20.12.21, 18:17fot. pixabay.com

Francja. Nawet w wielkich osiedlach chrześcijanie czują się zagrożeni

Atmosfera społeczna we Francji jest bardzo napięta. Mają na to wpływ czynniki polityczne, ekonomiczne, ale też podziały społeczne. Dlatego zwierzchnicy religijni, a także wszyscy wierzący muszą zachować wielką czujność, przyczyniając się do wzajemnego poszanowania i odprężenia – uważa bp Matthieu Rougé ordynariusz Nanterre. 8 grudnia w jednej z parafii tego miasta islamiści zaatakowali maryjną procesję” – czytamy na portalu Vaticannews.va

Jak uważa ks bp Rougé, atak na procesję miał znamiona działania radykalnego islamizmu. Zastrzega on jednak, że motywy działania sprawców nie są do końca znane. Możliwe jest, że nie miały one podłoża religijnego, a być jedynie wynikiem podziałów i napięć społecznych.

Ordynariusz Nanterre w wywiadzie dla tygodnika Famille Chrétienne przyznaje, że w jego diecezji moją czasem miejsce niepokojące incydenty. Dodaje jednak, że w miejscach kultu wierzący nie doświadczają większych problemów.

Znaczenie gorzej jednak wygląda sytuacja na dużych osiedlach. Tam – jak relacjonuje duchowny - sami wierni oraz ich dzieci „są niekiedy przedmiotem obraźliwych czy wręcz niepokojących ataków słownych ze względu na ich chrześcijańską wiarę”.

Pp Rougé podkreśla, że we Francji niezbędne jest obecnie zapewnienie chrześcijanom „możliwości pełnego korzystania z wolności religijnej, która obejmuje również wyrażanie swej wiary na zewnątrz, na przykład w postaci procesji”.

Bp zwraca też uwagę na konieczność wypracowania nowego stylu relacji międzyreligijnych, a dialog między chrześcijanami i muzułmanami nie powinien być ustalany jedynie na poziomie rzeczników i hierarchii wyznań. Uważa on, że w taki dialog zaangażowana powinny być całe wspólnoty.

 

mp/vaticannews.va

Komentarze

57m7692021.12.21 9:09
smutne to jest, ale za to żyjący w takim ucisku ludzie, młodzież ma szansę wyrosnąć na prawdziwych chrześcijan; moje dzieci żyją w polsce, mają wszystko - dom, spanie, jedzenie, nikt ich nie obraża, nie opluwa, żyją w ciepełku, śpią ile chcą, ciężko zwalić z łóżka, w skzole oceny słabe bo się nie chce, nie za bardzo garną się do modlitwy, na różaniec, drogę krzyżową, czy majówkę, do czytania pisma św. .... na mszę św. idą, bo wiedzą, że to kluczowe, uda mi się czasem zachęcić skutecznie do spowiedzi, ale ogólnie maja za dobrze, żyją bez ucisku, prześladowań wokoło wiele kolegów koleżanek wiedzie całkowicie pogańskie życie, jak śpiewał Liroy "bardziej od kazania jara ją zabawa" i tak właśnie jest z moimi trzema - dwójką dorosłych i jedną 16latką....; dziś są takie czasy, że nie da się "chodzić do kościoła", dziś - jak mówi ks Glass - trzeba "wybierać", a oni maja wszystko na talerzu i żadnego ucisku... nie wiem co z nich będzie, z żoną momentami załamujemy ręce, ale z drugiej strony stale w modlitwach polecamy ich Bogu
Gość2021.12.21 9:58
Oni się tacy nie urodzili. Niczego Państwo od nich nie wymagaliście, jak byli młodsi i wszystko dostawali na talerzu - talerz sam się nie podstawia. To są skutki. Trudne do naprawienia w tym wieku niestety.....
Kil2021.12.29 10:53
Nie jest to trafna ocena. One zwykle są mylne, gdyż powierzchowne. Ten mechanizm wiąże się z konformizmem i toksycznością dzisiejszego społeczeństwa. W rzeczywistości jest w nim brak wolności. Ogromna presja na młodych, na sukces zmusza ich do przyjmowania postaw akceptowalnych w neopogańskim świecie. Ilość danych dezawuująch wiarę ma ogromna przewagę ilościowa wobec doświadczeń duchowych. neta
Ałła, Ałła, Ałla2021.12.20 23:31
Ibrahim.
hehe2021.12.20 21:28
Dodaje jednak, że w miejscach kultu wierzący nie doświadczają większych problemów. ------- ot czasem ktoś wpadnie na msze łeb proboszczowi urżnąć,ale to nie co niedziela jest,może co druga ,w sumie ,może przyjdzie nowy proboszcz jeszcze bardziej wymowniejszy?
Ala Wilkk2021.12.20 19:34
Czy Francja wypłaciła już odszkodowania krajom muzułmańskim za kolonializm?
"Alusiu" kurwiszonie żydowski2021.12.20 20:51
a twój bękart ONZ-tu Izrael nie zapłacił złamanego grosza za zabrane Palestyńczykom ziemie i domostwa na których byli od niepamiętnych czasów?
rebeliant2021.12.20 18:54
I już mogę odpowiedzieć dlaczego. Otóż siły państwowe czuwają nad tym, aby włos z głowy inżynierów nie spadł. Sytuacja jest podobna do tej w polandii - gdyby nie policja i to ludność doskonale poradziłaby sobie z wszelkimi bandziorami.
Po 11 ...2021.12.20 18:34
Jak się manifestuje przynależność do przestępczej organizacji, gwałcącej, mordującej dzieci, to w zdrowym społeczeństwie można spodziewać się ostracyzmu. No sorry.
Obserwator2021.12.20 20:02
Masz na myśli islam ? Bo to nie Jezus tylko Mahomet sypiał z dzieckiem ? A’isza poślubiła proroka mając 6 albo 7 lat. Jak podają źródła, małżeństwo zostało skonsumowane 2-3 lata później, czyli miała wówczas 9 lub 10 lat. No ale czego się spodziewać po takim nieuku i chrystianofobie jak ty.
Konfederata2021.12.20 23:29
10 lat? Dziewczęta w tropikach dojrzewają wcześnie. Najmłodsza matka świata urodziła dziecko mając 5 lat, 7 miesięcy i 21 dni.