10.08.21, 11:42fot. ipn.gov.pl

,,Deutsche Welle’’ przeprasza za wpis o ,,polskich gettach’’. To niezadowalające - uważa Muzeum Auschwitz-Birkenau

Na profilu Deutsche Welle na Twitterze w ubiegłą środę zamieszczono wpis, który zapowiadał wywiad poświęcony historii żydowskiego kobiecego ruchu oporu. We wpisie napisano: "Sabotaż, broń palna, dynamit: słowa rzadko kojarzone z żydowskimi kobietami mieszkającymi w polskich gettach podczas Holokaustu".

Wpis ten wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk określił jako "skandaliczny". - Jeżeli nie dostaniemy jasnych, precyzyjnych przeprosin, wystąpimy na drogę prawną – zapowiedział Wawrzyk.

Na słowa „polskie getto” zareagował już następnego dnia konsulat RP w Monachium, który na Twitterze napisał: "Szkoda, że sponsorowany przez państwo nadawca rozpowszechnia tak straszne fake newsy".

Na redakcję DW spadła fala krytyki za zakłamywania prawdy historycznej. W wyniku nacisków opinii publicznej i mediów oraz działaniom polskiej dyplomacji, redakcja odpowiedziała, że popełniono błąd dotyczący sformułowania "polskie getta".

– To był skandaliczny absolutnie artykuł Deutsche Welle, powołujący się do czegoś, czego faktycznie nie było, służący temu, żeby rozłożyć niemiecką odpowiedzialność za Holokaust także na Polskę – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 we wtorek Wawrzyk, który poinformował także, że polska placówka w Berlinie "podjęła bardzo zdecydowaną i ostrą interwencję domagając się przeprosin", a pierwsze przeprosiny uznał za „niezadowalające”, ponieważ „one się odwoływały do elementów geograficznych, czyli de facto powtarzały to, co było w tym pierwotnym artykule”.

- Więc jeżeli nie dostaniemy tutaj jasnych, precyzyjnych przeprosin, to po prostu wystąpimy na drogę prawną. I to jest jedyny, najlepszy sposób – zapowiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

W odpowiedzi na interwencję polskiego MSZ na profilu DW na Twitterze możemy przeczytać: "Popełniono błąd, używając w początkowym poście sformułowania >>polskie getta<<; w artykule użyto prawidłowego terminu. Przepraszamy za błąd. Ze względu na przejrzystość chcielibyśmy pozostawić (pierwotny) tweet i odnośne oświadczenie na Twitterze".

Na taką formę przeprosin nie zgadza się Muzeum Auschwitz-Birkenau, które na Twitterze napisało, że "w trosce o przejrzystość" przeprosiny powinny być opublikowane w formie cytowania tweetu, a nie odpowiedzi do niego, bo odpowiedź "ogranicza widoczność poprawnej wersji i pozwala, aby nieprecyzyjna fraza (tj. "polskie getta" - PAP) zyskała więcej wyświetleń".

mp/pap/twitter/dw

Komentarze

Lucy2021.08.11 13:00
Patrze na tą fotografie do góry i myslę co czuli ci ludzie prowadzeni pod osłona karabinów przez Niemców a jakże na smierc!
waldeberg2021.08.10 21:38
Świnia niemiecka chrząka, przeprasza, ale dalej ryjem pod nami ryje. To nie przejęzyczenie, to metoda.
Anonim2021.08.10 16:02
a może by jakąś zmasowana akcje na konta bundestagu zrobić aż im padna serwery?same sie proszą skur..ny
PRAWDA2021.08.10 14:15
Konrad Adenauer ===Kanclerz Niemiec RFN w 19 57 roku opracował plan z uczniami Gebelsa ====Jak podzielić sie ==Zbrodniami Niemiecki ====z Polska i to czynią i Cygania jak Tusk i partia Niemiecka PO--
A co na to inni Żydzi, spadek po NKWD-UB.2021.08.10 14:14
Żyd "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński "analizuje" źródła chamstwa. CYT.: "Narastanie chamstwa to skutek wychowawczej działalności kleru, od żłobka do nagrobka."
Żyd "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński2021.08.10 14:15
tym razem już jako CHAM pisze, CYT.: "Syf kiła i Wojtyła :-)" -- -- - - - - - - - - Doprawdy "profesorze" macie talent do .... HIPOKRYZJI.
Żyd "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński2021.08.10 14:16
używa swego autorytetu CHAMA, aby "oceniać", pisze CYT.: "Czy możliwym jest by ktoś kto nie był pedofilem otaczał się tyloma pedofilami :-) . . . . Wojtyła zaiste Bestią z Wadowic był :-)" - - - - - - - - - - - - - - - CHAM "profesor" wychowanek KPP pośrednio-bezpośrednio uratowany od pieca przez jakiś tam pomniejszych "Wojtyłów" na iście żydo- bolszewicki sposób spłaca dług wdzięczności.
­2021.08.10 12:27
Getta były żydowskie. Stworzone przez Niemców.
Grizzly2021.08.10 11:57
Bandyckie k. szwabskie zaciągnąć w końcu przed sąd międzynarodowy i zmusić do wypłaty biliona dolarów amerykańskich reparacji wojennych!
alusia2021.08.10 11:54
To jest celowe ,,rozmywanie'' tego co było.A nuż się uda za którymś razem.Skandal!!!