09.02.21, 07:25Fot. Adrian Grycuk via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Facebook cenzuruje IPN. Protest Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

CMWP SDP stanowczo protestuje przeciwko zablokowaniu angielskojęzycznego konta Instytutu Pamięci Narodowej na portalu Facebook z powodu publikacji postu dot. niemieckich planów germanizacji polskich dzieci w czasie II wojny światowej” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W piśmie podpisanym przez dyrektor CMWP SDP dr Jolantę Hajdasz podkreślono:

Post był opublikowany 15 maja 2020 r., konto zostało zablokowane 6 lutego b.r. Działanie takie jest naruszeniem zasady wolności słowa . CMWP SDP apeluje o zaniechanie takich działań i przywrócenie funkcjonowania angielskojęzycznego konta IPN na Facebooku”.

Przypomniano też:

Ta sprawa to kolejny przypadek zablokowania materiałów historycznych IPN na portalu Facebook. W połowie stycznia Facebook zablokował możliwość zagranicznej promocji filmu o niemieckim obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi, do którego w latach 1942–1945 trafiło ok. 3 tys. polskich dzieci”.

Więcej o zablokowaniu IPN przeczytać można na stronie Instytutu (tutaj).

Poniżej publikujemy całe oświadczenie dostępne na stronie CMWP SDP:

 

CMWP SDP stanowczo protestuje przeciwko zablokowaniu angielskojęzycznego konta Instytutu Pamięci Narodowej na portalu Facebook z powodu publikacji postu dot. niemieckich planów germanizacji polskich dzieci w czasie II wojny światowej. Post był opublikowany 15 maja 2020 r., konto zostało zablokowane 6 lutego b.r. Działanie takie jest naruszeniem zasady wolności słowa . CMWP SDP apeluje o zaniechanie takich działań i przywrócenie funkcjonowania angielskojęzycznego konta IPN na Facebooku.

Jak informuje IPN materiał został opublikowany w 80. rocznicę powstania (datowanego na 15 maja 1940) dokumentu „Einige Gedanken über die Behandlung der Fremdenvölker im Osten” („Kilka myśli o traktowaniu obcoplemieńców na Wschodzie””) Heinricha Himmlera, który był wstępną instrukcją akcji germanizacyjnej. IPN określa ten dokument jako „instrukcję porywacza”, zainspirowaną teoriami Walthera Darrégo, ministra Rzeszy ds. żywności i rolnictwa, którego ideologia rasowa „Blut und Boden” („Krew i gleba”) położyła podwaliny pod program denacjonalizacji. W latach 1940–1945 III Rzesza wywiozła z podbitych ziem setki tysięcy nieletnich, ponieważ Niemcy poszukiwali dzieci nadających się do germanizacji. W sumie akcja germanizacyjna objęła około 200 tys. polskich dzieci, po wojnie odnalazło się tylko 30 tys.

Ta sprawa to kolejny przypadek zablokowania materiałów historycznych IPN na portalu Facebook. W połowie stycznia Facebook zablokował możliwość zagranicznej promocji filmu o niemieckim obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi, do którego w latach 1942–1945 trafiło ok. 3 tys. polskich dzieci.

CMWP SDP przypomina, iż wolność słowa należy do podstawowych zasad demokratycznego państwa prawa. W Polsce jest ona zagwarantowana przez art. 54 ust. 1 Konstytucji. Poświadczają ją również wiążące Polskę akty prawa międzynarodowego. Wolności wypowiedzi dotyczy art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności i art. 11 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej . Także Powszechna Deklaracja Praw Człowieka w art. 19 zapewnia „swobodę posiadania niezależnej opinii, poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania informacji i poglądów wszelkimi środkami”. Po raz kolejny przedstawiciel mediów społecznościowych w Polsce stawia się ponad obowiązującym prawem i blokuje dyfuzję treści popularyzujących istotne elementy polskiej historii współczesnej.

Ze względu na powszechność serwisu społecznościowego Facebook działanie takie ma charakter cenzury czyli kontroli publicznego przekazywania informacji, ograniczającej wolność swobodnego wyrażania myśli i przekonań. Jest to nieuzasadnione naruszenie zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa. CMWP SDP apeluje o zaniechanie takich działań i przywrócenie swobodnego funkcjonowania na Facebooku angielskojęzycznego konta IPN .

dr Jolanta Hajdasz, dyr. CMWP SDP

Warszawa , 8 luty 2021 r.

dam/cmwp.sdp.pl/ipn.gov.pl

Komentarze

Polak2021.02.9 15:22
Jak się przypomni niesławną nowelizację ustawy o IPN, która chciała karać za pisanie o jakichkolwiek przestępstwach popełnionych przez Polaków w czasie IIWŚ i rozpaczliwemu zaprzeczaniu przez IPN własnym wcześniejszym ustaleniom, to te żale na blokadę na FB robią się nawet zabawne.
x2021.02.9 12:25
Przypomnijmy, że już Jan Olszewski był przeciwnikiem powstania IPN.
To IPN nie przeniósł się jeszcze2021.02.9 10:14
na alkiblę?
x2021.02.9 12:24
Przenieśli się, ale skasowali im konto... ;-)
Juanhola2021.02.9 9:04
Tylko polski portal " ALBICLA"
Hannah Żydówka2021.02.9 9:03
Jakby w tytule było: "dzieci polskich żydowskiego pochodzenia" - to film by przeszedł bez problemu !!!u
żyd wasz PAN2021.02.9 8:35
a wy głupie polskie goje już bez żydowskiej "ryjoksiążki" żyć nie potrafić, ciągle przed żydem leżycie na ryju aby wam nic nie blokował a żyd i tak robi sobie co chce z głupim polskim gojem,
BOLEK2021.02.9 8:02
ZLIKWIDOWAĆ TEN CENZORSKI ŻYDO-KOMUNISTYCZNY ZASRANY FACEBOOK STWORZONY PRZEZ LEWAkÓW I ZBOCZEŃCÓW DLA LEWAKÓW I ZBOCZEŃCÓW.
Anonim2021.02.9 7:55
IPN to antypolska organizacja?
kgb2021.02.9 8:39
oczywiście, że antypolska, do dzisiaj nikt nie odpowiedział za hurtową wywózkę oryginalnych dokumentów IPN do USA
Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2021.02.9 7:35
nie protestować, tylko zaskarżyć.
assasi2021.02.9 8:43
pamietaj, że żyd w sporze z gojem nigdy nie będzie strona przegraną (Najsztub, Cimoszewicz), proponuję choć raz w życiu przeczytać Talmud
Feliks Koneczny2021.02.9 7:34
Tak się kończy kiedy pewna mniejszość coś zmonopolizuje, opanuje czy nawet przejmie. Fejs, ćwierkacz, tuba, Hollywood, TVN, GW itd itp
polecam2021.02.9 8:40
Feliks Koneczny "Cywilizacja żydowska"