05.03.19, 11:00

Kardynał Ravasi: Diakonat kobiet byłby możliwy

Diakonat kobiet jest prawdopodobnie możliwy, uważa kardynał Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. Według tego purpurata należy przy tym zapewnić kobietom ważne funkcje w Kościele, także w samym Watykanie.

W Watykanie powołany nowy skład kobiecego zespołu, który doradza Papieskiej Radzie ds. Kultury. Jej przewodniczącym jest kard. Gianfranco Ravasi. Hierarcha przy okazji powołania tegoż składu był pytany przez dziennikarzy o sprawę diakonatu kobiet. 

- Uważam, że diakonat kobiet byłby możliwy. Ale oczywiście musi to zostać przedyskutowane, ponieważ historyczne tradycje są bardzo złożone - stwierdził dosłownie kardynał.

A ponieważ diakonat to pierwszy krok do prezbiteriatu,  kardynał dodał: „Uważam, że koncentrowanie się na kapłaństwie kobiet jest klerykalne. Dlaczego nie zaczniemy rozmawiać o innych, bardzo ważnych funkcjach kobiet w Kościele? Na przykład o przewodzeniu parafii od strony strukturalnej, na polu katechezy, wolontariatu, finansów, planowania architektonicznego, designu. Dlaczego nie oddać tego w ręce kobiet? Także w Watykanie, również na wysokich stanowiskach, obecność kobiet mogłaby być większa”.

W ubiegłym roku prace zakończyła specjalna komisja ekspertów, która na zlecenie papieża Franciszka badała instytucję diakonis w Kościele katolickim pierwszych wieków. Nie wiadomo, do jakich doszła wniosków, ale raport z jej prac przekazano już Ojcu Świętemu.

erl/KAI, fronda.pl

Komentarze

Jan Radziszewski2019.03.5 21:11
DUCH św. 25 maja 2014r. Nigdy nie pozwolę na kapłaństwo kobiet. + Życzę sobie, aby kapłani żyli w celibacie. + Nie życzę sobie zmian w tej - materii. Ci co to świadomie łamią, będą srogo cierpieć. Dam każdemu kapłanowi wiele łask pod warunkiem, że oni sami prosić będą o nie gorącym sercem. Dzisiejszy czas nie sprzyja życiu w celibacie. + Życzę sobie w trosce o waszą czystość o kapłani, aby żaden z was nie pobudzał się w jakikolwiek sposób (pornografia, celowe przypatrywanie się młodym niewiastom ubranym pożądliwie). Walczcie z wszelkimi pokusami prosząc Mnie o pomoc, a Ja zawsze wam pomogę. Wiele pomocy doznacie, ale jedynie prosząc czystym sercem. + Kapłan ulegający pokusom nieczystym, niszczy swoją dusze w szczególny sposób, a to rani niepomiernie Serce Trójcy Świętej. Bóg + 25 lipiec 2014r. Zmiany Liturgiczne. Żądam, aby kapłani odwrócili się z powrotem w stronę Tabernakulum, które w każdym kościele ma być w głównym ołtarzu. + Musicie dokonać zmian w wystroju kościoła, aby przywrócić dawny styl. Chcę wielu ikon i obrazów w całej świątyni. + Siedzenia kapłanów ustawić z boku, aby nie siedzieli do Boga tyłem. Żądam likwidacji ołtarza posoborowego, a do łask i funkcji ma powrócić ambona. Komunia Święta musi powrócić jak dawniej do balasek, nakrytych białym obrusem. Ma być bezwzględnie przyjmowana na kolanach i do ust. Komunii Świętej mogą udzielać jedynie kapłani i diakoni, w tym diakoni stali. Żądam z całą stanowczością zlikwidowania funkcji świeckiego szafarza Komunii Świętej. Kobiety mają całkowity zakaz wstępu do prezbiterium, wyjątek stanowią zakonnice, ale w swoich klasztorach.
Jan Radziszewski2019.03.5 20:49
Orędzia ż. pł. 25.01.2019 Pragnę, aby kapłani tak jak świeccy gromadzili się na wspólne, wspólnotowe modlitwy, zwłaszcza przed Moim Świętym Eucharystycznym Sercem. Modlitwa kapłana, a zwłaszcza modlitwa biskupa ma ogromną moc sprawczą. Szatan od wielu dekad usilnie pracuje nad niesieniem Bożego przekleństwa w szeregi kapłańskie. Masoneria kontroluje nauczanie w seminariach na tyle, że nie dopuszcza do święceń chłopców pobożnych. Masoneria zamierza wprowadzić kapłaństwo kobiet, a Ja wam mówię, że święcenie kobiety jest nieważne z natury. Duch Święty nie zstąpi przy święceniach kapłańskich na kobietę, nie sprawi, że święcenie kapłańskie zaistnieje. Gdyby było możliwe święcenie kobiet, to pierwszą tym uhonorowałbym Moją, Świętą Mamę. Nie powołuję kobiet do kapłaństwa, bo inne jest przeznaczenie kobiety, natura kobieca nie pozwala na to, by to mogło być kiedykolwiek zrealizowane. Nie chcę, aby żadna kobieta nigdy nie wchodziła do prezbiterium, bo każda działa niezwykle rozpraszająco na każdą modlącą się osobę. Pozwólcie Mi, zatem działać w was, ale i poprzez was do woli . Nie lękaj się biedny człowiecze, lecz trwaj wierny Bogu nie zaprzestając żadnego dobrego działania i modlitwy. Przypominam wam o modlitwie i ofierze, lecz nigdy kosztem obowiązków stanu.
Sebix2019.03.5 13:57
Jak tak dalej pójdzie to z kościoła zrobi się organizacja świecka.
agatgr12019.03.5 20:05
Wszystko na to wskazuje . Realizuje się to z pełnym poparciem obecnego" papieża". Po prostu dostał zadanie do wykonania od" fartuszkowych braci", którzy właśnie w tym celu zainstalowali go w Watykanie .