23.04.16, 09:05

Kaczyński: Media narodowe mają Narodowi służyć

– Ustawa o mediach narodowych to próba zbudowania ich formie w dojrzałej – mówił Jarosław Kaczyński podczas konferencji „Środki społecznego przekazu w służbie dobra wspólnego”, która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku.

 

– Telewizja i radio nie będą już spółkami, tylko będą państwowymi osobami prawnymi, czyli mechanizmy ekonomiczne, rynkowe mają być zdecydowanie ograniczone – informował prezes PiS. 

Popularność mediów narodowych 

Jarosław Kaczyński odniósł się także do popularności i oglądalności. – Jeżeli media narodowe mają wpływać na społeczeństwo, to muszą być oglądane. To jest problem, przed którym stoimy. Nie politycy mają o tym decydować, to mogą rozwiązać tylko dziennikarze, twórcy. Tylko oni mogą dopowiedzieć na pytanie, „jak to zrobić”, żeby Polacy chcieli oglądać media narodowe i żeby te media mówiły prawdę oraz przekazywały te wartości, które konstruują naszą wspólnotę – podkreślił Kaczyński.

„Duża” ustawa medialna w przyszłym tygodniu 

W czwartek do laski marszałkowskiej trafiły trzy projekty ustaw składające się na tzw. dużą ustawę medialną. Chodzi o poselskie projekty ustaw: o mediach narodowych, o składce audiowizualnej i przepisy wprowadzające obie ustawy. 

O to, kiedy projektem miałby zająć się Sejm, był w czwartek pytany wiceminister kultury i pełnomocnik rządu ds. reformy mediów Krzysztof Czabański. – Chcemy, żeby była rozpatrywana na najbliższej sesji Sejmu, czyli w przyszłym tygodniu – żeby się zaczęła procedura rozpatrywania, nie mówię o uchwaleniu, bo to jest wynik już pewnego postępowania w Sejmie – powiedział Czabański.

kad/TVP Info