21.10.13, 14:11Marsz Niepodległości 2012 (fot. Fronda.pl)

Górski: Organizatorzy Marszu Niepodległości już rok temu podjęli działania przeciw PiS

Poseł Artur Górski otrzymuje wiele pytań dotyczących zbliżającego się Marszu Niepodległości i ewentualnego udziału polityków PiS w manifestacji. „W poprzednich latach PiS nie był współorganizatorem Marszu Niepodległości i oficjalnie w tych marszach udziału nie brał. Nasi członkowie i sympatycy mieli wolną rękę w udziale w Marszu Niepodległości i czynili to spontanicznie, bardzo często idąc z Klubami "Gazety Polskiej", które Marsz Niepodległości zakończyły pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Kluby "Gazety Polskiej" same decydują, gdzie i jak obchodzą Święto Niepodległości. Władze PiS w ubiegłym roku uczestniczyły 11 listopada w uroczystościach w Krakowie, ale życzliwie podchodziły do inicjatywy Marszu Niepodległości, który był określany przez organizatorów jako inicjatywa apolityczna i ponadpartyjna” - wyjaśnia parlamentarzysta.

Górski zauważa, że obecnie jest inna sytuacja polityczna, niż w roku ubiegłym. „Narodowcy wykorzystali powodzenie i masowość Marszu Niepodległości do powołania Ruchu Narodowego, organizacji politycznej, która rozpoczęła swoje istnienie od ataków na PiS. Marsz Niepodległości przestaje być manifestacją szerokiej centro-prawicy, lecz staje się manifestacją Ruchu Narodowego, nad czym osobiście ubolewam. Mam nadzieję, że mimo to wielu zwolenników szeroko rozumianej centro-prawicy weźmie udział w Marszu Niepodległości 11 listopada” - podkreśla poseł.

Górski dodaje jednak, że już podczas Marszu Niepodległości w ubiegłym roku, a jeszcze przed powołaniem Ruchu Narodowego, organizatorzy marszu podjęli działania przeciwko PiS. Jakie? „Zabroniono naszym zwolennikom rozwijać transparenty z nazwą i logo PiS, gdy nie zabroniono rozwinąć takich transparentów Kongresowi Nowej Prawicy i Prawicy RP. Odmówiono posłom PiS, w tym mojej osobie, zabrania głosu na koniec Marszu Niepodległości, gdy taki głos zabierałem uprzednio” - wulicza poseł.

„W poprzednich latach organizatorzy Marszu Niepodległości dążąc do szerokiego udziału prawicy w tych obchodach, zaprosili do Komitetu Honorowego Marszu Niepodległości kilku posłów PiS, znanych ze swoich sympatii narodowo-konserwatywnych. Organizując Marsz Niepodległości w tym roku takiego zaproszenia nie otrzymałem, ale też Ruch Narodowy odszedł od idei tworzenia Komitetu Honorowego z przedstawicieli różnych środowisk. Prawda jest taka, że Ruch Narodowy postanowił w sensie politycznym zmonopolizować Marsz Niepodległości, co naszym zdaniem niszczy szlachetną ideę tej ważnej dla Polski inicjatywy” - podkreśla Górski.

Parlamentarzysta dodaje, że po powstaniu Ruchu Narodowego PiS rozważał organizację odrębnego Marszu Niepodległości w dniu 11 listopada. „Ostatecznie od tej koncepcji odeszliśmy z dwóch powodów. Rząd już świadomie i celowo dąży do prowokacji i konfrontacji podczas Marszu Niepodległości. Dał zgodę na organizację w Warszawie 11 listopada światowego szczytu klimatycznego ONZ. Zatem tego dnia do stolicy Polski zjedzie nie tylko jedna lewacka bojówka niemiecka, ale anarchiści, antyglobaliści i całe lewactwo tego świata, które może zostać napuszczone na Marsz Niepodległości i podobne inicjatywy prawicowe. A to będzie oznaczało zielone światło dla policji do ataku na Marsz Niepodległości. Tymczasem PiS, nie będąc organizatorem Marszu Niepodległości i nie mając możliwości zabezpieczenia marszu własnymi siłami porządkowymi, nie może wziąć odpowiedzialości za jego bezpieczny przebieg. Szanujemy inicjatorów Marszu Niepodległości i nie chcemy wprowadzać podziałów przy obchodach 11 listopada. Dlatego organizacja naszych uroczystości dzień wcześniej nie wprowadzi rozdarcia wśród naszych zwolenników, w którym marszu uczestniczyć i członkowie PiS będą mieli możliwość udziału w inicjatywie Ruchu Narodowego, którą uważamy za ważną i potrzebną” - ocenia Górski.

Na koniec dodaje, że PiS zależy na tym, aby jak najwięcej osób wzięło udział w Marszu Niepodległości 11 listopada i życzy jego organizatorom, by ta „wielka manifestacja patriotyzmu odbyła się pokojowo, i aby Marsz Niepodległości doszedł do celu, jak każdego roku”. „Ja niestety będę śledził jego przebieg ze szpitalnego łóżka” - konstatuje poseł.

MBW

Komentarze

anonim2013.10.21 14:16
A czego oczekiwać po twardogłowych narodowcach którzy sanacyjny 11 listopada traktują jako swoje święto i nawet nie pójdą pod pomnik marszałka woląc kończyć marsz na pomniku gościa który w porównaniu z tym pierwszym wtedy nic niemal nie robił.
anonim2013.10.21 14:17
Co nie zmienia faktu że chętnie znowu na marsz i ani żadna ANTIFA ani paru twardogowych po prawej stronie nie da rady go zepsuć nie wiem co by robili.
anonim2013.10.21 15:18
"Odmówiono posłom PiS zabrania głosu..." Żeby opowiadali, jaki wspaniały jest Traktat Lizboński?
anonim2013.10.21 15:18
Kaczor nadal zajęty jest likwidowaniem prawicy a lewactwo ma się w najlepsze, staje w jednym szeregu z Michnikiem, Palikotem i Tuskiem czyli z wrogi Polskiej suwerenności i podmiotowości.
anonim2013.10.21 15:28
Tom_P88 napisał: A czego oczekiwać po twardogłowych narodowcach którzy sanacyjny 11 listopada traktują jako swoje święto i nawet nie pójdą pod pomnik marszałka woląc kończyć marsz na pomniku gościa który w porównaniu z tym pierwszym wtedy nic niemal nie robił. No tak "marszałek" zrobił naprawdę wiele. Dokonał zbrojnego zamachu stanu, obalił legalną władzę, a narodowców wsadził do więzienia.