02.04.20, 11:46św. Jan Paweł II/Vatican Media

Kard. Krajewski: jak przed 15 laty trzeba przyklęknąć i zapłakać

Przed 15 laty świat się zatrzymał, przyklęknął i zapłakał – tak rocznicę śmierci św. Jana Pawła II wspominał dziś rano przy jego grobie kard. Konrad Krajewski. Papieski jałmużnik przewodniczył cotygodniowej polskiej Mszy w Bazylice Watykańskiej, tym razem sprawowanej w bardzo ograniczonym gronie ze względu na epidemię koronawirusa.

Kard. Krajewski zestawił wydarzenia sprzed 15 lat z sytuacją dzisiejszego świata, który też się zatrzymał. „Trzeba jeszcze przyklęknąć i zapłakać. Resztę podpowiada Psalmista z dzisiejszej liturgii: rozmyślajcie o Panu i Jego potędze, zawsze szukajcie Jego oblicza” – mówił papieski jałmużnik, wspominając śmierć świętego Papieża.

Wieczorem około godz. 21 klęczeliśmy wokół łóżka Jana Pawła II. Był półmrok, ale Papież był doskonale widoczny. Kiedy odszedł, kiedy dokonało się przejście z tego świata na spotkanie z miłosiernym Bogiem, w pewnym momencie arcybiskup Stanisław, sekretarz, wstał i zaintonował hymn Ciebie Boga wysławiamy, zapalił światło. Pomyślałem, że zwariował. Świat jeszcze nie wiedział, że Papież umarł, ale kiedy zaczęły wybrzmiewać kolejne strofy hymnu: Ciebie Boga wysławiamy, Ciebie wielbi ziemia cała… wszyscy wstaliśmy i zrozumiałem, że dziękujemy Bogu za świętego. Dziękujemy Bogu za tego człowieka, który stał się dowodem na istnienie Boga przez 27 lat. Świat jeszcze nie wiedział o śmierci, a my śpiewaliśmy Te Deum, Ciebie Boga wychwalamy. I wtedy zaczęły mi się przypominać słowa Jana Pawła II, które dzisiaj brzmią w szczególny sposób, kiedy mamy zarazę na świecie: otwórzcie drzwi Chrystusowi, nie lękajcie się, wypłyńcie na głębię, odwagi, wypłyńcie na głębię. Jan Paweł II umarł to znaczy żyje. Dlatego tu jesteśmy przy jego grobie. I z tego grobu płyną te słowa na cały świat dzisiaj: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem, nie lękajcie się. Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.“

 

Vaticannews.va/Krzysztof Bronk - Watykan

Komentarze

Ewa2020.04.2 23:24
Piekne i wazne slowa. Ks. Kardynal Krajewski to tez swiety czlowiek! Swiety Kaplan! Bog zaplac za kazde slowo, kazda homilie, kazde swiadectwo!!!
Stani2020.04.2 11:55
Nie płakałem po papieżu, który bronił pedofilów i oszustów, a teraz rzekomo jest święty. B16 jest uzurpatorem dlatego kanonizacja w jego wykonaniu nie ma mocy.
czytar2020.04.2 12:00
To w/g ciebie o kanonizacji powinni decydować Hołownia i Spurek ?
dz2020.04.2 12:22
z którego to plenum ? Ale to są wytyczne czy już rozporządzenia dla towarzyszy i UBwateli ?
anonim2020.04.2 17:54
Popłacz nad sobą ,bo żałosny jesteś .
Soko spoko koko loko2020.04.2 11:52
Płaczta.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.04.2 11:52
Trzeba zapłakać nad losem gwałconych przez kler dzieci, którym Janek nie zamierzał pomagać oraz nad Afrykanami, którzy zmarli na AIDS, chociaż mogliby go uniknąć.
dz2020.04.2 12:28
a może zapłaczesz nad milionami zamordowanych nie przez kler niewinnych dzieci. Załóż sobie na łeb prezerwatywę - ochroni cię przed AIDS i koronawirusem. Przed głupotą nie da rady.
Ano2020.04.2 17:43
...nad Rzymem (Italią), jak Pan Jezus nad Jerozolima. Poczytaj coś mądrego, nie tylko wyborcza