12.02.20, 07:45

I wszystko jasne! Polacy: Polskie prawo ważniejsze od prawa UE

Aż 63 proc. Polaków uważa, że prawo krajowe jest ważniejsze od unijnego. Wynika tak z sondażu, jaki na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM przeprowadziła pracownia United Survey. To jasne wyznaczenie czerwonej linii totalnej opozycji.

Polski naród mówi jednoznaczne nie tym, którzy chcieliby wyprzedać suwerenność i słuchać raczej Brukseli i Berlina niż praw samych Polaków.

Według badania jedynie 30 proc. ankietowanych uważa, że prawo unijne jest ważniejsze od krajowego. 6,1 proc. badanych nie ma w tej sprawie opinii.

Co ciekawe gdy Polacy byli pytani bardziej konkretnie, co jest ważniejsze: prawo unijne czy polska konstytucja, różnica była jeszcze większa.

Za pierwszorzędnością polskiej ustawy zasadniczej opowiedziało się aż 78 proc. badanych, a za prawem UE jedynie 9 procent.

bsw/rmf24.pl

Komentarze

Urszula2020.02.16 12:17
Ja również uważam, że Polska ma prawo podejmować suwerenne decyzje i ustawy - dochodzi do tego, że we własnym kraju nie możemy nic zrobić bez "pozwolenia" unii tj Niemiec i Francji - nie zgadzam się na to!!! Polska ma być suwerennym członkiem unii !
Hanna2020.02.12 18:44
Czyli 30$ obcych w tym 9%zdrajców. Reszta Polacy patrioci - wystarczy!!!
czylico2020.02.12 15:24
Nie dziwię się, że 63% Polaków tak uważa jak uważa. Wiadomo powszechnie, że Polacy to analfabeci prawni i założę się, iż kolejne 63% z tych pytanych nie ma pojęcia o prawie polskim i unijnym i o Traktacie Lizbońskim.
Grzegorz2020.02.12 17:37
czyli , ...co? Z tego wniosek, że to tylko ty jesteś rozgarnięty!??? " JAK WODA W KLOZECIE " !!! Rozumiesz, Analfabeto moralny??? Zdajesz sobie sprawę, że obraziłeś, nie-Polaku, 63% Polaków?? Wypad z Polski ! Poszoł!
twojstary2020.02.12 14:51
Co z tego skoro w momencie podpisania traktatu akcesyjnego do UE zgodzilismy sie na to, ze prawo unijne jest nadrzedne wzgledem tego krajowego.
anonim2020.02.12 14:23
"I wszystko jasne! Polacy: Polskie prawo ważniejsze od prawa UE" >>> bo tak stanowi jakiś sondaż? A co z Traktatem Lizbońskim? do kosza? od dziś sondaże stanowią prawo? Naród niech podziękuje wszystkim "inteligentom", co go w kanał wpuścili, w eurokołchozne szambo. A w pierwszym rzędzie temu, co złożył swój podpis pod Traktatem Lizbońskim. Dziś znów tym samym środowiskom Polacy dają się wpuszczać w maliny. Trzeba było posłuchać narodowców, co jasno i klarownie wykazywali zagrożenia wynikające z Traktatu Lizbońskiego.
mir2020.02.12 13:46
naczelne jest prawo naturalne i prawo królowej naszej i króla naszego do samostanowienia !!!
ada2020.02.12 11:14
Polacy moze i tak mysla , ale PIS robi calkowicie odwrotnie . Prosze przesledzic dokladnie ,czego sie zrzeklismy w ostatnich pieciu latach .
Grzegorz2020.02.12 17:31
Ada! No to sobie śledż, czego zrzekamy się , albo daj nam spokój, albo napisz konkrety, przynajmniej w zarysie ! Teraz to wychodzą ci bzdury ! Nic nie wnosisz tym zdaniem !
ryszard2020.02.12 10:45
I jeszcze jedno. Też uważam, że "ani kroku w tył", Ale warunkiem skuteczności kroczenia zarówno w przód jak iw tył, jest żeby kroczący miał nie tylko nogi ale i głowę. Niestety w naszym kroczeniu jest za mało prostego pragmatyzmu. Stale nas o coś pytają i my jak pokorni durnie stale odpowiadamy 9często nawet jak nas nie pytają). Tymczasem każdy średnio rozwinięty uczeń trzeciej klasy szkoły podstawowej wie, że z reguły wygrywa ten co pyta. Więc pytajmy uprzejmie Unię o wszystko: o objaśnienie każdego wyrazu, który wypowiadają. o podstawy prawne i podstawy tych podstaw, o redakcję zdań i relacje między tymi zdaniami. Stale odpowiadający musi w końcu wpaść szczególnie jeśli jest łgającym urzędem. Czym wyższym tym dla niego gorzej.
robaczek 2.02020.02.12 10:00
TRAKTAT CHYBA JUZ PODPISANY DAWNO RPAWDA?? a wy teraz plebiscyt przeprowadzacie? ;] ALE WY FAJNI JESTESCIE!! ;] lykamy patusy!!!!!!
ZERR02020.02.12 15:45
i co że dawno? Pani Monika tez podobno dawno, nawet jeszcze dawniej, doznała molestowania. Ale jakoś to nie przeszkadza jej słać donosów.
Grzegorz2020.02.12 17:13
Durny, marny robaku! Nie ośmieszaj sie do reszty ! Jaki plebiscyt ?! Czytaj artykuł na trzeźwo ! To tylko sondaż zlecony przez Gazetę Prawną ! No, ale ty nigdy nie czytasz artykułów i drzesz japę ! Uważaj robaku, bo nadepniemy i po tobie !
Artur2020.02.12 8:58
Na szczęście mamy takie kraje jak Niemcy i Francja których prawo w porównani z naszym jest ostoją demokracji i praworządności. Zresztą, na logikę biorąc - czy sędziowie mogą być bezkarni? Czy mogą nie podlegać jakiejkolwiek kontroli? Polska była do tej pory niechlubnym wyjątkiem w tym zakresie a PiS wreszcie to zmienił.
Elektor2020.02.12 8:57
Tak jak pisze Dam, śp. Lech Kaczyński podpisując Traktat Lizboński uznał wyższość prawa unijnego nas naszym. To wszystko, zdradził Polskę. To że Polacy uważają inaczej to świadczy o ich patriotycznym podejściu i dobrych chęciach ale też o nieznajomości tego aktu zdrady kraju przez nieżyjącego niestety już byłego prezydenta i efektów tej zdrady.
ryszard2020.02.12 8:40
Jeśli UE przyjmie, na podstawie Traktatu, prawo regulujące ustrój sądów w Polsce, to dopiero wtedy, jeśli nasze ustawy byłyby sprzeczne z tym prawem, będzie można mówić o naruszeniu prawa unijnego. Tyle tylko, że wtedy przyjęta przez UE regulacja musiałaby w równym stopniu obejmować wszystkie kraje członkowskie. Czy jest choć jeden prawnik legislator od prawa międzynarodowego naszym posłem w UE? Nieustannie poruszamy się bowiem w obszarze "prawniczego" bełkotu.
Czlek2020.02.12 9:04
UE uchwaliła (naprawdę) że ślimak jest rybą. Czy taka uchwała ma pierwszeństwo nad legislacją krajową np. w zakresie edukacji w przedmiocie biologia, gdzie ten przepis unijny jest nagminnie łamany, ponieważ dzieci są nauczane iż nie jest on rybą ale mięczakiem. ...Głosowanie nie jest najlepszą metodą zmiany rzeczywistości...
Dam2020.02.12 9:09
Kłamiesz. W dokumencie który regulował hodowlę ślimaków i ryb był zapis, że (parafrazując) "ze względu na to, że każdorazowe pisanie ślimaki i ryby byłoby za długie, w dalszej części pod hasłem ryby będzie odniesienie do ślimaków i ryb". Więc ślimak nie został rybą, tylko nie chciało im się papieru marnować i zrobili skrót myślowy. A potem tacy zmanipulowani ludzie jak ty się wypowiadają.
ZERR02020.02.12 15:43
Oczywiście że nie został rybą, tylko poyeby eurokraci tak go nazwali. PO-YE-BY, trudno toto inaczej nazwać.
ryszard2020.02.12 10:27
W odpadkach śmieciowych i ślimak i ryba jest śmieciem, bo tak to regulują obowiązujące przepisy w Polsce.
Michał Jan2020.02.12 8:36
Czy sondaż w sprawie opinii Polaków co do prawdziwego kształtu Ziemi też Fronda tryumfalnie opublikuje?
Dam2020.02.12 8:10
Wg podpisanego przez Lecha Kaczyńskiego Traktatu Lizbońskiego jest inaczej. Wińcie Lecha Kaczyńskiego. "Konferencja przypomina, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Traktaty i prawo przyjęte przez Unię na podstawie Traktatów mają pierwszeństwo przed prawem Państw Członkowskich na warunkach ustanowionych przez wspomniane orzecznictwo. Ponadto Konferencja postanowiła, że do niniejszego Aktu końcowego Konferencji zostanie załączona opinia Służby Prawnej Rady dotycząca pierwszeństwa, w wersji zawartej w dokumencie 11197/07 (JUR 260): Opinia Służby Prawnej Rady z dnia 22 czerwca 2007 r. Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości wynika, że pierwszeństwo prawa wspólnotowego stanowi podstawową zasadę tego prawa. Według Trybunału zasada ta jest nieodłącznie związana ze szczególną naturą Wspólnoty Europejskiej. Kiedy wydawany był pierwszy wyrok zapoczątkowujący to obecnie już utrwalone orzecznictwo (wyrok z dnia 15 lipca 1964 r. w sprawie 6/64, Costa przeciwko ENEL [1] , w Traktacie nie było żadnej wzmianki o zasadzie pierwszeństwa. Sytuacja ta do dziś nie uległa zmianie. Fakt, że zasada pierwszeństwa nie zostanie włączona do przyszłego Traktatu, w żaden sposób nie narusza samej zasady ani obowiązującego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości. [1] "wynika (…), [że] prawu utworzonemu na podstawie traktatu, pochodzącemu z niezależnego źródła, nie można, ze względu na jego wynikającą stąd szczególną naturę, przeciwstawiać w postępowaniu sądowym jakiegokolwiek wewnętrznego aktu prawnego, gdyż oznaczałoby to utratę przez to prawo charakteru wspólnotowego i zakwestionowanie samych podstaw prawnych Wspólnoty"."
Dam2020.02.12 8:13
"wyrok ETS z dnia 17.12.1970 r. C – 11/70 Internationale Handelsgesellschaft GmbH przeciwko Einfuhr- und Vorratsstelle für Getreide und Futtermittel: 1. Prawo wspólnotowe wynikajace z traktatu, jako niezależnego źródła prawa, ze względu na swą istotę nie może być uchylone przez przepisy prawa krajowego i to niezależnie od ich rangi. Ważność działań instytucji Wspólnoty lub skutki takich działań w Państwie Członkowskim nie mogą być podważane ze względu na niezgodność z prawami podstawowymi wynikającymi z konstytucji państwa członkowskiego. 2. Odwołanie się do zasad i koncepcji prawa krajowego w celu oceny ważności środków przyjętych przez instytucje Wspólnoty miałoby niekorzystny wpływ na jednolitość i skuteczność prawa wspólnotowego. Ważność takich środków może być oceniana wyłącznie w świetle prawa wspólnotowego." Całość na przykład tutaj https://www.i-kancelaria.pl/publikacje/pierwszenstwo-prawa-unijnego-przed-prawem-krajowym/
Michał Jan2020.02.12 8:32
Ale Niemcy uchwalili coś odwrotnego, więc żeby wszystko się zgadzało, prawo unijne musi być zgodne z niemieckim. Co to indukuje dla prawa polskiego?
Dam2020.02.12 9:06
Jeżeli uchwalili to w sprzeczności z jakimkolwiek traktatem, który podpisali, to nagłośnić to na forum UE i działać. Ale do tego trzeba mieć sojusze w Unii, których w tej chwili Polska nie ma (bo nie oszukujmy się, Orban sprzeda Polskę jeżeli mu się to opłaci, np gdyby w zamian się od niego odczepili). W tej chwili Polska może być łatwo wykorzystywana jako zasłona dymna, zwłaszcza, że sama ten dym robi.
Dell 2020.02.12 15:16
Oznacza to, że Trybunał Konstytucyjny Niemiec stwierdzając wyższość Konstytucji niemieckiej nad prawem Unii wyprowadził Niemcy z Unii. :) Exitus.
ZERR02020.02.12 15:48
co oznacza - zgodnie z zasadą równości wobec prawa - że WSZYSTKIE konstytucje są wyższe od unioprawa. One są ponad unioprawem z samej definicji - są PRAWEM najwyższy i żaden prezydencik nie może tego zmienić, choćby nawet podpisał się na rachunku za kibelek.
Tom2020.02.12 11:52
Jak Kaczyński nie chciał podpisać tego traktatu, to ile było wrzasku ze strony opozycji? Że zaprzaniec, że nie chce Polski w Unii, etc... A teraz winien Kaczyński?
Dam2020.02.12 12:22
Opozycja zawsze w Polsce krzyczy. Jak rządził PIS, krzyczało PO. Jak rządziło PO-PSL, krzyczał PIS. Teraz krzyczą wszyscy poza PISem. Faktu podpisania traktatu to nie zmienia. Albo dotrzymujemy umowy, albo szukamy furtki, albo wychodzimy z UE. PIS pierwszego i trzeciego nie chce, a drugiego nie potrafi. Ale pogodzić ze sobą tych chęci w nieskończoność nie można.
ZERR02020.02.12 12:25
Nie przypominam sobie, aby Lech K. miał prawo podpisania dokumentu likwidującego 3RP. Ten cały Traktat jest po prostu nieskuteczny prawnie, przynajmniej dopóki 3RP ma wojsko i policję pod swoimi rozkazami. W istocie członkowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dokonali zamachu na niepodległość 3RP, czyli popełnili przestępstwo najcięższe z możliwych. Art. 127. Zamach stanu § 1. Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości /.../ podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
STANISLAW2020.02.12 13:55
A Ty wiesz, co to są owe TRAKTATY? No. na pewno nie każde prawo unijne ani prawa panstw unijnych!
Marian2020.02.12 8:04
Kim jest te 30% ktore mysli innaczej? Co to k...za ludzie?
antymato\305\2022020.02.12 8:21
to kodowska hołota
Grzegorz2020.02.12 17:03
Antymat..... To nie tylko kodowska hołota, ale przede wszystkim POKOmony ! Dla nich Polska, to nie Ojczyzna ! Więc zdrada Polski łatwo im przychodzi ! Przecież dla Tuska: "polskość, to nienormalność", a także mówił" " ten kraj ", zamiast powiedzieć : mój Kraj, Nasza Polska !
asb2020.02.12 9:21
Ludzie znający podstawy prawa xD Już na lekcjach WOS uczy się dzieci o hierarchii aktów prawnych w RP. Konstytucja>ratyfikowane umowy międzynarodowe>ustawodawstwo polskie Polecam się doedukować
Niejestemrobotem2020.02.12 9:58
Ci którzy uważają, że skoro dobrowolnie jesteśmy częścią UE, to jesteśmy zobowiązani respektować prawa UE, a jeśli nam coś nie pasuje to możemy zawsze opuścić UE.
Maria Blaszczyk2020.02.12 16:30
To ludzie, którzy pamiętają PRL. Chociażby z dzieciństwa, tak jak ja. I chcieliby, by to nie wróciło, bo im sie nie podobało. By nie dało się zlikwidować demokracji za pomocą zmian prawa.
Aneta2020.02.13 23:02
To ci, ktorzy czerpia korzysci z ukladu, albo z UE. Czesc idiotow tez.