30.04.20, 21:13Kamil Bortniczuk, Jarosław Gowin/YT/Telewizja Republika, TVP

Kamil Bortniczuk: Popełniliśmy błąd w sprawie wyborów

Zaskakującą opinią na temat wyborów prezydenckich podzielił się Kamil Bortniczuk z Porozumienia. W programie „Express Biedrzyckiej” stwierdził, iż błędem było zrezygnowanie z tradycyjnej formy przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Obok pandemii koronawirusa najbardziej zajmującym Polaków tematem są obecnie majowe wybory prezydenckie. Aby mogły się one odbyć w bezpieczny sposób, Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało korespondencyjną formę głosowania. Nie zgodził się jednak na to szef Porozumienia Jarosław Gowin, który w proteście wobec projektu PiS zrezygnował z rządowych stanowisk. Teraz Gowin szuka poparcia dla swojej propozycji wprowadzenia zmian do konstytucji u liderów opozycji.

O wyborach prezydenckich mówił w programie „Express Biedrzyckiej” bliski współpracownik Gowina, poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk. Na pytanie o to, jak Porozumienie zagłosuje nad ustawą o głosowaniu PiS, kiedy trafi ona z Senatu z powrotem do Sejmu, polityk odpowiedział:

-„Dziś żadnych deklaracji nie składamy. Zobaczymy w jakiej formie ustawa wróci z Senatu, dziś jeszcze nie znamy jej kształtu. Będziemy się jeszcze spotykać, zapoznamy się z rekomendacją Jarosława Gowina i każdy zagłosuje z własnym sumieniem i wiedzą. Stanowisko Porozumienia będzie znane na początku przyszłego tygodnia”.

Zaskakuje jednak inna opinia Bortniczuka w kwestii wyborów. Jego zdaniem błędem było zrezygnowanie z tradycyjnego głosowania w maju:

-„Mam taką refleksję, że w ciągu ostatnich kilku tygodni ulegliśmy trochę panice i założyliśmy w ciemno, że wyborów nie da się przeprowadzić w klasyczny sposób. A jeśli wymagamy od pracowników dużych sklepów spożywczych żeby przychodzili do pracy i spotykali w niej tysiące osób i nie słyszymy o masowej zachorowalności, to dlaczego założyliśmy w ciemno, że pracownicy komisji wyborczych przez jeden dzień nie będą mogli przyjść do lokali i przeprowadzić wyborów?” – powiedział.

Dodał, że nie jest jeszcze za późno. Stwierdził, że gdyby decyzja należało do niego, to być może skłoniłby się ku temu, aby wybory odbyły się w formie tradycyjnej.

kak/se.pl, DoRzeczy.pl

Komentarze

obiektywna2020.05.1 22:10
i bardzo dobrze--wybory powinny odbyc sie normalnie---ludzie o tym mówia tylko trzeba słuchac całej Polski a nie wybranych
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.05.1 15:52
Hii Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: http://xlove.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 kup vip i napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
Zephyr2020.05.1 14:39
Ten cały Bortniczuk z partii NIEPOROZUMIENIE, został wybrany na posła po to, aby realizować programy PIS, a nie pleść durne androny o wyższości kota nad psem. Gość zdradził i należy go traktować jak zdrajcę!
Zatroskany2020.05.1 14:35
Głupi pan Bortniczuk myśli, że może bezkarnie ryzykować wolnością i dobrem POLSKI, naszej matki. Otóż nie, panie przemądrzały. Pomimo tego, że jesteś młody, twój czas się kończy i strasznie go spieprzyłeś.
inka 2020.05.1 14:05
Panowie proszę zadać sobie jedno pytanie czyja ma być Polska,tutaj chodzi o interesy mafii i interesy Berlina i Kremla o nic więcej i dlatego tak bezpardonowo zwalcza się wszystko co ten rząd proponuje
Walter2020.05.1 12:48
Podsumowanie działalności politycznej Andrzeja Dudy. Andrzej Duda ośmiokrotnie złamał konstytucję na którą przysięgał, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Złamał następujące artykuły ustawy zasadniczej: art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190. Dał się poznać jako posłuszny wykonawca poleceń Jarosława Kaczyńskiego. W czasie rządów PO i PSL w Europarlamencie oskarżał polskie władze o sfałszowanie wyborów, nie mając żadnych dowodów. Unię Europejską publicznie nazwał "wyimaginowaną wspólnotą, z której nic nie wynika". Powiedział również "ojczyznę dojną racz nam zwrócić, Panie", co w związku z licznymi aferami PiS-u brzmi jak prośba o kontynuację. Skrytykował Unię Europejską za promowanie żarówek energooszczędnych, być może woli lampy naftowe ? Jest rekordzistą w ilości odbytych lotów na koszt podatników. Objął patronat nad uroczystością upamiętniającą 75-lecie powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, oskarżanej o kolaborację z Niemcami. W czasie wystąpień głośno krzyczy i opowiada niewybredne kawały ośmieszające rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Zgodnie z nakazem Jarosława Kaczyńskiego mianował Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Wstydząc się tych nominacji nie wpuścił dziennikarzy na ich zaprzysiężenie. Określił wybór prof. Małgorzaty Gersdorf na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jako "wstyd". Wolał 2 mld zł z budżetu państwa przeznaczyć na dotowanie tzw. telewizji "publicznej", a tak naprawdę pisowskiej, niż na leczenie onkologiczne. Obawia się, że za kilka miesięcy pogłębi się recesja gospodarcza i jego szanse na reelekcję znacząco zmaleją, dlatego chce zmusić Polaków do wyborów w maju, w czasie pandemii koronawirusa, nawet kosztem zdrowia i życia biorących udział w głosowaniu. Jeśli zostanie wybrany w pseudowyborach, to będzie przez następne pięć lat łamał konstytucję zgodnie ze wskazówkami Jarosława Kaczyńskiego, a jego mandat będzie kwestionowany w kraju i za granicą.
diki2020.05.1 14:08
nie produkuj tego steku bzdur... Bardzo dobrze że mianował Piotrowicza i Pawłowicz... domyślam się że ty wolisz Iwulskiego .. ? Gersdorf ? w zasadzie z próbę buntu przeciw konstytucji powinna mieć trybunał stanu... "zmusić polaków" ? matole jeden konstytucja zmusza do zrobienia wyborów a pandemii (w sensie ścisłym) ani widu ani słychu .. koziołku matołku.... zapytaj się PO-wców jak reformowali służbę zdrowia cytat ? "chcesz kasę na szpitale niech splajtuje cztery z pięciu i przyjdź po 100 baniek na jeden szpital" mam prośbę nie musisz wszem i wobec ogłaszać wszystkim swojego "kopij wklej" matolstwa... na szczęście wysyp PO-matołów się zmniejsza jeżeli mieliśmy jakaś pandemie ? to chyba mieliśmy pandemia PO-matolstwa... ale już jest po przesileniu ...Kidwa na końcu stawki w okolicach 1 % i oto chodzi a Donald ino dołujące bąki puszcza ku uciesz gawiedzi chyba tylko ... ogłaszając koniec PO-pandemii-PO-matolstwa...
bogdanus2020.05.1 12:44
Ważne że to zrozumieliście, ten nie popełnia błędów, co nic nie robi. Waszym poważnym błędem jest to, że stawiacie sprawy no ostrzu noża. Nie bierzecie pod uwagę czynnika wyborców a na siłę wciskacie swoje racje. U wyborców staliście się podejrzani i niepewni.
diki2020.05.1 12:02
wytrzeźwiał ? no to niby dobrze... ale Gowin już raczej do rządu nie wróci ? po co robił ten cyrk ? wystarczyło wziąć (sięgnąć) po roczniki statystyczne w Polsce normalnie rocznie odchodzi na tamten świat 400 tys ludzi w USA około 2,8 mln rocznie przeliczyć na umieralność miesięczna i dzienną i ewentualnie na 1000 mieszkańców pojawiała się jakaś "nowa grypa" do której na wszelki wypadek do-produkować doposażyć szpitale w te respiratory, i do magazynu rezerw i tyle.... po co był gospodarkę stawiać "dęba" to nie wiem zwłaszcza że połowa populacji pewnie przeszła ten wirus (jak każdą grypę sezonową) w grudniu i styczniu a nikt tego nie badał to po co Pan Gowin tak "cymbalił" ? jak zaczęli badać pod koniec lutego dopiero to każdy głupi nie lekarz wie że "grypsko" musiał szaleć już ze trzy miesiące wcześniej , i niewiele strasznego z tego było.... w zasadzie można przesunąć wybory o tydzień ... jeżeli brak jakiś przygotowań z z winy polityków i zrobić tradycyjnie plus listownie dla osób na kwarantannie
wolf 2020.05.1 11:46
Zaczynacie sobie grabić, Polacy tego wam nie zapomną.
Maciej Łagodny.2020.05.1 11:42
@ Kresowiak i POZOSTALI Szanowni Recenzenci. Dotarło do Porozumienia ,że JAKO Partia ICH JUŻ NIEMA. Prezes J.K. OFICJALNIE Ogłosił .Porozumienie z listy PiS ,JUŻ NIGDY NIE WYSTARTUJE nie ważnie jak zagłosują. Bo J.Gowin wydał WYROK na Porozumienie.I od Wicepremier i pozostali członkowie Porozumienia ,wiedza że po 7 mają TRACĄ STANOWISKA.
ZWOLENNIK WYBORÓW KORESP.2020.05.1 11:13
p Bortniczuk,(bo na Gowina juz nie liczę)razem z innymi posłami z partii macie jeszcze szansę się zrehabilitować i zagłosować za wyborami korespondencyjnymi w maju br.Inaczej nazwa pana partii będzie brzmieć NIEPOROZUMIENIE.
joanna2020.05.1 11:03
"Mam taką refleksję..." - mówi przedstawiciel Porozumienia, bliski współpracownik J. Gowina, K. Bortniczuk, że zbyt szybko uznali niemożność przeprowadzenia wyborów prezydenckich w tradycyjnej formie. Szanowny Panie, zachowaliście się jak smarkateria z podwórka, robiąc w tak trudnych warunkach pandemii, zadymę (bo trudno to uznać za poważne polityczne działanie!) w sprawie wyborów - teatralne zrzeczenie się premierostwa przez J. Gowina, pana rezygnacja, dwuznaczne szeptanki (bo trudno to nazwać działaniami politycznymi!) z opozycją - chuligańską frakcją (ich program to - im gorzej, tym lepiej), mieszając w głowach ludziom, narażając na szwank i niebezpieczeństwo jedność obozu rządzącego itp..., itd... Takie "refleksje" mogliście sobie snuć przy kawie lub koniaku, a dopiero w chwili sformułowania POWAŻNEJ, RACJONALNEJ PROPOZYCJI upublicznić wasze "refleksje"! A wy, w tak trudnej sytuacji zdrowotnej i ekonomicznej Kraju, wywołaliście rozróbę, a teraz - z intelektualnym zadęciem, widząc, że wasze lokalne struktury okazały sto razy rozsądniejsze od "centrali" - ośmielacie się mówić, cyt.: „Mam taką refleksję, że w ciągu ostatnich kilku tygodni ulegliśmy trochę panice i założyliśmy w ciemno, że wyborów nie da się przeprowadzić w klasyczny sposób." To dziecinada, totalny brak profesjonalizmu! Co z was za politycy, skoro ośmieliliście się podłożyć bombę pod walczący z pandemią kraj, a teraz wycofujecie się rakiem ze swojej "refleksji" czytaj: bezmyślności. Jeśli ta obecna "refleksja" jest SZCZERA, to znaczy, że jesteście amatorami a nie politykami! A jeśli ta "refleksja" jest NIESZCZERA - to znaczy, że wywołana przez was zadyma ma drugie dno i chodzi o chore ambicje i kalkulacje polityczne - a to pozwala postawić ciężki zarzut braku moralności, braku solidarności ze społeczeństwem w trudnych chwilach, płynącej z nieprzepartej żądzy władzy. I jedno i drugie jest głęboko naganne!!!
mordechaj2020.05.1 10:21
Głosowanie w Sejmie nad wyborami będzie bardzo ciekawe. Ujawni, na kogo są największe haki w opozycji (obyczajowe, finansowe, esbeckie), bo ci zagłosują za PiS. Tak samo, jeśli chodzi o gowinowców. Już 7 maja dowiemy się, kto jest prostytutką i na kogo są największe haki. To będzie bardzo pouczające głosowanie.
kup se blaszkę i .... się w czaszkę2020.05.1 10:45
w-Mordechaju! palnąłeś jak łysy Borysław Pupka grzywką o beton! Sugerujesz, że ci, ktorzy będą głosowali cyt."nad wyborami", to tacy na ktorych są haki.? ech, kup se blaszkę i .......
mordechaj2020.05.1 11:08
do @kup se blaszke - oczywiście, ci z opozycji i ci od Gowina, którzy będą głosowali tak jak PiS to albo ludzie przekupieni, albo zhakowani. Albo jedno i drugie na raz.
M.a2020.05.1 10:17
Robią wszystko aby odwlec, opóżnić i tym samym osłabić Polskę doprowadzając do anarchii i w tym wszystkim oprócz opozycji mocno wspierają ich europarlamentarzyści z opozycjnych partii.
Gowin kret PO2020.05.1 9:51
Bortniczuk - o ktorym nikt nie słyszał dopóki PiS nie ująl go na swoją listę wyborców - nagle oprzytomniał i nie chce umierać (politycznie) za swojego szefa partyjnego Gowina, którego rozbuchane ego skłoniło do zdrady koalicjanta za sorosowe srebrniki sPOd budki.
dmuchać na zimne, ale....2020.05.1 9:42
Na dzień dzisiejszy, gdy w Polsce liczba ofiar i zakażonych spada, a liczba ozdrowieńców wzrasta, na pewno większa część Polaków skłania się do głosowania w formie tradycyjnej - chodzimy do sklepow, przychodni, urzedów, to dlaczego mielibyśmy nie pójść na wybory, oczywiście przy zachowaniu zasad sanitarnych. W czasie ogłoszenie ustawowego terminu wyborów sytuacja pandemiczna była bardzo poważna, dlatego Rząd zdecydował na formę korespondencyjną w celu zabezpieczenia bezpieczeństwa wyborcom, jednak w świetle obecnej poprawy sytuacji, można przeprowadzić wybory tradycyjne.
Eleonora2020.05.1 9:20
Bortniczuk i jego pan Gowin są zwykłymi zdrajcami, szastającymi dobrem Polski. Przyjdzie rozliczenie i przyjdzie odpowiedzieć za to, I to już niedługo.
ja22020.05.1 9:20
apel do wszystkich wierzących: - jeden dzień postu o chlebie i wodzie w intencji Ojczyzny o ustanie nienawiści rozpętanej przez totalnych kłamców i zabójców
ABBA2020.05.1 5:19
Gdybyście mieli trochę godności, przestalibyście pokazywać swoje buźki w mediach i opowiadać banialuki.Jesteście spaleni i w następnych wyborach nikt na takich nielojalnych kombinatorów nie będzie głosował, a przede wszystkim nie dostaniecie żadnego miejsca na liście PIS.
jaram2020.05.1 6:16
W przyszył wyborach takiej partii jak PiS nie będzie.
Andy Semicki Rabin2020.05.1 2:57
To zwykły agent wpływu.
jaram2020.05.1 6:14
Dodaj jeszcze kułak i spekulant to będzie komplet.
jou2020.05.1 1:01
Poczta Polska dziennie dostarcza 3,5 miliona przesyłek bez koronawirusa, ale wszystkie pakiety wyborcze będą ich miały miliardy!!! Co za opozycbzdury !!!
Kazek2020.04.30 23:28
To niech zapyta Gowina - Judasza, dlaczego histerycznie przeciwstawiał się wyborom w maju? Czyj to był pomysł i interes? Gowin - szuja już odchodzi na śmietnik historii. Czy trzódka NIE Porozumienia pójdzie za nim na dno!?
ruiny2020.04.30 23:15
Tak jest. Problem tylko z buntownikami w samorządach. 8 miast nie przeprowadzi i co im zrobisz? Np. Nie będzie chętnych do komisji.
żaden problem2020.05.1 10:03
W miastach tych buntowników zostanie wprowadzony zarząd komisaryczny, a to, ze nie ma chętnych do komisji wyb. jest klamstwem! Ci, którzy zgłosili się do pracy w komisjach, do dziś nie otrzymali żadnej odpowiedzi z Urzędu Miast (tych "tęczowo-europejskich"chacha")
zeb2020.04.30 23:07
Ten pan ma rację. W Aleksandrowie Kujawskim przeprowadzono wybory normalnie, głos do urny, każdy dostał maseczkę, długopis własny itp, bez problemów. Za dużo tej paniki, co nie znaczy, że trzeba być uważnym.
Grzegorz z Domaradza2020.04.30 23:04
Dopiero teraz zorientował się kto tu był bohaterem. Brawo dla tych dziewczyn na kasach w Biedrze i Lidlu. Tyrały zawsze ciężko a teraz to im jeszcze wydłużyli godziny pracy.
12020.04.30 22:58
Ok, przeprosiny przyjmujemy, a teraz Porozumienie ma szanse wyjść z twarzą i zrobić coś dobrego dla Polaków - głosowanie ws wyborów korespondencyjnych na "tak"
ABBA2020.05.1 5:21
Nielojalni kombinatorzy nigdy już nie powinni trafić do sejmu.
ewa2020.04.30 22:04
ide wypic kielicha na cześć odejścia dzis wreszcie Wsi gęsiej w stan sppoczynku
Marian2020.05.1 7:23
Walnij tez Ewa za mnie jednego bo ja nie ,moge.
ja też golnę na tę okoliczność:)2020.05.1 10:06
.... i niech jej ziemia lekką będzie. RIP
ewa2020.04.30 22:03
precz precz oszusci z Porozumienia, co na PISie wjechali do sejmu i szarogęszą
romak2020.04.30 21:36
Bortniczuk to szuja , zastępca Gowina , obaj powinni już dawno zostać wyrzuceni.
ABBA2020.04.30 21:41
Najlepiej, żeby takich kombinatorów jak bortniczuk i jego szef w Zjednoczonej Prawicy w ogóle nie było.
Jerzy K.2020.04.30 21:32
Jeżeli PIS zaproponowałby Wybory w tradycyjnej formie, to też nie zgodziliby się! Wtedy byłby jeszcze większy krzyk! Dla opozycji każda wersja Wyborów jest nie do przyjęcia! Na obecny czas oni na nic nie chcą się zgodzić! Wiedzą, że poniosą porażkę, więc krzycząi kręcą ile się da!
katolicka kretynizacja polski 2020.04.30 21:32
Bydełko rozsyła moje dane osobowe na prawo i lewo. Nawet ich pozwać nie mogę, bo dla nich polskie prawo czy konstytucja to tylko taki papierek, zaprzyjaźniona prokuratura nie przyjmie wniosku a podległy politykom sąd wyda takie orzeczenie jakie się rządowi spodoba. PiSowski "miękki" stalinizm...
Szymon2020.04.30 21:48
"......kretynie... nie z Polski "!.../.... Lechu Keller/ Nie masz racji! Po pierwsze ! Tym"bydełkiem", /jak piszesz/, żeby nie nazwać: "bydlakiem" to ty jesteś! NIKOGO INNEGO NA TO NIE STAĆ! Po drugie ! Będąc wcześniej SB-kiem, to ty masz zakodowany stalinizm, ale ten TWARDY, nie miekki! Po trzecie nazwać cię w tym wypadku "kretynem", to zbyt delikatne określenie! Sam we wpisach, wielokrotnie, nazywasz się znacznie gorzej !
Głos Rozsądku2020.04.30 23:05
A kto niby byłby zainteresowany danymi osobowymi takiego impotenta intelektualnego, jak ty? Wielka satysfakcję mam z kwiczenia twojego i tobie podobnych. PIS jedzie z targowicą tak, jak na to ona zasłużyła, a JK wyzywany przez ciebie i innych od najgorszych szmaciarzy jest w stanie samotnie rozgrywać was wszystkich i to skutecznie. Wy w swojej pustocie nawet nie wpadniecie na to, że obrażaniem i umniejszaniem swojego "tyrana" sami wbijacie się w muł dna bagna.
Lewacka Kretynizacja Świata2020.05.1 11:02
No nie, a jednak mój nick jest prawdziwy, jak bumbum właściwy! Kiedy słucham tego płatnego trolla powyżej, to coraz bardziej się w tym utwierdzam!!!!! hehehehehehe
MówiJakJest2020.05.1 20:37
Wszystkich interesują twoje dane osobowe-śmiech na sali :)))))
nie błądzić dalej- z kim Budką2020.04.30 21:27
posypać głowę popiołem i do Cannosy klęknąć przed kotem Jarka
Eris442020.04.30 21:27
Stąd wniosek, że nie należy ulegać panice, tylko myśleć racjonalnie. Ale nic straconego, posłowie Porozumienia mają ciągle szansę na zrehabilitowanie się i zagłosowanie za wyborami korespondencyjnymi, tak by się odbyły w maju (17, jeśli nie 10).
Gowin kret PO2020.05.1 9:56
Przede wszystkim Bortniczuk i podobni mu zdrajcy koalicjanta, nie powinni ulegać swojemu, pazernemu na frukta szefowi Gowinowi, bo Gowin jak zwykle spadnie na cztery łapy, a Bortniczuki wylądują na smietniku.
Kresowiak2020.04.30 21:26
kombinuje jak koń na światłach. Jeszcze wczoraj był przeciwko majowym wyborom. Strach, że nie załapie się nigdzie na listę? Totalny niewypał, jak jego szef.
ASTOM2020.05.1 10:03
A może facet dobrze mówi? Dlaczego nie przeprowadzić wyborów normalnie? Przecież nigdy nie ma na wyborach takich tłumów, żeby nie można było zachować odległości, a do tego są też maseczki, płyny odkażające i rękawiczki. Ja nie widzę problemu
a kto go teraz słucha?2020.05.1 10:23
Sprzedawczyk i szuja teraz dobrze mówi, a tak nie dawno byl przeciwko każdej formie i terminie konstytucyjnych wyborów, a propozycja jego szefa gowina o wprowadzeniu zmian w konstytucji, co miałoby Panu.A.Dudzie - skrocić o 3 lata 5 letni czas reelekcji, jakoś mu - temu facetowi - nie przeszkadzała.
ASTOM2020.05.1 13:44
No raz mógł się mu trafić dobry pomysł....