12.06.20, 15:22Fot. screenshot TV Republika

Kaleta: zakażemy reprywatyzacji budynków z lokatorami

W poniedziałek złożymy projekt ustawy, która zakłada zakaz reprywatyzacji budynków, które są zamieszkiwane przez lokatorów – poinformował w piątek w trakcie konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta. Zgodnie z projektem przewidziana jest także wypłata odszkodowań osobom pokrzywdzonym reprywatyzacją.

Kaleta wezwał także Rafała Trzaskowskiego do pilnego wycofania spraw sądowych, które toczą się z udziałem ponad dwustu mieszkańców Warszawy pokrzywdzonych reprywatyzacją.

- W związku z tym, że Rafał Trzaskowski skarży te sprawy do sądu, przygotowaliśmy projekt ustawy, który skutkuje tym, że pieniądze, które komisja odzyskała dla Warszawy, mają być przekazane na Fundusz Reprywatyzacji. To z kolei spowoduje, że sprawy, które wytoczyło miasto mieszkańcom, zostaną umorzone, a minister finansów wypłaci odszkodowania na podstawie decyzji komisji tym mieszkańcom – poinformował Kaleta. 

Kaleta dodał przy tym, że projekt ustawy zakłada ponadto zakaz reprywatyzacji budynków, które są zamieszkiwane przez lokatorów.

Proponowany projekt znowelizuje Ustawę o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. Ma zostać złożony w Sejmie w poniedziałek.

Do sprawy za pośrednictwem Twittera odniósł się miejski aktywista Jan Śpiewak znany z nagłaśniania kulisów afery reprywatyzacyjnej i walki o prawa lokatorów poszkodowanych tym procederem.

g/pap

Komentarze

abc2020.08.12 18:32
Kamienice to prywatna własność rodzin, które ciężką pracą je wybudowały. Wyraźnie widać, że tu nie chodzi o lokatorów tylko o lokale mieszkalne, które są łakomym kęsem złodziei. Lokatorom potrzebna jest dobra ustawa o obronie ich praw. Równolegle do działań zmierzających do przejęcia cudzej własności wraca sprzedaż mieszkań komunalnych z miejskiego zasobu mieszkaniowego. I tu panuje niczym nie zmącona jedność radnych z PiS i PO. To daje do myślenia.
katolicka kretynizacja polski2020.06.13 8:04
peowskie qrwy i złodzieje dostaną napadu wściekłości tyle kasy tyle kasy poszło koło nosa co teraz pedał ćpun czaskowski zrobi poleci do brukseli i moskwy z donosem
MaxFiend2020.06.12 15:56
Kaleta zdaje sobie sprawę, że będzie musiał płacić ciężkie odszkodowania prawowitym właścicielom w przypadku wstrzymania zwrotu? Ciekawe z czyich pieniędzy?
Lulejko2020.06.12 17:41
Prawowitym obywatelom czy jak to w przypadku Warszawy zwykłym złodziejom?
MaxFiend2020.06.12 18:45
Złodzieje nie są prawowitymi właścicielami.
Czytelnik2020.06.12 15:53
O, Żigolak Onanista Dumny Cwel vel Kretynizacja Agnieszka Dzy vel Piotr Nowak tym razem znowu pod nickiem Stachu!
psycho on the hook2020.06.12 15:45
Jedzie mi tu czołg?
www2020.06.12 15:39
Dziękuję ci Boże za rząd za prezydenta i za kościół w Polsce. Nie pozwól żeby hordy lewackie próbowały to niszczyć. Niech twa ręka sprawiedliwa tak nagradza jak i karze Bóg jest wielki. Podobno odeszła z tego świata Agnieszka Dz. Chwała Panu!