29.08.14, 05:52Okładka jednego z numerów "Polityki" (fot. internet)

Janina Jankowska o dziennikarskich wzorach tygodnika "Polityka": Mechanizm propagandowy III Rzeszy

Patrzę na okładkę sierpniowej „Polityki” Nr 33 i… jakbym to kiedyś widziała. Dwóch młodych mężczyzn. Jeden wysoki, rasowy blondyn w luźnej pozycji. Widać wysportowany, samo zdrowie. Na szyi swobodnie ułożony tęczowy szal. Żółta koszulka z liściem konopii na piersiach, ręce w kieszeniach. Patrzy wzrokiem otwartym, pewnym siebie, ale przyjaznym. Ten stan ducha podkreśla półuśmiech.

Obok skurczony, karłowaty pochylony mężczyzna w berecie z epoki PRL-u. Do za dużej zwisającej z cherlawych ramion marynarki przypięta Matka Boska Częstochowska w trzech rozmiarach, wizerunek Jana Pawła II i biało czerwona plakietka z napisem „Polska dla Polaków”. Z kieszonki zwisa różaniec. Prawa ręka pod marynarką na sercu. Wzrok ponury, przeszywający. To ilustracja do materiału „Od lewaka do katotaliba”. 

I przypominają mi się z historycznych rycin, plakatów, także filmów dwie inne postacie. Pięknego rasowego blondyna, np. śpiewającego w filmie „Kabaret” i  zgarbionego, brudnego człowieczka w chałacie z pejsami ze złym wyrazem twarzy. Takie zestawy można było spotkać w prasie ,na plakatach, w propagandowych filmach i wydawnictwach III Rzeszy. 

Mechanizm propagandowy ten sam. Wzbudzić pogardę do innego. Prostymi, podprogowymi technikami. Zdrowie i piękno fizyczne w kontrze do cherlawości i brzydoty. Gratuluję. 

Janina Jankowska/Salon24.pl 

Komentarze

anonim2014.08.29 6:31
Zwykłe dopatrywanie się spisku... Warto zauważyć że dwaj panowie przedstawiają, może nieco stereotypowe, ale jednak popularne przekonanie: postępowa lewica kojarzona z ludźmi młodymi, konserwatywna prawica reprezentowana przez ludzi dojrzałych, starszych, powiedzmy sobie szczerze, większość ludzi uczęszczających do kościoła na msze święte jest w wieku 50+. Tak swoją drogą artykuł bardzo dobry, ukazuje szeroki rozdział poglądów wśród Polaków, a także dość krzywdzący i w wielu przypadkach błędny rozdział na dwie skrajności- lewak- katotalib.
anonim2014.08.29 6:34
Okładka z gruntu fałszywa i obraźliwa. Pomijając inne aspekty, to w rzeczywistości obaj panowie (przepraszam, pan i towarzysz) wyglądali by dokładnie na odwrót. Wiadomo co z mózgiem robi komunizm doprawiony marychą i innymi "fajnościami". Towarzysz w pierwszym pokoleniu znikinie ze świata i słuch po nim zaginie, nie doczeka się dzieci (narkotyki + pociąg do tej samej płci), popadnie w uzależnienie, zagubi drogę. Pan wychowa dzieci, dochowa się wnuków, umrze szczęśliwy w łasce. Taki widzę tu trend długofalowy. Polityka niech robi wodę z mózgu głupszym od siebie.
anonim2014.08.29 7:34
Pamiętacie " Zaplutego Karła Reakcji " I "Olbrzyma". Czyli nic nowego . A powinno na okłace byc odwrotnie. Ten "postępowiec" to winien być zaćpany , brzydki cham o tępej twarzy ,a prawicowiec winien być przystojny ,elegancki o twarzy dystyngowanej i inteligentnej. Czasami zastanawiam się dlaczego , wszelkiej maści lewactwo jest takie brzydkie i odrażające fizycznie ,a ludzie żyjący wartościami ładni. Przykładów oczywiście można mnozyć , ale po co .Przecież każdy zna jak wygląda skrzecząca , stara , wulgarna .... npo właśnie. Wyjaśnienie jest jedno. Zło wychodzi na twarz . Moja babcia mówiła,że do 30 roku życia człowiek mataką twarz jaką dał mu Bóg , a po 30- tce na jaką zasługuje. Ja uważam ,że dzisiaj po 20 -tce , przy ćpaniu , balowaniu itp. już wychodzi na twarz brzydota.
anonim2014.08.29 7:39
To już było w wersji : Olbrzym i zapluty karzeł reakcji . http://www.sp1.miasto.zgierz.pl/www_sp1/strony/album/slides/19.jpg
anonim2014.08.29 9:13
Bo bolszewizm i nazizm to dzieci tego samego, lewackiego mózgu. Stąd i metody te same, goebbelsowskie po prostu. Zero zdziwień!
anonim2014.08.30 13:00
polityką dupę podcieram