24.03.15, 11:14Monika Olejnik (fot.media)

Dziennikarze w ocenie KRRiT. Olejnik prowokacyjnie się pochyla, Tadla przerywa

Po wyborach samorządowych, które miały miejsce w ubiegłym roku, eksperci z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizyji przeanalizowali styl prowadzenia programów publicystycznych przez telewizyjnych dziennikarzy. Ich pracę oceniał zespół ekspertów pod kierownictwem Tomasza Gackowskiego i Marcina Łączyńskiego. Na widelcy znalazły się programy publicystyczne TVP, TVN i Polsatu oraz TV Trwam emitowane w pierwszych dwóch tygodniach listopada.

Programy analizowano pod kątem poruszanej tematyki, ekspozycji poszczególnych partii politycznych, ekspertów oraz pod kątem zachowania prowadzących i strony edytorskiej audycji. Ta ostatnia część raportu przynosi najciekawsze wnioski.

„Eksperci KRRiT wskazują po pierwsze, na relatywnie niski poziom polszczyzny , którą posługują się dziennikarze. - Nadzwyczaj często odnotowywano błędy gramatyczne (głównie składniowe), leksykalne (głównie frazeologiczne) oraz stylistyczne. Prowadzący audycje używają języka potocznego, nie stronią od kolokwializmów oraz słów nacechowanych, których wypowiadanie w sferze publicznej może być co najmniej dyskusyjne - czytamy w raporcie” - czytamy na Dziennik.pl.

KRRiT zarzuca również dziennikarzom, że ślizgają się po tematach , nie potrafią wyselekcjonować najważniejszych bądź najciekawszych tematów ale pytają o wszystko, o co wypada zapytać gościa w danym kontekście politycznym czy sytuacyjnym. „Rozmowa jest budowana na banałach, komunałach, uogólnieniach i w zasadzie uniemożliwia odbiorcy jakiekolwiek pogłębione rozumienie omawianych zjawiska” - czytamy w raporcie.

Sab/Dziennik.pl

 

 

 

Komentarze

anonim2015.03.24 12:44
"Jak by ktoś zechciał przeanalizować "dziennikarstwo" na Frondzie to by mu jedynie ręce opadły gorzko zapłakał..." Ktoś chce i ręce mu nie opadają. POdziwiam yentelegentów, którzy katują swój intelekt odwiedzaniem Frondy. Nie piszę o wgłębianiu się w treść, POnieważ : myślenie boli........
anonim2015.03.24 13:03
No cóż. Ameryki nie odkryli.
anonim2015.03.24 15:37
arbiter napisał: " Nie ma to jak tytuł adekwatny do treści. Jak by ktoś zechciał przeanalizować "dziennikarstwo" na Frondzie to by mu jedynie ręce opadły gorzko zapłakał..." Tym razem - wyjątkowo - muszę zgodzić się z opinią arbitera. Od siebie dodam, że nie tylko ręce opadają, ale wszystko, w tym i szczęka, i spodnie.
anonim2015.03.24 23:13
@ arbiter to co robisz na frondzie jak to taki marny portal? idź na lisi "oświecony" natemat.pl.
anonim2015.03.25 8:59
Trzeźwym ludziom jest to doskonale wiadome, że resortowa Stokrotka to żaden dziennikarz tylko propagandzistka w służbie ...