25.06.21, 08:16Zdj. Piotr Drabik, lic. CC BY SA 2.0, via Flickr

Kosiniak-Kamysz: nie nazwałbym aborcji prawem człowieka

- Za taką deklaracją, jaka została przekazana, bym nie zagłosował - stwierdził lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do rezolucji Parlamentu Europejskiego, w której stwierdzono, że aborcja jest prawem człowieka.

Europosłowie poparli wczoraj projekt rezolucji przygotowanej przez chorwackiego europosła socjaldemokratę Predraga Maticia. Za rezolucją opowiedziało się 378 eurodeputowanych, przeciw było 255, a 42 wstrzymało się od głosu.

- Rozumiem, że państwa ustalają prawa, w których, tak jak w Polsce, w określonych sytuacjach może dojść do przerwania ciąży. Za taką deklaracją, jaka została przekazana, bym nie zagłosował - powiedział Kosiniak-Kamysz na antenie Polsat News. Większość europarlamentarzystów PSL poparła jednak rezolucję.

Ponadto lider ludowców żałuje, że w Polsce wycofano się z możliwości kompromisu aborcyjnego.

- To było najrozsądniejsze wyjście, ale nie nazywałbym aborcji prawem człowieka - stwierdził.

Kosiniak-Kamysz odniósł się także do kontrowersyjnej kwestii mienia żydowskiego i wczorajszej nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, która uniemożliwia stwierdzenie nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa po upływie 30 lat od jej wydania. Polska została w tej sprawie skrytykowana przez ambasadę Izraela oraz szefa MSZ Izraela i przyszłego premiera Jaira Lapida.

- Polacy są ofiarą i spośród wszystkich narodów uratowali najwięcej Żydów i płacili za to wielką cenę - wskazał szef PSL. 

- To jest sytuacja, w której polska dyplomacja powinna być bardzo aktywna i tłumaczyć, co ta ustawa oznacza i na czym ona polega - kontynuował. Wskazał przy tym, że większość mienia została już zwrócona właścicielom na podstawie orzeczeń sądów.

- Jeżeli nie ma spadkobierców, to państwo Polskie jest gospodarzem mienia - skonkludował. 

jkg/polsat news

Komentarze

Hanna2021.06.25 13:50
On zawsze wie co trzeba robić ale nigdy tego nie robią np. głosują inaczej niż mówią - to jakaś dziwna choroba'
kat2021.06.25 12:54
Dobra mina do złej gry. Na sztandarach PSL-u widnieją hasła: "Bóg Honor Ojczyzna", "Żywią i Bronią". Właśnie wczoraj, w parlamencie europejskim, PSL pokazał obronę niewinnych. Nie znam bardziej zakłamanej i fałszywej partii od PSL. Nie dajcie się nabierać frazesom PSL-u. PSL jeszcze nikomu nie pomogło, dla partykularnych interesów zawsze skłamie, zawsze oszuka, zawsze trzyma ze złym.
MaxFiend2021.06.25 12:24
No przecież! Kobieta to nie jest człowiek i nie ma praw! :-D
ala2021.07.6 17:02
„...Życie jest darem. Bezcennym, choć kruchym. Najpiękniejszym, choć czasem trudnym do przyjęcia. Hojnym, choć może wydawać się nie w porę. To dar od Boga dla człowieka. Życie ludzkie rozpoczyna się od poczęcia. Już w łonie matki zyskuje świadomość i czuje ból, jest nową osobą ludzką. ...”
Andrzej2021.06.25 12:23
A jak nazwałbyś ? Bo PSL to już nie wie co mówić. Zmieniacie zdanie w zależności od punktu siedzenia. Z ciebie taki chadek jak ze mnie krasnoludek.
John I2021.06.25 11:11
Kosiniak-Kmysz doczeka i skorzysta osobiście z kompromisu eutanazyjnego.
rychu2021.06.25 8:51
Kociemniak ty wszystko zrobisz dla koryta nawet dasz sie spompować Biedroniowi
PePe2021.06.25 8:42
Tygrysek jak zwykle, cnoty nie stracić i rubelka zarobić. Ale jak wiatr powieje z drugiej strony, będzie klaskał (chociaż bez entuzjazmu). I to ma być to mityczne "centrum"? Żałosne.