21.02.20, 17:00

Dariusz Gawin: Totalitaryzm. Nowoczesna zbrodnia Pekinu

Pomimo oszałamiającej modernizacji i gospodarczego rozwoju Chiny są krajem totalitarnym. Nie ma tam wprawdzie ludobójstwa, ale władza dysponuje instrumentami totalnej kontroli. Do tej pory używane one były daleko od centrum kraju, teraz mogą być, czy nawet już zaczynają być używane w samym centrum Chin – pisze Dariusz Gawin w kolejnym felietonie na łamach Teologii Politycznej.

 

Epidemia koronawirusa w Chinach nie słabnie. Co więcej pojawiają się relacje, które sugerują, że sytuacja nie tyle nawet jest daleka od opanowania, ale wręcz zaczyna się wymykać chińskim władzom z rąk. W piątkowym wydaniu „New York Timesa” ukazał się obszerny materiał opisujący sytuację w Wuhan, epicentrum epidemii. Ton tego artykułu był rzeczowy, ale informacje które w nim się znalazły są alarmujące i uzmysławiają skalę tego dramatu. Samo miasto jest zablokowane już trzeci tydzień – mówimy tu o jedenastu milionach ludzi, którzy praktycznie znajdują się w areszcie domowym, ponieważ wprowadzono zakaz zgromadzeń, nie działa komunikacja i praktycznie zakazano poruszania się samochodami. Nic, poza sklepami i niektórymi restauracjami nie działa, wszystkie instytucje, szkoły, fabryki są zamknięte. Przerwanie komunikacji zewnętrznej może spowodować więc wkrótce problemy z zaopatrzeniem w żywność.

Ponieważ liczba potwierdzonych wypadków zarażeń podwaja się co cztery dni, władze zrozumiały, że budowane w ekspresowym tempie szpitale, które pokazywano w mediach światowych jako dowód szybkości i efektywności podjętych działań, już nie wystarczą. Śmiertelność wśród chorych wynosi w Wuhan ponad 4 procent, o wiele więcej niż w pozostałej części kraju. Na centra kwarantanny i leczenia zarażonych zamieniono już m.in. stadion i centrum wystawowe. Stłoczeni tam ludzie (tysiące łóżek na małej, nietypowej przestrzeni) wystawieni są na ryzyko masowych infekcji innych, pozornie banalnych chorób, które w tych warunkach mogą okazać się także bardzo groźne. Do tego dochodzi blokada – mniej restrykcyjna, ale jednak, całej prowincji, której Wuhan jest centralnym ośrodkiem. Chodzi, bagatela, o pięćdziesiąt milionów ludzi.

To dlatego w ostatnich dniach język oficjalnej propagandy zaczął się zmieniać i przechodzi od zapewnień o tym, że wszystko jest pod kontrolą do języka, który w istocie odwołuje się do retoryki wojennej – w centralnych, partyjnych mediach zaczęła pojawiać się fraza „wojna ludowa”. Ma twoje swoje konsekwencje – pomimo oszałamiającej modernizacji i gospodarczego rozwoju Chiny są krajem totalitarnym. Nie ma tam wprawdzie ludobójstwa, ale władza ciągle dysponuje instrumentami totalnej kontroli. Do tej pory używane one były daleko od centrum kraju, na jego obrzeżach, jak choćby wcześniej w przypadku Tybetu czy obecnie muzułmańskich Ujgurów. Teraz mogą być, czy nawet już zaczynają być używane, w samym centrum Chin. Wuhan i cała centralna prowincja znalazły się w sytuacji przypominającej stan wyjątkowy, choć ciągle jeszcze nie stosuje się w sposób otwarty przemocy fizycznej, nie wprowadzono wojska itd.

Pamiętać trzeba przy tym o jednym prostym i podstawowym fakcie, którego nie trzeba tłumaczyć Polakom, bo my doświadczyliśmy komunizmu na własnej skórze, ale który często umyka ludziom na Zachodzie. Władza totalna kłamie, więc należy założyć, że sytuacja jest dużo gorsza niż to, co wiedzą media zachodnie. Prawdopodobnie liczby ofiar i zarażonych są znacznie wyższe. Po drugie, gdyby epidemia wymknęła się spod kontroli efektem będzie nie tylko wielka humanitarna tragedia, lecz także jakieś konsekwencje natury politycznej. Po trzecie, trzeba pamiętać, że Chiny nazywane są „fabryką świata”. To tam produkuje się dobra konsumpcyjne wysyłane na cały świat, w tym także te które produkują filie zagranicznych koncernów (na każdym iPhonie znajduje się przecież informacja, że został on zaprojektowany w Kalifornii ale zmontowano go w Chinach). Gdyby epidemia przybrała rozmiary katastrofy, a „wojna ludowa” z wirusem objęłaby już nie dziesiątki a setki milionów ludzi, spowoduje to poważne kłopoty gospodarcze w skali całego globu.

Chiny od dłuższego już czasu prowadzą grę o status światowego mocarstwa. Jego nieodzownym elementem jest nie tylko potęga militarna i ekonomiczna lecz także atrakcyjność kulturowa danego kraju, określana jako soft power. W wypadku epidemii liczy się przede wszystkim jej zduszenie i opanowanie. Ale liczyć się będzie także styl, w jakim dokonają tego władze w Pekinie. To jest egzamin, którego wynik będzie miał dalekosiężne konsekwencje.

Dariusz Gawin

Komentarze

anonim2020.02.22 8:17
https://filmvod.pl - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
Rozbawiony2020.02.22 8:12
A o polskim totalitaryzmie pisim ani słowa przecież ten chiński jest wzorcem dla ustaw ziobrowych
Adam2020.02.22 9:04
co ty pirzesz za głópoty jak ci niepasuje to na bjałoruś
skuter2020.02.21 21:21
Tak jak Chiny produkowały wszystko i wysyłano to na cały świat tak teraz chiny będą potrzebować wszystkiego i ceny poszybują może bardzo mocno
J23 Nadaje2020.02.21 21:13
W Chinach nie ma ludobójstwa???? Czy piszący ten artykuł jest w pełni władz umysłowych?? Codziennie są mordowani Tybetańczycy i Ujgurzy a najbardziej wyznawcy Falun gong. Ci ludzie mają pobierane organy bardzo często na żywca !!!!! Poczytaj sobie facet o tym i nie pisz idiotyzmów!
anonim2020.02.21 21:02
Podobnie u globalistów, również tendencje totalitarne, bo tak działa ideologia.
Filmy online2020.02.21 20:45
https://bit.ly/38Nuspb Oglądaj Hit- 365 Dni (2020) oraz inne filmy/seriale =========================== Nowa strona z filmami o jaką teraz ciężko. Wejdź zapisz sie i oglądaj same nowości :)
ryszard2020.02.21 20:37
Pełna liberalizacja gospodarcza i pełen totalitaryzm administracyjny. To nowy ustrój polityczny, który zaczyna zdobywać cały świat z pewnymi tylko mutacjami, zależnymi od regionu i specyfiki wynikającej z lokalnych różnic cywilizacyjnych (jak go nazwać?). Taka kombinacja ustrojowa staje się swoistym signum temporis współczesności. Faktem jest, że zaczyna być najbardziej widoczna w Chinach, gdzie przynosi zaskakujące efekty technologiczne i ekonomiczne, ale również umacnianie pewnych symptomów neoniewolnictwa. Wg trochę odmiennych scenariuszy ale to samo powtarza się w USA (ograniczanie demokracji personalnej na rzecz większej swobody w prowadzeniu interesów) i w UE (chociażby przebieg dzisiejszej sesji budżetowej KE, czy próba ponadnarodowej centralizacji najbardziej realnej władzy, jaką jest władza sądownicza). Nie ma dymu bez ognia. Ktoś za tym, w skali globalnej, stoi. Wiele wskazuje, że są to faszystowsko zorientowane (na neoniewolnictwo) wąskie grupy decydentów finansowych. Byłby to najgroźniejszy typ faszyzmu z jakim do tej pory miał do czynienia świat.
Reytan2020.02.21 19:58
To bezczelne klamstwo i sprytna prowokacja. Chiny popelniaja ludobojstwo co najmniej w Tybecie i w Ujgurii. Zas metody totalnej kontroli pojawia se takze w krajach demokratycznych w miare rozwijania sie epidemii. Czyzby Gawin o tym nie wiedzial ? Poza tym,jakie klopoty gospodarcze spowoduje wymarcie calej ludzkosci ??? Wydaje sie,ze Gawin cierpi na brak inteligencji i brak wyobrazni.
Lennon2020.02.21 18:46
Narodowi socjaliści (niewiadomo dlaczego nazywani prawicą) są źli? Noż to nowość... ;)
Reytan2020.02.21 20:02
Natodowi socjalisci byli,sa i beda skrajna prawica,ty wymozddzony kurwinista,ktory chce Polakom zmieniac jezyk ,tak samo jak to robia KOD-omici.
Lech Keller- Krawczyk ty Żydzie prowokatorze!!! 2020.02.21 18:45
Jak to się stało, że "Leszek" Keller-Krawczyk tak nagle stał się aktywny i to tylko na jeden temat? Może dostał ćwierć etatu od tych z "Leningradu" via Konfederacja. Dla kogoś jak "Leszek" Keller-Krawczyk Żyda, ale antysyjonisty z powiększoną prostatą każdy pretekst jest dobry do spryskiwania szambem. Blogowy skunk!
Lech Keller- Krawczyk ty Żydzie prowokatorze!!! 2020.02.21 18:43
@Leszek A ty nic tylko, że Żydzi to, a Żydzi to tamto .... Zachodzi poważne podejrzenie, że jesteś sam Żydem i prowokujesz antysemickie wypowiedzi. Nie martw się o Polszu grażdanin.
jak jesteś matol to otworzysz 2020.02.21 18:42
Wiesz o tym że są FAKE NEWS ... Ale to nie wszystko, są również FAKE BELIEVE VIDEOS! Robione na zamówienie Kremla. Zanim otworzysz VIDEO pomyśl, czy nie ma w nich MALWARE - VIRUSÓW! A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS!
Pielgrzym2020.02.21 18:33
Wielki Post i chiński wirus - odczytujmy Boże znaki, wgłębiając się w Miłosierdzie Boże.
NieSięgajSprawMocarstwaZPiSocjalistycznegoZadupia2020.02.21 18:17
Co to za wypizdny matołek z Polin okupowanego przez Watykan popierduje bredniami o Wielkich Chinach?
Daniel K2020.02.21 17:49
To samo czekałoby nas Polaków gdyby czerwono-tęczowa zaraza dorwała się do koryta - uważajcie Polacy na sowietów ! Wcale nie lepiej byłoby, gdyby PO-je-by dorwali się do koryta, zresztą razem z zieloną szyjką ! Jesteśmy Polakami a nie lewakami !! https://scontent-dus1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-1/c19.0.240.240a/p240x240/83401996_2636754166650973_2803558439542849536_o.jpg?_nc_cat=105&_nc_ohc=rQoBl-AIpp4AX8oCB9u&_nc_ht=scontent-dus1-1.xx&oh=e9a4558d9a76b7c3e9efc707368cc2ab&oe=5ECD52E1
bezlitosny internauta2020.02.21 17:32
Krytykujecie totalitaryzm? W domu powieszonego nie mówi się o sznurze, droga Frondo.
kacpi2020.02.21 17:19
Dzikuje panie Gawin za odwage mowienia prawdy o komunistach i mordercach z chin