05.03.20, 13:44Zdjęcie ilustracyjne/pxhere.com

Kanada zamyka hospicja, które nie chcą dokonywać eutanazji

Kanadyjskie władze odbierają dofinansowanie ze środków publicznych tym hospicjom, które nie zgadzają się na przeprowadzanie w ich strukturach eutanazji. W praktyce oznacza to, że wiele takich placówek zostanie zlikwidowanych. „Zamiast rozwijać kulturę opieki pędzimy w kierunku śmierci na żądanie” – piszą kanadyjscy biskupi, przestrzegając władze przed eutanazyjnym przyśpieszeniem.

Pierwszą ofiarą nowych dyrektyw będzie Hospicjum Irene Thomas w Ladner, w Kolumbii Brytyjskiej, które zdecydowanie odmówiło zabijania swoich pacjentów. „To głównie kwestia pieniędzy. Tańsza jest eutanazja niż promowanie i rozwijanie opieki paliatywnej” – powiedziała Nancy Macey, założycielka i dyrektor placówki, po tym jak zakomunikowano jej, że od przyszłego roku nie będzie dostawała środków publicznych. Zostały one odebrane wszystkim hospicjom, które w 50 proc. finansowane są przez państwo i odmówiły przeprowadzania eutanazji. Minister zdrowia stwierdził, że „dzięki tym działaniom umożliwiony zostanie pełny dostęp do eutanazji, gdyż w przeciwnym wypadku, ktoś mógłby oskarżyć rząd o łamanie praw człowieka”.

Eutanazja została zalegalizowana w Kanadzie w 2016 r. i od tego czasu kultura śmierci w tym kraju jest coraz mocniej wdrażana. Obecnie, jak piszą kanadyjscy biskupi, dąży się do otwarcia nowego rozdziału śmierci na żądanie. Zgodnie z proponowanymi przepisami każda osoba nieuleczalnie chora lub w jakiejkolwiek mierze niepełnosprawna, kwalifikowałaby się do eutanazji. „Gdyby wszyscy Kanadyjczycy mieli dostęp do wykwalikowanej opieki paliatywnej, mniej osób domagałoby się śmiercionośnego zastrzyku. Zamiast rozwijać kulturę opieki, pędzimy w kierunku śmierci na żądanie” – podkreślają biskupi przestrzegając przed dramatycznymi konsekwencjami takich decyzji.

 

vaticannews.va

Komentarze

Moly2020.03.6 3:53
a kto nie ma dostepu?
Czesc kotku2020.03.5 17:18
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na www.lexlale.com.pl Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już teraz!
Jan Radziszewski2020.03.5 14:16
wyborcy głosujący w Kanadzie - powinni odstawić do hospicjów na Eutanazję w pierwszej kolejności swoich posłów którzy głosowali za Eutanazją ponieważ ich głosowanie wskazuje że mają tzw starczą demencję tzn są chorzy na umyśle tj rozumie.
ktoś tam2020.03.5 14:15
Tym co nie umieją czytać ze zrozumieniem. Jest wyraźnie napisane, że to katolickie hospicja się sprzeciwiają, a nie że wszystkie. Zatem jeśli przyjąć, że eutanazja jest tym zbawieniem to nie ma tam czegoś takiego jak brak absolutny dostępu do eutanazji. Niestety eutanazja TO JEST składowa cywilizacji śmierci. Natomiast stanowisko rządu Kanady jest dobitnym świadectwem tego, że coś takiego jak owa słynna neutralność światopoglądowa nie istnieje.
Matka Polka2020.03.5 14:15
Reasumując - albo wzrosną ceny opieki paliatywnej, albo chorym będzie musiała zająć się rodzina, albo hospicjum nauczy się pozyskiwać wpłaty od ludzi dobrej woli (tylko pytanie czy tacy tam jeszcze są... Nie ma co bić na alarm tylko dostosować się do innych warunków. Swoją droga można to rozegrać marketingowo - "u nas zyskasz opiekę, a nie śmierć", zatem zainteresowanie powinno być większe niż zwykle. Zawsze jest jakieś wyjście, nawet z najtrudniejszej sytuacji.
Pracowniku, dlaczego nie pracujesz?2020.03.5 14:12
Mogę ci to "załatwić" nawet bez raka.
Pracownik2020.03.5 14:13
Co takiego?
.2020.03.5 17:49
Piękny przykład katolickiego miłosierdzia. A w niedzielę pewnie pierwszy w kolejce do komunii.
Zygfryd2020.03.5 14:03
Bóg daje Bóg odbiera
Pracownik2020.03.5 14:06
To broń Boże nie idź do lekarza jak zachorujesz.
ktoś tam2020.03.5 14:17
Mylisz leczenie z pozbawianiem życia.
Pracownik2020.03.5 13:58
Jakbym przykładowo był terminalnie chory na raka, do tego stopnia że całą dobę bym odczuwał niewiarygodny ból, sam bym wolał opuścić ten padół, niż męczyć się nie wiadomo ile. I nic katolikom do tego.
marek2020.03.5 14:25
To wcześniej załatw sobie strzał w łeb a nie zmuszaj ludzi do finansowania twoich chorych rojeń.
Klejnot Nilu2020.03.5 14:34
No bez przesady, strzał w łeb to masa sprzątania, po co miałbym narażać bliskich na takie niedogodności? Ja na przykład muszę pośrednio finansować patologię 500+, TVP, i inne wspaniałości wymyślone przez ten zjeb*ny rząd, i nie płaczę.
k22020.03.5 13:50
Tytuł powinien brzmieć raczej: "Kanada zakazuje tdorturturowania bezbronnych ludzi", wtedy byłoby to zgodne z prawdą.
ktoś tam2020.03.5 14:22
Poważnie? Czy może raczej czytanie takich stwierdzeń jak Twoje jest torturą? Ciekawe jak długo trzeba będzie czekać aż eutanazja stanie się normą dla pozbywania się starych i schorowanych? Kiedy to już nie będzie możliwością, ale obowiązkiem stosowanym powszechnie w Kanadzie... Czyż w co poniektórych europejskich krajach nie dzieje się tak, że starzy ludzie próbują uciec z tego ich "raju", który gdy byli młodsi, tak radośnie tworzyli? Wszak eutanazja - tak jak piszesz - miała być dobrodziejstwem, możliwością wyboru lepszego...