04.04.13, 12:59Święto zuchów w Poznaniu w 1933r., Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dlaczego tak trudno niektórym uznać, że Polska to kraj o tradycji katolickiej

Pomnik, według założeń, ma powstać do 2018 roku. Budowa, podobnie jak w latach trzydziestych, sfinansowana ma być ze zbiórki pieniędzy. Pomysł odbudowy pomnika narodził się w lutym zeszłego roku. - Zawiązaliśmy Komitet Społeczny Odbudowy Pomnika Wdzięczności. Stanowi go ponad 300 osób z różnych środowisk: byli wojewodowie, senatorowie, posłowie, radni, naukowcy, literaci czy artyści - tłumaczył tvn24.pl prof. Stanisław Mikołajczyk, inicjator idei odbudowy pomnika.

- Uważam, że powstanie tego pomnika wniesie do miasta tylko ferment - ocenia w rozmowie z tvn24.pl Franciszek Sterczewski, i zaprotestował w Radzie Miasta. - Apeluję, zgłaszam veto i błagam - niech Poznań nie idzie w ślady Świebodzina! - zaapelował do poznańskich radnych Sterczewski. Radni byli podzieleni w swoich opiniach.

Sterczewski uważa, że budowa pomnika to element polityczny, któy ma służyć jednej tylko formacji politycznej. Z czego te wnioski? - Nikt nie chce mieszkać w muzeum. Mówienie o historii przy użyciu złej, archaicznej architektury i tradycyjnego polskiego lasu z sosnami i dębami, jest wystawieniem się na pośmiewisko. Już nawet przyroda musi być upolityczniona! XXI wiek dał nam parę przykładów jak mówić o swoim dziedzictwie w zdystansowany, przystępny i inteligentny sposób. Poza tym szczerze wątpię w to czy plac do defilad patriotycznych to dobry pomysł. Obawiam się że może w konsekwencji generować postawy skrajne i niebezpieczne dla demokracji (...) Starczy już tego Świebodzina, wąsa i średniowiecza w tym Poznaniu.

Widać, że element polityczny tzw. neutralność światopoglądową reprezentuje sam pan Sterczewski, który narzuca radnym swoje opinie i wnioski.

Za ideą odbudowy pomnika jest Szymon Szynkowski vel. Sęk, przewodniczący klubu radnych PiS. - Mnie osobiście podoba się monumentalizm i nie uważam, że w związku z tym mam się wstydzić. Podoba mi się Licheń ale także Sagrada Familia, a ze świeckich budynków Pałac Sprawiedliwości w Brukseli, czy też z nowoczesnych - budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Co do miejsca można dyskutować. Zasięgnę opinii kilku urbanistów i wtedy w tej sprawie wyrobię sobie ostateczną opinię. Natomiast nie ulega dla mnie wątpliwości, że skoro jest duża grupa osób widząca potrzebę nawiązania do historycznego monumentu i chce ten monument sfinansować, powinna mieć do tego pełne prawo.

Mariusz Wiśniewski z PO jest przeciwny budowie pomnika:- Nie da się ukryć, że pomnik ten dla wielu ludzi w Poznaniu ma dużą wartość, z uwagi na jego przesłanie i tragiczny finał w II wojnie światowej. Uważam, że jeżeli pomnik ten miałby już powstać, to powinien być uwspółcześniony o przesłanie XXI wieku, tak, by mógł trafiać nie tylko w gusta ale też przesłaniem, głównie do młodego pokolenia. Warto, by komitet organizacyjny o tym pomyślał. Warto też wziąć pod uwagę także przesłanie nowego Papieża Franciszka, który nawołuje do skromności i prostego przekazu. Pytanie zresztą kolejne, czy to jest dobry moment na taką inicjatywę? Czy nie lepiej skupić obecnie swoje wysiłki na zadaniach, o których mówi Ojciec Święty?.

Pomnik Wdzięczności w Poznaniu, zwany także pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa stanął w 1932 r. na dzisiejszym placu Adama Mickiewicza w miejscu zlikwidowanego pomnika Otto von Bismarcka. Pomnik miał formę łuku triumfalnego, który symbolizował odzyskanie przez Polskę niepodległości. W środkowej wnęce pomnika znajdowała sie 4-metrowa figura Chrystusa. Budowę pomnika w całości sfinansowali mieszkańcy Poznania. W 1939 roku monument został zburzony przez Niemców - informuje tvn24.pl.

sm/tvn24.pl

Komentarze

anonim2013.04.4 13:23
Chrystus zawsze będzie znakiem sprzeciwu u sług szatana. Ci co tak gorąco protestują, z aplauzem poparli by inicjatywę, gdyby chodziło o pomnik Dzierżyńskiego , Stalina, Pol-Pota, Jaruzelskiego a nawet Palikota. Kogokolwiek, byle by był emanacją zła a nie dobra. Każdego , kto przedkłada zło, kłamstwo i brzydotę nad dobro, prawdę i piękno. Chrystus w Świebodzinie - choć to daleko od Poznania - niemiłosiernie kole w oczy poznańskiego satanistę. I nie tylko jego ale każdego palikociarza , który sprzedał duszę diabłu.
anonim2013.04.4 13:34
ten Sterczewski to agent czy komuch?
anonim2013.04.4 13:48
Idea odbudowy pomnika w jego oryginalnym kształcie (nie w miejscu, bo ono jest juz zajęte przez dwa inne pomniki) powinna była się zrodzić zaraz po 1989. Ale lepiej późno niż wcale - chwała prof. Mikołajczakowi, że teraz wciela ją w życie. Co do kształtu - p. Sterczewski albo nie wie, albo nie chce przyjąć do wiadomości, że autorem był wybitny wielkopolski rzeźbiarz Marcin Rożek, który zginął w obozie w Auschwitz. Pomnik wcale nie będzie "gigantycznym" monumentem - w planowanym obecnie miejscu dobrze komponuje się z widokiem na jez. Malta. Na pytanie, które ZAWSZE pada przy takich inicjatywach: "czy nie lepiej dać pieniądze na biednych?" najlepiej odpowiedział abp Stanisław Gądecki - "należy to czynić i tamtego nie zaniedbywać". Poza względami ściśle religijnymi za odbudową pomnika przemawia argument, iż nie powinni okupanci decydować, jakie pomniki mogą a jakie nie powinny stać w naszych miastach. W tym przypadku pierwszy okupant wysadził pomnik w powietrze prawie zaraz po wkroczeniu a drugi - Sowieci i komuna zdecydowali go nie odbudowywać. Idea odbudowy znajduje spore poparcie wśród Wielkopolan - sądzę więc, że na rocznicę Chrztu Polski będzie można go poświęcić.
anonim2013.04.4 13:52
Tu jest mój wpis na blogu zaraz po ukonstytuowaniu się społecznego komitetu: http://www.fronda.pl/blogi/z-perspektywy-geronta/musimy-odbudowac-pomnik-wdziecznosci-w-poznaniu,25791.html
anonim2013.04.4 14:00
Tylko patrzeć jak pojawi się jakiś zatroskany księgowy-amator, który przeliczy ile za te pieniądze dałoby się kupić mleka dla szkół.
anonim2013.04.4 14:47
Pielęgnować nasze tradycje i historię to nasz obowiązek. Tu nie powinno być żadnych dyskusji. Bo tylko naród, który zna swoją historię, silny wiarą, dbający o tradycje, pielęgnujący pamięć o Polskich Bohaterach jest wstanie oprzeć się złowrogim siłom, nie ulegnie manipulacjom. Będzie bronił swojej wiary, rodziny i Polski.
anonim2013.04.4 15:01
Jeżeli to rekonstrukcja to rekonstrukcja. Jeżeli nie chcą Chrystusa to niech zostawią to aż się to wszystko zawali i tyle. Poza tym jeden antyklerykał zimny nie czyni.
anonim2013.04.4 16:54
,,Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu".
anonim2013.04.4 19:17
@ teserakt "Ale ktoś, kto nie podziela zdrowych poglądów to właśnie albo antypolski agent, albo komunista. Trzeciej możliwości nie ma. Jeśli nawet ateista, to socjalista (nie oszukujmy się, to w 99% idzie w parze)." Jak to nie ma trzeciej możliwości? O liberałach i libertarianach już nie słyszałeś?
anonim2013.04.4 21:33
Ludzie czy was wszystkich zdrowo popierdzieliło w głowach?! Pozwalacie, żeby jednostki wchodziły na głowę wam i reszcie społeczeństwa?!!!! Skulcie uszka i idzcie do kąta bo jakiś gość sobie czegoś nie życzy. Ogarnijcie się trochę ludzie ! Paranoja co się z ludźmi dzieje w tym kraju! Budować pomnik, a jak się komuś nie podoba to wiśta wio na wyspy kanaryjskie- tam będziecie mieć ocean i sam piasek, które z pewnością nie będą was drażnić, ani siać w waszych chorych umysłach ferment :D Koniec z czasami kiedy paru chłostków i pederastów wchodzi na głowę całemu społeczeństwu. A wy ludzie budźcie się w końcu z tego waszego letargu, złapcie się za jaja i zacznijcie zachowywać mężnie i odważnie i walczcie o swoją tożsamość w końcu bo staniecie się tak samo zniewieściali i wszyscy z LGBT i tym pochodne (przepraszam za zwrot, mam nadzieję, że redakcja mi wybaczy)...
anonim2013.04.4 22:00
@Marek22: "Czy ma ono oznaczać, że skoro Polska jest krajem o tradycji katolickiej, to każda decyzja o postawieniu pomnika, kościoła, oddaniu majątku itp ma nie podlegac najmniejszej choćby dyskusji?" Mocno Pan przeczulony - trochę luziku sie przyda. Gdzie jest powiedziane, że ma nie być dyskusji? To nie państwo chce postawić ten pomnik tylko grupa wolnych obywateli, którzy muszą najpierw: a/ zdobyć poparcie społeczne b/ uzyskać zgodę władz, przejśc odpowiednie procedury urzędowe, zdobyc pozwolenia budowlane, etc. c/ zebrać pieniądze na to potrzebne. Jeśli Panu sie to nie podoba, może Pan wyrażać sprzeciw - w ramach prawa. A co do oddania majątku (off topic), no państwo nie oddało Kościołowi więcej niż 30-40 procent zrabowanej własności, więc o czym tu mówić?
anonim2013.04.5 6:31
ale za to brama im. Lenina w Gdańsk temu cudacznemu Panu pewnie nie przeszkadza