23.08.13, 11:50Fot. Jarosław Wróblewski/Fronda

Geje w Anglii chcą sądownie zmusić Kościół do udzielenia im ślubu

Brytyjski rząd po przyjęciu ustawy o legalizacji „małżeństw” homoseksualnych zezwolił niektórym wspólnotom religijnym, by same decydowały, czy udzielać takich ślubów, czy nie. Ustawa, na mocy której pierwsze „małżeństwa” zostaną zawarte w 2014 roku, przyznaje szczególe prawa Kościołowi anglikańskiemu. Jeden z gejowskich „małżonków, Barrie Drewitt-Barlow, powiedział gaziecie Chelmsford Weekly News, że właśnie wystartowało postępowanie sądowe, w którym on i jego partner podważają zasadność przyjętego przez rząd rozwiązania.

„Uważamy, że mamy prawo jako parafianie w naszej wsi do wykorzystania kościoła, do którego chodzimy, by otrzymać ślub” – powiedział homoseksualista.

Dodał, że para nie ma niczego przeciw ich lokalnemu kościołowi anglikańskiemu, który jak dotąd zawsze ich wspierał. Powiedział, że „rozumiemy, iż ręce [lokalnego kościoła] są związane przez wyżej postawioną grupę ludzi wewnątrz Kościoła”.

Para już wcześniej zapowiadała, że podejmie walkę o umożliwienie ślubów kościelnych homoseksualistom. Jeden z partnerów powiedział wówczas na początku sierpnia: „Jedyną drogą dla nas jest rozpocząć w sądzie sprawe przeciw Kościołowi Anglikańskiemu”. „To wstyd, że musimy pozywać chrześcijan do sądu po to, by nas uznali”. „To mnie złości, bo tak bardzo tego chcę – wielkiej, wystawnej ceremonii, wszystkich [tych] przedsięwzięć”. „Chociaż ludzie mówią, że to jest dobra rzecz, ciąglę nie mogę dostać tego, czego chcę” – dodał.

Na marginesie warto zaznaczyć, że niedawno – o czym pisała Fronda – niemiecki Kościół ewangelicki udzielił pierwszego ślubu parze homoseksualnej.

PCh/LSN

Komentarze

anonim2013.08.23 12:03
Petrasck obydwaj .A co. Jeden może bardzo chce ,ale drugi też chce mocno. Ja pochylam się ze współczuciem nad marnością tego świata.
anonim2013.08.23 12:03
Elliza A czy to zdjęcie nie jest prawdziwe ? Jest. Wpisz w wyszukiwarkę parada równości i kliknij "zdjęcia". Od razu zobaczysz ile na tych paradach tak bronionego przez homoentuzjastów ciepła rodzinnego, wrażliwości, delikatności, inteligencji, i wreszcie miłości homoseksualistów z tych parad. I o to tutaj chodzi. Nikt nie chce ganiać tych ludzi po ulicach za sam fakt bycia homoseksualistą. Ale na takie obsceniczne pochody nie ma zgody.
anonim2013.08.23 12:04
Eliza, ale oni tak występują właśnie na tych swoich paradach. Wiesz co, dużo by zyskali gdyby pokazywali się po prostu jako zwykli, normalni ludzie. Ale skoro lubią przebierać się jak dewianci i zboczeńcy to tak się ich odbiera. Poza tym są nachalni w swojej propagandzie i to przynosi im odwrotny skutek. Ponadto kościół uznaje oddawanie się homoseksualizmowi jako zło i grzech, a oni próbują duchownych zmusić do tego, żeby udzielali im ślubu. To też musi się spotkać z niechęcią do nich.
anonim2013.08.23 12:04
Ellizo; a czy ty aby nie jesteś facetem; a propos przyjaznych homoseksualistów-nie ma przyjaznych dewiantów, są CHORZY-i chętnie im pomożemy ale dewiacji STOP; i daj juz spokój z wywnętrznianiem się na Frondzie , pójdź do swoich: komuszki, wydmuszki(geje) lub LGBT czy coś w tym rodzaju , nie zatruwaj nam atmosfery, chyba ,że bardzo Cie to boli -no to wtedy w imię miłosierdzia zrozumiem
anonim2013.08.23 12:05
Obrazek straszny, fakt. To co robią to nie jest jednak właściwa droga. Co do zacytowanych słów to podejrzewam manipulację, ostatnio dosyć częstą ;/
anonim2013.08.23 12:06
"Czujecie podprogowo rosnącą nienawiść do ludzi innej orientacji? " podprogowo to ja czuję ,że jestem głodna. Nie nakręcaj się koleżanko bo długotrwały stres powoduje nadciśnienie. Twoi rycerze z bajki , to niestety tylko i jedynie kalka normalnych związków hetero seksualnych.
anonim2013.08.23 12:19
Heteroseksualni nie chcą brać ślubów kościelnych, a oni chcą. Ludzie, którzy mogliby mieć dzieci nie decydują się na nie, a Ci którzy są bezpłodni domagają się refundacji in vitro. Ten świat jest popieprzony. Przepraszam za wyrażenie.
anonim2013.08.23 12:23
I wychodzi na to, że do pełni szczęścia homoseksualistom brakuje tych wszystkich przymiotów, które wiążą się ze związkami hetero. Z jednej strony tak bardzo nienawidzą instytucji małżeństwa, ze sami chcą je zawierać. Krytykują rodzinę jako podstawą komórkę w społeczeństwie i jednocześnie chcą ją tworzyć. Tak bardzo krytykują kościół i wiarę w ogóle a jednocześnie najchętniej widzieliby księdza który udziela im ślubu. Można tak długo wymieniać. Wynika z tego ,że najbardziej potrzeba im do życia i szczęścia tego czego rzekomo z całych sił nienawidzą bo jest staroświeckie zacofane, zakłamane i niepostępowe.....
anonim2013.08.23 12:24
Dzieci gejów rodzą się z rozsądku? Niby jak kolego? To biologicznie niemożliwe.
anonim2013.08.23 12:28
@pasikonik Bo oni zazdroszczą tego, że nie mogą być tacy jak osoby heteroseksualne. Dlatego tak krytykują te instytucje. Patrzą na taką szczęśliwa rodzinę. Kobieta i mężczyzna którzy są w sobie bardzo zakochani, szanują, si, wspierają i ich dzieci, które się uśmiechają, są wychowywane na mądrych, uczciwych i dobrych ludzi. Chcą, ale nie bardzo mogą być tacy sami.
anonim2013.08.23 12:33
Anty islam " Kto im za to zapłaci"? "Homofobiczni" ateiści , katolik traktujący swój katolicyzm powaznie krzywdy im nie zrobi.
anonim2013.08.23 12:41
Andrzej Stoch to miło, że jesteś z mojego miasta :) Ale nie zgodzę się z Tobą. ni najpierw musieli począć te dzieci z osobą płci przeciwnej i o to mi chodziło.
anonim2013.08.23 12:49
No tak, ale nie między sobą tyko poprzez jakieś kombinowanie typu seks z postronną osobą, lub zapłodnienie in vitro.
anonim2013.08.23 12:51
Dla mnie poczęcie, a zapłodnienie to synonimy.
anonim2013.08.23 12:51
"Kiedyś czarnoskórzy w Stanach domagali się od obuwniczego, żeby sprzedał im buty. A ten nie chciał, bo sprzedawał tylko tym o białym kolorze skóry. Nie mam jakichkolwiek wątpliwości po czyjej stronie stałaby większość frondowiczów, gdyby żyli w tamtych czasach." A może stałaby po stronie tych co noszą buty.
anonim2013.08.23 12:56
Przeca zwierzchnik kościoła anglikańskiego podpisała zgode na padalskie śluby.!!!!Czego te łobuzy jeszcze kcą!!!!!?????.
anonim2013.08.23 13:07
@AndrzejStoch Daj se chłopcze spokój.Nie męcz ludzi swymi bohomazami.Sa wprost kretyńskie!!
anonim2013.08.23 13:13
Jestem z tego pokolenia co grało w Cywilizację :) Nie zgodzę się wcale z tym, że małżeństwo to archaizm. Udane małżeństwo, szczęśliwe, mądrze wychowujące swoje dzieci to bardzo duża wartość dla społeczeństwa. Poza tym jeśli małżonkowie są świadomi swojego wyboru i traktują słowa przysięgi bardzo poważnie to jest szansa, że będą starali się być ze sobą i wspierać się wzajemnie na dobre i na złe. U osób będących w konkubinatach jest pokusa pójścia na skróty i rozstania się w sytuacji, gdy taki związek można naprawić. Pozdrawiam. Muszę już kończyć.
anonim2013.08.23 13:25
Po pierwsze kościół powinien autonomicznie decydować o sobie. Jeśli coś jest uznane grzechem to nie powinno się tego wymuszać. Co to za instytucja, która łamie swoje zasady w tak ewidentny sposób. Gdyby kościół katolicki miał dawać śluby homoseksualistom to musiałbym się chyba poważnie zastanowić nad swoją wiarą. W kwestii świeckiej to też jestem bardzo sceptyczny. Uważam, że prawa homo i heteroseksualistów w tej sferze nie powinny być takie same, chociażby z tego względu, że ze związku gejów i lesbijek nie będzie dzieci. Oczywiście pośrednio mogą oni je mieć, przecież mają narządy płciowe, ale chyba nie chodzi o to, żeby robić je z kim popadnie, a potem wchodzić w jakieś inne interakcje z innymi osobami.
anonim2013.08.23 13:34
Szanowna Frondo, zastanów się o co chodzi z niejakim AndrzejemStochem . Doradzę Wam, że ten chłopiec jest tu specjalnie po to, żeby w oczach ew. czytelników Frondy robić z prawdziwych katolików debili. On jest lewackim trolem i celowo zaśmieca Frondę udając, że chce dyskutować.
anonim2013.08.23 13:37
Andrzej [email protected] Własne kompleksy leczy się u psychiatry, a nie na tym forum.
anonim2013.08.23 13:38
Hahahahahahahahahahahahahahah!
anonim2013.08.23 13:42
Wszystko możemy porównywać do patologii, ale takie porównania nie są mocnymi argumentami. Muszę kończyć.
anonim2013.08.23 14:07
AndrzejuStochu - ChybaKpisz
anonim2013.08.23 14:09
W ogóle wykreślmy z Biblii słowo 'grzech' i będzie spoko. Tego chcą ci ludzie, do tego to zmierza. Po co się stresować grzechem? A w Biblii jest napisane wyraźnie: "Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, 10 ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego." (1 Kor, 9-10) Niech sobie stworzą własną religię i kościół, ale nie będzie w nim Ducha Prawdy i Jezusa, a wiec i Zbawienia. Na pewno wielu odpowiadał by kościół, gdzie nigdy nie mówiono by o grzechu. Duch Antychrysta będzie jego Panem. Prawdziwy Kościół nigdy na to się nie zgodzi.
anonim2013.08.23 14:10
artur.db7 napisał(a): "Kiedyś czarnoskórzy w Stanach domagali się od obuwniczego, żeby sprzedał im buty. A ten nie chciał, bo sprzedawał tylko tym o białym kolorze skóry. Nie mam jakichkolwiek wątpliwości po czyjej stronie stałaby większość frondowiczów, gdyby żyli w tamtych czasach." Przykro mi bardzo ale rozumny człowiek stanie po stronie prawa właściciela do dysponowania swoją własnością. Z resztą skoro czarnoskórzy są statystycznie tak samo zdolnymi ludźmi to co za problem dla nich wyprodukować sobie buty, nawet lepsze. A te całe porównania do czarnoskórych i ich niewoli są tutaj zupełnie nietrafione. Na przestrzeni dziejów niejednokrotnie bywało że społeczeństwa bardziej cywilizowane podbijały te mniej cywilizowane i czyniły z nich niewolników. Okazało się z biegiem czasu że niewolników da się ucywilizować, nauczyć pisać, że potrafią na równi konkurować a nawet bywają zdolniejsi od swych "panów". Natomiast możesz stanąć na głowie i na niej poskakać a nie sprawisz że męska tylna część ciała będzie przystosowana do przyjmowania członka. Tonucci napisał(a): Z drugie strony mają racje. Koscioły są własnoscią ludzi a nie kilku gosci w sutannach. I jak ktos ma przyjemnosc miec impreze w kosciele, to ma do tego prawo. Że jak? W głowie Tobie się pomieszało? To znaczy że jak rzucam na tacę to mam prawo zaprosić kumpli do kościoła i sobie tam libacje alkoholową urządzić? A gdzie ci Twoi ludzie mają akty własności do tych kościołów? AndrzejStoch napisał(a): "Bardzo mi miło. Nie wiem czy wiesz, ale gej jest tako samo zdolny do zapłodnienia i ojcostwa jak osoba heteroseksualna. Dlaczego niektórzy nazywają zapłodnienie poczęciem?" Ale jak ma taki gej zapłodnić będąc w związku z drugim? Toż to zdrada by była i to podwójna. No chyba że w jakiś sztuczny sposób na co zapewne chciałby mieć sfinansowane z pieniędzy podatnika. Ot, legalizacja dziwactw nie rozwiązuje problemów tylko stwarza nowe. Co do poczęcia to jest to dosyć przestarzała forma i jak mówi słownik języka polskiego PWN '96 w pierszym znaczeniu oznacza co innego. Natomiast w drugim brzmi nieco archaicznie. Zapytałem o to, bo wiele osób obawia się słowa zapłodnienie i seks. Zamiast tego mówi pożycie i poczęcie. To nieco biogoteryjne. Na mój gust poczęcie to termin bardziej bliski istocie ludzkiej. Zapłodnienie jest jakby szerzej rozumiane bo i rolnik sobie krowę zapłodni przy pomocy byka. " Jeśli chodzi o małżeństwa i ojcostwo gejów to nie widzę problemu. Po prostu dawniej ktoś tego tak nie widział. Dawniej stawiało się na bezmyślne zapładnianie i wielodzietność - produkcja elementów systemu państwowego." Dawniej? Dawniej to nie było czegoś takiego jak system państwowy. To właśnie teraz mamy rozbudowany system państwowy i płacz że wkrótce zabraknie niewolników pracujących na ZUS. Bez tego bezmyślnego zapładniania na pewno ich zabraknie. "Związki homoseksualne to trudny temat. Faktem jest, że geje wiążą się w pary dokładnie tak samo jak osoby heteroseksualne. Tak to natura wymyśliła." Natura wymyśliła również kradzież, kanibalizm, kazirodztwo, podrzucanie potomstwa komuś innemu, w naszym rozumieniu również pedofilie itd Jednak w procesie kształtowania się cywilizacji człowiek odchodził od pewnych charakterystycznych dla dzikusów praktyk i nie widzę powodu by do nich wracać. "Ten argument pokazuje, że rodzina hetero nie znaczy dobrej rodziny. Tak samo homo. Dobra rodzina to taka gdzie żyją dobrzy ludzie. Dwóch panów i ich syn ma więc takie same szanse jak bezdzietne małżeństwo heteroseksualne." Ma szanse ale na co? Bo na nauczenie dziecka prawidłowych relacji między mężczyzną a kobietą to ma akurat szanse mniejsze. No chyba ze tak się przypadkiem złoży ze dziecko też będzie homo więc nie będzie to miało znaczenia.
anonim2013.08.23 14:16
Faktem jest, że geje wiążą się w pary dokładnie tak samo jak osoby heteroseksualne. Tak to natura wymyśliła. Jak mawiał klasyk ( już go nie ma między nami) jest to przykładowy fakt medialny.Boki zrywać od takich argumentacji
anonim2013.08.23 14:26
AndrzejuStochu - ChybaKpisz
anonim2013.08.23 14:33
Jeszcze na momencik wtrącę coś. Akurat ww przykładom dziecko urodziła surogatka. Dla mnie to mało etyczne. Akceptacja czegoś takiego to jest upadek społeczeństwa i zezwierzęcenie. Jakiś brak poszanowania dla kobiety będącej w takim stanie, więzi, która się zacieśnia między nią, a maluchem w jej brzuchu.
anonim2013.08.23 14:34
@AndrzejStoch Zapomniałes napisac na końcu "elaboratu" "I Amen". Miłej zabawy w zoofilię!!!!Hehehehehheeheee!!
anonim2013.08.23 14:40
To beznadziejna praktyka. Gdzie tu miejsce na duchowe związywanie się matki i dziecka. Radość z tego, że ono się rozwija w jej brzuchu. Oczekiwanie na ten cud. narodzin W zamian za to mamy użyczanie macicy dla czyichś celów. Nie bierz dosłownie tego słowa zezwierzęcenie. To beznadzieja i tyle, aż mną wstrząsa myśl, że tak miałby wyglądać świat.
anonim2013.08.23 14:46
@Eliza, Tak, podprogowo czuję. Może ktoś biednemu Barry'emu wyjaśni, że "na gruncie" religii katolickiej ślub to nie akt prawny tylko sakrament zarezerwowany dla wiernych. Nie wiem jak jest w kościele anglikańskim czy w islamie. Może niech się zgłoszą do imama. Ten to im da taki ślub, ze będą go długo pamiętac. PS.Kościoły protestanckie nie mają chyba czegoś takiego jak ważne sakramenty (co z chrztem), więc ślub jest dla nich być może aktem prawa a wtedy otwiera się pole do "negocjacji". W Kościele Katolickim sakrament małżeństwa jest obwarowany tyloma warunkami, ze "gieje-i-lesbijki" "z definicji" nie mogą zawrzeć ważnego ślubu katolickiego. Wystarczy poczytać o przyczynach stwierdzania nieważności. PS2. To Barry chce wystąpić w sukience i z welonem? I po to chce zmieniać prawo? Ale natury nie zmieni. U nas nawet "pani Ania" przycichła.
anonim2013.08.23 14:51
To jest chore. Szanuj moje serce i już nie pisz o tych swoich znajomych. Udanego weekendu i oby Polskie społeczeństwo nie dało się przerobić w ten sposób.
anonim2013.08.23 15:01
@AndrzejStoch A sio!!!!!.
anonim2013.08.23 15:08
Takim zboczeńcom, "ślubów" powinien udzielać ordynator w szpitalu psychiatrycznym, albo oborowy w chlewie. Popatrz, gdzie to się pchają, aby z premedytacją ześwinić święte miejsca.
anonim2013.08.23 15:10
AndrzejuStochu skoro ty byłeś karmiony butelką i żadne więzi się nie nawiązały miedzy tobą matka, tylko miedzy tobą a butelką, skoro ty nic nie pamiętasz, bo tak nienawiść lewacka wyprała ci mózg, to nie znaczy, że twoja amnezja i twój brak więzi dotyczy innych.
anonim2013.08.23 15:16
@AndrzejStoch: Motasz się w zeznaniach. Termin kanibalizm oczywiście wymyślił człowiek tak jak wszystkie których używamy ale tylko po to by nazwać to co w przyrodzie zaobserwował a nie dlatego że kanibalizm sam stworzył. I nie religia mnie edukowała tylko katecheci nauczali mnie religii. A innych przedmiotów odpowiedni nauczyciele. Nie wiem czemu z tym wyskakujesz bo ja tu żadnych dogmatów religijnych nie wygłaszam. Zapewne na jakąś obsesje antykatolicką cierpisz.
anonim2013.08.23 15:42
Kościół miałby udzielić ślubu ludziom, którzy nie kryją się z tym, że żyją w grzechu śmiertelnym? Nigdy w życiu!
anonim2013.08.23 15:54
aStochu dżumę, guzy rakowe, pioruny, tsunami i płazińce tez "wymyśliła" natura Ale dlaczego od razu toto błogosławić?
anonim2013.08.23 15:56
Dlaczego leczy się gruźlików, rakowców, psychicznie chorych itp.? Przecież to brak tolerancji! Przyznajmy im prawa jak gejom i zobaczycie jak nasz budżet zyska. Mniej będzie potrzeba na emerytury, mniej wyda się na służbę zdrowia i refundację leków. Same zyski. Więc panowie i panie posłowie do pracy.
anonim2013.08.23 16:07
Ze swoim zboczeniem powinni raczej się ukrywać, lub co najmniej nie manifestować tego. Ludzie! Do czego ten świat doszedł i idzie dalej. Sodomia i Gomoria!
anonim2013.08.23 16:08
@AndrzejStoch: Ja jestem bardzo spokojnym i cierpliwym człowiekiem, ale rzeczy nazywam po prostu po imieniu i nie będę przejmował nazewnictwa, i myślenia lewaków tylko dlatego, że jest to nie poprawne politycznie wg nich. No wiarę wymyślił człowiek i weź z takim dyskutuj :) Można tłumaczyć tak jak ślepemu o kolorach i tak pozostanie przy swoim. No i jeszcze bardzo naturalny jest seks obu mężczyzn lub kobiet. Ciekawe dlaczego nie mogą mieć razem dzieci :) Niech uda się zapłodnienie z dwóch gamet męskich lub dwóch gamet żeńskich to pogadamy o naturalności.
anonim2013.08.23 16:10
No i ten przykład, który podałeś. Biedne to dziecko. Jak oni wychowają je. Jakie będzie miało wzorce, aż strach pomyśleć. Już lepiej jakby je wzieli do domu dziecka.
anonim2013.08.23 16:16
Prosba do PiS: Jak obejmiecie wladze w Polsce to prosze o CALKOWITY zakaz homopropagandy, CALKOWITY zakaz aborcji i eutanazji i przymusowe leczenie lgtbq!
anonim2013.08.23 16:22
@KEFAS1277 I tak trzymaj!!!Hahahhahahaaaaa!!!
anonim2013.08.23 16:29
AndrzejStoch Niczego nie wnosisz.
anonim2013.08.23 16:32
KEFAS1277 masz to u nas - pisze zupełnie poważnie.
anonim2013.08.23 16:38
I myślę, że nie jest to tak, że im dalsze pokolenie tym bardziej liberalne. Ja jestem bardziej konserwatywny od swoich rodziców w wielu kwestiach. Więc mam nadzieję, że nie grozi nam taki "postęp" jak w innych krajach.
anonim2013.08.23 17:55
Dlaczego poszczególne partie np; PO (Tusk) nie akceptuje Gowina bo ma inne poglądy na niektóre tematy. Jest to analogia do kościoła, który ma swoje zasady i nie akceptuje innych zasad, ma do tego prawo. Geje idźcie do takich co będą akceptowali wasze poglądy. Akceptujesz KK należysz do niego, Nie akceptujesz nie należysz do niego.
anonim2013.08.23 18:23
Do Elizy: To zdjęcie nie jest żadną manipulacją. Przecież to właśnie tzw. wesołkowie sami nam serwują takie obrazki. To oni chcą, byśmy uznali, że właśnie tacy osobnicy to elita, śmietanka, najlepsi z najlepszych. Jak się komuś to nie podoba, to określają go homofobem.
anonim2013.08.23 21:11
@AndrzejStoch i inni, Szczerze powiedziawszy, uważam ze najzdrowszym rozwiązaniem bedzie wzajemny szacunek i miłość. Geje i lesbijki powinni zaakceptować reguły rożnych religii (także to, ze większość z nich nie udzieli im błogosławieństwa), a religie powinny zaakceptować gejów i lesbijki takimi jacy sa (także to, ze sa tak biologicznie uwarunkowani, kropka).
anonim2013.08.24 7:34
Ale narobili sobie bigosu ci, którzy głosili, że za pieniądze wszystko można w Kościele... Biedni teraz! Muszą się procesować, aby przynajmniej od miliarderów ksiądz przyjął...
anonim2013.08.25 10:31
@Eliza Tu nie chodzi o to kto do kogo czuje nienawiść, tylko o słowa, że mężczyźni współżyjący ze sobą nie osiągną zbawienia, słowa z Biblii. To te słowa stanowią granicę dla roszczeń tych panów. Są one jasne, co tu tłumaczyć, nad czym się zastanawiać? Owszem, można iść do sądu i sądzić się o te słowa, ale to nie zmienia faktu, że one potępiają akty homoseksualne i kropka. Well, zawsze można too zrobić, bo przecież sam Chrystus był sądzony iskazany na śmierć, ale czy to zmieniło Jego zeznania, czy dlatego, że był sądzony to skłamał, żeby uniknąć śmierci, albo, żeby się przypodobać Sanhedrynowi??? Nie, nie zrobił tego, wiec i Kościół nie ma prawa tego robić. Inna rzeczą jest to że the Church of England już pokazał jak ulega się "wielkim tego świata", zresztą taki był jego początek - Henryk VIII chciał się ożenić a Anną Boleyn, więc najpierw musiał sę rozwieść z Katarzyną Aragońską, papież się nie zgodził no to król odciął się od papieża i założył swój kościół narodowy. Zresztą lekkomyślny król miał jeszcze 4 inne żony, kilka z nich sam skazał na śmierć. Fajny gościu ten Henio Osmy. Pozdrawiam!