Naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk opracowali urządzenie, dzięki któremu będzie można niezależnie wentylować dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Już w ciągu trzech tygodni ma powstać pierwsze sto sztuk tego urządzenia.

O sukcesie poinformował na swoim Twitterze minister nauki Jarosław Gowin:

-„W Instytucie Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu (będącym częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz) rozpoczyna się produkcja unikatowych respiratorów, do których można podłączyć 2 chorych jednocześnie. Gratuluję wielkiego sukcesu!”.

Przedstawiciele Instytutu wyjaśnili dla Polskiej Agencji Prasowej zasady działania urządzenia:

-„Aparat Ventil jest urządzeniem współpracującym z respiratorem z możliwością wykorzystania w dwóch zastosowaniach. Po pierwsze - zgodnie z pierwotnymi założeniami zespołu IBIB PAN - opracowany aparat Ventil jest przeznaczony do niezależnej wentylacji obu płuc pacjenta będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej. Po drugie, w warunkach niedoboru respiratorów, aparaty Ventil mogą być użyte jako urządzenia do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów, podłączonych jednego respiratora. To właśnie zastosowanie jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji epidemicznej. Korzystając z aparatu Ventil można podłączyć dwóch pacjentów, którzy będą używali jednego respiratora”.

kak/ PAP