03.05.21, 13:30Zdjęcie ilustracyjne

Kary za brak OC w górę. Jak szybko kupić polisę?

Kończy się ważność Twojego ubezpieczenia OC? Lada dzień pozostaniesz bez ochrony? Zwlekałeś z zakupem nowej polisy? Jazdą bez ważnego OC lepiej nie ryzykuj. Właściciel auta, który nie dopełni obowiązku ubezpieczenia, musi liczyć się z nałożeniem na niego kary za brak OC. Dotkliwej kary. 

Nikt nie jest bezkarny

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a jak sama nazwa wskazuje, każdy kierowca jest zobowiązany do jego posiadania. Mimo to zdarzają się śmiałkowie, którzy bardziej lub mniej umyślnie pokonują drogi bez ważnej polisy. Wszystko z nadzieją, że brak ubezpieczenia nie zostanie wykryty, a oni w ten sposób zaoszczędzą parę groszy. Tymczasem kary za brak OC nie da się uniknąć, a brak ubezpieczenia zostanie namierzony szybciej niż myślisz - i to niekoniecznie podczas kontroli drogowej!

Większość przypadków, w których kierowca porusza się bez ważnej polisy komunikacyjnej wychodzi na jaw bez udziału policji i samego zainteresowanego, a stoi za tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który swoimi metodami namierza auta bez ważnego ubezpieczenia. Później już nie ma zmiłuj! 

Mieć czy nie mieć - oto jest pytanie

Chwila zapomnienia i niedopilnowanie ważności polisy może słono kosztować. Kary za brak OC praktycznie z roku na rok idą w górę. Szukając pozornej oszczędności w niekupowaniu polisy, paradoksalnie możemy o wiele więcej stracić (a kary finansowe nałożone przez UFG należą i tak do tych najmniej dotkliwych). Co ważne, posiadanie ważnego ubezpieczenia OC dotyczy także właścicieli tych pojazdów, które na co dzień kurzą się w garażu - wyjaśniają eksperci Beesafe.

Więc nawet jeśli swoim autem wyjeżdzasz na ulicę od wielkiego święta, obowiązkową polisę komunikacyjną mieć musisz. W świetle przepisów, każdy zarejestrowany pojazd, nawet jeśli nie jest użytkowany, musi posiadać ważne obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Kary za brak OC w 2021 roku 

Wysokość kary za brak ważnego OC jest ściśle uzależniona od samego rodzaju pojazdu, a także od okresu, w którym samochód pozostawał bez ubezpieczenia. Warto wiedzieć, że nawet jeden dzień bez polisy wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Najmniej za brak ubezpieczenia zapłacą kierowcy motocykli i motorowerów, a najwięcej właściciele pojazdów ciężarowych. 

W 2021 roku, właściciel pojazdu osobowego, który spóźni się w wykupieniem polisy do trzech dni - musi liczyć się z karą wysokości 1120 złotych. Jeśli okres bez ochrony wyniesie od 4 do 14 dni, kara za zapominalstwo wyniesie już 2800 złotych, a w przypadku braku ochrony dłuższej niż 2 tygodnie, z portfela właściciela auta upłynni się aż 5600 złotych. Jeszcze więcej za brak OC zapłacą właściciele samochodów ciężarowych, którzy w skrajnych przypadkach, za brak ubezpieczenia mogą zapłacić nawet 8400 złotych. W obliczu tego składka, jaką przyszłoby nam zapłacić za ubezpieczenie pojazdu, wydaje się śmiesznie niska. 

Ubezpieczenie OC w kilka minut: gdzie kupić? 

Choć nie lubisz zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, okazuje się, że właśnie jutro kończy się Twoje ubezpieczenie OC? Nie masz możliwości stawienia się osobiście w siedzibie ubezpieczyciela? A może akurat jutro przypada dzień wolny od pracy? Spokojnie, to wcale nie musi oznaczać, że Twój samochód pozostaje bez ochrony. Ubezpieczenie OC możesz kupić przez internet - z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. W znalezieniu odpowiedniej polisy może pomóc Ci kalkulator OC od Beesafe.

Jeśli nie lubisz zbędnych formalności, możesz skorzystać z propozycji Beesafe - kalkulatora, który do wyliczenia składki potrzebuje jedynie dwóch danych. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu oraz daty urodzenia właściciela auta, otrzymasz ofertę ubezpieczenia z możliwością bezpośredniego zakupu. Pamiętaj jednak, że odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się następnego dnia po zawarciu umowy lub po opłaceniu pierwszej składki, bądź jej raty. Lepiej być chronionym!

Komentarze

Monika2021.05.11 9:25
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
nie ślepy2021.05.9 17:02
No niestety pod tym względem żyjemy w bandyckim kraju! Masz głupią przyczepkę, wyjedziesz z nią raz na rok, lub wcale a ubezpieczenie zapłać! I tak ze wszystkim, bo wyrejestrować czasowo nie można!
Monika2021.05.6 16:18
Jeśli ktoś kupuje tylko OC to się bierze najtańsze. Najlepiej porównać w różnych miejscach. Mi wyszło najtanjej w rankomacie (po zakupie z linku zwracają 120 zł), dodatkowy rabat jest też w mubi (150 zł). mubi.pl/id-KQGBZ rankomat.pl/polecaj/NQYUUK (tak to są linki polecające ale wchodząc bezpośrednio na te porównywarki nie idzie się załapać na promocję).
W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N2021.05.5 18:02
O­­­c­e­­­ń­ ­m­­­o­­­j­ą­ ­­­m­ł­­o­d­­ą­­ ­­­c­­i­­­p­­k­­ę­ ­-­ ­­W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N
Polexit2021.05.3 17:33
Reklama i nic więcej!!! reklama starego systemu: mnóstwo pytań i podaj jeszcze tel. dla jakiegoś namolnego i mało kumatego agenta!!! Znamy to!!!
Rob2021.05.5 5:43
nie rozumiem, dlaczego nie zabrać od razu za karę samochodu, domu, emerytury, praw obywatelskich na zawsze, no i koniecznie publiczna chłosta na najbliższym miejskim rynku, tyle razy ile sekund zwłoki z opłaceniem OC!