17.04.20, 10:41

Czym są sakramentalia? Ciekawy numer ,,Egzorcysty''

Odrzucane przez protestantów sakramentalia, obecne są w Kościele katolickim i u naszych schizmatyckich braci prawosławnych. Tego, czym są sakramentalia, można dowiedzieć się z najnowszego numeru miesięcznika „Egzorcysta”.

 

Z artykułu księdza Aleksandra Posackiego opublikowanego w kwietniowym numerze „Egzorcysty” można się dowiedzieć, że sakramentalia to czynności i przedmioty (medaliki, szkaplerze, poświęcenie przedmiotów, błogosławieństwa, robienie znaku krzyża, namaszczenie, posypanie popiołem, egzorcyzmy, nakładanie rąk) poprzez które, Kościół przygotowuje wiernych na działanie sakramentów. Sakramentalia działają poprzez publiczną modlitwę Kościoła, a nie przez czyjeś subiektywne i prywatne widzimisię. Tylko „zbiorowa wiara Kościoła czyni je prawdziwie skutecznymi”.

Zdaniem ojca dr Krzysztofa Modrasa (autora jednego z artykułów w kwietniowym numerze miesięcznika „Egzorcysta”) odmiennie od sakramentów, których źródłem skuteczności jest Duch Święty, będące znakiem Bożej łaski sakramentalia są skuteczne mocą modlitwy Kościoła, dzięki zachowaniu rytuału katolickiego. Źródłem skuteczności sakramentaliów jest Jezus Chrystus.

Sakramentalia nie są konieczne do zbawienia, ale skutecznie uświęcają każdy aspekt naszego życia. Do sakramentaliów zalicza się błogosławieństwa, poświęcenia i egzorcyzmy.

Błogosławieństwa to obrzędy i modlitwy Kościoła z prośbą do Boga, to wyjednywanie łaski i darów dla osób i rzeczy, dla duszy i ciała. „Każdy, na mocy powszechnego kapłaństwa otrzymanego w chwili chrztu, może błogosławić innym ludziom”.

Poświęcenia „to czynności (modlitwy i obrzędy), przez które przeznacza się przedmioty lub osoby […] wyłącznie do służby Bożej”. Poświęconych przedmiotów nie można używać „do innych celów”.

„Egzorcyzm to prośba skierowana do Boga, w imię Jezusa Chrystusa, by jakaś osoba lub przedmiot były strzeżone od napaści złego i uwolnione od jego wpływu”. Egzorcyzm wielki (uroczysty) może stosować tylko kapłan wyznaczony do tej posługi przez biskupa. „Egzorcyzmy proste to prywatne modlitwy, które mogą odmawiać wszyscy wierni”.

W swojej posłudze egzorcyści również wykorzystują sakramentalia: przywołują imię Jezusa, czynią znak krzyża, odmawiają różaniec i modlitwę do świętego Michała Archanioła, wykorzystują medalik świętego Benedykta, stułę, wodę egzorcyzmowaną, wodę święconą, sól egzorcyzmowaną, olej egzorcyzmowany, poświęcone kadzidło i świece, relikwie.

Sakramentalia w pobożności ludowej mają na celu głębsze poznanie Chrystusa. Takie formy poznawczości jak „cześć oddawana relikwiom, […] pielgrzymki, procesje”, nabożeństwa Drogi Krzyżowej, modlitwa różańcowa, medaliki, mają na celu otwarcie serca „człowieka na działanie łaski Bożej” i wzmocnienie wiary.

W swoim artykule na łamach kwietniowego „Egzorcysty” ks. prof. Marek Chmielewski opisał znaczenie sakramentaliów, jakim jest woda święcona. Przeżegnanie się nią przed mszą jest gestem oczyszczenia, a po mszy „znakiem powierzenia się Bożej opiece w codzienności”. Kropienie wodą święconą jest wyrazem wiary w moc modlitwy Kościoła, która sprawia, że spływa na wszystko Boże błogosławieństwo.

Z tekstu Joanny Szubstarskiej czytelnicy dowiedzą się, że według konstytucji o liturgii świętej ''Sacrosanctum concilium'' „niemal każde godziwe używanie rzeczy materialnych może zostać skierowane do uświęcenia człowieka i uwielbienia Boga”.

Jan Bodakowski

Komentarze

violencja2020.04.18 22:29
Sakramentalia są ważnymi zródłami pomocniczymi dla każdego katolika , o ich znaczeniu prawić nie będę , ponieważ prawdziwi katolicy wiedzą o co chodzi. Natomiast prześmiewcy...no cóż , przekonają się , ale lepiej wcześniej niż póżniej i tego im życzę. Pan Bodakowski pisze zawsze solidnie i zawsze podpisuje się swoją godnością pod swoimi tekstami , w przeciwieństwie do pismaków z frondzi, tchórzliwych , kryjących się pod jakimiś literkami , takie szczurki okrętowe Ma odwagę nie kryć swojej godności , pomimo wielu oszczerstw . To prawdziwy mężczyzna , a reszta szczeka po katach. No już nie będę się wyzłośliwiać..chłopcy
BezrobotnyBodakowskiCorazBliżejŻuciaButów2020.04.17 19:49
Bezrobotny Bodakowski bredzi o sakro genitaliach. To efekt majaków głodowych. Od dłuższego czasu nie widać pochodów, marszów, procesyj i wieców ciemnej kato-biomasy. Tam Bodakowski zawsze coś użebrał, ogryzł drzewce transparentu, przeżuł kawał tektury albo chociaż nazgarniał z kołnierzy włosia i łupieżu w pożywny pulpet.
violencja2020.04.18 22:12
Złość wyostrzyła Tobie język
mir 2020.04.17 13:30
Poświęconych przedmiotów nie można używać do innych celów tylko wyłącznie do służby Bożej, czy armaty , mosty itd też?
ateusz2020.04.17 15:32
Nie widziałeś nigdy armaty w służbie bożej? Służy do ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
ladychapel2020.04.17 11:45
to cos zwiazanego z genitaliami?
anonim2020.04.17 11:48
Głodnemu chleb na myśli .
ateusz2020.04.17 15:31
Głodny głodnemu wypomni.
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.04.17 11:38
czee Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - http://exslove.com.pl _____________________________________________ Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
violencja2020.04.18 22:15
Tak naprawdę Ciebie nikt nie chce , że tak co chwilkę się ogłaszasz jak kotka w ... Emerytury z tego pisania nie będziesz mieć.Ani szczęścia, opamiętaj się
Stani2020.04.17 11:19
Sakramentalia to takie talizmany. Niby nie magia, a jednak.
anonim2020.04.17 11:47
Jak tak je traktujesz to grzeszysz ,
Stani2020.04.17 13:12
Czym się różni szkaplerz od króliczej łapki? Czym się różni medalik Benedykta od karpiej łuski?
koneser2020.04.17 11:19
Numery "Egzorcysty" są nieodmiennie bardzo ciekawe ze względu na wysokie stężenie magiczno-religijnych guseł i zabobonów! Pychotka!
anonim2020.04.17 11:18
ŻĄDAMY INTRONIZACJI www.youtube.com/watch?v=KN-O3EKoMv4
Stani2020.04.17 11:20
Won z intronizacją trollu! już była conajmniej jedna.
ateusz2020.04.17 10:58
Tak zwany katolicyzm ludowo-dekoracyjny
Koronawirus2020.04.17 10:44
Katolickie voodoo?