soboru Watykańskiego II bp. Athanasiusa Schneidera.

kak/PCh24.pl