23.04.20, 15:30

Jerzy Kwaśniewski: Na chłodno o wyborach korespondencyjnych

Padają apele do samorządowców, by ci zablokowali wybory odmawiając wydania list wyborczych, a najlepiej także udostępnienia lokali. Lider opozycji wprost delegitymizuje ogłoszone wybory i nazywa je "plebiscytem". Padło nawet wezwanie do postawienia premiera przed Trybunałem Stanu.

 

No to, na chłodno, o wyborach korespondencyjnych, druku kart wyborczych i pominięciu PKW:

Nie ulega wątpliwości, że przeprowadzenie wyborów w okresie epidemii, w czasie licznych ograniczeń i w nadzwyczajnej formule korespondencyjnej (do której polski wyborca nie jest przyzwyczajony) utrudnia skorzystanie z prawa wyborczego. Zgodnie z Konstytucją, każde takie utrudnienie należy oceniać przez pryzmat jego konieczności i proporcjonalności. Merytoryczny spór polityczny powinien toczyć się na tym właśnie polu.

To od początku. W Konstytucji nie ma PKW. Według Konstytucji wybory prezydenckie zarządza Marszałek Sejmu. Ważność stwierdza SN. Wybory są powszechne, równe, bezpośrednie, tajne. Polska tradycja wyborcza włącza PKW w organizację wyborów, bo PKW działała w latach 1922-1935 oraz w całym okresie PRL, zawsze na mocy ordynacji wyborczej. Jednak nie ulega wątpliwości, że Sejm może ustawą wprowadzić system wyborczy bez PKW.

"Są jednak międzynarodowe standardy!" powiedzą ci, którzy zwykli szukać w nich rozwiązań sporów krajowych. W 2015 roku, pod koniec kadencji większości PO-PSL, Sejm wydał w serii „Opracowania tematyczne” ciekawy dokument „Procedury wyborcze w krajach europejskich”. Na temat standardów europejskich czytamy w nim: „Trudno jednoznacznie wskazać modelowe rozwiązanie w tym zakresie w Europie (…) Najczęściej powołanie organu odpowiedzialnego za organizację wyborów powierzane jest parlamentowi samodzielnie bądź wraz z innymi organami państwa (…) Drugim najczęściej występującym rozwiązaniem jest powierzenie organizacji i nadzoru nad wyborami rządowi lub określonemu ministerstwu (…).”


Z badań ekspertów sejmowych (kadencji 2011-2015) wynika, że Polska stosowała dotąd mało popularny w Europie model nadzoru sędziowskiego (3 państwa: Polska, Turcja, Włochy). Jednocześnie powierzenie wyborów ministrowi spraw wewnętrznych zastosowało 7 krajów (Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Holandia i Niemcy), innym ministrom 4 kraje (Luksemburg, Szwajcaria, Finlandia, Norwegia).

Niedawno pani komisarz Věra Jourová zatroskana o stan polskiej demokracji powiedziała „Nam pozostaje przypomnienie polskim władzom o międzynarodowych standardach, takich jak choćby rekomendacja Rady Europy, żeby nie dokonywać fundamentalnych zmian w kodeksie wyborczym w roku poprzedzającym ich termin. Polska jest członkiem Rady Europy”.
Rzeczywiście, takie standardy wyznaczyła w swoim dokumencie z 52. sesji w 2002 roku słynna Komisja Wenecka (Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo).


Polski Trybunał Konstytucyjny pochylił się nad nimi jeszcze w dawnym składzie (sprawa K 3/09), gdy zmiany w ordynacji wyborczej dokonane zaraz przed wyborami przez koalicję PO-PSL do Trybunału skierował … Lech Kaczyński. Trybunał uznał wówczas, że w Polsce obowiązuje następujący standard „minimum minimorum powinno polegać w tym względzie na uchwaleniu istotnych zmian w prawie wyborczym co najmniej sześć miesięcy przed kolejnymi wyborami, rozumianymi nie tylko jako akt głosowania, lecz także jako całość czynności objętych kalendarzem wyborczym. Wyjątki od tak określonego standardu mogłyby wynikać jedynie z nadzwyczajnych okoliczności o charakterze obiektywnym”.

Innymi słowy, „nadzwyczajne okoliczności” mogą uzasadniać zmiany ordynacji przeprowadzane na szybko. Trudno nie dostrzec, że w tej chwili rządy całego świata uznają, że epidemia COVID-19 jest nadzwyczajną okolicznością. I uzasadnia wiele nadzwyczajnych kroków ze strony władz publicznych. Ale nad tym opozycja nie chce dyskutować, akceptując wszystkie sanitarne restrykcje i ograniczenia - z wyjątkiem zmiany trybu wyborów.

Wiele zdań padło też na temat przykładu głosowania w Bawarii. No to rzeczowo - do kodeksu wyborczego wprowadzono tam ustawą z 25 marca nowy art. 60a, który zmienił zasady przeprowadzenia drugiej tury wyborów zaplanowanej na dzień 29 marca. Ustawa zrealizowała zapowiedź Ministerstwa Zdrowia Bawarii, które zapowiedziało korespondencyjną drugą turę już 19 marca. Zgodnie z nową regulacją, każdy otrzymał karty do głosowania pocztą. Druk i wysyłka kart i kopert musiały zacząć się wcześniej niż na 4 dni przed wyborami, stosowne decyzje zapadły zapewne wraz z ogłoszeniem bawarskiego Ministerstwa Zdrowia. Oczywiście różnica polega na tym, że w Bawarii głosowanie korespondencyjne było dostępne również wcześniej. Tym razem jednak wprowadzono je jako formę wyłączną.

Podsumowując, Konstytucja sporu wprost nie rozstrzyga, w Europie wybory są organizowane często przez rząd, a w sytuacji epidemii zasady wyborcze mogą być zmieniane nawet przed drugą turą wyborów. Czy to dobre, słuszne i sprawiedliwe? To byłby dobry temat debaty.

Nie wiem jednak, czy możemy liczyć na powrót do sporu na argumenty, rzeczową debatę nad adekwatnością i koniecznością nowych regulacji. Jak widać spór na wielkie hasła, jak „łamanie Konstytucji”, „Trybunał Stanu”, „zdrajcy" jest po prostu łatwiejszy.

Inna rzecz, że oparcie dyskusji na przyjęciu do wiadomości bezspornych faktów pozwala nam potwierdzić jakże oczywistą istotę sporu. Wybory przeprowadzone w maju sprzyjają Andrzejowi Dudzie, wybory odroczone dają szansę opozycji. Po prostu.

Jerzy Kwaśniewski

prezes Ordo Iuris

Komentarze

\\\\305\\\\201ukasz2020.05.11 10:20
Powołać Komisarzy a tych pseudo samorządowców pod sądy i ukarać wysokimi grzywnami z majątków osobistych. Skończy się w końcu bezprawie i bezmyślność popaprańców.
Michał Jan2020.04.23 17:26
Głosowanie, jako surogat wyborów (bo bez kampanii) - OK. Ale sam p. Kwaśniewski przyznał, że Bawarczycy zaczęli drukować karty na 4 dni przed wyborami (bo tak im nakazał proces legislacyjny). A tu PWPW już teraz drukuje, wciąż nielegalne karty! PPSA, spółka prawa handlowego domaga się naszych wrażliwych danych - bez podstaw prawnych! Może p. Kwaśniewski spojrzałby jeszcze na te kwestie?
Michał Jan2020.04.23 17:21
Czy p. Jerzy Kwaśniewski zna program np. p. Tanajno, czy ordynacja ordynacją, ale przyjęło się, że jest 6 kandydatów, a ci jacyś nieznani, co to zebrali ponad 100 tys. głosów mają pozostać nieznani i tyle?
Izydor2020.04.23 17:00
Na chłodno. Prezes powiedział że mają być wybory to wybory będą. Choćby dwa miliony trupów z tej okazji przybyło to te wybory się odbędą.
alfons "Leszek" Keller-Krawczyk oferuje: 2020.04.23 16:52
Chcesz zobaczyć tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: exslove.com.pl Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: exslove.com.pl Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: exslove.com.pl Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: exslove.com.pl Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: exslove.com.pl Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Piotr Nowak2020.04.23 19:06
Po co to wszystko wypisujesz? Jakieś złe doświadczenia z przeszłości? :) Dałeś się oskubać dziadzia? No przyznaj się ogierze.
robaczek 2.02020.04.23 16:52
Rozumiem że propozycje opozycji nie istnieją bo są proponowane przez zdrajców itp. takie pranie mózgu wam zrobili że wrogów widzicie w każdym kto myśli inaczej wy nie rozumiecie że demokracja polega na tym żeby znależć kompromis tak żeby wszyscy mogli obok siebie zyć KOMPROMIS!!!! no ale wyborca PIS ma średnio 55+, skończoną podstawówkę i wywodzi się z klasy robotniczej ( a kto popierał PZPPR?? ;) ) ... no więc.......więc jeden typ świata zna: JEDEN WÓDZ JEDNA PARTIA JEDNA IDEOLOGIA komunizm macie we krwi. dodali wam do tego tylko BOGA na usta i jesteście ..... ponad resztą! lepszy sort! sam AD tak mówił ;] i to was chyba wewnętrznie najbardziej boli stąd agresja i otępienie na argumenty ;] no taka prawda niestety tylko POLSKI SZKODA ! :/
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.04.23 16:44
Seks Kamerki, Randki online, Randki w Realu , Skype i więcej! Nie siedź samotnie w domu daj upust swoim fantazją Live lub w realu! www.exslove.com.pl ======================= Tysiące Kobiet czeka aż ktoś napisze do nich. Nie daj im dłużej czekać!
ciekawy2020.04.23 16:42
Niektórzy mają mózgi wyżarte przez koronawirusa. Od organizowania wyborów jest PAŃSTWOWA KOMISJA WYBORCZA a nie rząd.
America f*****g first yeah!2020.04.23 16:16
To nie są żadne "wybory korespondencyjne" tylko kopertowy imienny sondaż. A zarazem wasz łabędzi śpiew i pokaz działania pisowskiego państwa z tektury w pełnej krasie. Wg Konstytucji 5 sierpnia wygaśnie kadencja Dudy, a obowiązki głowy państwa przejdą na marszałkinię Sejmu.
bez żadnego "ale"2020.04.23 16:07
Wybory w Rz. P. a Konstytucja Rz.P. Konstytucja nie przewiduje 'bezkrólewia" i nie przewiduje "takie sobie przedłużanie kadencji". Wybory, jak stwierdził min. Szumowski, mogą być bezpieczne za dwa lata, i trudno z tym jest dyskutować. Dopóki nie ma szczepionki, lekarstw skutecznych, tak długo wirus będzie kalendarzem w Polsce rządził. Jakie jest z tego wyjście? Czekać 2 lata? Tak, ale po upływie obecnej kadencji prezydenta niech urząd przejmie "druga osoba" w Rz. P., Marszalek Sejmu. Albo zmienić konstyucje, najrozsądniej, i zrobić 7-letnią kadencje prezydencką. Jeżeli ani jedno ani drugie jest nie przyjęcia (pytanie do opozycji, dlaczego?) wybory muszą się odbyć najpóźniej na 75 dni przed upływem kadencji prezydenta.
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.04.23 15:57
Tak się robi FAKE VIDEOS: https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo A tak wygląda gotowy "produkt": https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo Więc, następnym razem jak "znajdziesz" szkokujące video polityka, 5G, CHEMTRAILS, itp. zastanów się przez chwilę, czy nie jest to FAKE BELIEVE.
Otto2020.04.23 15:55
https://www.youtube.com/watch?v=0e7CIJYngd8
Fergal2020.04.23 15:50
Ta epidemia dobitnie pokazała nieudolność rządu na wielu płaszczyznach... tylko koryto i nepotyzm ich interesuje.
xyz2020.04.23 16:34
......ty płaszczyzno mizerna ,za takie coś ci płacą ?wstyd
PISowski siurek2020.04.23 15:50
- awizo z poczty - ok - rachunek za gaz lub prąd - ok - ulotka wrzucona do skrzynki - ok - pismo urzędowe w skrzynce - ok - pizza w pudełku dostarczona do domu - ok - zakupy z dostawą do domu - ok Tylko pakiet wyborczy może być niebezpieczny!!! I oni naprawdę wierzą, że normalni ludzie w to uwierzą?
Precz z POlszewią 2020.04.23 15:55
Tym bardziej że Sasin będzie liczył głosy, a nie żadna komisja, więc nawet nie musimy tych kart odbierać, a tym bardziej wysyłać. Nasz kandydat wygraną ma zapewnioną
Konfederacja2020.04.23 15:49
Czy wybory będą anonimowe? No nie? Powszechne? Nie. Organizowane przek PKW? Nie... to co to za wybory? Takie "prawo "PiS.
anonim2020.04.23 15:47
Celnie, między oczy. Nokaut lewackiego oszołoma czaskoskiego bezcenny.
Putin2020.04.23 15:44
Не отступай ни от чего. Я пример того, что настойчивость приносит результаты. Я восхищаюсь вами, что вы идете по моему пути
Co za granda! Protestuj!2020.04.23 15:43
KOLEJNY SKANDAL PREZESA! WKRÓTCE WYBORY - ALE TYLKO DLA PIŚMIENNYCH TO DYSKRYMINACJA TYCH PRL-u! PAMIĘTAJ: Jesteś dyskryminowany boś z PRL-u? Zanim wrzucisz kopertę z "głosem" - napluj! A w przypadku takich jak OBOJĘTNY - 𝐤𝐫𝐞𝐭𝐲𝐧𝐢𝐳𝐚𝐜𝐣𝐚, nasr*j! Ale że masz od tego całodziennego siedzenia zatwardzenie...to pluj pluj pluj!
JANOSIK2020.04.23 16:08
No pluj na siebie pluj jak sie juz zaplujesz to dej znac.pozdr
katolicka kretynizacja polski2020.04.23 15:39
Jak nie kolanem, to pałką .... kolejna odsłona w spektaklu "Demokracja w wydaniu PiS". Chyba już nikt trzeźwo myślący, nie może mieć wątpliwości, że celem i dogmatem tej bandy PiSdeuszy jest zrujnowanie Polski, zniszczenie jej suwerenności i zdemolowanie modelu państwa funkcjonującego na zasadach demokracji i wolności obywatelskiej. Tu chodzi o stworzenie czegoś na wzór Folwarku Zwierzęcego, gdzie PiSowskie świnie są równiejsze i trzymają za pysk całą resztę w myśl zasad i reguł, które ustala jeden z zgredziały, stary knur z Żoliborza i podle jego widzi mi się!
Tom2020.04.23 16:02
@katolicka kretynizacja polski Kidawa 4% poparcia w sondażach... Pozostaje wam tylko wyć z rozpaczy :D
xyz2020.04.23 16:31
........możesz rząd i prezydenta pocałować w czubek butów.Nie ty o tym będziesz decydował tylko większość.