30.03.21, 10:15Fot. via Flickr CC2.0

Kard. Sarah prosi Franciszka o przywrócenie możliwości odprawiania Mszy indywidualnych w Bazylice Św. Piotra

Kardynał Robert Sarah poprosił papieża Franciszka o przywrócenie możliwości odprawiania prywatnych Mszy przy bocznych ołtarzach Bazyliki Świętego Piotra. Wcześniej zostało to zawieszone i zastąpione koncelebrą.

 „Pokornie proszę Ojca Świętego o nakazanie odstąpienia od obecnych reguł ustalonych przez sekretariat stanu” – napisał kardynał Sarah w tekście, który został opublikowany w poniedziałek na blogu watykańskiego dziennikarza Sandro Magistra.

Kardynał stwierdził, że nowym regułom „brakuje sprawiedliwości i miłości, nie odpowiadają ani prawdzie, ani miłości, nie ułatwiają, a raczej zagrażają decorum celebracji, szczeremu uczestnictwu we Mszy i wolności dzieci Bożych”.

Kardynał Sarah, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dołączył do kardynałów Raymonda Burke’a, Gerharda Mullera i Waltera Brandmullera, który publicznie sprzeciwili się zakazowi odprawiania Mszy indywidualnych, który wszedł w życie 22 marca.

Zgodnie z nowymi protokołami, uchwalonymi przez Pierwszą Sekcję Sekretariatu Stanu, księża zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w licznych Mszach koncelebrowanych każdego dnia w Bazylice Św. Piotra, ale nie będą mogli ofiarować prywatnych Mszy przy wielu z bocznych ołtarzy Bazyliki.

Wieloletnim zwyczajem w Bazylice było, że księża mogli ofiarować indywidualne Msze we wczesnych godzinach porannych, przy niektórych z bocznych ołtarzy Bazyliki. Niekiedy księża odprawiali Msze samotnie, w innych przypadkach towarzyszyły im małe grupy wiernych.

W Bazylice Św. Piotra znajduje się łącznie 45 ołtarzy i 11 kaplic. Księża podróżujący z grupami pielgrzymów mogli również zarezerwować ołtarz w celu odprawienia prywatnej Mszy.

Kardynał Sarah zapytał też, czy konieczne było złamanie tego „dawnego i szanowanego zwyczaju”. „Czy taka decyzja istotnie przyczynia się do większego dobra Kościoła i większego decorum w liturgii?” – napisał.

“Główną, o ile nie jedyną rolą ołtarza, jest w istocie Eucharystyczna ofiara, która zostanie za jego pośrednictwem odprawiona” – napisał kardynał.

„Obecność relikwii świętych pod ołtarzami ma biblijną, teologiczną, liturgiczną
i duchową wartość takich rozmiarów, że nie ma nawet potrzeby o tym wspominać” – dodał. „Wraz z nowymi zasadami ołtarze w Bazylice Św. Piotra mają, za wyjątkiem jednego dnia w ciągu roku, służyć jako grobowce świętych, jeśli nie tylko jako dzieła sztuki. Zamiast tego ołtarze te powinny żyć, a ich życie to codzienna celebracja Mszy Świętej”.

Kardynał przypomniał także, że na przestrzeni wieków było wielu świętych, którzy odprawiali Msze w Bazylice Św. Piotra w trakcie swego pobytu w Rzymie.

Sarah poddał w wątpliwość, dlaczego tej możliwości odmawia się „dzisiejszym świętym, którzy dzięki Bogu istnieją, są pośród nas i odwiedzają Rzym co najmniej co jakiś czas”.

Autor tekstu przywołał przepis 902 Kodeksu Praw Kanonicznego, który odnosi się do "Sacrosanctum concilium” nr 57  i „gwarantuje księżom możliwość osobistej celebracji Eucharystii”.

Zauważył również, że są księża, którzy przybywają do Rzymu, ale nie znają języka włoskiego i w związku z tym byłaby dla nich trudna koncelebracja jednej z oficjalnych Mszy w Bazylice, zgodnie z nowymi zasadami.

Kardynał zacytował przepis “Presbyterorum ordinis” z II Soboru Watykańskiego, który mówi: „W tajemnicy Ofiary eucharystycznej, w której kapłani wypełniają swój główny obowiązek, dokonuje się nieustannie dzieło naszego odkupienia i dlatego to zaleca się bardzo jej codzienne sprawowanie; jest ona czynnością Chrystusa i Kościoła, nawet jeśli obecność wiernych nie byłaby możliwa”.

 „Nie tylko potwierdzone jest, że Msza pozostaje aktem Chrystusa i Kościoła nawet wówczas, gdy ksiądz celebruje Ją bez udziału wiernych. Codzienne odprawianie Mszy jest również zalecane” – skomentował Sarah.

 „Kiedy tylko to możliwe, preferowana jest wspólna celebracja Mszy, jednak celebracja indywidualna pozostaje dziełem Chrystusa i Kościoła. Magisterium nie tylko jej nie zabrania, lecz akceptuje i zaleca, żeby księża odprawiali Mszę Świętą każdego dnia, ponieważ z każdej Mszy wypływa wielka liczba łask dla całego świata” – stwierdził Sarah.

W tym roku Papież Franciszek przyjął rezygnację kardynała Saraha z funkcji prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Miało to miejsce 20 lutego, po tym jak Sarah ukończył 75 lat w czerwcu 2020 r.

jkg/catholicworldreport

Komentarze

Kard. Sarah2021.03.30 13:17
prosi Franciszka o przywrócenie możliwości odprawiania Mszy indywidualnych w Bazylice Św. Piotra./// Kardynał Robert Sarah poprosił papieża Franciszka o przywrócenie możliwości odprawiania prywatnych Mszy przy bocznych ołtarzach Bazyliki Świętego Piotra. Wcześniej zostało to zawieszone i zastąpione koncelebrą. „Pokornie proszę Ojca Świętego o nakazanie odstąpienia od obecnych reguł ustalonych przez sekretariat stanu” – napisał kardynał Sarah w tekście, który został opublikowany w poniedziałek na blogu watykańskiego dziennikarza Sandro Magistra. Kardynał stwierdził, że nowym regułom „brakuje sprawiedliwości i miłości, nie odpowiadają ani prawdzie, ani miłości, nie ułatwiają, a raczej zagrażają decorum celebracji, szczeremu uczestnictwu we Mszy i wolności dzieci Bożych”. Kardynał Sarah, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dołączył do kardynałów Raymonda Burke’a, Gerharda Mullera i Waltera Brandmullera, który publicznie sprzeciwili się zakazowi odprawiania Mszy indywidualnych, który wszedł w życie 22 marca. Zgodnie z nowymi protokołami, uchwalonymi przez Pierwszą Sekcję Sekretariatu Stanu, księża zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w licznych Mszach koncelebrowanych każdego dnia w Bazylice Św. Piotra, ale nie będą mogli ofiarować prywatnych Mszy przy wielu z bocznych ołtarzy Bazyliki. Wieloletnim zwyczajem w Bazylice było, że księża mogli ofiarować indywidualne Msze we wczesnych godzinach porannych, przy niektórych z bocznych ołtarzy Bazyliki. Niekiedy księża odprawiali Msze samotnie, w innych przypadkach towarzyszyły im małe grupy wiernych.
c.d.2021.03.30 13:17
W Bazylice Św. Piotra znajduje się łącznie 45 ołtarzy i 11 kaplic. Księża podróżujący z grupami pielgrzymów mogli również zarezerwować ołtarz w celu odprawienia prywatnej Mszy. Kardynał Sarah zapytał też, czy konieczne było złamanie tego „dawnego i szanowanego zwyczaju”. „Czy taka decyzja istotnie przyczynia się do większego dobra Kościoła i większego decorum w liturgii?” – napisał. “Główną, o ile nie jedyną rolą ołtarza, jest w istocie Eucharystyczna ofiara, która zostanie za jego pośrednictwem odprawiona” – napisał kardynał. „Obecność relikwii świętych pod ołtarzami ma biblijną, teologiczną, liturgiczną i duchową wartość takich rozmiarów, że nie ma nawet potrzeby o tym wspominać” – dodał. „Wraz z nowymi zasadami ołtarze w Bazylice Św. Piotra mają, za wyjątkiem jednego dnia w ciągu roku, służyć jako grobowce świętych, jeśli nie tylko jako dzieła sztuki. Zamiast tego ołtarze te powinny żyć, a ich życie to codzienna celebracja Mszy Świętej”. Kardynał przypomniał także, że na przestrzeni wieków było wielu świętych, którzy odprawiali Msze w Bazylice Św. Piotra w trakcie swego pobytu w Rzymie. Sarah poddał w wątpliwość, dlaczego tej możliwości odmawia się „dzisiejszym świętym, którzy dzięki Bogu istnieją, są pośród nas i odwiedzają Rzym co najmniej co jakiś czas”. Autor tekstu przywołał przepis 902 Kodeksu Praw Kanonicznego, który odnosi się do "Sacrosanctum concilium” nr 57 i „gwarantuje księżom możliwość osobistej celebracji Eucharystii”. Zauważył również, że są księża, którzy przybywają do Rzymu, ale nie znają języka włoskiego i w związku z tym byłaby dla nich trudna koncelebracja jednej z oficjalnych Mszy w Bazylice, zgodnie z nowymi zasadami.
Grizzly2021.03.30 11:17
Jakiś afroamerykański ksiądz nie ma prawa zabierać głosu.
Grizzly2021.03.30 12:48
Won od mojego nicka mendo. Polacy wiedzą i widzą!
Grizzly2021.03.30 14:41
Won złodziejskie mendy bolszewickie od mojego nicka! Won parchy!
Grizzly2021.03.31 6:37
Won mendo bolszewicka! Odwal się od mojego nicka.
Dill2021.03.30 11:06
I tak krok po kroku nowinki,usprawnienia,zmiany tłumaczeń Biblii i modlitw ,dziwne słowa i komentarze i za każdym razem ktoś usprawiedliwia papieża , że nie to powiedział ,że mu dołożyli lub odjęli.No dalej usprawiedliwiacze,do roboty,teraz też dacie radę.
Anonim2021.03.30 11:00
Nie ma prywatnych Mszy! Nie ma. Kardynał o tym nie wie? Może być co najwyżej indywidualne jej sprawowanie. Ale nie jest to prywatne!
Hanys GórnoŚląski2021.03.30 11:00
Tak to jest, kiedy pozwoli sie niemieckim "kardynałom" na wybór na papieża człowieka wykształconego na niemieckich "wydziałach teologicznych", nie mającego bladego pojęcia o Kościele w Europie i na świecie.
Janek2021.03.30 10:47
biskup Rzymu Franciszek niedługo zamknie całkowicie sprawowanie mszy św. w bazylice i wprowadzi ceremonie amazońskie z Pachamamą !
Czarna małpa w czerwonym berecie2021.03.30 10:31
Polska słowiańska, nie watykańska!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.30 10:28
czarnuchu! poprosić to możesz o banana!!!