05.11.19, 09:40(fot. pixabay)

Kard.Ruini: Zniesienie celibatu to błąd. Ulegamy duchowi świata

To prawda, że wiele wspólnot cierpi na brak kapłanów. Jest więc zrozumiałe, że pojawiło się dążenie do wyświęcania żonatych mężczyzn, za czym opowiedziała się większość Synodu o Amazonii. Moim zdaniem jest to jednak błędny wybór. Mam nadzieję – i o to się modlę – że w posynodalnej adhortacji Papież tego nie zatwierdzi – powiedział kard. Camillo Ruini. Był on jedną z kluczowych postaci pontyfikatu Jana Pawła II. Przez 17 lat w imieniu Papieża jako kardynał-wikariusz kierował duszpasterstwem rzymskiej diecezji. Przez 16 lat stał na czele Episkopatu Włoch.

Kard. Ruini przypomina, że celibat jest wymownym znakiem całkowitego oddania Bogu i służbie braciom, zwłaszcza dzisiaj, gdy świat jest silnie naznaczony erotyzmem. Rezygnacja z celibatu, choćby w wyjątkowych przypadkach, byłaby uleganiem duchowi świata, który coraz bardziej usiłuje przeniknąć do Kościoła i który trudno byłoby ograniczyć do wyjątkowych sytuacji takich jak w Amazonii. Zdaniem włoskiego kardynała przeciwko zniesieniu celibatu przemawia też głęboki kryzys małżeństwa.

Zdaniem kard. Ruiniego na aktualny kryzys powołań jest tylko jedno rozwiązanie: my chrześcijanie, a zwłaszcza my kapłani i zakonnicy, musimy być bliżej Boga, prowadzić życie bardziej święte i nieustannie prosić Go o to wszystko – mówi włoski kardynał.
88-letni purpurat przyznał, że w tym wieku często już myśli o życiu przyszłym. Pomaga mu w tym modlitwa, teologia, a także znaki z zaświatów, które niekiedy do nas docierają. Są nimi na przykład tak bardzo liczne uzdrowienia za wstawiennictwem św. Ojca Pio czy św. Jana Pawła II.

W obszernym wywiadzie dla dziennika Corriere della Sera kard. Ruini mówi też o włoskiej polityce. Stwierdził, że nie podziela całkiem negatywnej opinii na temat Matteo Salviniego, lidera prawicowej Ligi. Jego zdaniem polityk ten ma przed sobą szerokie perspektywy. Musi jednak jeszcze dojrzeć pod pewnymi względami. Dialog z nim uważam za konieczny – dodał wieloletni przewodniczący Episkopatu Włoch.

Krzysztof Bronk - Watykan

vaticannews.va

Komentarze

Wxyz2019.11.5 23:08
A co jeżeli małżeństwo księdza się nie uda. Będzie płacił alimenty no i może ponowne małżeństwo,a kto będzie utrzymywał jego dzieci?
Gnostyk2019.11.5 21:16
A moze teraz sprobowac w druga strone? Zakaz celibatu i wyswiecac tylko zonatych!
ZERRO2019.11.5 18:47
Zniesienie celibatu z punktu widzenia dewiantów seksualnych w sutannach nie nadających się do małżeństwa to błąd.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.5 16:21
Ruini najwidoczniej lubi ruchać dzieci. Za żadne nie wyjdzie, więc zniesienie celibatu mu niepotrzebne.
Antychryst2019.11.5 15:50
Celibat to gwarancja, że majątek kościoła będzie rósł. Kościół się boi zniesienia celibatu jak diabeł wody święconej..... oczywiście chodzi o pieniądze. Jak zniosą celibat to dzieci księży będą chciały spadku po ojcu a kościół się pieniędzmi dzielić nie lubi.
Michał Pasierb 2019.11.5 11:23
"Ulegamy duchowi świata"....PANIE, zmiłuj się nad Swoim Kościołem
hm2019.11.5 11:07
Kapłaństwo to nie jest zawód tylko powołanie, ksiądz powinien być prawdziwy albo wcale, lepiej niech będzie ich mniej ale solidnych niż wielu słabych. Jeśli ktoś nie jest w stanie zrezygnować z przyjemności to nie nadaje się na księdza. Zniesienie celibatu to jest psucie marki KK, obniżanie poziomu. Przykładem na to jak żyjąc w celibacie można być pięknym człowiekiem, wiernym kapłanem jest m.in JPII.
JONASIK2019.11.5 11:58
To Staś nie był jego żoną?
JONASIK2019.11.5 12:03
To nie jest wybór pomiędzy "przyjemnościami" a byciem "prawdziwym księdzem" To jest wybór pomiędzy dewiacyjnym życiem w nienaturalny patologiczny układzie, a normalnym życiem w rodzinie. Wierz mi, małżeństwo to nie tylko przyjemności, to raczej odpowiedzialność, miłość, przyjaźń. Seks to tylko ułamek większej całości. A właśnie tej całości brakuje duchownym. Brak tej całości ich deprawuje.
JONASIK2019.11.5 10:38
Hmm, 88-letni purpurat... No, nie dziwię się. Żyć całe życie w celibacie, a na koniec w wieku 88 lat dowiedzieć się, że w zasadzie to celibat można znieść.... Normalnie dramat.
anonim2019.11.5 11:23
Nawet, gdyby miał 30 to już po ptokach. Małżeństwo wchodziłoby w grę ew. przed święceniami, a nie po.