07.03.13, 12:50

Dominikanie odcinają się od tekstu o. Wiśniewskiego!

Pod koniec lutego pisaliśmy na Fronda.pl o tekście o. Ludwika Wiśniewskiego, który ukazał się na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Artykuł dominikanina nosił tytuł „Kto niszczy polski Kościół”. Bynajmniej, zakonników nie zadawał pytania. On miał gotową odpowiedź, tym bardziej podkreśloną przez okładkę pisma – o. Tadeusz Rydzyk.

Jestem stałym słuchaczem Radia Maryja i codziennym czytelnikiem „Naszego Dziennika”. Daje mi to, jak sądzę, podstawę do twierdzenia, że o. Rydzyk często rozmija się z prawdą, posługuje się półprawdami, a nawet rzuca oszczerstwa i lży” – pisał dominikanin. Jego zdaniem, radiomaryjny „karnawał” trwa w najlepsze, bo zwolennicy TV Trwam nie poddają się w walce o uzyskanie miejsca na multipleksie dla ich kanału.

O. Wiśniewski ostro skrytykował także marsze organizowane przez obrońców Telewizji Trwam, które przez część biskupów są nazywane „lekcjami patriotyzmu” i „lekcjami miłości Ojczyzny”. - W rzeczywistości są to lekcje uczące, jak zniszczyć Ojczyznę i Kościół. Śpiew „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie” to jakaś aberracja, przekreślająca ofiarne wysiłki wielu Polaków (także Jana Pawła II) dla odzyskania niepodległości – stwierdził zakonnik.

Głos w sprawie artykułu o. Ludwika Wiśniewskiego w specjalnym oświadczeniu zabrał o. Krzysztof Popławski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego.

W związku z opublikowaniem przez Tygodnik Powszechny dwuczęściowego artykułu o. Ludwika Wiśniewskiego OP ("Kto niszczy polski Kościół cz. I", Nr 9(3321) - 3 marca 2013 r.;  "Kto niszczy polski Kościół cz. II", Nr 10(3322) - 10 marca 2013 r.) chciałbym oświadczyć, iż przedstawione w nim tezy nie wyrażają stanowiska całej Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego” - czytamy w oświadczniu o. Popławskiego OP.

Prowincjał dominikanów, mając na względzie dobro Kościoła w Polsce, zachęca także do podjęcia dialogu oraz otwartej, pełnej szacunku dyskusji na temat tej publikacji.

Niech św. Tomasz, którego w naszym Zakonie dzisiaj uroczyście wspominamy, wspiera nas w poszukiwaniu prawdy o Bogu, o Kościele i o nas samych” - zakończył.

Marta Brzezińska

fot. Bartosz Siedlik, dominikanie.pl 

Komentarze

anonim2013.03.7 13:04
Nareszcie! Jeszcze trzeba przetrzepać o. Pawła Gużyńskiego OP, który podobnie jak jego starszy współbrat opowaiada androny o RM, Telewizji Trwam i Kościele...
anonim2013.03.7 13:31
hmmmy a ja się przyznam bez bicia,ze lubie posłuchać porannych katechez w RM,medytacji południowych,Duc in altum,Godzinek ku czci NMP,Różańca,w TV Trwam tez jest wiele wartościowych programów -zwłaszcza zaś wieczorny Różaniec,Apel Jasnogórski i niech sobie mają ten multiplex...ale...no właśnie..mam jakiś niesmak..to romansowanie z polityką,uznawanie,ze dobry katolik i patriota to tylko ten związany z RM,takie stawianie się ponad i kto nie z nami ten przeciw nam-choc wcale to nie jest prawdą...hmmm jak tak się przyglądam reakcjom namietnym radiomaryjowcom-często dość agresywnym,zagłębie w PŚ i skonfrontuje z życiem Chrystusa to jestem przekonana,ze On jednak mniej dzielił a bardziej łączył:)i na tym chyba polega Jego mistrzpstwo!a głosy krytyki... cóż konstruktywna krytyka jest potrzebna.
anonim2013.03.7 13:37
Ten tytuł to manipulacja i kłamstwo! Komunikat Zakonu NIE zawiera żadnego sformułowania, z którego można choćby wyinterpretować odcięcie się współbraci od o. Wiśniewskiego OP, nie wspominając o odcięciu się wprost. Kolejny popis "frakcji gimnazjalnej" we Frondzie...
anonim2013.03.7 13:56
Jestem stałym słuchaczem RM i wiem, że to dobra i potrzebna stacja!!!! Telewizję Trwam oglądam sporadycznie, ale ma wiele cennych programów i transmisje z Watykanu! Poza tym mowi prawdę o Polsce... smutną prawdę. A niech mi ktoś udowocni, ze oszołomc=stwo TVN i Polsatu mówi prawdę! Ja jej tam nie widzę! To zadyma 24na h
anonim2013.03.7 14:10
Byłam długo słuchaczką radia, ale nie wytrzymałam. Teraz włączam jedynie gdy jest modlitwa. Reszta jest - no właśnie nie wiem teraz jaka, nie słucham bo się nie da . Zawsze jedna strona PiS. Zycie nie jest białe , jest też druga strona i chcę ją znać. To najlepsze radio jest jednostronne nie duchowo lecz politycznie. Najgorsze są wypowiedzi o. Dyrektora. On szanuje tylko swoich. Dla poszukujących nie ma tam miejsca. Ja wolę Kościół Powszechny.
anonim2013.03.7 14:27
Znałem wielkiego dominikanina ojciec profesor Krąpiec, wielki filozof i przyjaciel Radia Maryja. Radio ma to do siebie, że można je wyłączyć. Jak mam kolejny wieczór z posłami PiS to nie słucham, ale jak są katechezy, modlitwa, programy historyczne lub dla rodziców i małżonków to słucham. W innych stacjach nie mam nawet tego.
anonim2013.03.7 14:28
Brawo dla o. prowincjała
anonim2013.03.7 14:29
->gbarbara23 bo już myślałam,ze tylko ja jestem takim słuchaczem:)modlitwy,duchowosc tak-politykierstwo nie.Smiem nawet twierdzic,ze sa i tacy co słuchaja RM na zasadzie-polityka TAK,a sprawy Kościała i modlitwa raczej NIE...i to jest słaba strona RM.Nie mnie osądzać,ale mam obawy,ze granie na ludzkich emocjach,na tej najdelikatniejszej nucie jaką jest religijność ma coś w sobie dwuznacznego. Zostawiam to jednak Panu Bogu.Natomiast szanuje o.Rydzyka jako kapłana.Jednak jest coś niezdrowego w tym wszystkim,co budzi jakiś niepokój i niektórzy to zauważają.
anonim2013.03.7 15:47
Mam pytanie czy jak ktoś nie jest fanem,krytykuje RM i TV Trwam to nie jest dobrym katolikiem,nie jest Polakiem???ja odnosze wrazenie,ze niektórzy tak myslą,ba nawet spotkałem sie z takim stwierdzeniem od jakiegos wiernego fana.Ludzie to jest tylko RADIO,jak wiele innych rozgłosni!!!!ono nie może byc celem celem samym w sobie,naszym celem jest Chrystus.Niektórzy ludzie tak skoncentrowali sie na tym radiu,ze juz chyba zapomnieli jaki jest cel naszej wędrówki.Spełnienie i cel zycia znalezli w RADIU.Walczą za RADIOI,protestują za RADIO,robią wiece i przemarsze dla RADIA.Obysmy sie nie mineli gdzies po drodze z Chrystusem,biegnąc i walcząc oRADIO
anonim2013.03.7 16:28
Do tych co narzekają, że w RM sączy się tylko PISowska nuta. Całe szczęście, bo w pozostałych mediach sączy się tylko nuta antyPISowska. A gdzie jest więcej prawdy to sprawa dyskusyjna. Brawa dla o.prowincjała. Tzn., że nie wszyscy domonikanie myślą jak o.Wisniewski.
anonim2013.03.7 16:57
Ludwiś to typowy pożyteczny idiota.
anonim2013.03.7 17:12
Prosze o jakieś kokretne przykłady tezy: "o. Rydzyk często rozmija się z prawdą, posługuje się półprawdami, a nawet rzuca oszczerstwa i lży”.
anonim2013.03.7 19:00
I słusznie. Szkoda, że nie było takiego odcięcia wtedy gdy o. Wiśniewski napisał swój niesławny list, w którym lżył połowę polskich duchownych i atakował polski Kościół m.in. za to, że... nie włączył się do propagandy wychwalającej Okrągły Stół i skutki członkostwa w UE.
anonim2013.03.7 20:06
"zachęca także do podjęcia dialogu oraz otwartej, pełnej szacunku dyskusji na temat tej publikacji" - słynna dominikańska pokora, debatujcie o g..., bo to nasze
anonim2013.03.8 9:51
Ja nie wiem czy tak odcina: http://tygodnik.onet.pl/32,0,79774,8222odciecie8221_czy_obrona,artykul.html Ale myślcie tam sobie co chcecie i brońcie zażarcie jak broniliście tego zdania, wiemy, że to Wy jesteście Ci prawdziwi, ja i tak uważam, że w tekście o. Wiśniewskiego jest dużo prawdy.:) Zgadzam się z wypowiedziami użytkowników: ninasky, bezpieczniak, schikaneder